هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 31 ارديبهشت 1397
ساعت 02:14
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 20 دى 1394 ساعت 10:08 2016-1-10 10:08:11
شناسه خبر : 231368
 استاندار فارس در نامه‎ای بسیار تاسف برانگیز مخالفت خود را برگزاری مراسم مذکور اعلام و بهانه خود برای این مخالفت را نگرانی از «عدم استقبال» و «هم استانی نبودن شهدای گمنام تفحص شده» در این استان عنوان کرده اما در پایان نامه نگرانی اصلی خود را اینگونه لو داده است که  برای «نگرانی از بهره‎برداری انتخاباتی»، لازم است مراسم تشییع به زمانی پس از برگزاری انتخابات مجلس منتقل شود!
استاندار فارس در نامه‎ای بسیار تاسف برانگیز مخالفت خود را برگزاری مراسم مذکور اعلام و بهانه خود برای این مخالفت را نگرانی از «عدم استقبال» و «هم استانی نبودن شهدای گمنام تفحص شده» در این استان عنوان کرده اما در پایان نامه نگرانی اصلی خود را اینگونه لو داده است که برای «نگرانی از بهره‎برداری انتخاباتی»، لازم است مراسم تشییع به زمانی پس از برگزاری انتخابات مجلس منتقل شود!
گروه سیاسی – رجانیوز: استاندار فارس در نامه ای به رئیس کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح، با برگزاری مراسم تشییع پیکر پاک 93 شهید به تازگی تفحص شده در استان فارس مخالفت کرده و ضمن توهین به مردم ولایتمدار فارس، بهانه این مخالفت را عدم استقبال مردم! از این مراسم و غیر هم استانی بودن شهدا دانسته و خواستار تعویق مراسم به زمانی پس از برگزاری انتخابات مجلس شده است!
 
به گزارش رجانیوز، پس از استقبال پرشور مردم شهرهای مختلف از شهدای غواص و به دنبال درخواست های مکرر مردم ولایتمدار استان فارس از کمیته جستجوی مفقودین برای برگزاری مراسم تشییع شهدا در این استان، این کمیته تشییع اولین گروه از شهدای تازه تفحص شده در کشور عراق را در جمع مردم این استان در دستور کار قرار داده و  با اعلام این موضوع به نهادهای مسئول در استان فارس از جمله استانداری این استان، برنامه خود را برگزاری مراسم تشییع 93 شهید تازه تفحص شده در خاک عراق در استان فارس اعلام کرده است.
 
اما در پاسخ به این اعلام برنامه، استاندار فارس در نامه‎ای بسیار تاسف برانگیز مخالفت خود را برگزاری مراسم مذکور اعلام و بهانه خود برای این مخالفت را نگرانی از «عدم استقبال» و «هم استانی نبودن شهدای گمنام تفحص شده» در این استان عنوان کرده اما در پایان نامه نگرانی اصلی خود را اینگونه لو داده است که  برای «نگرانی از بهره‎برداری انتخاباتی»، لازم است مراسم تشییع به زمانی پس از برگزاری انتخابات مجلس منتقل شود!
 
محمد علی افشانی در نامه خود نوشته است: 
 
سردار سرتیپ پاسدار سید محمد باقرزاده
مشاور عالی محترم رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و فرمانده کمیته جستجوی مفقودین
با سلام و احترام
بازگشت به نامه شماره 3771/94/ک مورخ 16/10/94 با عنایت به ضرورت پاسداشت حرمت شهدای عزیز که همه ملت ایران خصوصا مسئولین در تمام رده‎های مدیریتی وامدرا و مدیون آنان هستند و با توجه به بازتاب خبر تشییع آنان در شبکه های اجتماعی مبنی بر نگرانی از بهره‌برداری انتخاباتی از مراسم و با عنایت به اینکه هیچکدام از شهدای گمنام عزیز از استان فارس نمی‌باشند، احتمال عدم استقبال با توجه به شرایط ذکر شده می باشد.
خواهشمند است دستور فرمایند برای پیشگیری از تلقی بهره‌برداری انتخاباتی از مراسمی تسییع شهدای قهرمان مظلوم و گمنام جهت برگزاری باشکوه‌تر تأثیرگذاری مطلوبتر، زمان تحویل و تشییع پیکر پاک و مطهر آنان به بعد از برگزاری انتخابات تغییر یابد.
سید محمد علی افشانی
استاندار
 
این در حالی است که اساساً برنامه مذکور بواسطه درخواست مکرر مردم فارس در دستور کار قرار گرفته بود و به نظر می‎رسد تأثیر موضوع هم استانی بودن یا نبودن شهدا در میزان استقبال از آنها، به نوعی توهین به مردمی است که در استان فارس خواستار برگزاری با شکوه شهدا در این مراسم بوده‌اند.
 
اما با این وجود استاندار فارس که می بایست از توفیق پیش آمده برای خدمت به شهدای تازه تفحص شده استقبال کرده و این فرصت برای ترویج معارف انقلاب را به عنوان مشوقی برای شرکت حماسی مردم استان در انتخابات غنیمت بشمرد، بلافاصله موضوع انتخابات را به میان کشیده و از نگرانی خود برای بهره برداری انتخاباتی از این تشییع سخن گفته است.
 
حال آنکه مشخص نیست که قرار است چه بهره‎برداری سیاسی از مراسم معنوی تشییع شهدا جز تقویت روحیه انقلابی مردم استان فارس صورت بپذیرد که پیشاپیش و تا این حد استاندار فارس و مسئولین دولتی این استان را نگران کرده است.
 
این در حالی است که تجربه تشییع پیکر شهدا و خصوصا شهدای غواص نشان داد بزرگترین بهره برداری از این مراسمات، تقویت روحیه آرمانگرایی مردم و نشر معارف انقلاب و عطر خوشبوی جهاد و شهادت در فضای شهرها و روستاهای کشور و در نهایت همگرایی همه گروه ها و سلیقه ها بر آرمان‎های اصیل انقلاب اسلامی بوده است.
اما نگاه سیاست زده به مقوله تشییع شهدا که استاندار فارس را به تصمیم به لغو این مراسم رسانده است، را شاید باید در سوابق سیاسی و اجرایی وی نیز جستجو کرد. چنانکه زمانی که افشانی بعنوان استاندار در این استان منصوب شد، اعتراضات گسترده ای از سوی مجامع انقلابی و دلسوزان انقلاب اسلامی نسبت به این انتصاب صورت گرفت و جنجال و حاشیه‎های فراوانی را به دنبال داشت.
 
افشانی در دوره دوم خرداد و در جایگاه معاون وزیر، در حمایت از تحصن کنندگان مجلس ششم که نظام اسلامی را به موارد مختلفی متهم کرده بودند، جزو 100 مدیر ارشد دولتی بود که از سمت خود استعفا داد اما در دولت یازدهم این چهره که سابقه حمایت عملی و اینچنینی از جریانات تندرو را در پرونده داشته است، به استانداری استانی که سومین استان مذهبی کشور و یکی از مراکز انقلابی کشور به شمار می رود گماشته شده است.
 
نتیجه این رویکرد و انتصاب، اکنون و در مخالفت با تشییع پیکر شهدایی که پس از سی سال قرار است به کشور بازگردند عیان شده است، به نحوی که نتیجه عملی این تشییع یعنی تقویت روحیه انقلابی و آرمان خواهی مردم را محل بهره برداری سیاسی و انتخاباتی قلمداد می‎کند.
 
 
با این وجود سردار باقرزاده در پاسخ به نامه استانداری، با صراحت از برگزاری این برنامه در موعد مقرر خبر داده و نوشته است:
 
باسمه تعالی
دفتر؛ سلام بنده را به آقای استاندار فارس جناب آقای افشانی برسانید و بگویید: برای این نوع نگاهی که دارند متاسفم!
تشییع پیکرهای طیبه شهدا برابر روش جاری و زمان‌بندی به حول و قوه الهی انجام خواهد شد!
 
نحوه برخورد استاندار فارس با موضوع تشییع شهدا، به خوبی پرده از نگاه و تفکر این جریان به موضوعی معنوی و انقلابی که مورد توجه و استقبال همه سلایق در جامعه بوده بر می دارد که اساساً همین جریان است که به موضوعی چون تشییع شهدا نیز سیاسی نگاه می کند و برنامه‌ای که می تواند سبب تقویت فرهنگ عمومی یک استان باشد را چگونه فدای بازی های سیاسی قرار می دهد و این پرسش بزرگ را بوجود می آورد که مگر قرار است بدن های شهدا تازه تفحص شده از چه جریانی حمایت سیاسی کنند که اینچنین استاندار و دولتی ها را نگران کرده است!؟


دیدگاه کاربران

مهمان حبیب خداست جناب استاندار فارس ...

سلام
متاسفانه در سطح شهر شیراز اطلاع رسانی مناسبی برای استقبال از شهدا انجام نمیگیرد.
در موارد گذشته نیز همین اتفاق افتاد و مردم هم بسیار به این روند اعتراض داشتند ولی به جایی نرسید.

ما هم متأسفیم که آدمهایی این گونه را باید در مناصب خدمتگزاری به مردم ولایتمدار و شهیدپرورمان ببینیم.

از کجا فهمیده برای فارس نیستن مگه گمنام نبودن . .جالبه !

