هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 2 خرداد 1398
ساعت 14:56
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 24 ارديبهشت 1394 ساعت 20:03 2015-5-14 20:03:08
شناسه خبر : 211455
حزب الله و ارتش سوریه موفق شدند در زمانی بسیار کوتاه بر تله موسی سیطره پیدا کنند، آن هم با وجود استحکامات گسترده‌ای که تروریست‌ها از بهار سال گذشته در آن ایجاد کرده بودند. خود رزمندگان حزب الله هم پیش‌بینی می‌کردند که وارد نبردی سخت و سنگین و نفس‌گیر در این منطقه خواهند شد، ولی نیروهای جبهه‌النصره با فرار از صحنه‌ی نبرد، رزمندگان حزب الله را ناامید کردند!
گروه بین‌الملل رجانیوز: در روزهای گذشته تحولاتی در جبهه‌های مختلف سوریه رخ داده که با هم مروری خواهیم داشت بر اهم آنها:
[نکته: برای مشاهده نقشه ها و تصاویر با کیفیت بالاتر، آنها را در صفحه جدیدی به صورت جداگانه باز کنید]
 
 
جبهه‌ی دیرالزور
چنانکه در گزارش قبلی ملاحظه کردید، نیروهای داعش چند روزی است عملیات‌های گسترده‌ای را برای تسلط کامل بر دیرالزور و فرودگاه نظامی این شهر در دست اجرا دارند. هدف داعش آن است تا با سیطره بر این شهر، تسلط خود بر این استان را تکمیل کند و به این ترتیب، دیرالزور دومین استان در شمال سوریه باشد که پس از رقه به صورت کامل به سیطره‌ی نیروهای تکفیری داعش در می‌آید. 
 
 
 
در روزهای گذشته، تکفیری‌ها موفق شده بودند پیشروی‌هایی در مناطقی از جبهات دیرالزور به دست بیاورند. خبرهای رسیده حاکی است که ارتش سوریه موفق شده است دیروز، هجوم سنگین داعش به فرودگاه نظامی شهر را ناکام گذاشته و تلفاتی جانی و تجهیزاتی به نیروهای آنان وارد سازد.
اما در کنار این خبر می‌رسد که نیروهای داعش موفق شده‌اند بر منطقه‌ی حویجه صکر در حاشیه‌ی رودخانه‌ی فرات (که ریف دیرالزور را از خود شهر جدا می‌کند) مسلط شوند. ارتش از تسلط بر این منطقه برای محاصره‌ی تروریست‌ها در محله‌های تحت سیطره‌شان و همچنین تأمین امنیت فرودگاه استفاده می‌کرد.
برخی منابع میدانی مدعی‌اند نیروهای ارتش هنوز در بخش‌هایی از حویجه صکر حضور دارند و با تمرکز در همان نقاط، تلاش دارند عملیات بازپس‌گیری مناطق سقوط کرده را از همانجا کلید بزنند.
 
 
 
هرچند مناطق تصرف شده توسط داعش زیر آتش ارتش قرار دارد و این، تمرکز تروریست‌ها در آن مناطق را سخت می‌کند ولی نباید از اهمیت سقوط این منطقه چشم پوشید و بعید نیست نیروهای تکفیری با استفاده از این پیروزی بر دیگر مناطق اطراف فرودگاه هم مسلط شوند و در آن صورت سقوط فرودگاه شهر و سپس خود شهر دیرالزور دور از تصور نیست. گرچه این هم ممکن است که نیروهای ارتش با مقاومت در دیگر نقاط اطراف فرودگاه، موفق به بازپس‌گیری این منطقه از دست تروریست‌ها شوند.
در همین حال، منع آمد و شد همچنان در مناطق تحت تصرف تروریست‌ها در شهر برقرار است و برق و اینترنت نیز توسط تکفیری‌ها قطع شده است تا خبر جابه‌جایی‌ها به ارتش منتقل نشود و داعش در تلاش‌هایش برای نفوذ به خانه‌های سازمانی ارتش و انتهای محله الصناعه (که در دو روز گذشته شاهد آن بودیم) و همچنین تلاش‌هایش برای رسیدن به محله الطحطوح و قطع مسیر بین محله‌های تحت سیطره‌ی ارتش و فرودگاه موفق باشد و محاصره‌ی فرودگاه این محله‌ها را شدید‌تر کند.
 
جبهه‌ی قلمون
در این روزها از جبهه‌‌ی راهبردی قلمون همچنان خبرهای بسیار مسرت‌بخش (و شاید حتی بیشتر و سریع‌تر از حد توقع تحلیل‌گران) به گوش می‌رسد. 
چند روز پس از آغاز نبردهای قلمون و در پی عملیات‌های یورش به مناطق تروریست‌ها در بلندی‌های عسال الورد و بریتال و الطفیل (که منجر به پاکسازی آنها شد) نیروهای حزب الله موفق به دست یابی به یک پیروزی کیفی شدند که می‌تواند نقطه‌ی عطفی در نبرد با تروریست‌ها در آن منطقه باشد. این پیروزی کیفی عبارت بود از سیطره بر بلندی «تله موسی» که 2850 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و کسی که بر آن مسلط باشد، دست بالا را در بلندی‌های قلمون خواهد داشت.
تصویر یکی از رزمندگان حزب الله که مشغول نصب پرچم حزب الله بر قله‌ی تله موسی بود، حرکتی نمادین بود و بیننده را به یاد پیروزی‌های مقاومت در برابر اشغالگران صهیونیست در اواخر دهه‌ی نود میلادی می‌انداخت که در نهایت منجر به خروج بی قید و شرط و بدون مذاکره اشغالگران صهیونیست از جنوب لبنان گردید.
 
[رزمندگان مقاومت در بلندی های قلمون]
 
 
از نظر کارشناسان میدانی، تسلط بر این بلندی به این معناست که نبرد قلمون به پایان قطعی خود نزدیک شده و چیزهایی که باقی مانده تنها عبارت است از پاکسازی برخی لانه‌های پراکنده‌ی تروریست‌ها در این منطقه و تثبیت و استحکام‌بخشی به پایگاه‌های جدید فتح شده توسط ارتش سوریه و مقاومت. خصوصا که در حال حاضر خود جبهه النصره و داعش نیز بر سر تسلط بر بلندی‌های عرسال وارد نبرد شده‌اند.
 
[برخی از مراکز تصرف شده تروریستها در قلمون]
 
اما بد نیست نگاهی داشته باشیم به جزئیات سیطره‌ی مقاومت بر این بلندی. به گفته‌ی منابع میدانی، برعکس پیش‌بینی‌های همه، حزب الله و ارتش سوریه موفق شدند در زمانی بسیار کوتاه بر تله موسی سیطره پیدا کنند، آن هم با وجود استحکامات گسترده‌ای که تروریست‌ها از بهار سال گذشته در آن ایجاد کرده بودند. خود رزمندگان حزب الله هم پیش‌بینی می‌کردند که وارد نبردی سخت و سنگین و نفس‌گیر در این منطقه خواهند شد، ولی نیروهای جبهه‌النصره با فرار از صحنه‌ی نبرد، رزمندگان حزب الله را ناامید کردند!
[رزمندگان مقاومت بالای قله تله موسی]
 
عملیات تله موسی را باید در راستای سلسله عملیات‌های چند روز قبل حزب الله و ارتش و تسلط آنها بر مناطق وسیعی از قلمون تحلیل کرد. عملیات تله موسی سه‌شنبه شب و (شب چهارشنبه) شروع شد. در ابتدا برخی واحدهای رزمی ویژه‌ی حزب الله و همچین ارتش سوریه از پایگاه‌های خود راهی محور‌های پیشروی در بلندی‌های فلیطه و رأس المعره شدند. با آغازین ساعات سحر، آتش توپخانه‌ی زمینی و همچنین موشک‌ها، طبق مختصاتی که در اتاق عملیات مقاومت موجود بود، شروع به باریدن بر مراکز تروریست‌ها در این منطقه کرد. چندی پس از آغاز پیشروی نیروهای پیاده و درگیری‌های اولیه‌ی مستقیم با تکفیری‌ها، دستورهای عقب‌نشینی و تخلیه‌ی پایگاه‌ها از بی‌سیم‌های تروریست‌ها شنیده می شد. در حدود ساعت یک و نیم ظهر بود که پرچم حزب الله بر بالای قله نصب شد. 
 
 
[یکی از مراکز تصرف شده تروریستها در قلمون]
 
در بخش لبنانی این منطقه هم رزمندگان مقاومت پس از آتش تهیه‌ی ابتدایی، در حدود ساعت 5 و 30 دقیقه‌ی صبح از سمت بلندی‌های نحله و یونین و بعلبک شروع به پیشروی کردند، به شکلی که هر گروهی مسئولیت تسلط بر بخشی خاص را به عهده داشت. این بخش از نیروهای حزب الله هم با مقاومت قابل ذکری از طرف تکفیری‌ها مواجه نشدند و قبل از رسیدن به ظهر، مأموریت‌های محوله‌شان به خوبی به انجام رسیده بود. با وجود آنکه در اثنای نبرد هوا سرد شده و برف شروع به باریدن کرد، اما روحیه‌ی رزمندگان مقاومت (خصوصا پس از پیش‌روی‌های میدانی) بسیار بالا بود و این مسائل نمی‌توانست مانع ادامه‌ی عملیاتشان شود.
 
[سفره رزمندگان پس از سیطره بر تله موسی]
 
به گفته‌ی منابع میدانی، درصد موفقیت این عملیات و خسارت‌های بسیار ناچیز در آن، بالاتر از توقع‌ها بوده است. گفتنی است که تله موسی از شرق بر فلیطه و بلندی‌های آن و رأس‌المعره و بلندی‌هایش و از غرب بر بلندی‌های الخشعات لبنان و از جنوب بر بلندی‌های الباروح و از شمال بر بلندی‌های عرسال لبنان سیطره و اشراف دارد.
گذشته از تسلط بر بلندی استراتژیک تله موسی، نیروهای مقاومت بر حدود 40 کیلمومتر مربع از بلندی‌های منطقه در شرق نحله هم تسلط پیدا کردند (از عقبه البیضاء در جنوب تا قرنه عبدالحق در شمال). همچنین نیروهای ارتش سوریه و حزب الله موفق شدند بر بلندی عقبه الفسخ که در غرب بلندی‌های رأس المعره واقع شده و به صورت راهبردی، بر گذرگاه‌های تروریست‌ها به عرسال لبنان اشراف دارد، سیطره پیدا کنند. حالا مقاومت از جهت «آتش» بر معبر الفتله که بلندی‌های عرسال را به بلندی‌ای رأس المعره متصل می‌کند و مهم‌ترین خط عبوری به سمت عرسال و بلندی‌هایش است، اشراف پیدا کرده‌اند.
 
 
به این ترتیب و در حال حاضر تروریست‌ها مجموعا چیزی حدود 600 کیلومتر مربع از سلسله جبال شرقی لبنان (بخش لبنانی قلمون) را در اختیار دارند که مساحت آن از کل مساحت‌ مزارع شبعا (که در اشغال صهیونیست‌هاست) بیشتر است و با توجه به تنگ‌تر شدن هر روزه‌ی محاصره‌ی ترویست‌ها، شهر عرسال بیش از پیش در معرض خطر آنان قرار دارد. (باید دید جریان‌های سیاسی نزدیک به عربستان (جریان المستقبل و درکل، گروه 14 مارس)که حزب الله را به جنگ‌طلبی متهم می‌کنند و مدعی‌اند تروریست‌ها با لبنان هیچ کاری نداشته و ندارند، چه نظر «گهربار»ی درباره‌ی اشغال این بخش وسیع از کشورشان به دست تروریست‌ها ارائه خواهند کرد!)
اما با این وجود، در بخش سوری و لبنانی قلمون باید گفت فشاری که تروریست‌ها با توجه به مراکزشان در قلمون بر روستاهای شیعه‌نشین بقاع (یعنی مرکز اصلی حامیان حزب الله) وارد می‌کردند و همچنین تهدیدی که برای اتوبان بین‌المللی دمشق-بیروت داشتند، دیگر تمام شده است.
با پیروزی‌های روز گذشته، نیروهای مقاومت و ارتش سوریه حالا (و پس از تسلط بر کل منطقه‌ی عسال الورد) بر بیش از 50 درصد مساحت رأس المعره هم سیطره پیدا کرده‌اند. نیروهای النصره هم پس از شکست اخیر، به سمت شمال غرب یعنی بلندی‌های عرسال گریخته‌اند یعنی جایی که خطوط تأمین لوجستیک و پشت جبهه‌ی آنها محسوب می‌شود. هرچند که بخش اعظم بلندی‌های جنوبی عرسال هم از چنگ آنان خارج شده است (جز برخی بلندی‌ها در باروح) و دشمن خونین آنها داعش هم بر بلندی‌های شرقی و شمال شرقی عرسال و همچنین بر دو گذرگاه غیرقانونی مرطبیه و الزمرانی سیطره دارد.
ضمنا برخی خبرهای تأیید نشده از میدان حاکی از به اسارت درآمدن برخی فرماندهان جبهه النصره است.
 
اما بد نیست در این بین اشاره‌ای هم داشته باشیم به درگیری‌های داعش و النصره در قلمون. درست همزمان با پیروزی‌های مقاومت و ارتش سوریه، منابع امنیتی خبر می‌دهند داعش قصد دارد از وضعیت جاری برای بهبود وضعیت خودش در قلمون و گرفتن مناطقی از النصره استفاده کند، خصوصا که در برهه‌ی اخیر مجبور شده بود از معابر و راه‌های استفاده کند که تحت سیطره‌ی النصره است.
 
[بخشی از بیانیه اعلام جنگ جبهه النصره ضد داعش در قلمون]
 
به همین جهت منابع میدانی خبر می‌دهند که ارتش سوریه نظارت شدیدی بر معابری قلمون را به بادیه‌ی سوریه وصل می‌کند اعمال کرده تا مانع ارسال تجهیزات و نیروی کمکی برای داعش از سمت شرق شود. به همین جهت و به واسطه‌ی همین تحرکات داعش است که نیروهای النصره رسما ضد داعش اعلام جنگ کرده و تکفیری‌ها در این نقطه نیز به جان یکدیگر افتاده‌اند.
 در یک جمع‌بندی می‌توان گفت داعش در حال حاضر در قلمون در وضعیتی نیست که بتواند النصره را شکست دهد ولی تلاش دارد با وارد کردن نیرو و تجهیزات از بادیه‌ی سوریه، وضعیت را در قلمون و مناطق تحت تصرف تکفیری‌ها به نفع خود تغییر دهد.
 
مروری بر سیر عملیات حزب الله در سوریه و نقش رسانه‌های حزب
نکته‌ی شایان توجه در این عملیات، عملکرد ویژه‌ و کم نظیر رسانه‌ای حزب الله بود. پیش از آغاز نبرد نظامی، حزب الله نبردی رسانه‌ای و روانی ضد تروریست‌ها به راه انداخت که نقش مهمی در تضعیف روحیه‌ی آنان داشت و این به خوبی در کف میدان نیز قابل مشاهده بود. تکرار زیاد عبارت «نبرد بهاری» در این نبرد رسانه‌‌ای مقاومت، نقش مهمی در ترساندن حریف ایفا می‌‌نمود.
گذشته از آن، تصریح به حضور رزمندگان حزب الله در عرصه هم بعد دیگر نبردهای اخیر بود. از آغاز بحران سوریه، حزب الله در رسانه‌های خودش به صورت مستقیم به نقشی که در کنار ارتش سوریه ضد تروریست‌ها ایفا می‌نمود، اشاره نمی‌کرد. تنها، دبیر کل حزب الله با ذکر این عبارت که «هر جا باید باشیم خواهیم بود»، این پیام را فرستاده بود که کل نیروهای حزب الله که در سوریه حضور دارند در وضعیت «آماده‌باش دائمی» به سر می‌برند چرا که همه‌ی سوریه یک جبهه‌ی واحد تلقی می‌گردد و ممکن است حزب الله در هر کجای آن حاضر باشد. با پایان یافتن پاکسازی شهر مهم یبرود و ریف آن در مارس سال گذشته، و فرار تروریست‌های تکفیری به ارتفاعات مرزی بین لبنان و سوریه، حزب الله وارد آخرین مرحله‌ی «نبرد مرزی» خود با این گروه‌ها شد. جنگی که از ژانویه 2013 در حوض العاصی و ریف القصیر شروع شد و منتهی شد به نبرد سرنوشت‌ساز القصیر در همان سال و سپس پاکسازی شهرها و روستاهای قلمون در سال گذشته.
 
[رزمندگان مقاومت در بلندی های قلمون]
 
با توجه به تصمیم قاطع ارتش سوریه و حزب الله مبتی بر تحکیم کمربند امنیتی دمشق (ازمنطقه‌ی قلمون گرفته تا مثلث دمشق-درعا-قنیطره در جنوب) لازم بود ابتدا بخش جنوبی پاکسازی شود و بعد هم به حضور تروریست‌ها در بلندی‌های قلمون خاتمه داده شود. در همین راستا بود که حزب الله دست‌به‌کار تهیه‌ی وسایل و برنامه‌ریزی‌های لازم برای پاکسازی این منطقه از حضور تروریست‌ها و تأمین امنیت لبنان در مقابل عملیات‌های انتفجاری تروریستی (که از این منطقه مدیریت می‌شد و کلید می‌خورد) گردید.
با آغاز نبرد جاری، شبکه‌ی المنار این بار نقشی واضح و صریح در پوشش تحولات میدانی ایفا کرد و خبرنگار آن، همیشه اولین خبرنگار حاضر در میدان بود. نقش مستقیم مقاومت در این نبردها هم از طریق فیلم‌هایی که توسط «شاخه‌ی رسانه‌‌ای-رزمی» حزب الله منتشر می‌گردید، برای همه روشن بود و برای اولین بار، حجم سیطره‌ی میدانی مقاومت و ارتش سوریه را چه از جهت آتش و چه از جهت پیشروی زمینی و چه از جهت پوشش هوایی به خوبی نشان می‌داد.
تصاویری که این بار به وضوح از نبردها پخش می‌شد، اذهان طرفداران مقاوت را می برد به دوره‌ی پیروزی‌های مقاومت بر صهیونیست‌ها در جنوب و نصب پرچم‌های حزب الله در پایگاه‌های فتح شده‌ی صهیونیست‌ها.
 
[رزمندگان مقاومت در بلندی های قلمون]
 
جبهه‌ی ادلب
در حالیکه نیروهای ارتش سوریه به همراه دفاع ملی و رزمندگان شیعه، تلاش دارند شهر راهبردی جسر الشغور را بازپس بگیرند و در حال پیشروی در آن منطقه است، تکفیری‌های جیش الفتح تلاش دارند با گشودن جبهه‌ای جدید در این منطقه جلوی پیشروی‌ ارتش را سد کرده یا از سرعت آن بکاهند. در همین راستا نیروهای جیش الفتح بعد از آنکه تلاش‌هایشان برای قطع راه ارتباطی اریحا-لاذقیه از خلال تهاجم به سنقره ناکام ماند، حملات خود به کوه اربعین (در کنار شهر اریحا در جنوب ادلب) را افزایش دادند.
 
 
 
خبرهای رسیده از منابع میدانی حاکی از آن است که نبردها از شب سه شنبه با حمله‌ی تروریست‌ها جهت سیطره بر کوه اربعین و بستن راه لوجستیکی اریحا و مسطومه و کفر نجد و نحلیا و المقبله آغاز شده است. گفته می‌شود اولین حرکت در این حمله هم منفجر کردن یک تونل زیرزمینی بمب‌گذاری شده توسط تروریست‌ها  در نزدیکی کوه اربعین بوده است. 
پس از این انفجار، تروریست‌ها هجوم خود را از چند محور آغاز کردند که مهم‌ترین آنها محور کفرلاته بود که موفق شدند بر قله مطعم الفنار سیطره پیدا کنند. پیش از پیشروی زمینی، تروریست‌ها ده‌ها خمپاره‌ی متوسط و بزرگ به این منطقه شلیک کرده بودند که موجب شده بود نیروهای ارتش سوریه از این قله به سمت یک پایگاه نظامی نزدیک عقب‌نشینی کنند.
 
 
[تکفیریهای جیش الفتح در راه المسطومه در جنوب ادلب]
 
گفته می‌شود ارتش با توجه به موقعیت مهم این قله، تلاش‌ها برای بازپس‌گیری آن را آغاز کرده است. با توجه به آتش ارتش، ترویست‌ها موفق به تثبیت خود در منطق فتح شده نگردیده‌ و تا حدی عقب‌گرد کرده‌اند ولی هنوز هیچ یک از طرفین بر قله تسلط صد در صد ندارد.
در کنار این، تروریست‌ها به شهر المصییبن هم هجوم برده و موفق شدند بر بخش‌های بزرگی از این شهر مسلط شوند. نبردها همچنان در مابقی محلات این شهر ادامه دارد.
به موازات حمله به کوه اربعین و شهر مصیبین، تکفیری‌ها به شهر سنقره هم یورش بردند تا راه لوجستیک به اریحا بسته شود. در این حملات ترویست‌ها موفق شدند خود را از سمت مزارع به مدرسه‌ی شهر برسانند و با قرار دادن کمینی برای نیروهای ارتش، تعدادی از آنها را به بکشند. اما در همین حین نیرویی پشتیبانی به محل درگیری اعزام شد که موجب عقب‌نشینی تروریست‌ها از منطقه، بعد از دادن چندین نفر تلفات گردید.
پست‌های ارتش در اطراف شهرهای المسطومه و المقبله و نحلیا و کفر نجد (که ارتش کاملا بر آنها سیطره دارد) هم هدف حمله‌‌ی همزمان تروریست‌ها بود که موجب تغییر خاصی نشد.
در جسر الشغور و اطرافش هم ارتش موفق شده پاتک‌های سنگین تروریست‌ها برای بازپس‌گیری برخی نقاط استراتژیک (که در روزهای گذشه از دست داده بودند) را با شکست مواجه کند.
در کنار این نیروهای ارتش موفق شدند با سیطره بر بخش جنوبی روستای کفیر (که تنها سه کیلومتر با کارخانه شکر جسر الشغور فاصله دارد) بیش از پیش به بیمارستان ملی نزدیک شوند. هرچند در حال حاضر تروریست‌ها از کارخانه شکر عقب‌نشینی کرده‌اند، ولی به دلیل سیطره‌ی روستای بشلامون بر این کارخانه، فعلا نیروهای هوایی و واحد توپخانه‌ای ارتش در حال بمباران مواضع تروریست‌ها در آن روستا است تا نیروهای زمینی بتوانند با امنیت وارد کارخانه شوند.
 
 
 
در حول و حوش بیمارستان هم به دلیل آنکه تحرکات تروریست‌ها در دو محور شرقی و جنوبی به صورت کامل تحت آتش توپخانه‌ی ارتش قرار دارد، از پیش از ظهر دیروز حملات آنان به بیمارستان متوقف شده بود. اما بعد از ظهر دیروز تروریست‌ها از محور شمالی به بیمارستان هجوم بردند و ارتش هم ساختمان‌های خالی از سکنه‌ی شمال بیمارستان را به شدت تحت ضربات خود قرار داد تا تروریست‌ها را در حمله‌شان زمین‌گیر کند.
 
 
 
[تصاویری جدید از سربازان در حال مقاومت در بیمارستان ملی جسر الشغور]
 
نکته‌ی دیگری که خبر از نزدیک بودن پیروزی‌های ارتش در جسر الشغور می‌دهد، صحبت شیخ تکفیری رده‌بالای تروریست‌ها یعنی عبدالله المحیسنی سعودی است که درباره‌ی سقوط جسر الشغور به دست ارتش (به قول او به دلیل کمبود مهمات!!) هشدار داده است.
 
[عبدالله المحیسنی در کنار مسلم الشیشانی (چچنی) که چند روز پیش قصد داشت بیمارستان جسر الشغور را اشغال کند و شکست خورد]
 
المحیسنی در صفحه‌ی توئیتر خود به «سرخوردگی جیش الفتح از افراد پولدار» که به صورت «مطلوب» به این تروریست‌ها کمک نکرده‌اند سخن گفته است. محیسنی ضمن بر شمردن «وضعیت نامطلوب» تروریست‌ها خواستار آن شده تا افراد ثروتمند با رعایت «تقوای الهی» به کمک مالی به «خط اول دفاع از امت اسلامی»! بشتابند و ذکر کرده است که «یک میلیون دلار، صحنه‌ی نبرد را عوض خواهد کرد». برخی تحلیل‌گران معتقدند این قبیل صحبت‌ها نشانگر آن است که تروریست‌ها برای توجیه شکست‌خود در این جبهه، تلاش دارند از هم‌اکنون توجیهی در آستین داشته باشند.