هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 2 آبان 1397
ساعت 09:57
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 25 تير 1394 ساعت 19:05 2015-7-16 19:05:40
شناسه خبر : 217250
در حال حاضر تمام تحریم های اتحادیه اروپا، از جمله دستوراتی که کمپانی هایی مانند سوئیفت را از سرویس دهی مالی به بانک های تحریم شده ایران منع می کند، برقرار است. سوئیف تحت مقررات بلژیک کار می کند و متعهد به رعایت قوانین اتحادیه اروپا که مورد تایید بلژیک است، می باشد.
در حال حاضر تمام تحریم های اتحادیه اروپا، از جمله دستوراتی که کمپانی هایی مانند سوئیفت را از سرویس دهی مالی به بانک های تحریم شده ایران منع می کند، برقرار است. سوئیف تحت مقررات بلژیک کار می کند و متعهد به رعایت قوانین اتحادیه اروپا که مورد تایید بلژیک است، می باشد.

گروه اقتصادی – رجانیوز: شرکت سوئیفت در بیانیه‎ای که به مناسبت اعلام توافق ایران و 1+5 صادر کرده است، نسبت به عدم تغییر سیاست تحریمی کنونی خود در قبال تهران تا زمان تغییر قوانین اروپا خبر داد.

به گزارش رجانیوز، شرکت سوئیفت در بیانیه ای که در سایت خود منتشر کرده است، با اشاره به اعلام توافق ایران و 1+5 اعلام کرده است:  

در حال حاضر تمام تحریم های اتحادیه اروپا، از جمله دستوراتی که کمپانی هایی مانند سوئیفت را از سرویس دهی مالی به بانک های تحریم شده ایران منع می کند، برقرار است
سوئیف تحت مقررات بلژیک کار می کند و متعهد به رعایت قوانین اتحادیه اروپا که مورد تایید بلژیک است، می باشد.
به منظور اتحاد با خط مشی جهانی، سوئیفت نمی تواند در مورد تحریم ها تصمیماتی یک جانبه بگیرد. هر گونه رفع تحریم کشورها و یا اشخاص، تنها می تواند توسط کشورها و قانون گذاران ذی صلاح صورت پذیرد.

بر اساس این بیانیه شرکت سوئیفت اعلام کرده است که تا زمان رفع قوانین تحریمی اتحادیه اروپا از سوی مراجع صادر کننده آن، تحریم‎های خود در قبال بانک‎های ایرانی را لغو نخواهد کرد.

این در حالی است که روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی در اظهار نظری عجیب، اعلام کرده بود خدمات سوئیفت بر قرار شده و قابل استفاده است.

 ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران، با اشاره به توافق هسته‌ای ایران با 1+5 درباره امکان اتصال سوئیفت به همه بانک‌های کشور، گفته بود: سوئیفت به عنوان مرکز نقل و انتقالات بانکی از هم‌اکنون می‌تواند عملیات خود را آغاز کند.

سوئیفت یا «جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی» بستری خصوصي و غيردولتي برای تبادل اطلاعات بین بانکی است که به عنوان یک شرکت خصوصی تحت قوانین اتحادیه اروپا و به طور مشخص تحت قوانین کشور بلژیک عمل می‌کند و تسهیلات بسیار قابل توجهی برای بانک‌ها ایجاد کرده به نحوی که بخش مهمی از اطلاعات بین‌بانکی از طریق این شبکه مبادله می‌شود. امنیت، استاندارد، سرعت و ... مزایای استفاده از سوئیفت است.

در 25 اسفند 1390 این شرکت در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد:« امروز سوئیفت به پیروی از تصمیم اتحادیه اروپا تصمیم گرفته است تا ارایه خدمات ارتباطی به بانک‌ها و موسسات مالی ایرانی که موضوع تحریم اتحادیه اروپا هستند را قطع کند.» در تحریم‌های اتحادیه اروپا تمامی موسسات خدمات مالی و اعتباری از همکاری با موسسات مالی ایرانی که مورد تحریم هستند، منع شدند. سوئیفت قطع خدمات خود را از دو روز بعد آغاز کرد.

در تصمیم اتحادیه اروپا، بیشتر موسسات مالی و بانک‌های ایرانی تحریم شدند. دلایلی برای تحریم این بانک‌ها ارایه شده بود، که بیشتر به درگیر بودن این بانک‌ها در فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی اشاره شده است.

می‌توان گفت که تحریم سوئیفت به دلیل تحریم بانک‌های ایرانی و بانک مرکزی ایران توسط اتحادیه اروپا صورت گرفت. دلایل اعلام شده از سوی اتحادیه اروپا نیز شامل بحث هسته‌ای و بحث موشکی و دور زدن تحریم‌ها و دلایل دیگری است.

اقدام سوئیفت مورد استقبال آمریکا قرار گرفت و دیوید کوهن در اظهار نظری از این اقدام تقدیر کرد و آن را نشانه همگرایی جامعه جهانی در تحریم ایران دانست.

با این حال بررسی متن 159 صفحه ای برنامه جامع مشترک اقدام نشان می دهد، تضمین جدی برای لغو تحریم مرتبط با سوئیفت ارائه نشده، به نحوی که لغو قانون تحریمی آن به پایان 8 سالی که در متن از آن به عنوان دوران انتقال یاده شده موکول شده است.

با بررسی مواردی که در متن اتحادیه اروپا متعهد تعلیق و خاتمه دادن آن در روز اجرای توافق شد، بند ۱.۱.۴ وجود ندارد. این بند مربوط به چیست؟ با مراجعه به بند مربوطه در پیوست دوم که درباره تحریم‌هاست خواهیم دید:

۱.۱.۴: Sanctions on financial messaging services

تحریم خدمات پیام‌رسانی مالی (خدماتی مانند سوئیفت)

به عبارت دیگر اتحادیه اروپا تحریم مربوط به سوئیفت را در روز اجرای توافق تعلیق یا لغو نمی‌کنند. بلکه برداشته شدن این تحریم به روز انتقال یعنی ۸ سال بعد موکول شده است.

 حال مشخص نیست با وجود بیانیه شرکت سوئیفت و متن جمعبندی وین، وعده سرخرمن رئیس بانک مرکزی با کدام توجیهی ارائه شده است!؟

 x