هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 30 فروردين 1398
ساعت 19:46
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 27 ارديبهشت 1394 ساعت 16:43 2015-5-17 16:43:31
شناسه خبر : 211684
ذوق‌زدگی آقای صالحی بیشتر از آنکه حاصل مشاهده امری عجیب و بدون سابقه باشد، ناشی از آن است که ایشان در سالهای گذشته واقعاً در جریان بازار نشر نبوده‌اند و پیش از آنکه مسئولیتی بزرگ در این حوزه بپذیرند حتی اخبار و تصاویر و حاشیه‌های بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب را هم دنبال نمی‌کردند.
گروه فرهنگی – رجانیوز: «اوّلین غرفه، غرفه‌ی نشر نی است...»، «آقا وارد نشر چشمه شدند...»، «آقا وارد نشر ثالث شدند...»، «غرفه‌ی بعدی مرکز بود...»، «غرفه‌ی بعدی ققنوس بود...». این عبارات که در حاشیه‌نگاری‌های سایت دفتر حفظ و نشر رهبر انقلاب از بازدید معظم له از نمایشگاه کتاب آمده بود نشان می‌داد که ایشان در بازدید خود به غرفه‌های ناشران طیف به اصطلاح «شبه روشنفکری» هم سر زده‌اند.
 
به گزارش رجانیوز، همین امر هم باعث شد تا سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در سخنانی با ذوق زدگی بگوید: «ایشان نشر ایران را بدون روتوش دیدند؛ در بخشی که نشر نی، چشمه، مرکز، ققنوس، ثالث، قطره، نگاه، سوره مهر و مرکز نشر آثار امام خمینی(ره) و دیگر ناشران حرفه‌ای حاضر بودند.»
 
 
غیر از صالحی، افراد و رسانه‌های دیگری هم بودند که این بازدید را سر دست گرفتند و با انتشار تصاویری از این اتفاق تحلیل‌هایی درباره آن بیان کردند. از جمله این افراد حجت الاسلام محمدرضا زائری بود که در حساب اینستاگرامش نوشت:
 
«خدایا، امروز شنیدم رهبر انقلاب در نمایشگاه کتاب از غرفه هایی متنوع و متعدد بازدید کرده اند و مدتی طولانی در غرفه های نشر نی، چشمه، ثالث، ققنوس و … حضور داشته اند و درباره کتابهایی هم صحبت کرده اند که نمی توانم اسم ببرم و کتابهایی هم خریده اند که مصلحت نیست ذکر کنم. اولش باورم نمی شد چون دیشب تلویزیون فقط حضور ایشان را در غرفه سوره مهر با آقای مؤمنی نشان می داد. امروز که مطمئن شدم داغ دلم تازه شد. خدایا تو را به حق موسی بن جعفر، آقا را نجات بده از دست جماعتی که تصمیم می گیرند کدام بخش از سخنان ایشان پخش بشود و کدام کار از برنامه های روزانه ایشان اعلام گردد. خدایا آقا را از اسارت چند نفر محدود آزاد کن و به صاحبانش که همه مردم هستند برگردان. خدایا این آدم های بی شعور را که فکر می کنند بهتر از رهبری می فهمند و تعیین می کنند که مثلا خبر نشر نی نباید اعلام شود و خبر فلان موسسه فقط باید منتشر شود هدایت کن. خدایا ظاهرا اینها را نمی توانی کاری بکنی بس لطفا شعور ما را بگیر و ما را راحت کن!»
 
یکی از دلایل چنین اظهار نظرهای همراه با ذوق‌زدگی وجود این تصور بود که برای اولین بار است رهبر انقلاب به این غرفه‌ها سر زده‌اند. تصوری که نه تنها برای فعالان نشر بلکه برای کسانی که خبر و تصاویر و حاشیه‌های بازدید سالانه رهبر انقلاب را دنبال می‌کنند هم بسیار عجیب بود و نشانه دوری متولیان و مدعیان فعالیت در حوزه نشر، از  اخبار سال های گذشته این حوزه.
برای مثال این چند خط را بخوانید:
 
«غرفه‌های کتب بازاری و عامه‌پسند به سرعت از نظر رهبر انقلاب گذر کردند. در یکی از این غرفه‌ها آقا به متصدی گفتند: «واقعاً هم آدم با این کتاب، تله‌پاتی را یاد می‌گیرد؟! شما خودت امتحان کردی؟» و جواب منفی بود.»(1386)
 
«رهبر رفتند غرفه یکی از انتشارات‌هایی  که بزرگ‌تر بود، برای چند دقیقه‌ای استراحت... مسوول غرفه که پسر جوانی بود از رهبر تشکر کرد و گفت مزین فرمودید غرفه ما را.» (1389)
«نوبت به تازه‌های نشر رسید و کتاب‌هایی که در سال گذشته مورد تقدیر قرار گرفته بودند. از بدشانسی وزیر بود یا از بدسلیقگی برگزارکنندگان؛ اولین غرفه مربوط به کتاب‌های کودک بود. رهبر نگاهی به چند کتاب انداخت و در آخر گفت: «چیزهای خیلی مفیدی نبود.»(1390/ سالن یاس)
 
 
«نوبت  به سالن ناشران رسید. ناشرانی که در سال89 بیشترین کتاب‌های چاپ اول را منتشر کرده بودند. هرچند نام خیلی از این انتشاراتی‌ها آشنا بود، اما خیلی‌هایشان در نمایشگاه‌های قبل فرصت دیدار رهبر را پیدا نکرده بودند و لابد حق هم داشتند که به‌عنوان فعال‌ترین مجموعه‌های نشر، از این موضوع دلخور باشند.
 
با ورود به این سالن، فضای بازدید هم عوض شد. دیگر خبری از گزارش‌های رسمی نبود. هر ناشری سعی می‌کرد آخرین تولیداتش را به بهترین شکل معرفی کند و به نحوی رهبر را بیشتر در غرفه‌اش نگه دارد. یک نفر از خاطراتش با رهبر صحبت می‌کرد و دیگری درددلی در حوزه نشر داشت.»(1390/ سالن یاس)
 
 
«آقا بعد از سوره مهر به غرفه نشر قطره می‌روند. آنجا هم كسی پیدا می‌شود كه از آقا چفیه بخواهد و بعد آن را روی چشم بگذارد. ققنوس، مركز و نی غرفه‌های بعدی هستند...» (1391)
«آقا داخل غرفه انتشارات امیركبیر توقف می‌کنند و بعد از دیدن نیمی از کتاب‌ها، كمی می‌نشینند.» (1391)
 
همین چند جمله که از حاشیه‌های بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب در سالهای قبل انتخاب شده‌ چند نکته را به خوبی مشخص می‌کند:
 
اول اینکه بازدید آقا از نشرهایی مثل آنچه در بالا اسمشان آمد اصلاً اتفاقی تازه نبوده است که معاون وزیر آن را نشانه‌ای بر بازدید بدون روتوش ایشان که برای اولین بار اتفاق افتاده بداند و دیگری جوری بنویسد که انگار امسال اتفاقی شگرف رخ داده!
 
 
دوم آنکه در مسیر بازدید حضرت آقا حتی غرفه ناشر کتابهای عامه پسند هم وجود دارد و آقا هم آنها را که بالاخره بخشی از واقعیت بازار نشر ما هستند می‌بینند و درباره‌شان صحبت می‌کنند و بنابراین حتی این بخش از بازار نشر هم بدون روتوش در مقابل دید ایشان است.
 
دیگر آنکه غرفه‌ای که برای استراحت رهبر انتخاب می‌شود هم همیشه یک غرفه نیست و اگر امسال غرفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بوده است، سال 91 غرفه امیر کبیر بوده است و سال 89 غرفه‌ای که متصدی‌اش پسری جوان و ناشناخته بوده است و... .
 
نکته بعد اینکه حتی در سالی که رهبر انقلاب از سالن یاس بازدید به عمل آورده‌اند هم خیلی از ناشران فرصت سخن گفتن داشته‌اند و ایشان واقعیتهای بازار نشر را دیده‌اند و حتی نسبت به برخی وجوه آن بدون تعارف ابراز نارضایتی کرده‌اند.
 
بازديد از بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران
 
بنابراین ذوق‌زدگی آقای صالحی بیشتر از آنکه حاصل مشاهده امری عجیب و بدون سابقه باشد، ناشی از آن است که ایشان در سالهای گذشته واقعاً در جریان بازار نشر نبوده‌اند و پیش از آنکه مسئولیتی بزرگ در این حوزه بپذیرند حتی اخبار و تصاویر و حاشیه‌های بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب را هم دنبال نمی‌کردند. وگرنه اینچنین عنان از کف نداده و سرخوشانه از بازدید بدون روتوش سخن نمی‌گفتند و ناآگاهی خود از واقعیتهای بازار نشر را بار دیگر به رخ نمی‌کشیدند. سایر افرادی هم که در همین مسیر و همسو با وی دست افشانی کرده‌اند همچون او در واقع مهر تایید زده‌اند بر ناآگاهی خود از اتفاقات سال‌های گذشته و بازدیدهای قبلی رهبر انقلاب.
 
نکته دیگری که اینبار بیشتر در متن شورانگیز(!) جناب زائری وجود دارد و متاسفانه در آخر با عبارات توهین آمیز ایشان همراه شده است، تاکید بر سانسور شدن این حضور بی‌سابقه (که البته ادعای بی‌سابقه بودن آن در قبل باطل شد) است. ایشان از روی ناآگاهی بر دست اندرکاران نشر اخبار مربوط به رهبری می‌تازند و ناجوانمردانه آنها را به بی‌شعوری متهم می‌کنند و البته متواضعانه از خدا می‌خواهند که از شعور فراوان خودشان کم کند تا کمتر عذاب بکشند!
 
بازديد از بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران
 
حال آنکه نگاهی به بازتاب‌ها و بازنمایی‌های رسانه‌ای صورت گرفته از این بازدید ثابت می‌کند که این ادعای آقای زائری هم باطل است.
 
دو سایت دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب، و روابط عمومی دفتر رهبر انقلاب (که اصلی‌ترین و معتبرترین منابع انتشار اخبار در این حوزه هستند) در تصاویر و حاشیه‌نگاری‌های خود از این بازدید بدون کوچکترین سانسور یا ابایی به حضور آقا در این غرفه‌ها اشاره‌کرده‌اند. بخشهایی از متن حاشیه‌نگاری این سایت‌ها در ابتدا آمد و مفصلش را می‌توانید اینجا بخوانید. در تصاویر منتشر شده هم غرفه آن نشرها وجود دارد. در بازنمایی تلویزیونی هم که یک نمونه‌اش مربوط به گزارش بازدید که در اخبار ساعت 14 همان روز است، می‌بینیم که تقریباً عنوان هیچ کدام از غرفه‌ها در تصاویر مشخص نیست که بخواهد تبعیضی باشد.
برای نمونه می‌توانید گزارش مربوط به این بازدید در اخبار ساعت 14 همان روز بازدید را در زیر یا با مراجعه به اینجا مشاهده کرده و درباره گزینش بودن یا نبودن آن قضاوت کنید.
 
 
 
بنابراین مشخص نیست که شخص آقای زائری و سایر افرادی که به یکباره اینچنین عنان از کف داده آنچنان سخن گفتند، با استناد به کدام واقعیت پا را از دایره تحلیل غلط بیرون گذاشته و حتی به ورطه توهین نیز افتادند!
 
دو نکته‌ای که در بالا گفته شد نشان می‌دهد که در بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب امسال تقریباً هیچ اتفاق عجیب و بی‌سابقه‌ای نیفتاده است که فردی در جایگاه معاون وزیر از بادید بدون روتوش سخن بگوید و دیگری شعور دست اندرکاران این بازدید را زیر سوال ببرد.
 
بازديد از بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران
 
در آخر باید گفت که مواضع و منویات رهبر انقلاب در حوزه نشر مشخص است. تاکیدات ایشان بر وجود ممیزی غیر قابل انکار است. تاکیدات مکرر ایشان مبنی بر لزوم حمایت دولت از جناح فرهنگی مومن و عدم حمایت از جناح ضد انقلاب‌های عنود نیز مشخص است. بنابراین حتماً از این «غرفه بازی‌ها» آبی برای کسی گرم نخواهد شد. بهتر است دولت محترم فرصت دوباره‌ای که رهبر انقلاب به این دولت برای تجدید نظر در سیاستهای فرهنگی‌اش را دادند و با حضور در نمایشگاه کتاب از هجوم انتقادها به فعالیتهای وزارت ارشاد جلوگیری کردند را قدر بدانند! آقای وزیر، آقای معاون وزیر! سال گذشته را که یادتان هست؟ امروز را که فردای نمایشگاه امسال است، با فردای نمایشگاه سال قبل مقایسه کنید؛ بهتر است این تفاوت را قدر بدانید.


کلیدواژه ها »

دیدگاه کاربران

همه حرف ها یک طرف، متن اون آقای حجت الاسلام یک طرف. شما فکر کنید اگر امروزی ها بیشعورن و آقا در میان بیشعورها گیر افتادن، اگر میان افرادی مثل این حجت الاسلام گیر می افتادن چی میشدن. ادبیات اون نوشته رو شما بخونید، از هر طیفی که باشید یک حس بدی بهتون دست میده و فکر می کنید یک افراطی به تمام معنا اون رو نوشته. فکر کنید حرف های دل یک حجت الاسلام اینها باشه، مشخصه دغدغه های ایشون چه خواهد بود. این هم از روشن فکرهای حجت الاسلام ما...

حالا چرا ذوم کردی رو حجت الاسلامیش؟
شخص بی ادب است نه لقب وکنیه ش

چون مثلا ایشون قراره نشانه(حجت) اسلام باشن.

امان از دست آقای زائری!
هر دم از این باغ بری می‌رسد// تازه‌تر از تازه‌تری می‌رسد
اون از نظر سطحی و غلطشون درباره حجاب این هم از این تحلیل جدیدشون
خدا رحم کنه!

و ننزل من القرآن ماهو شفاء ورحمة للمؤمنين
ولا يزيد الظالمين الا خسارا...
تو خود حديث مفصل بخوان از اين مجمل
مواظب باشيم دوست و دشمن قاطي نشود.شرايط حساس است.

همین طرفداری های بدون فکرتون الان شماها رو به جایی رسونده که فقط واسه دل خودتون اونهم توی اینترنت سرخوشانه توهم بیشماری می زنید چون هرکسی که باشه براش درود میفرستین مهم نیست کی باشه و هیچ منطق درستی ندارید برای همینه هیچی نیستید

یاشار یه لحظه فکر کن... همین آدمهای متصلبی مثه تو هستند که تحمل درود فرستادن به یک نفر دیگر هم ندارید
شماها و طرز تفکرتون برای نگاه و فکر مخالفتون خودتون حق حیات قائل نیستید. همه چیز باید مطابق سناریوی شما باشه. اگر منطقی باشی تو خودت دچار سرخوشی متوهمانه حق مداری و خودبرتربینی هستی. نمونه های داعشی وطنی

خیلی متین و منطقی و مستند نقد کردید. مرحبا به بچه های رجا که آسیب را به جا و بی ملاحظه شناخته و متذکر شدند. خسته نباشید

زائری میخواد برای مجلس کاندید بشه؟
خیلی اسمش میاد جدیدا !!

آقای زائری میگه دیشب تلویزیون فقط سوره مهر رو نشون داده. یا واقعا اینطور بوده که خب نمیشه به آقای زائری ایراد گرفت یا اینکه ایشون اشتباه کرده که البته بخاطر کم دقتی میشه بهشون انتقاد کرد وگرنه آقای زائری آدم خوش قلبیه که این روزها از جانب یه عده به شدت تحت فشاره.

حرف آقای زائری کلا چه ربطی به حرف آقای صالحی داشت؟
آقای زائری از خبر گزینشی صدا و سیما انتقاد کردند که بی راه هم نبود. ولی شما حرف غلط آقای صالحی را به ایشان هم نسبت دادید و ایشان را هم به باد انتقاد گرفتید که به نظرم درست نبود.

خبر گزینشی صدا و سیما؟!!!!! حالا خوبه یه نمونه از خبر گزینشی صدا و سیما تو هیمن مطلب هست! خب برو ببین میفهمی که گزینش نبوده و آقای زائری درست نگفته

آقای زائری عزیز متاسفانه شما در همه چیزها دچار نوعی خود نگرش بینی مفرط هستید. استقراء ناقص می کنید. شما هم خیلی چیزها را مطابق با ذوق خودتان سانسور می کنید.

آیا در نشریاتی که داشته و دارید همه طیف ها اجازه دیده شدن دارند؟

مقایسه ی کاملا بی ربطی است. نشریه ی آقای زایری متعلق به خودشان است و حق دارند که اجازه ی دیدن شدن به برخی طیف ها را ندهند.
اما صدا و سیما، ملک خصوصی هیچکس نیست. صدا و سیما متعلق به تمام افراد این ملت است و بودجه اش از بیت المال است لذا حتما باید تمام گروه ها و طیفهایی که در چارچوب قانون در حال فعالیت فرهنگی هستند را پوشش بدهد.
تاکید رهبری مبنی بر حمایت از جناح انقلابی و مومن جبهه فرهنگی به معنای اعطای رانت به انها نیست بلکه از حمایت معنوی و آموزشی سخن می گویند.

