هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 24 خرداد 1391 ساعت 19:13
چهارشنبه 24 خرداد 1391 23:43 ساعت
2012-6-13 19:13:58
شناسه خبر : 112481
فرزند محمد رضا پهلوی گفت: "مأموريت من زماني تمام خواهد شد كه ايران آزاد شود و ايرانيان آزادانه رهبران خود را انتخاب كرده و درباره نظام سياسي خود تصميم بگيرند‏. احمدي‌نژاد تقلب كرده و انتخابات جعلي برگزار مي كند‏. ‏موسوي شجاعت خود را نشان داده و ترسي از تهديدات ندارد‏ ...‏بايد شرايط حساس موسوي را نيز در نظر گرفت‏."

گروه سیاسی: سومین سالگرد انتخابات دهم ریاست جمهوری در حالی فرا رسیده است که این انتخابات به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد خود، سلسله رخدادهای قبل و بعد آن و نیز تاثیرات قابل توجهی که بر فضای سیاسی و اجتماعی کشور گذاشت، از مهم‌ترین آزمون‌های ملی و حساسترین تحولات تاریخ انقلاب به شمار می‌آید. بر همین اساس، رجانیوز طی سلسله مطالبی به بازخوانی اهم اتفاقات رخ داده در سال 88 می پردازد و همانگونه که در بخش اول و دوم، به ریشه های طرح ادعای تقلب در انتخابات و 6 دروغ بزرگ سبزها بعد از انتخابات پرداخته شد، در سومين بخش از اين سلسله گزارش ها، به حمايت هاي آشكار چهره ها و رسانه هاي ضدانقلاب از جريان سبز اشاره مي شود، روندي كه بدون شك در افشاي ماهيت حقيقي جريان سبز در ميان توده هاي ملت نقش قابل توجهي داشت.

گفتني است به علت حجم بسيار زياد اخبار مربوط به حمايت چهره ها و رسانه هاي ضدانقلاب در حوادث بعد از انتخابات از سبزها، اين گزارش در دو بخش منتشر مي شود كه قسمت اول آن را از نظر مي گذرانيد:

 

  (موسوي) مردي كه مي تواند احمدي ن‍ژاد را شكست دهد/ موسوي: تغيير در ساختار قدرت، با فشار بر رهبري رخ خواهد داد

  22 خرداد 88:

 
* مجله آمریکایی تایم گفتگوی اختصاصی خود با میرحسین موسوی را با عنوان «مردي که مي تواند احمدي‌نژاد را شکست دهد» منتشر ساخت. 
 
موسوی در بخشی از این گفتگو با اشاره به تجمعات خياباني حاميانش در دوره تبليغات انتخاباتی مي‌گويد: "تجمعات خياباني چشمگير هفته‌هاي گذشته احتمالاً ماهيت ساختار قدرت را به نحوي بنيادين دگرگون خواهد ساخت ... در واقع دگرگوني و تغيير در ساختار قدرت با فشار بر رهبري در جهت پذيرش بيشتر افکار عمومي رخ خواهد داد." وي در پاسخ به اين سؤال که «اگر انتخابات را ببازد، آن وقت چه مي‌شود؟» پاسخ داد: "تغييرات مدت‌هاست که آغاز شده است. تنها گوشه‌اي از اين تغييرات به پيروزي در انتخابات مربوط مي‌شود و بخش‌هاي ديگر تغيير ادامه خواهند يافت و هيچ عقب‌گردي در کار نخواهد بود."
 
 

راديو زمانه: معترضان در تهران سطل هاي زباله را آتش زده اند

 23 خرداد 88:

 
* ابوالحسن بنی صدر در مصاحبه با تلوزیون صدای آمریکا نتایج انتخابات ایران را «تقلب بزرگ» توصیف کرد.
 
 
* رادیو زمانه: "گزارش‌ها از درگیری‌های پراکنده و شدیدی در خیابان‌های مرکز و شمال شهر تهران حکایت دارد. گروهی از هواداران میرحسین موسوی و مهدی کروبی از صبح امروز با حضور در خیابان‌های تهران، اعتراض خود را به نتایج انتخابات اعلام کرده‌اند. آن‌طور که شاهدان عینی از سطح شهر تهران گزارش می‌دهند، اوضاع در خیابان ولیعصر، زرتشت، فاطمی، میدان انقلاب، میدان ونک و چهارراه جهان کودک نا‌آرام است. در خیابان تخت طاووس و میرزای شیرازی تهران نیز درگیری‌ها به شدت در جریان است و بخش‌هایی از خیابان به آتش کشیده شده است. معترضان با به آتش کشیدن سطل‌های زباله، کندن تابلوهای راهنمایی و رانندگی و نیز شکستن شیشه‌های اتومبیل‌ها راه ورود خودروهای پلیس به این خیابان را بسته‌اند. خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز از آتش زدن لاستیک از سوی معترضین به نتیجه انتخابات مقابل ساختمان وزارت کشور خبر داده است. نیرو‌های پلیس و گارد ویژه با استقرار در خیابان‌های مرکزی شهر تهران به گفته شاهدان عینی با معترضان به شدت برخورد می‌کنند."
 
 

سازگارا: نشان دهيد راي واقعي كجاست و در راهپيمايي شركت كنيد

 24 خرداد 88:

 
* سایت اسراییلی هاآرتص: "بی شک در انتخابات ایران دستکاری شده است. نتایج منتشر شده منطقی نیستند. امکان نداشت احمدی نژاد در دور اول از این حمایت گسترده برخوردار باشد."
 
 
* محسن سازگارا از عناصر ضد انقلاب در گفتگو با تلویزیون صدای آمریکا، گفت: "آقای مهندس موسوی دعوت کردند که فردا 4 بعد از ظهر، هواداران و کسانی که رای داده اند بیایند راهپیمایی بکنند و وجود خوشان را نشان بدهند. ایشان از وزارت کشور برای راهپیمایی درخواست مجوز کرده اند اما گفته اند چه مجوز بدهند و چه مجوز ندهند خودشان خواهند آمد و مردم هم بیایند. به نظر من هم باید گفت که ای مردم! رییس جمهور منتخب خودتان را تنها نگذارید. آقای موسوی استمداد کرده و شما هم نشان بدهید رای واقعی کجاست و در راهپیمایی شرکت کنید" وی در ادامه نیز خواهش خود از هواداران کروبی را اینطور بیان می کند: "من این خواهش را از دوستان آقای کروبی هم کردم. الان در این مقطع باید بپذیرید که رهبری این کار با رییس جمهور منتخب مردم یعنی مهندس موسوی است، بنابر این آنچه که ایشان بگوید باید اصل باشد." سازگارا در ادامه نیز بر سر دادن شعار الله اکبر از پشت بام خانه ها تاکید می کند و می گوید: "آقای موسوی از مردم درخواست کرده است که هر شب ساعت 10 تا 10.30 در اوج اش الله اکبر بگویید و این تمرینی است برای همبستگی مردم و مراحل بعدی."
 
* رویترز: فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان با اعلام احضار سفیر ایران در آلمان به وزارت امور خارجه این کشور در ارتباط با ناآرامی‌های پس از انتخابات اظهار داشت: "ما برخورد نیروهای امنیتی ایران را با تظاهرکنندگان به شدیدترین نحو ممکن محکوم می‌کنیم و با نگرانی به سوی تهران چشم دوخته‌ایم." وی همچنین از موضع مشترک متحدان اروپایی این کشور در این زمینه خبر داد و اعلام کرد: "من امروز به اتفاق چندین تن از همتایان اروپایی خود از ایران خواسته‌ایم هر چه سریع‌تر در باره وقایع این کشور و اتهام‌های مربوط به تقلب در انتخابات اطلاع‌رسانی کند تا معلوم شود تا چه حد می‌توان نتیجه انتخابات این کشور را جدی گرفت."
 
* جو بایدن معاون رییس جمهور آمریکا در گفتگو با شبکه تلوزیونی ان بی سی گفت: "من در نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری ایران تردید دارم."
 
* سایت اسراییلی هاآرتص: «مهم این است که توده عظیمی در حدود چندین میلیون و شاید نیمی از ملت ایران وجود دارند که فکر می کنند دموکراسی ایرانی به آنها دروغ گفت و نه تاکنون انتخابی در کار بوده و نه بعد از این در کار خواهد بود. این توده که فکر می کرد شاید بتوان از داخل نظام تغییر را آغاز کرد، متوجه شد که تنها با ویرانی نظام می توان تغییر مثبت ایجاد کرد ... حتی اگر نظام ایران در آینده نزدیک سرنگون نشود در این لحظه شاهد آغاز شمارش معکوس آن هستیم.»
 
 

وزير خارجه هلند: در انتخابات ايران تقلب شده است

 25 خرداد 88:

 
* علی کشتگر از عناصر اپوزیسیون در گفتگو با رادیو فردا گفت: "آمريكا و اسرائيل دنبال تغيير رئيس جمهور در ايران بودند اما اكنون مجبورند با شرايط موجود كنار بيايند. بسياري از كشورهاي غربي از جمله آمريكا و اسرائيل خواستار اين بودند که فرد ديگري جاي آقاي احمدي نژاد بر سر كار بيايد اما ترديدي نيست كه كشورها ناچار هستند رئيس جمهوري احمدي نژاد را در شرايط فعلي بپذيرند و كاري نمي توانند انجام دهند."
 
* مسعود رجوی سرکرده گروهک تروریستی منافقین با صدور بیانیه ای خطاب به معترضان به نتایج انتخابات در ایران، به ویژه تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران که به دعوت انجمن اسلامی این دانشگاه در مسجد دانشگاه تهران تحصن کرده بودند، نوشت: "مقاومت قهرمانانه و اشرف نشان خود را به هر قیمت ادامه بدهید."
 
* رادیو زمانه: ماکسیم فرهاخن وزیر خارجه هلند، مشروعیت انتخابات ایران را زیر سؤال برد و گفت: "بدون شک در این انتخابات تقلب شده‌است."
 
* رادیو فردا: «آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان خواستار بررسی شفاف نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران شد.»
 
* خبرگزاری فرانسه: «وزرای خارجه اتحادیه اروپا خواستار انجام تحقیقات بر روند انتخابات ریاست ‌جمهوری در ایران شدند. این وزرا که در لوکزامبورگ گرد هم آمده‌ بودند، هم‌چنین از سرکوب معترضان در ایران ابراز نگرانی جدی کردند.»
 
* محسن سازگارا از عناصر اپوزیسیون در گفتگو با رادیو فردا گفت: "رئیس جمهور قانونی مملکت ، با وجود رای بزرگ ملت آقای موسوی است و حالا خبرهایی هم به گوش می رسد که او را وادار به حبس خانگی کرده اند. احتمال دستگیری ایشان هم هست." وی ادامه داد: "قطعا مردم برنده این ماجرا خواهند بود. به این شرط که آقای موسوی که این نفوذ کلام را مابین مردم دارد و به حق در جایی ایستاده است که اکثریت مطلق مردم پشت او هستند رهبری این مبارزات را به دست بگیرد و برای احقاق حق مردم مبارزه کند و مبارزه را ادامه دهد و البته باید مراقب باشد که کسانی را که از دسترس حکومت خارج هستند و در خارج از ایران زندگی می کنند بعنوان جانشین معرفی کند تا اگر دستگیر شد آن افراد بتوانند کار رهبری مردم را به عهده بگیرند . به شرط آنکه آقای موسوی و آقای کروبی به رهبری آقای موسوی که رئیس جمهور قانونی ایران است ایستادگی کنند و مبارزات مردم را هدایت کنند."
 
 

دخالت فرزند شاه مخلوع، اوباما و ساركوزي در حوادث پس از انتخابات 

 26 خرداد 88:

 
* «باراك اوباما رئیس جمهور آمریكا در گفتگو با سی ان ان گفت: "بدون توجه به نتیجه انتخابات ایران، دیپلماسی محكم خود را در مورد این كشور دنبال خواهد كرد." اوباما تصریح کرد: "به هر حال ما قصد داریم با رژیمی در ایران برخورد كنیم كه به لحاظ تاریخی دشمن آمریكا بوده و مشكلات زیادی را برای كشورهای همسایه خود بوجود آورده و به دنبال دستیابی به تسلیحات هسته ای بوده است. وقتی خشونت علیه تظاهركنندگان آرام را می بینم وقتی اختلاف نظرهای توام با آرامش سركوب می شود در هر جایی كه اتفاق بیافتد برای من نگران كننده است."»
 


 

 
* علیرضا نوری زاده از عناصر اپوزیسیون در گفتگو با رادیو فردا گفت: "آقاي موسوي و كروبي اگر در وجودشان ذره اي وفاداري به آرمانهايي كه اعلام كرده اند باشد، نبايد عقب نشيني كنند. اين جا ديگر حق ّ شخصي نيست و به قول معروف حق ّالناس است. آقاي موسوي و كروبي و رضايي حق ّ ندارند از اين حق ّ بگذرند. اگر آنها و خاتمي اين شايستگي را داشته باشند كه اين حركت را رهبري كنند، جنبش زيبايي كه بدون خونريزي و خشونت آغاز شده سرنوشت ايران را تغيير می دهد."
 
