هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 آبان 1399
ساعت 08:19
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 13 آذر 1392 ساعت 14:04
چهارشنبه 13 آذر 1392 17:34 ساعت
2013-12-4 14:04:10
شناسه خبر : 158272
ظریف گفت: برخی در داخل «فکت شیت» کاخ سفید را مبنای توافق هسته‌ای قرار می‌دهند ولی به برنامهٔ اقدام مشترک اعلام شده از طریق سایت رسمی کشور اهمیت نمی‌دهند. چرا سایت‌های ما که ادعای حزب‌اللهی بودن می‌کنند از سایت دبکای اسرائیلی که عامل پخش اطلاعات غلط است نقل قول می‌کنند اما وزیر خارجه را باور نمی‌کنند.

گروه سیاسی – رجانیوز: دکتر جواد ظریف روز گذشته در میان دانشجویان دانشگاه تهران حاضر شد تا در یک جلسه پرسش و پاسخ به ابهامات موجود در زمینه تواغفق ژنو که این روز‌ها به طور جدی در میان کار‌شناسان و فعالان سیاسی کشور مطرح است، پاسخ بدهد؛ جلسه‌ای که البته همراه با تهاجم غیر مستند او به برخی رسانه‌های منتقد بود. 

به گزارش رجانیوز، وزیر امور خارجه کشورمان در بخشی از سخنان روز گذشته خود به برخی اظهارات رسانه‌های داخلی در حاشیه توافقات هسته‌ای ایران و ۱+۵ واکنش نشان داد و گفت: «اجازه ندهید دنیا برای ما تصمیم بگیرد وخط فکری ایجاد کنند و با دروغ پردازی‌ها اجماع داخلی را از بین ببرند. برخی در داخل» فکت شیت «کاخ سفید را مبنای توافق هسته‌ای قرار می‌دهند ولی به برنامهٔ اقدام مشترک اعلام شده از طریق سایت رسمی کشور اهمیت نمی‌دهند. چرا سایت‌های ما که ادعای حزب‌اللهی بودن می‌کنند از سایت دبکای اسرائیلی که عامل پخش اطلاعات غلط است نقل قول می‌کنند اما وزیر خارجه را باور نمی‌کنند.» 
 
 
دکتر ظریف تلاش کرد تا انتشار تفسیر کاخ سفید از توافقنامه ژنو را به سایت اسرائیلی دبکا نسبت دهد و سپس سایت های انقلابی را به باز نشر آن در داخل منتشر کند حال آنکه این متن نه از سوی یک سایت اسرائیلی بلکه از جانب ساز و کار سخنگوییآقا وزارت خارجه ایران و آنهم در یک خبرگزاری وابسته به تیم مذاکره کننده هسته ای، لحظاتی پس از اعلام توافق ژنو، به عنوان «متن اصلی توافقنامه ژنو» منتشر شد.
 
ساعاتی پس از اعلام خبر توافق ژنو، خبرگزاری دولتی «ایسنا» که ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با تیم مذاکره کننده هسته ای دارد، متن تفسیریه کاخ سفید را به عنوان متن اصلی توافقنامه ژنو منتشر کرد. این در حالی است که این خبرگزاری با ذوق زدگی تمام، متن مذکور را که امروز وزیر امور خارجه از پذیرش آن ابا دارد، با عنوان «ثمره تدبیر و امید در سیاست خارجی» عنوان کرد و بلافاصله این متن که بعدها در رسانه های داخلی از آن به عنوان «فکت شیت» یاد شد، به طور گسترده در رسانه‌های داخل کشور به عنوان متن توافقنامه ژنو منعکس شد.
 
این در حالی بود که در همان لحظات انتشار این متن، رجانیوز با تشخیص اشتباه خبرگزاری ایسنا، در خبری مستقل اعلام کرد که این تفسیریه و ارزیابی 1+5 از متن توافقنامه ژنو است و آنرا جداگانه منتشر و در اختیار مخاطبان قرار داد. 
 
 
بنابراین به نظر می‌رسد جناب آقای وزیر باید به جای تهاجم به رسانه‌های انقلابی و پیگیری استراتژی گره زدن جریان انقلابی با رسانه های اسرائیل که البته در مدت 100 روز فعالیت دولت بارها از آن استفاده شده است، باید گلایه خود را متوجه رسانه‌های وابسته کند که در ماه های اخیر از مواهب همراهی دائمی در سفرهای متعدد خارجی تیم سیاست خارجی دولت نیز بی بهره نبوده اند.
 
اما فارق از اینکه این متن را کدام رسانه منتشر کرده شده است، آقای ظریف به این مساله توجه ندارد که مبنای اجراییات دولت آمریکا در زمینه توافق اخیر دقیقا‌‌ همان «فکت شیت» است که توسط وزارت خارجه ایالات متحده منتشر شده، نه آن بیانیه‌ای که سایت وزارت امور خارجه کشورمان به عنوان توافق نهایی وزرای امور خارجه ۱+۵ و ایران در ژنو منتشر کرده است. 
 
طبیعی است که دولت ایالات متحده مهمترین طرف قرارداد ژنو است و این دولت نیز پیشاپیش اعلام کرده است، آنچه عمل خواهد کرد، همان «فکت شیت» منتشر شده خواهد بود. به همین دلیل، لازم است تا آقای ظریف و همکارانشان به جای انتقاد از رسانه‌هایی که نسبت به این مسئله و عدم صداقت واشنگتن هشدار داده‌اند، سران ایالات متحده آمریکا را بازخواست کنند و پاسخ این سوال را از آنان بپرسند که چرا حاضر به پایبندی به تعهداتشان در ژنو نیستند و یک متن دیگر تحت عنوان «فکت شیت» را دستمایه اقدامات خود قرار داده‌اند. 
 
طبیعی است که در ماه‌های آینده و به محض اعلام ایران برای انجام ریز مفاد بیانیه ژنو و مواردی که مورد تاکید جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ بوده است، ایالات متحده این ادعا را مطرح خواهد ساخت که تفسیر او از توافقنامه ژنو، متن فک شیت ادعایی است و بر طبق آن اعلام کند که به تعهداتش درباره ایران عمل کرده است.
 
به نظر می‌رسد اگر آقای ظریف به جای تلاش برای گره زدن رسانه های انقلابی و منتقد داخلی به اسرائیل و پرداختن به حواشی و مسائلی نظیر اینکه فلان پیامک را چه کسی ارسال کرده است و فلان سایت اینترنتی چه نوشته است، به مساله اصلی یعنی «متن ارائه شده از سوی ایران به طرف غربی» و همچنین «متن اصلی بیانیه نهایی توافق ژنو» بپردازد، نه تنها رسانه‌های خارجی نمی‌توانند فضا را در این زمینه ابهام آلود کنند، بلکه دست واشنگتن برای تفسیر به رای مفاد بیانیه هم بسته خواهد شد.
 

اخبار مرتبط: