هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 16 آبان 1392 ساعت 19:29
پنجشنبه 16 آبان 1392 22:59 ساعت
2013-11-7 19:29:06
شناسه خبر : 156100
امیدواریم در جلسه ساعت 6 بین دو طرف به تدریج به یک متن واحد برای توافق برسیم.هدف تدوین یک توافق نامه است و بر روی آن کار می کنیم و این که به نتیجه برسیم را هنوز زود است قضاوت کنیم. نه خوشبین هستم و نه بدبین اما فضای مذاکرات را که جدی و عملیاتی است مثبت ارزیابی می کنیم

گروه بین الملل – رجانیوز: دور اول مذاکرات ژنو 5 میان ایران و 1+5 به پایان رسید .

 

به گزارش رجانیوز، بر اساس برخی اخبار منتشر شده مقامات ارشد وزارت امور خارجه ایران به همراه آمریکا، فرانسه ، انگلیس ، روسیه ، چین و آلمان در دور اول گفتگوها درباره کلیات بسته پیشنهادی ایران که در ژنو 4 ارائه شد صحبت کردند.

برخی از مقامات اذعان کردند نتیجه این دور از مذاکرات دست یافتن به توافقنامه ای است که به گفته یک مقام آمریکایی هفته بعد میان ایران و 1+5 منعقد می شود.

سید عباس عراقچی با اشاره به پیشنهاد ایران گفت که در جلسه امروز همه اعضای 1+5 بر طرح ایران و چارچوب آن تاکید کردند و جلسه کارشناسی در وین را خوب و موثر دانستند.

همچین بر اساس توافقات صورت گرفته در این جلسه قرار است در دور بعدی،  مذاکره کنندگان وارد جزییات مربوط به طرح ایران شوند.

عراقچی در کنفرانس خبری پس از دور اول مذاکرات گفت: امیدواریم در جلسه ساعت 6 بین دو طرف به تدریج به یک متن واحد برای توافق برسیم.هدف تدوین یک توافق نامه است و بر روی آن کار می کنیم و این که به نتیجه برسیم را هنوز زود است قضاوت کنیم. نه خوشبین هستم و نه بدبین اما فضای مذاکرات را که جدی و عملیاتی است مثبت ارزیابی می کنیم.

عراقچی اما به دو موضوع مهم اشاره کرد اول آنکه : هر دو طرف باید به مجموعه اقداماتی برسند که اعتماد ساز است به همان میزان که طرف مقابل حقوق ما را به رسمیت بشناسد و تحریم ها را لغو کند ایران نیز گام بر می دارد ، دوم آنکه : هر دو طرف گام اول را به طور مشترک و هم زمان برخواهند داشت، و سوم ؛ اصل تعلیق غنی سازی خط قرمز ایران است و عنی‌سازی حتما در ایران ادامه می‌یابد.

همچنین، مایکل مان، سخنگوی خانم اشتون گفت که مذاکره "به خوبی آغاز شده" اما از طرح جزئیات بیشتری در این زمینه خودداری ورزید. آقای مان اظهار داشت که تمامی طرف‌ها توافق کرده‌اند از افشای جزئیات مذاکرات خودداری ورزند.

ادعای موسویان درباره بسته پیشنهادی ایران

با این حال حسین موسویان که زمانی معاون حسن روحانی در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بود دیروز در الشرق الاوسط مدعی شده است که پیشنهاد ایران «به همه نگرانی های غرب پاسخ می دهد» و دارای 5 رکن است:

اول- پذیرش پروتکل الحاقی و کد 1/3 از سوی ایران

دوم- پذیرش سقف برای انباشت مواد هسته ای

سوم- توقف غنی سازی 20 درصد

چهارم- تضمین اینکه در اراک پلوتونیوم تولید نخواهد شد

پنجم- پذیرش محدودیت هایی درباره نوع و تعداد ماشین های سانتریفیوژ

البته اظهارات موسویان به استناد اطلاعات و گزارش هایی است که رسانه های غربی درباره محتوای مذاکرات ژنو 4 منتشر کردند. اطلاعاتی که از سوی ظریف تکذیب شده است با این حال سید عباس عراقچی اذعان داشته است که در بسته ایران درباره سطح و مقدار غنی سازی اورانیوم پیشنهاداتی ارائه شده است.

در همین حال پایگاه خبری المانیتور در گزارشی نوشت که یک دیپلمات غربی در واشنگتن گفته مذاکرات بین ایران و گروه ۵+۱ در حالی روز پنجشنبه در ژنو آغاز شده است که هر دو طرف به دنبال «نتایج مشخص و سریع» هستند.

این دیپلمات گفت که در صورتی که توافق حاصل شود دو طرف گام‌های اعتماد ساز اولیه «برگشت پذیر» را برخواهند داشت که از سوی ایران تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصد بوده و گروه ۵+۱ نیز به ایران اجازه می‌دهند تا به درآمدهای نفتی خود که هم اکنون در کشورهایی نظیر چین، ژاپن و هند بلوکه بوده و همچنان به واردات نفت از ایران ادامه می‌دهند دست یابد.

وی افزود: کلمه کلیدی در این میان «برگشت پذیر» است به این معنا که در صورتی که آنها به عقب گام بردارند نباید انتظار داشته باشند که گام‌های برداشته شده [برای لغو تحریم] غیر قابل برگشت باشد.