هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 9 اسفند 1399
ساعت 01:44
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 25 مرداد 1394 ساعت 18:05
يكشنبه 25 مرداد 1394 17:47 ساعت
2015-8-16 18:05:08
شناسه خبر : 219777
تاريخ‌نگاران نگاشته‌اند كه وقتي عمرو بن حمق بر عليه زياد قيام كرد، همراه او زاهر به پا خاست. او در گفتار و رفتار عمرو را همراهي كرد. وقتي كه معاويه عمرو را دستگير كرد، زاهر را نيز تعقيب نمود. عمرو به شهادت رسيد، ولي زاهر فراري شد، تا اين كه در سال 60 هجري زاهر به حج مشرف شد و در آن سفر با حضرت اباعبدالله الحسين عليه‌السلام ملاقات كرد.
تاريخ‌نگاران نگاشته‌اند كه وقتي عمرو بن حمق بر عليه زياد قيام كرد، همراه او زاهر به پا خاست. او در گفتار و رفتار عمرو را همراهي كرد. وقتي كه معاويه عمرو را دستگير كرد، زاهر را نيز تعقيب نمود. عمرو به شهادت رسيد، ولي زاهر فراري شد، تا اين كه در سال 60 هجري زاهر به حج مشرف شد و در آن سفر با حضرت اباعبدالله الحسين عليه‌السلام ملاقات كرد.
گروه معارف - رجانیوز: رهبران بزرگ - در راه حق يا باطل - همواره ياراني داشته‌اند كه آنها را در تحقق بخشيدن به اهدافشان ياري مي‌كرده‌اند. اكنون سخن از ياران بزرگ مجاهدي است كه عقل بشري از درك مقامش عاجز است. او امام به حقي است كه همواره به سيره رسول خدا صلي الله عليه و آله و اميرمؤمنان عليه‌السلام راه مي‌پيموده است. همان گونه كه شناخت رسول خدا صلي الله عليه و آله ميسر نيست، كمال حسين عليه‌السلام هم مانع درك واقعيت آن خليفة الله است. هر كس كه از انسانيت، مردانگي و غيرت ديني سخن مي‌گويد، اگر با تاريخ اسلام آشنا باشد، ناخودآگاه نام حسين عليه‌السلام به ذهن او پاي مي‌نهد.

 

هر يك از ياران امام در كربلا به گونه‌اي جلوه‌گر شدند تا آينه‌اي از يك يا چند ويژگي امام خود باشند. همان یارانی که وقتی بزرگ مرد تاريخ اسلام، حسين بن علي عليهم السلام، از همراهان خود بيعت برداشت و فرمود راه بر شما باز است، آن‌ها در پاسخ گفتند: «الحمد لله الذي شرفنا بالقتل معك و لو كانت الدنيا باقية و كنا فيها مخلدين الآثرنا النهوظ معك علي الاقامة فيها؛ خدا را سپاس كه اين شرافت را به ما نصيب كرد كه در كنار شما به شهادت رسيم و اگر دنيا باقي باشد و ما در جاودان باشيم، قيام با شما را بر ماندن در اين دنيا ترجيح مي‌دهيم» و البته امام عشاق نیز در تمجید از این سخن یاران باوفایش حجت را تمام کردند و فرمودند: من ياراني باوفاتر و بهتر از اصحاب خود نمي‌شناسم، و اهل بيتي نيكوكارتر و وابسته‌تر از اهل بيت خويش سراغ ندارم، پس خداوند همه شما را جزاي خير عطا كند». 

 

سخن از عشق بازی یاران حضرت حسین بن علی علیهم السلام حتما در این مقال کوتاه نمی‌گنجد که فقط شمه‌ای کوچک از آن در شب عاشورای تاریخ‌ساز، گوهر پاک وجودی عشاق آن امام همام را طی سالیان متمادی صیقل داده و سبب پرورش روح‌های بلند گشته است. 

 

گروه معارف رجانیوز قصد دارد به عدد مشهور تعداد یاران حضرت امام حسین علیه السلام یعنی ۷۲، هر روز تا اول محرم سال ۱۴۳۷ هـ.ق به معرفی یکی از یاران شیدای حسین علیه السلام بپردازد. ترتيب نام ياران امام در اين سلسله مطالب، بر مبناي زمان شهادت آنهاست که صد البته ما نمي‌توانيم سخن از ياران امام را بر مبناي مقام و مرتبه آنها، يا دوري و نزديكي معنوي آنها نسبت به ساحت مقدس حضرت اباعبدالله الحسين عليه‌السلام بيان كنيم. این سلسله مطالب برگرفته از کتاب گرانسنگ ياران شيداي حسين بن علي علیهما السلام اثر استاد گرانقدر اخلاق حجت الاسلام والمسلمین مرتضی آقاتهرانی است. استاد طبق آنچه که در مقدمه این کتاب آمده بحث از ياران امام را در سه بخش مورد توجه قرار داده‌است: ۱. سفيران امام (زمينه‌سازان قيام)؛ ۲. اصحاب و ياران امام در كربلا؛ ۳. ياري‌كنندگان امام پس از نهضت حسيني.

 

قسمت یازدهم این سلسله مطالب که به جناب زاهر بن عمرو كندي سلام‌الله علیه از یاران امام حسین علیه‌السلام در دشت کربلا اختصاص دارد را در ادامه از نظر می‌گذرانید:

 

***

اصحاب و ياران امام

 
زاهر بن عمرو كندي
 
اشاره
 
«زاهر» مردي شجاع، اهل تجربه و رزم‌آوري مشهور بود(1). شيخ طوسي رضي الله عنه و ديگران گفته‌اند: محمد بن سنان الزاهري كه از حضرت امام هشتم عليه‌السلام و امام جواد الائمه عليه‌السلام روايت نقل كرده و در سال 220 هجري رحلت فرموده از نوادگان اين ياور حسين عليه‌السلام است(2). او از محبان شناخته شده اهل بيت عليهم‌السلام بود. تاريخ‌نگاران نگاشته‌اند كه وقتي عمرو بن حمق بر عليه زياد قيام كرد، همراه او زاهر به پا خاست. او در گفتار و رفتار عمرو را همراهي كرد. وقتي كه معاويه عمرو را دستگير كرد، زاهر را نيز تعقيب نمود. عمرو به شهادت رسيد، ولي زاهر فراري شد، تا اين كه در سال 60 هجري زاهر به حج مشرف شد و در آن سفر با حضرت اباعبدالله الحسين عليه‌السلام ملاقات كرد. پس از آن همراه امام شد و تا كربلا با او بود(3).
 
شهادت زاهر
 
سروي مي‌گويد كه زاهر در حمله نخستين به مقام شهادت فائز شد(4).
 
ادامه دارد...
 
------------------------------------------------------
پی نوشت‌ها: 
(1) ابصار العين، مقصد 27، ص 173.
(2) معجم رجال الحديث، ج 16، ص 151.
(3) سماوي، ابصار العين، مقصد 7، ص 173.
(4) مناقب آل ابي‌طالب عليه‌السلام، ج 4، ص 113؛ بحارالانوار، ج 45، ص 72.
------------------------------------------------------
مطالب مرتبط: