هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 5 تير 1398
ساعت 17:40
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 22 فروردين 1394 ساعت 15:04 2015-4-11 15:04:26
شناسه خبر : 207597
به نظر می رسد معنای دقیق اعتمادسازی و تنش زدایی را به خوبی می توان در این یادداشت روزنامه آرمان مشاهده کرد، به عبارت دیگر این رویکرد منفعلانه در سیاست خارجی حکم می کند تا حتی بعد از تجاوز ماموران سعودی به جوانان ایرانی باز هم مسئولان سیاست خارجه کشورمان واکنش خاصی نشان ندهند و با اکتفا به کلی گویی و قول و وعیدهایی مبنی بر پیگیری ماجرا! نهایتا آل سعود را گستاخ تر کرده و نشان دهند که این موضوع ارزش آن را نداشته که حتی از سوی مقامات ارشد دستگاه سیاست خارجه ایران مورد توجه خاصی قرار بگیرد.
 گروه سیاسی- رجانیوز: حادثه تلخ و شرم آور تجاوز پلیس سعودی به دو نوجوانان ایرانی در فرودگاه جده، باعث خشم و نفرت روزافزون مردم ایران از آل سعود شده و در حالی که بسیاری از مراجع تقلید خواستار برخورد دولت با این موضوع شده اند و زمزمه های تحریم حج عمره به گوش می رسد، احمد شیرزاد فعال سیاسی اصلاح طلب و نماینده مجلس ششم طی یادداشتی در روزنامه نزدیک به هاشمی رفسنجانی نوشت که تا زمان توافق نهایی هسته ای نباید به تنش با عربستان سعودی دامن زد!
 
به گزارش رجانیوز، عضو حزب منحله مشارکت تصریح کرد: «بايد درباره منطقه و به ويژه عربستان با آرامش رفتار كرد و سعي کرد تنش جديدي در منطقه ایجاد نشود تا پرونده هسته‌اي ايران به يك سرانجام مطلوب برسد.»
 
شیرازد که از حامیان اصلی سیاست تعطیلی تاسیسات هسته ای ایران برای اعتمادسازی مقابل غرب و به اصطلاح «تنش زدایی» است؛ با استناد به این رویکرد می نویسد:  
 
«روابط ايران و عربستان در وهله کنونی به‌شدت حساس است پس شايسته است از هر عامل تنش‌زاي جديد فاصله گرفته و سعي شود تنش‌ها تشديد نشود ... شايد به صلاح كشور نباشد كه درشرايط جديد يك تقابل و تخاصم جديد به روابط ايران و عربستان اضافه شود به همين دليل در بحث حج نبايد وارد موردي شويم كه در آن تنش وجود دارد و اگر موضوع تحريم حج به عنوان يك راه مقابله با عربستان تصور شود، تصوردرستي نيست چرا كه پول مصرفي مردم ايران در عربستان، در مقابل ساير درآمدهاي اين كشور بسيار ناچيز است بنابراين ضربه‌اي براي اقتصاد عربستان نخواهد بود.»
 
به نظر می رسد معنای دقیق اعتمادسازی و تنش زدایی را به خوبی می توان در این یادداشت روزنامه آرمان مشاهده کرد، به عبارت دیگر این رویکرد منفعلانه در سیاست خارجی حکم می کند تا حتی بعد از تجاوز ماموران سعودی به جوانان ایرانی باز هم مسئولان سیاست خارجه کشورمان واکنش خاصی نشان ندهند و با اکتفا به کلی گویی و قول و وعیدهایی مبنی بر پیگیری ماجرا! نهایتا آل سعود را گستاخ تر کرده و نشان دهند که این موضوع ارزش آن را نداشته که حتی از سوی مقامات ارشد دستگاه سیاست خارجه ایران مورد توجه خاصی قرار بگیرد.
 
گفتنی است، هاشمی رفسنجانی و رسانه های حامی وی نیز که پیش از این همواره یکی از نقاط قوت خود را توانایی بهبود رابطه بین ایران و عربستان عنوان می کردند، مشخص نیست چرا این روزها سکوت اختیار کرده اند و آیا بهانه پرونده هسته ای و توافق نهایی در این زمینه، توجیه مناسبی برای لاپوشانی و نادیده گرفتن این جنایت بزرگ است؟
 
جالب آنکه در همین زمینه حسن قشقاوی معاون وزیر خارجه نیز اعلام کرد این اقدام شنیع، مربوط به دولت آل سعود نیست! در حالی که سلسله اهانت های ماموران سعودی با زوار ایرانی تنها محصور به این یک مورد نبوده و نیست و مشخص نیست چرا برخی مسئولان اصرار دارند با تبرئه دولت عربستان، تحت هر شرایطی رابطه با این کشور متخاصم را حفظ کرده و نام آن را هم تنش زدایی و اعتمادسازی با کشورهای دیگر بگذارند؟


دیدگاه کاربران

خاک بر سر بی غیرتشان.

اگه این عمل با فرزندانشان می شد باز ساکت می ماندند؟!

حالا یه کسی یه جایی یه تخلفی کرده نباید که اینو به پای کل نظام آل سعود نوشت.

36 سال است که بر طبل جنگ کوبیده اید به کجا رسیده اید ؟ بس کنید عوامفریبی را ..

سرتو از زیر برف درار تا بدونی طبلی و جنگی نداریم ما

طبل جنگ نیست،نپذیرفتن ذلت است

اگر این اتفاق در دولت های قبلی می افتاد بازم میگفتی عوام فریبی

چرا پرت و پلا میگی؟ کدوم طبل؟ کدوم جنگ؟ امثال تو اگر به بچه خودشون هم تجاوز شده بود ساکت میموندند و ذلت رو با صلح طلبی لاپوشونی میکردن!

به هموطناتان تجاوز کردند...............واقعا جا دارد کمی کلاهتان را بالاتر بگذارید...

بازی سیاسی ست آقا جان. مشتی شیاد و دغل باشید شما ها. این برنامه ست که از اتاق های فکر شما شیارها بیرون آمده.

نمیدونم آیا ما با عربستان بده بستان اقتصادی داریم .که رابطه باهاش قطع نمیشه ..یه حج هستش که اونم حج واجبو بریم کافیه ..خدا لعنت کند ال سعود رو .

ضمیرمرجع خودش را پیداکرد ومشخص شد چرا دولت در این زمینه صدایش در نمی آید

باید دید که اگه اون نوجوانان فرزند همین آقایون بودند باز هم اینها اینجوری حرف میزدند؟

۱- چه کسانی عراق رابه جنگ باایران بسیج کردند.۲-چه کسی با جنگ به افغانستان حمله کرد ۳-چه کسانی باجنگ به بوسنی هرزگوین حمله ومردمش راتکه پاره کردند.۴ باسودان جنگ راه انداختند؟ ۴ -بالبنان-اوکراین-فلسطین-سوریه -عراق-لیبی-بحرین-یمن ووووووووووو...................؟ ایران برطبل جنگ میکوبد؟ عوام کسیست که حق رانمیخواهدببیند.

درود باهاشمی دلاور تاهاشمی زنده است انقلاب هم زنده است

ننگ بر استکبار و مزدوران داخلی استکبار طلب

توافق به قیمت تجاوز جنسی ........

مدعیان طرفداری از ولایت بخوانند:
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی:
اگر از من سؤال کنند کسی ثروتی تولید کند برای اینکه بیست نفر یا صد نفر انسان را که زندگیشان سرشار از محرومیت است، به نوا برساند، یا مثلاً فرض بفرمایید که پنجاه نفر را که در فلان شهر زندگی میکنند و در آرزوی یک بار زیارت قبر مطهر علی‌بن‌موسی‌الرضا در حسرتند و نتوانستند بروند، اینها را با ثروتش به زیارت ببرد، این بهتر است یا با همین پولی که میخواهد با آن تولید ثروت کند، ده سال پشت سر هم عمره برود، بنده به طور قطع و یقین و بدون هیچ تردید خواهم گفت اولی مقدم است. حالا هر سال عمره نرود. تولید ثروت فی نفسه ممدوح است؛ اگر با نیت کمک باشد، آن وقت حسنه‌ی الهی هم هست؛ اجر الهی و اخروی هم دارد.