* برنا: «رضا پهلوي در پيامي با ابراز شادماني از روند آشوب‌طلبي‌ها و اغتشاش‌آفريني‌هاي اخير در ايران از اغتشاشگران اعلام حمايت كرده و گروهك‌هاي تروريستي رجوي و ريگي نيز در پيام‌هاي جداگانه‌اي به اعلام حمايت از آشوب‌طلبان پرداختند. آنها معتقدند اين گروه هايي که بطور غير قانوني تظاهرات مي کنند حامي آنها هسند گروهك تروريستي جندا... به سركردگي عبدالمالك ريگي در پيام خود با اذعان به شعور بالاي سياسي مردم ايران از اغتشاشگران خواست تا دامنه آشوب‌هاي اخير را گسترش دهند. اين گروهك در سال‌هاي اخير با انجام برخي اقدامات كور تروريستي جمعي از هموطنانمان را به خاك و خون كشيد. گروهك تروريستي منافقين به سركردگي مسعود رجوي نيز در پيامي به اعلام حمايت از اغتشاشگران پرداخت. اذهان عمومي اقدامات خرابكارانه و تروريستي اين گروهك پس از پيروزي انقلاب اسلامي را همچنان به خاطردارد.»
 
* خبرگزاری فرانسه: نیکلا سارکوزی رییس جمهور فرانسه گفت: "وسعت تقلب با واکنش‌های خشونتی تناسب دارد." وی تاکید کرد: "مردم ایران مستحق چیز دیگری هستند، این یک تراژدی است ولی این امر منفی نیست که جنبشی واقعی از ابراز عقیده داشته‌باشیم که سعی می‌کند زنجیرهایش را بگسلد."
 
 

مريم رجوي: نگران سركوب مردم هستم/ اعتراف مخملباف به ارتباط با ساركوزي

 28 خرداد 88:

 
* مریم رجوی همسر مسعود رجوی، سرکرده گروهک تروریستی مجاهدین خلق (منافقین)، در گفتگو با شبکه تلوزیونی ال.ث.اى فرانسه گفت: «من نگران سركوب مردم ايران هستم، اما متاسفانه صداى آنها آنطور كه بايد شنيده نمىشود. خوشحالم كه غرب در حال بيدارشدن و باز كردن چشمان خود در برابر واقعيت اين سركوب است. قابل توجه است كه چگونه كوچكترين اعتراض مردم به شدت سركوب مىشود. مردم ايران نشان دادند كه مقاومت آنها در برابر ديكتاتورى مذهبى زنده است و از هر فرصتى براى ابراز مخالفت با ديكتاتورى مذهبى استفاده مىكنند. فكر مىكنم كه اين يك اميدوارى بزرگ است.»
 
* محسن مخملباف در گفتگو با رادیو زمانه گفت: "ما سعی کردیم از ارتباطاتی که داشتیم، استفاده کنیم. برای مثال، با استفاده از ارتباطات دوستانه‏ای که با آقای سارکوزی داشتیم، موفق شدیم ایشان را راضی کنیم که به صدای مردم ایران گوش کند. خوشبختانه، ایشان امروز موضع قاطع خود را گرفت و گفت که نگران مردم ایران است و باید به صدای آنان گوش داده شود. در شرایطی که مردم ایران دولت ندارند (چون رسماً، ما دولت نداریم، این دولت کودتا است و ما بی دولتیم)، همه‏ی ایرانیان خارج از ایران سفیرند و همه‏ی آنان تواناهایی برای ارتباط دارند. ما از این ارتباط‏ها استفاده کردیم و دیروز، سه‏شنبه شانزدهم ژوئن، ساعت دو تا سه بعدازظهر، خانم مرجان ساتراپی و من، رسماً در نشست پارلمان اروپا در بروکسل، به عنوان سفرای مردم ایران که در خیابان‏ها کشته می‏دهند، حاضر شدیم و در حضور نمایندگان پارلمان، فراکسیون سبزها به طور کامل گزارش دادیم. پس از آن نیز جداگانه، با رؤسای فراکسیون‏های دیگر پارلمان گفت‏گو کردیم. هم‏چنین در نشست رسمی کنفرانس مطبوعاتی که خبرنگاران حداقل دویست تلویزیون در آن حاضر بودند، بیانیه‏ای را از طرف مردم ایران به آنان ابلاغ کردیم ... مردمی که رأی‏شان دزدیده شده بود، روز دوشنبه بی‏اطلاع دولت، در سراسر ایران به صورت میلیونی به خیابان‏ها ریختند، کشته و زخمی دادند و دستگیر شدند تا از دولت‏های جهان بخواهند رژیم احمدی‏نژادی را به رسمیت نشناسند. ما از پارلمان اروپا خواستیم که کمی صبر کنند تا مردم ایران بتوانند رییس جمهور واقعی‏شان را به دنیا معرفی کنند. مردم ایران صلح و دمکراسی می‏خواهند."
 
  
وال استريت ژورنال: اوباما در ايران دخالت كند/ اوباما: بايد صداي مردم (ايران) شنيده شود

 29 خرداد 88:

 
*سايت اخبار روز وابسته به گروهك فدائيان خلق نوشت: « شكي نيست كه نه آقاي موسوي و نه آقاي كروبي كانديداي ايده آل براي ايجاد تغييرات بنيادي نيستند اما شرايط سياسي فعلي و جنبش برآمده از آن، مي طلبد با پرهيز از حداكثرخواهي، همدلي و همراهي داشته باشيم. اگر جنبش بتواند انتخاباتي با حضور ناظران خارجي را به كرسي بنشاند آن وقت گام اساسي براي تغييرات جدي ساختار حاكميت برداشته شده است.»
 
* روزنامه امريكايي وال‌استريت ژورنال با ارائه پيشنهادهايي به اوباما از وي خواست تا از موج بوجود آمده در ايران نهايت استفاده را ببرد. اين روزنامه خطاب به رئيس‌جمهور امریکا نوشت: «اوباما بايد مانند دخالت امريكا در اغتشاشات سال 2008 تبت، انتخابات رياست جمهوري سال 2005 مصر و حمله روسيه به تاجيكستان، در خصوص مسائل ايران نيز دخالت كرده و از اين موقعيت به‌دست آمده نهايت استفاده را بكند.»
 
