هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 29 خرداد 1397
ساعت 11:01
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 26 بهمن 1393 ساعت 12:56 2015-2-15 12:56:19
شناسه خبر : 198646
با این حال ، رئیس جمهور آمریکا در حالی برخی از موضوعات و خواسته های خود را در نامه نگاری با رهبر معظم انقلاب مطرح کرده  و متعهد به اجرای برخی سیاست ها و اتخاذ برخی رفتارها در مواجه با ایران می شود که هیچ اقدام عملی در راستای تعهداتی که در نامه های خود مطرح می کند، را اجرایی نمی کند.
با این حال ، رئیس جمهور آمریکا در حالی برخی از موضوعات و خواسته های خود را در نامه نگاری با رهبر معظم انقلاب مطرح کرده و متعهد به اجرای برخی سیاست ها و اتخاذ برخی رفتارها در مواجه با ایران می شود که هیچ اقدام عملی در راستای تعهداتی که در نامه های خود مطرح می کند، را اجرایی نمی کند.

گروه بین الملل – رجانیوز: پس از انتشار خبر روزنامه وال استریت ژورنال مبنی بر ارسال پاسخ نامه رئیس جمهور آمریکا از سوی رهبر معظم انقلاب ، برخی رسانه های خبری با انتشار گزارش هایی به جزییات پاسخ رهبر انقلاب پرداختند.

این در حالی است که دبیر شورای عالی امنیت ملی ، حدود سه ماه پیش (21 آبان ماه) خبر پاسخ رهبر معظم انقلاب به نامه  رئیس جمهور آمریکا را رسانه ای کرده بود.

شمخانی در جمع کارشناسان دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در این باره گفت:

نامه نگاری رئیس جمهور آمریکا دارای سابقه چندین ساله است و در برخی موارد نیز پاسخ‌هایی به این مکاتبات ارائه شده است... مواضع صریح، شفاف و قاطع جمهوری اسلامی در موضوع هسته ای «مجددا» به رییس جمهور ایالات متحده آمریکا یادآوری و بر عدم پذیرش برنامه غنی سازی نمایشی از سوی جمهوری اسلامی ایران تاکید شده است.

وال استریت ژونال برای پیش از این و در تاریخ 17 آبان سال جاری ، خبر داده بود رئیس جمهور آمریکا نامه ای به رهبر معظم انقلاب نگاشته است. سه روز پس از انتشار این خبر فارین پالسی به بررسی نامه اوباما پرداخت و در گفتگو با برخی از منابع آگاه خود محتوای نامه را خطر گسترش داعش و درخواست آمریکا برای مبارزه مشترک علیه این گروه تروریستی عنوان کرد:

«یک مقام دولتی به فارن پالیسی گفته است که اوباما در این نامه به رهبر ایران گفته که گسترش داعش خطری برای ایالات متحده و ایران است و اینکه هر دو کشور در حال مبارزه با دشمنی مشترک هستند.»

با این حال از اظهارات آقای شمخانی برمی آید که محتوای اصلی نامه اخیر اوباما و همچنین جوابی که از ایران برای مقامات کاخ سفید فرستاده شده ، مرتبط با موضوع هسته ای کشور بوده است و برخی موارد دیگر مانند همکاری برای مقابله با داعش نیز در نامه اوباما قید شده بود.

سردار یدالله جوانی نیز شامگاه شنبه در گفتگو با العالم درباره موضوع نامه نگاری رئیس جمهور آمریکا و پاسخ رهبر معظم انقلاب گفت: همانگونه که اشاره شده این پاسخ ها محترمانه و معقول و منطقی است، اما نکته مهمی که وجود دارد این است که آمریکایی ها بر خلاف برخی ادعاها و شعارهایی که می دهند، در عمل دچار مشکلاتی شده اند که رهایی از آن را در همکاری و تعامل با جمهوری اسلامی ایران می دانند.

اشاره سردار جوانی به ناتوانی آمریکا در مبارزه با گروهک تروریستی داعش و تحولات منطقه است.

با این حال ، رئیس جمهور آمریکا در حالی برخی از موضوعات و خواسته های خود را در نامه نگاری با رهبر معظم انقلاب مطرح کرده  و متعهد به اجرای برخی سیاست ها و اتخاذ برخی رفتارها در مواجه با ایران می شود که هیچ اقدام عملی در راستای تعهداتی که در نامه های خود مطرح می کند، را اجرایی نمی کند.

در واقع رئیس جمهور آمریکا و دیگر مقامات این کشور در رابطه دیپلماتیک با مسئولین جمهوری اسلامی اظهاراتی را به زبان می آوردند که در عمل خلاف آن عمل می کنند.

رجانیوز پیش از این نوشته بود: اگر مقامات آمریکایی به دنبال استفاده از نقش ایران برای دستیابی به موفقیت هایی در منطقه غرب آسیا هستند در ابتدا باید «حسن نیت» خود را اثبات کنند و پس از آن باید انتظار داشته باشند که ایران در برخی از مسائل منطقه بر روی گزینه همکاری با آمریکا فکر کند، هر چند که ممکن است که در نهایت به «همکاری» نیز منجر نشود چرا که مقامات جمهوری اسلامی بارها اعلام کردند در رابطه و تعامل با دیگر کشورها بر منفعت ملی خود توجه دارند.

با این حال نامه نگاری های رئیس جمهور امریکا بیانگر آن است که برخلاف تصورات برخی از افراد، این امریکا است که برای جلوگیری از خدشه وارد آمدن به منافع خود در منطقه و برای پیشبرد برخی از سیاست هایش به همکاری جمهوری اسلامی نیاز دارد. مقامات آمریکایی متوجه شدند علی رغم برخی از اقدامات و توافقات صورت گرفته در زمینه هسته ای، جمهوری اسلامی همچنان بر اصول اصلی خود پایبند است و برخی از تصورات شکل گرفته در مورد عدول نظام  از خطوط قرمز خود درباره رابطه و تعامل با آمریکا، اشتباه محاسباتی طرف مقابل است.x