این اقدام زشت و شنیع مصداق بی احترامی به جانفشانی های سربازان جان برکف وطن است؛ آقایان از توهین به شهدای وطن بترسید که حتم دارم گریبانتان را می‌گیرد

متاسفم برای دولت با این نگرش.....عطر قدوم شهدا اگر هم جنبه تبلیغاتی هم داشته باشد یقیناً به نفع مملکت خواهد بود.....در زمان جنگ هم حتماً این جوانان باید میگفتند نباید جبهه بریم که مبادا شبهه انتخاباتی باشه... خود شهدا ان شالله جوابتون رو بدهند

صدر نامه میگه وامدار شهدا هستیم،
ذیل نامه میترسه شهدا بیان مردم به خط شهدا رای بدهند.
خودشون هم میدونند با شهدا بیگانه اند.

تورا به خدا به اینا بگین اگه شهدا نبودند شما غازچران هم نبودید

سر وجان و مال وآبرویمان فدای شهدا مگر آقای افشاری کی بوده که حالا شده استاندار اگه شهدا نبودند میز استانداری الآن به اینها نمی رسید

با این استدلال استاندار باید راهپیمایی 22 بهمن هم بعد از انتخابات برگزار بشه.

اینطور دلیل آوردن بهانه است. متاسفم از دولتمردان. آنقدر از خط شهدا فاصله گرفته اند که می ترسند حضور شهدا در شهر باعث شود جناح مطبوعشان رای نیاورد.
آقای روحانی! چه بر سر مملکت داری میاری؟ یه روزی برای حضور شهدا دست و پا می شکستند؛ امروز سر نخواستن آنها از طرف مسئولینتان دعواست؟؟

برای مخالفت با شهدا از شهدا خرج می کنند

آیاآنروزی که شهدای عزیز ما برای دفاع از کشور به جبهه رفتند سهمیه بندی استانی وجود داشت یا مگر شهدای مازندران و تهران برای دفاع از تهران و مازندران رفته بودند که امروز برای تشییع پیکر پاک آنها بایستی در شهر خودشان این اتفاق بیفتد. آقایان از ترس انتخابات که مبادا شعارهائی داده شود که به صلاح دارو دسته استاندار نباشد میگند شهدا بومی نیستند حیف حیف !!!!

آری عده ای انگونه خون می دهند و عده ای اینگونه خون، برباد می دهند آن کجا و این کجا. اصولان اینان از شهادت که مختص اولیاء خداست طرفی نبسته اند.

واقعا متاسفیم برای یک استاندار سرزمینی که هر چه دارد صدقه سر شهداست اگه این بنده خدا به منصبی رسیده ودر یک کشور با امنیت کامل داره مقاصدی را دنبال میکنه که شاید خون شهدا به آن راضی نباشند بداند آخر خون شهدا دامنگیرش خواهن شد انشاالله

این فرد حق نداره از طرف مردم فارس حرف بزنه مردم فارس از شهدا استقبال بی نظیری خواهند کرد ..تا کور شود هرآنکه نتواندببیند

چه جوری و با چه رویی این حرف رو میزنه آقای استاندار؟؟ شهید نظر میکند به وجه الله...

به حول و قوه الهی مردم متدین و قدرشناس فارس با حضور خود در مراسمها، جواب استاندار بیگانه با فرهنگ استان را خواهند داد.
برای دولت در انتصاب افراد نامانوس با مردم شدیدا متاسفم

روزی که رزمندگان برای حفظ اسلام و ایران از جانشان مایه می گذاشتند اعلام نکردند که از کدام شهر هستیم و فقط برای حفظ شهر خودمان می رویم . حال که برگشته اند باید حتما از شیراز یا استان فارس باشند که بتوان در استان فارس تشییع کرد ؟ ! شهید گمنام که از اسمش معلوم است گمنام است آقای استاندار با علم غیب خود تشخیص دادند که این شهدا از استان فارس نیستند ؟! متاسفم برای خودم و سایر مردم هم استانی ، مردم استان فارس که مجبورند چنین استانداری را تحمل کنند . و علی الاسلام ، السلام ...
آقای استاندار ! فأین تذهبون ؟؟؟

معلومه این استاندار کدوم وری میره برادر!!
یکی به این استاندار تحصیل کرده بفهمونه استقبالی که ما تهرانی ها از شهدای غواص کردیم به خاطر این بود؟ مگه همه شهدای غواص، تهرانی بودن که ما اومدیم؟ یا مگه اول پرسیدیم که این شهدا مال تهرانن یا نه که بیایم یا نیایم!!
آقا اونی که خودشو به خواب زده باشه شما نمیتونید بیدارش کنید!!!

با سلام
لابد اینم از تدابیر ویژه دولت فخیمه میباشد!!!!. اندکی صبر سحر نزدیک است
x