لزوما از سخن آقای صالحی برداشت نمیشود که ایشان منظورش بوده برای اولین بار آقا اینطور بازدید کردند. چرا شما زود برداشت سیاسی کردید؟ خب طرف امسال مسئول بوده و گفته و شاید منظورش شامل سالهای قبل هم بوده. آقای صالحی آدم متدین و قائل به ممیزی و البته آزادی بیان ضابطه مند است. با این حرفا زود این آدمهای نسبتا خوب دولت رو از خودتون میرونید!

از رفتارش با مهدی خزعلی معلوم شد چجور آدمیه

آقای زایری که حرفش درست بود. زایری میگه چرا تلویزیون سانسور کرد شما جواب دادی میگی نخیر سایت ها زدند؟! سایت چه ربطی به تی وی داره؟

علت اصلی اینگونه حرف زدن این آقایون اینه که اینا خودشون رو خیلی از رهبر دور میبینند

پیغام آقای زائری در مورد صدا و سیما است نه رسانه های مکتوب که اخبار را گزینشی پخش میکند حتما شما هم تایید میکنید که تاثیر اخبار صدا و سیما بسیار بیشتر از رسانه مکتوب است پس حق بدهید حتی کسانی مثل آقای زائری هم اشتباه کنند چون همان اخبار گزینشی را دیده اند و در ذهنشان مانده است

اگر این فیلمی که تو هیمن مطلب هست رو ببینی متوجه میشی که حرفش درباره صدا و سیما هم درست نیست

باز کجا از زائری ناراحت شدی؟ چقده بی تقوایید! حرفش در مورد تلویزیون بود. قبلن هم گفته ک حرفای آقا در مورد موسیقی رو پخش کنید؛ خودتون جای اقا فکر نکنید!

به دوستان پیشنهاد میدم قبل از هرگونه اظهارنظری در مورد جناب زائری با مطالعه دیدگاههای ایشون در خصوص مسائل فرهنگی با افکار ایشون آشنا بشن تا بتونن قضاوت بهتری بکنن
البته بنظرم بعضی از حرفای آقای زائری روی لبه تیغ راه رفته که
ان شاءالله مراقبت های لازم رو ایشون دارن.
و در کل باید بگم:
" لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ "

استاد رجا
آقای زایری راجع به پخش خبر از صدا و سیما انتقاد داشت اما شما چون هم آزاده هستیدو هم دینمدار خبر رو اونطوری که دوس دارید پخش میکنید بعد هم به قصد قربت حمله میکنید!

زائری اشاره به نشر اخبار از صدا و سیما داره ! شما نقدتون به ایشون ربطی به ادعای این فرد نداره

خب برادر من رجانیوز که فیلم خبر ساعت 14 همون روز رو گذاشته. اگر ببینی واضحه که هیچ تبلیغی برای سوره مهر و... نیست و هیچ تبعیضی نشده. در واقع اصلا هیچ آرمی از هیچ غرفه ای تو تصویر نیست. ببین!

دقیقه ی 1:14 همین فیلم رو ببین. آرم انتشارات سوره ی مهر بر بالای غرفه کاملا مشهود است.
شاید شما اهل کتاب خوندن نباشی و انتشاراتی ها رو نشناسی ، ولی اونایی که اهل مطالعه هستن از روی یه آرم کوچیک میفهمن که اون کتاب متعلق به انتشارات است

آقای امین پور عزیز فیلم را در کل ببین و ذره بینی قضاوت نکن درضمن صدا وسیما در برنامه هایش (غیر از این مراسم دیدار )از همه غرفه ها جدا گانه برنامه معرفی داشت .

بزرگوار نویسنده، ادبیات آقای زائری را قبول ندارم، ولی این کار ادبیات شما را توجیه نمی کند. آقای زائری ذوق زده نشده بودند! از مدل پوشش خبری انتقاد کردند که به حق هم بود.

نظرات حجه الاسلام !!! زائری درمورد"حجاب" تاحدودزیادی میزان "شعور" رامشخص می کند.

این آقای حجتِ اسلام، از اول همینطور بوده؛ و همچنان ذوق زده یکی به نعل می زند و یکی به میخ و یکی به مخ.

سلام
با وجود این که مخاطب چندساله رجا هستم و به شدت اخبارش رو دنبال میکنم، حس میکنم نسبت به آقای زائری نوعی بی تقوایی کردید

به تجربه بهم ثابت شده اونایی که مقام معظم رهبری رو به (محاصره شدن در دام افراد) متهم کرده اند، عاقبت خوبی پیدا نکردند. امیدوارم آقای زائری زودتر به خود بیاند