* باراک اوباما رییس جمهور آمریکا در گفتگو با سی بی اس گفت:
"من قبلاً هم گفته ام عميقاً نگران انتخابات ايران هستم." وی تصریح کرد: "مخالفان رژیم ایران بدانند که جهان به آنها چشم دوخته است ... تظاهرات كنندگان ايراني فقط در پي عدالت هستند. آنچه كه شما در ايران شاهد آن هستيد آن است كه صد ها هزار نفر از مردم اين كشور كه بر اين باورند كه صدايشان شنيده نمي‌شود و به طور مسالمت آميز تظاهرات مي‌كنند و در پي عدالت هستند و جهان شاهد آن است.ما از كساني كه در پي عدالت از يك راه مسالمت آميز هستند پشتيباني مي‌كنيم و من مي‌خواهم تكرار كنم كه ما در كنار كساني كه متوجه راه حلي مسالمت آميز براي اين كشمكش خواهند بود، مي‌ايستيم. ما معتقديم كه صداي مردم بايد شنيده شود و اين يك ارزش جهاني است كه مردم و دولت آمريكا هوادار آن هستند."
 
 
آسوشيتدپرس: معترضان به سفارتخانه هاي خارجي پناه بردند/ موشه يلعون: موسوي و همسرش روح جديدي به آزادي بخشيدند

 30 خرداد 88:

 
* آسوشیتدپرس:  «عده‌اي از معترضان در تهران که برای نشان دادن اعتراض خود سطل های زباله و اتوبوس ها را به آتش کشیده بودند، براي فرار از بازداشت توسط نيروهاي امنيتي به سفارتخانه‌هاي خارجي پناه بردند.»
 
 
* روزنامه کیهان: سعید رضوی فقیه از عناصر سابق دفتر تحکیم وحدت (طیف علامه) اعلام کرد: "در صورت بازشماری صندوق ها، ممکن است چند صد یا چند هزار رأی بالا و پایین شود و همین نتیجه فعلی با کمی تفاوت به عنوان نتیجه انتخابات اعلام گردد و آن وقت اصلاح طلبان باید پاسخگوی حوادث پرتلاطم در کشور باشند که صرفاً به خاطر بالا و پایین کردن چند هزار رأی به راه انداخته اند. اگر چه مذاکره و گفت وگو و رایزنی با شورای نگهبان و دیگر مراجع قانونی می تواند بیانگر عزم اصلاح طلبان بر حل مسائل از مجاری قانونی و میزان ظرفیت آنان برای گفت وگوی معطوف به تفاهم باشد، اما نباید فراموش کرد که اساساً شورای نگهبان خود یک طرف ماجراست و باید موضع تهاجمی به شورای نگهبان داشت."
 
 
 
* موشه يعلون، رئيس سابق اطلاعات ارتش  اسراییل در گفتگو با روزنامه صهيونيستي يديعوت آحارانوت گفت: «موسوي و همسرش روح جديدي به آزادي بخشيده‌اند، بنابراين من تكرار مي‌كنم انقلابي در ايران روي خواهد داد.»
 
* روزنامه فایننشال تایمز: «هیچ کس تردیدی ندارد که بحران ایران به نقطه عطف رسیده است.»
 
* صدای آمریکا: «باراک اوباما رییس جمهور امریکا از ایران خواست تا کلیه اقدامات ناعادلانه و خشونت بار علیه مردم خود را متوقف کند». 
 
* رضا ربع پهلوی فرزند محمد رضا پهلوی در گفت‌وگو با روزنامه فرانسوی فیگارو با درخواست از غرب برای تماس با مخالفان در ایران، گفت: «ما بايد از همين امروز يك فرآيند انتقال را آماده كنيم كه طي آن بحشي از رژيم به نفع تغيير تسليم شده، در كشور عفو عمومي اعلام و يك سيستم سياسي لائيك و دمكراتيك برقرار مي شود‏.»
 
* محسن مخملباف سخنگوی ستاد مهندس موسوی در خارج از کشور در یادداشتی که روزنامه گاردین آن را منتشر ساخت نوشت: "مردم در خیابانها خواهان بازشماری آرا نیستند، بلکه می خواهند نتایج انتخابات کل ابطال شود ... دنیا ما را مملکتی تروریست می داند که بدنبال جنگ می گردد. ما اوبامایی می خواهیم که بتواند برای مشکلات ایران راه حل بیابد. هرچند قدرت در دست (آیت ا...) خامنه ای باقی خواهد ماند، اما رییس جمهوری مانند موسوی می تواند رهبر را تضعیف کند."
 
 

العربیه: کمک‌های پزشکی سفارتخانه‌های خارجی به آشوب‌گران/ شيمون پرز: مبارزه با رهبران ايران مهمتر از برنامه هسته‌اي اين كشور است

 31 خرداد 88:

 
* راديو اسراییل: «اگر صدها نفر ايراني نيز كشته شود نبايد تظاهرات را رها كرد و بايد اين درگيري‌ها و تظاهرات تا سرنگوني دولت احمدي نژاد ادامه يابد.»
 
 * بی بی سی فارسی: «آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در تازه ترین اظهارنظر خود خواهان بازشماری آرا شده و از مقام های ایران خواسته تا از استفاده از زور علیه معترضان خودداری کنند. او همچنین خواهان آزادی بازداشت شدگان نیز شده است. برنار کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه هم سرکوب وحشیانه اعتراضات خیابانی در ایران را محکوم کرده است. او ادعای ایران مبنی بر دخالت کشورهای غربی در این مساله را رد کرده و خواهان آزادی کلیه بازداشت شدگان شده است. فرانکو فراتینی، وزیر امور خارجه ایتالیا نیز خواهان پایان دادن به خشونت ها علیه معترضان به نتایج انتخابات شده است.»
 
* شبکه خبری العربیه از کمک‌های پزشکی برخی سفارتخانه‌های خارجی در تهران به آشوب‌گران خبر داد.
 
* رادیو فردا: «ديويد ميليبند وزیر امور خارجه انگلیس، وبلاگي درباره انتخابات ايران راه اندازی کرد.»
 
*رویترز: «مریم رجوی و ابوالحسن بنی‌صدر همزمان با این اتفاقات به شدت فعال شده‌اند و  میتینگ‌هایی با موضوع ایران بعد از انتخابات برگزار کردند. رجوی  20ژوئن در شمال پاریس در حمایت از آنچه که او اپوزیسیون ایرانی می‌خواند سخنرانی کرد. همزمان بنی صدر نیز در برلین در با موضوع "ایران پس از انتخابات" سخنرانی کرد.»
 
* روزنامه صهيونيستي جروزالم پست: «شيمون پرز رئيس اسرائيل اعلام كرد:"مبارزه با رهبران ايران مهمتر از برنامه هسته‌اي اين كشور است. اين غير ممكن است كه بدانيم كدام يك اول ناپديد مي‌شود غني سازي اورانيوم يا رژيم درمانده. اما اميد آن است كه نخست، رژيم ناپديد شود."»
 
 

درخواست عبادي از اتحاديه اروپا براي تشديد تحريم ها عليه ايران

 1 تير 88:

 
* شبکه ایران: «شیرین عبادی از حامیان نامزد شکست خورده در انتخابات از اتحادیه اروپا خواست تا تحریم های علیه مقامات جمهوری اسلامی را تشدید کنند.»
 
 

سناتور امريكايي: امريكا بيشتر در مسايل ايران دخالت كند

 2 تير 88:

 
* پایگاه خبری نهرین نت: «دولت عربستان به دستگاه‌های امنیتی، سیاسی، رسانه‌ای و دیپلماتیک خود دستور داده تا نهایت استفاده را از وضعیت کنونی در ایران ببرند و سعی کنند تا ناامنی‌های داخلی در ایران را به بالاترین حد خود رسانده و در میان رهبران این کشور اختلاف ایجاد کنند.»
 
* واشنگتن پست: چارلز گرسلي سناتور حزب جمهوری خواه آمریکا اعلام كرد: "امريكا باید نسبت به آنچه كه اكنون در قبال مسائل ایران انجام مي‌دهد، قوي‌تر و مؤثرتر به صحنه بیاید و با تمام توان از معترضان حمايت كند."
 
 

 نظامي امريكايي: امريكا با موسوي ارتباط بگيرد

 3 تير 88:

 
* رادیو فردا  از ناآرامی و درگیری های پراکنده در میدان بهارستان تهران خبر داد.
 
* پایگاه اطلاع رسانی مركز تحقيقات پيشرفته ضد تروريسم بخش‌‌ها و ابعادي از پروژه کودتای مخملی را منتشر كرد. طبق این گزارش مركز سابان وابسته به انديشكده آمريكايي بروكينگز طي گزارش مفصلي راهكارهاي لازم براي كودتاي مخملي در ايران و حمايت از مخالفان نظام را قبل از انتخابات طراحي كرده بود.
 
* پل وولفوويتز معاون وزير جنگ در دولت بوش در گفتگو با سي ان ان گفت: "به نظر من لازم است كه آمريكا با موسوي تماس مستقيم بگيرد. البته اگر او مايل به ارتباط نباشد نبايد ما اصرار كنيم اما در هر حال بهتر است او بداند كه مي تواند يك  خط ارتباط مستقيم با ما داشته باشد." وی با اشاره به اظهارات اوباما مبني بر ضرورت پرهيز از دخالت مستقيم دولت آمريكا در ايران گفت: "من اين نگراني را مي فهمم. ما نبايد به گونه اي عمل كنيم كه به مخالفان حكومت ايران انگ عوامل داخلي آمريكا بخورد. اما به نظر من مخالفان حكومت به طور كاملا روشن نشان داده اند كه خواهان حمايت و كمك جهان هستند." وولفوويتز در پایان موسوي را «مردي بسيار شجاع» توصیف کرد.
  
 
هاشمي، خاتمي، كروبي و موسوي به پا خواسته اند

 4 تير 88:

 
* منوچهر محمدی از عناصر اپوزیسیون در گفتگو با رادیو فردا گفت: "بزرگ ترین تقلب جهان صورت گرفته و در درون هم یک عده به پا خواسته اند نظیر رفسنجانی، خاتمی، کروبی و آقای موسوی. هر یک از اینها یک ضلعی از مربع را تشکیل می دهند."
 
 
كاش موسوي بتواند تا سرنگوني جمهوري اسلامي همراه مردم بماند


5 تير 88: 

* سایت وزارت خارجه اسراییل: «این جنبشِ غرور آفرین مثل قطاری است که در آغاز، هر یک بنا به منفعتی که در آن می بیند، سوارش می شود و آنجا که در مسیرش، منافعش را زیر می گیرد، پیاده می شود. پایانِ مسیر قطارِ جنبش، نقطه ای است که از جمهوری اسلامی عبور می کند و این نقطه خواست اکثریت مردم ایران است و خوشا به حال آن کسانی که همراه ِ این قطار ِ جنبش، فکرا، جسما، قلبا و . . . همراه می شوند و ای کاش آقای موسوی بتواند تا ایستگاه  آخر  جنبش که همانا سرنگونی جمهوری اسلامی است، با مردم همراه بماند ... امروز باید شعار ِ جنبش، خود را از ابطال انتخابات بیرون بکشد و با تمامی نیرو، حول ابطال جمهوری اسلامی متمرکز شود و سرنگونی تمامیت آن را فریاد بکشد.»
 
 
همسر شاه: تصاوير ناآرامي هاي ايران، غرور زيادي ايجاد ميكند

 6 تير 88:

 
* فرح ديبا همسر محمدرضا پهلوی در گفتگو با روزنامه بونته آلمان از موضع صدراعظم آلمان در قبال اتفاقات اخير ايران تشکر کرد و گفت: "اقدام آنگلا مرکل در اعلام عمومي محکوميت اين اقدامات، خوشحال کننده بود." وی تاکید کرد: "تصاويري که از ناآرامی ها در ايران پخش مي شود، غرور زيادي ايجاد مي کند."
 
 
بازداشت بازداشت كارمندان سفارت انگليس در تهران

 7 تير 88:

 

* محسن مخملباف در گفت‌وگو با رويترز گفت: "نتایج انتخابات ایران يك تقلب انتخاباتي نيست بلكه يك كودتا است." وی در ادامه از دولت‌هاي خارجي خواست كه دولت احمدي‌نژاد را به رسميت نشناسند. مخملباف در بخش دیگری از گفتگوی خود  اظهار داشت كه وي قبل از انتخابات رياست جمهوري به‌طور غيرمستقيم با موسوي در ارتباط بوده و پيش‌بيني مي‌كرده است كه اغتشاشات و اعتصابات عمومي در ايران رخ دهد. وی در پایان از حامیان موسوی خواست كه روزها به خيابان ها بريزند و شب ها نيز بر بام خانه‌هايشان شعار بدهند.
 
 
* خبرگزاری فارس از بازداشت تعدادی از کارمندان محلی سفارت انگلستان در تهران خبر داد.
 
 

وقتي جين شارپ هم به كمك سبزها مي آيد
 
 

 8 تير 88:

* جين شارپ، طراح اصلی انقلاب مخملی گرجستان و اوکراین در گفتگو با آسوشیتدپرس اعلام كرد كه مقالات وي به زبان فارسي در روي اينترنت براي استفاده معترضان ایرانی وجود دارد.
 
 

افشاي نقش منافقين در آشوب هاي پس از انتخابات در تهران

 9 تير 88:

 
* روزنامه کیهان: "كميته CPD يك مركز مطالعات استراتژيك در آمريكاست. اين كميته در اواسط سال 2006 طي گزارشي جمهوري اسلامي ايران را يك خطر جدي براي اهداف آمريكا در منطقه دانسته و از برپايي آشوب هاي خياباني به عنوان يك اهرم براي تضعيف نظام اسلامي ايران ياد كرده بود. در اين گزارش تأكيد شده بود كه ساختار جمهوري اسلامي ايران به گونه اي است كه برخلاف برخي از كشورهاي آسياي ميانه تغيير آن از طريق آشوب هاي خياباني امكان پذير نيست. كميته CPD در توضيح نظريه خود به دو عامل گردش قدرت و مسئوليت با راي مردم و در جريان انتخابات آزاد و پيوند عميق ديني ميان مردم ايران و نظام جمهوري اسلامي ايران اشاره كرده و نتيجه مي گيرد كه از اعتراضات نرم- بخوانيد آشوب هاي خياباني- فقط مي توان تضعيف موقت نظام ايران و مشغول كردن آن به مسائل جانبي را انتظار داشت و با اجراي اين پروژه امكان امتياز گرفتن از جمهوري اسلامي ايران، مخصوصاً در معادلات سياسي منطقه دور از انتظار نخواهد بود. همچنین طراح گزارش از جاي خالي سفارت آمريكا در ايران به يكي از اصلي ترين دشواري هاي پيش روي آمريكا ياد مي كند و توضيح مي دهد كه برنامه ريزي براي اجراي اين پروژه بدون حضور ديپلمات هاي آمريكايي در ايران و تماس آسان آنها با افراد و گروههاي هدف به سختي امكان پذير است. لذا برپايي دفتر حافظ منافع آمريكا در تهران به عنوان يكي از راه كارهاي ضروري ياد ميشود كه مأموريت اصلي آن ايجاد ارتباط و تماس با افراد و گروههاي هدف در ايران خواهد بود. اين درخواست مدتي بعد از سوي دولت بوش و با واسطه سفارت سوئيس به ايران ارائه شد كه با مخالفت جمهوري اسلامي ايران روبرو گرديد. لذا شواهد و قرائن و اسناد غيرقابل انكار به دست آمده كمترين ترديدي باقي نمي گذارد كه سفارت انگليس در ايران، دقيقاً در نقش سفارت تعطيل شده آمريكا ظاهر شده و مأموريت بر زمين مانده آمريكايي ها را بر عهده گرفته است."
 
* موفق الربيعي مشاور امنیت ملی عراق در گفت‌وگو با روزنامه الحيات گفت: «اطلاعات ما نشان مي‌دهد گروه‌هاي بسيار كوچك و كم تعداد، كه در ميان آنان عناصر گروهك مجاهدين خلق (منافقين) هم بودند، به راهپيمايي‌هاي اعتراض‌آميز به نتايج انتخابات ايران نفوذ كردند كه همانها آشوب و اغتشاش را در راهپيمايي‌ها ايجاد و آن را افزايش دادند»
 
* محمد حسنین هیکل روزنامه نگار مشهور مصری در گفتگو با الجزیره گفت: "2 روز مانده به انتخابات ایران، 18 هزار پیام با موضوع تقلب و ضرورت اعتراض به آن در سرویس اینترنتی توییتر منتشر شد که بعدها مشخص شد این پیام ها از سوی کاربران اسراییلی ارسال شده است."
 
   

فحاشي مسعود رجوي به جمهوري اسلامي با توسل به اقدامات موسوي

 10 تير 88:

 

* مسعود رجوی، رییس گروهک تروریستی سازمان مجاهدین خلق (منافقین)، در بیانیه ای اعلام کرد:  "موسوي به روشني اذعان كرد كه در ابتدا هدفش از شركت در انتخابات اين بوده است كه عقلانيت ديني را به فضاي مديريت همين رژيم بازگرداند. اما در ميانه راه به اهدافي بسيار بلندتر هدايت شده و اكنون مي‌خواهد به اركان نظام يادآوري كند كه در هر رأي تمامي آنان و مافوق‌شان ميزاني به نام رأي و عزم مردم وجود دارد كه آنها نه حق دارند و نه مي‌توانند آن را ناديده بگيرند. بله، جان كلام كه در قيام شعله‌ور سراسري از چشم آقاي موسوي دور نمانده در همين جاست. در رأي و عزم جزم و حاكميت مردم كه مافوق و در وراي همه دست و پا زدن‌ها است ."
 
*مدیا مانیتورز: «در طول تاريخ تا كنون هيچ انتخاباتي مثل انتخابات رياست جمهوري ايران مورد توجه رسانه هاي غربي نبوده است. با انتخاب مجدد احمدي‌نژاد به‌عنوان رئيس‌جمهور توسط مردم ایران، رهبران كشورهاي امریکا، فرانسه، انگلستان، آلمان و ايتاليا نشان دادند كه از نتيجه اين انتخابات ناراحت و ناخشنود هستند.»
 
* عطا مهاجرانی در گفتگو با تلوزیون فارسی بی بی سی گفت: "بايد از هر فرصتي براي نابودي اين دولت استفاده کرد و اين کار را بايد از طريق نافرماني هاي مدني ، اعتصابات و برگزاري راهپيمايي دنبال نمايد. اگر اصلاح طلبان منفعل شوند، جنبش اصلاح طلبي براي هميشه نابود خواهد شد."
 

نبروهاي اپوزيسيون با فضاي فعلي جان دوباره بگيرند

 12 تير 88:

 
* مهدی خانبابا تهرانی از عناصر اپوزیسیون در گفتگو با دویچه وله گفت: " آقای موسوی و کروبی نه تنها از خودشان شخصیت نشان دادند بلکه یک نوع هوشمندی سیاسی را بروز دادند. آنها در برنامه های انتخاباتی و در کارزار مقابله با احمدی نژاد، بیشتر مطالب مطرح شده از طرف اپوزیسیون و مطالبات اپوزیسیون را در برنامه شان گنجاندند. کارنامه تاکنونی میرحسین موسوی و آقای کروبی، ایستادگی و پایداری در کنار آزادیخواهان است. اگر آنها به همراهی و پایداری ادامه دهند می توانند به چهره های تاریخ ساز تبدیل شوند درغیر این صورت و به خرج دادن سستی، به کنار گذاشته خواهند شد ...امیدوارم با فضایی که باز شده، اپوزیسیون بتوانند جان بگیرند و بدانیم ما در کنار همین نیروهای حاضر در میدان و در پرتو یک سیاست کلان می توانیم به هدف برسیم نه در پرتو سیاست های کوچک و بسته."
 
 

بي بي سي: درخواست موسوي از حاميانش براي مبارزه به سبك مدرن

 13 تير 88:

 
* تلوزیون بی بی سی فارسی در گزارشی اعلام کرد: «میرحسین موسوی حالا حامیان خود را به ادامه مبارزه قانونی فراخوانده است ... از نوشتن اعتراض ها بر روی اسکناس گرفته تا پر کردن آسمان با بادکنک های سبز و در نهایت برنامه های تحریمی کالاها و خدمات دولتی، اما همه چیز به رنگ سبز و با استفاده از آخرین تکنولوژی و شیوه های مدرن.» 
 
 
 مريم رجوي: قيام مردم ايران، بيانگر پايان ديكتاتوري در ايران است!


14 تير 88: 

* مریم رجوی همسر مسعود رجوی، سرکرده گروهک تروریستی مجاهدین خلق (منافقین)، در گفتگو با هفته نامه ایتالیایی پانوراما، گفت: "با قيام سراسرى مردم، دوران جديدى در ايران آغاز شده كه بازگشت ناپذير است و بيانگر آغاز پايان ديكتاتورى ولايت فقيه است(!) ما انتظار داريم كه يك سياست قاطع در قبال رژيم اتخاذ شود، تحريمهاى سياسى، ديپلوماتيك، نفتى و تكنولوژيك عليه رژيم بايد اعمال شود و از مقاومت مردم ايران كه براى دمكراسى مبارزه مىكند حمايت شود."

 

 
پيشنهاد گري سيك به سبزها: در آرامگاه آيت الله خميني بست بنشينيد/ علي مطهري، حسن خميني و همسر همت به معترضان بپيوندند

 18 تير 88:


* گري سيك مشاور اسبق امنيت ملي امريكا، در سایت شخصی خود نوشت:  « اپوزيسيون بايد در آرامگاه آيت‌الله خميني ‏(‏ره)‏، بست بنشينند.» وی در ادامه راهکار دیگر خود را نیز اینطور پیشنهاد داد:

 
 
«جداي از موسوي و همسرش، شماري از افراد كه صلاحيت‌شان در هاله‌اي از شك و ترديد قرار دارد و كساني كه طي 2 دهه گذشته در عرصه سياست فعال نبودند، بايد به اين حركت بپيوندند‏.‏ عليرضا بهشتي، همسر شهيد رجايي، همسر شهيد همت، برخي از اعضاي خانواده آيت الله خميني از جمله حسن، زهرا (عمه‌اش) و علي اشراقي (نوه آيت‌الله خميني)، از جمله اسامي هستند كه به ذهن من مي آيد‏.‏ حتي، علي مطهري را نيز بايد به پيوستن به اين حركت ترغيب كرد‏. سپاه پاسداران براي درهم شكستن و سركوب چنين جمعيتي در چنين مكان مقدسي نمي‌تواند دست به كار شود‏.‏ معتقدم، به ويژه، در صورتي كه برخي آيت‌الله ها در قم و مناطق ديگر، نامه‌هايي را در حمايت از معترضان بفرستند، اين اقدام، فشاري را به سپاه وارد خواهد كرد كه شكستش را نزديك خواهد كرد‏.» وی در پایان تاکید کرد: «تا زمانی که سپاه و بسیج از میدان خارج نشوند، موفقیت اپوزیسیون در ایران محال است.»
 
*  مسعود رجوي سرکرده گروهک تروریستی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «درس بزرگ براي آينده اين است كه وقتي دشمن مي‌خواهد با... سركوبگر لباس شخصي يا قلاده‌وار هيچ امكاني براي تجمع و تظاهرات بزرگ باقي نگذارد و سايرين هم عدم صدور مجوز قانوني را بهانه مي‌كنند اصلاً در فكر كثرت و كميت نباشيد ... حتي در شرايطي كه هيچ گونه امكان تجمع نيست هسته‌هاي 9 نفره، 5 نفره و حتي هسته‌هاي مقاومت 3 نفره جوانان انقلابي مي‌توانند نيروهاي سركوبگر دشمن را تجزيه، خسته و فرسوده كنند.»
 
 
مقام امريكايي: انتخابات ايران آزادانه نبوده است

 20 تير 88:

 
* الیون انگل رييس دمكرات كميته نيمكره غربي در مجلس نمايندگان امریکا در امور ايران در گفت‌وگو با صدای امریکا گفت: «شواهد بسياري وجود دارد كه اين انتخاباتي آزاد و عادلانه نبوده است.‏ پرسش هاي كافي بر جعلي بودن انتخابات وجود دارد كه آن را در زير سايه بلندي از شك و ترديد قرار مي دهد‏.» انگل ادامه داد: «ايران و امریکا بايد روابط خوبي باهم داشته باشند و روابط خوبي هم داشتند و ما مشتركات بسياري داريم‏.‏ اما همه‌ی مشكل ما احمدي‌نژاد است‏.‏ ما معتقد هستيم انتخاب وی جعلي بوده است.»
 

مرجع تقليد سبزها، در ميان اخبار ضدانقلاب

22 تير 88:
 
 
* رادیو فردا: «آیت ا... بیات زنجانی از مراجع قم در فتوایی اعلام کرد افراد باید تلاش کنند فرد نامشروع و متقلب را از طریق مسالمت آمیز تغییر دهند.»
 
 
درخواست مقام امريكايي براي ايجاد بحران اقتصادي در ايران

 23 تير 88:

 
*یونایتدپرس: گينگريچ‏ رئيس سابق مجلس نمايندگان امریکا و از اعضای حزب جمهوري‌خواه امریکا، از كاخ سفيد خواست تا براي دامن زدن به بحراني اقتصادي كه بتواند تغيير رژيم ایران را موجب شود، در صنعت نفت و گاز ايران خرابكاري كند‏. این خبرگزاری هدف از تمامي اين آتش افروزي ها را تشديد فشار بر دولت ايران به رياست محمود احمدي‌نژاد، در شرایطي دانست كه اين كشور گرفتار ناآرامي‌هاي ناشي از انتخاب مجدد وی در ماه ژوئن بود.
 

عضو منافقين: موسوي بداند بسياري از سبزها جمهوري اسلامي را قبول ندارند

 24 تير 88:

 
* حسين باقرزاده از اعضای سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در سايت ايران امروز نوشت: "تشكيل يك جبهه سياسي وسيع كه همه نيروهاي فعال در جنبش سبز را در برگيرد بهترين راهكار در برابر آقاي موسوي است و به جز اين هر حركتي كه بخواهد بخشي از نيروها را كنار بزند باعث انهدام و شكست خواهد شد." وی تاکید کرد: "موسوي بايد توجه داشته باشد كه بخش عمده اي از فعالان در جنبش سبز كساني هستند كه در راي گيري هاي جمهوري اسلامي شركت نكرده اند و در نتيجه به آقاي موسوي نيز راي نداده اند. علاوه بر اين، بسياري از اين افراد و حتي بخشي از كساني كه در راي گيري اخير شركت كرده اند و به آقاي موسوي راي داده اند ايشان را در سركوب هاي خونين دهه اول انقلاب مقصر و مسئول مي دانند در عين حال، اين بخش از جامعه نه فقط در شرايط حاضر طرح اين سابقه را لازم نمي بيند بلكه به دليل مواضع نسبتاً دموكراتيك آقاي موسوي در تبليغات انتخاباتي و همچنين مقاومت ايشان در برابر نظام به حمايت از او برخاسته است. متقابلاً اينان انتظار دارند كه آقاي موسوي اولاً در برابر فشار كوتاه نيايد و تسليم نشود، و ثانياً فرهنگ خودي و غيرخودي را مطلقاً به كنار بگذارد."
 
 این عضو گروهک تروریستی مجاهدین خلق تصریح کرد: "آقاي موسوي گزينه چنداني در برابر خود ندارد. آقاي موسوي اگر بخواهد جبهه اي تاسيس كند بايد توجه كند كه طيف حاميان وي از حاكميت روي برگردانده اند و او هم بايد جبهه اي با اين مشخصات تاسيس كند. اشتباه است كه او بپندارد با تشكيل جبهه اي از خودي ها مي تواند در عين به چالش كشيدن حاكميت، رضايت آن را جلب كند. چنين جبهه اي از آغاز محكوم به شكست است."
 

مرکز سابان: انقلاب مخملی مناسبت ترین گزینه برای براندازی نظام ایران است

 26 تير 88:

  
* فارس: «در روزهاي اخير از سوي مركز سابان The Saban Center at the Brookings Institution ايالات متحده، با بررسي سناريوهاي مختلف عليه ايران، در كنار گزينه‌‌هاي مطرح ديپلماتيك و نظامي، موضوع تغيير حكومت در ايران را از طريق كودتاي مخملي، با ايجاد اغتشاش و هدايت آن توسط اپوزيسيون، تا مرحله فروپاشي و سپس حمله‌ نظامي و اشغال كشور، در شرايط فعلي مناسب‌‌ترين گزينه تشخيص داده است ... فصل ششم اين گزارش به عنوان «انقلاب مخملي» مناسب‌ترين راه براي تغيير حكومت را حمايت گسترده از انقلاب مخملي در ايران دانسته كه در ادامه نيز آن را بهترين راه حل مشكلات آمريكا با ايران معرفي كرده كه كم‌ترين هزينه را در بر دارد."
 
 
روایت مخملباف از نقش خانواده هاشمي رفسنجاني در ترغیب وی به حمایت از جریان فتنه

27 تير 88:
 
 
* محسن مخملباف در مصاحبه با راديو فردا با اشاره به خطبه های نمازجمعه هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: «‏من اطلاع دقيق دارم كه خاندان آقاي هاشمي در يك ماه اخير بسيار مؤثر بوده و هر وقت آقاي هاشمي خواسته كمي متمايل به راست شود، با خشم فرزندان خود روبرو شده است و آن‌ها توانسته‌اند مواضع متعادل‌تري را به او تحميل كنند‏. نبايد نقش خاندان آقاي هاشمي را در اين ميان ناديده گرفت‏.‏ فائزه هاشمي طي 2 دهه گذشته‌ی هميشه مواضع روشني هم به نفع جنبش زنان و هم به نفع دموكراسي‌خواهي داشته است‏. ‏آقاي هاشمي فضا را به نفع جنبش مردم تغيير داد و به نظر من تمام اينها نشانه قدرت جنبش سبز مردم است و اين را بايد يك پيروزي ديگر براي جنبش محسوب كرد‏.»
 
 مخملباف تأكيد كرد‏: «صحبت‌هاي آقاي هاشمي خلاف انتظار من بود‏.‏ اگر چه براي جنبش سبز، حضور مردم مهم‌تر از صحبت هاي آقاي هاشمي قلمداد مي‌شد، اما وقتي او به نفع جنبش صحبت كرد و بر خلاف هميشه كه از منافع نظام و رهبري دفاع مي‌كرد، اين بار با زيركي برخي از خواست‌هاي جنبش را مطرح كرد‏. به عنوان مثال، او از آزادي زندانيان سياسي، برداشتن سانسور از مطبوعات، نقد صدا و سيما، درخواست حضور مخالفان در صدا و سيما براي ابراز انتقادات و بازگرداندن اعتماد مردم صحبت كرد‏. كار تازه‌اي كه آقاي هاشمي انجام داد، حمله به كشتار مسلمانان در چين بود. ‏اين هم به نفع جنبش است، چون اكنون چين و روسيه متحد جمهوري اسلامي در مقابل تحريم هاي دنيا هستند‏.»
 
 
طبرزدي: نماز جمعه سنگر دفاع از جمهوري اسلامي است اما رفسنجاني دقيقاً خلاف اين عمل كرد

28 تير 88:

 
* حشمت طبرزدي از عناصر اپوزیسیون در گفتگو با راديو فردا گفت:  "من جزو منتقدان سرسخت آقاي رفسنجاني بودم و در نهايت به عنوان مخالف كليت جمهوري اسلامي درآمدم ولي اكنون شرايط خيلي تغيير كرده است. در شرايط فعلي آقاي رفسنجاني به يك اپوزيسيون دروني نظام تبديل شده و كسي كه اكنون صحبت مي كند ديگر همان رفسنجاني سابق نيست. آقاي رفسنجاني يكي از سخنان تاريخي خود را مطرح كرد. او با صراحت اعلام كرد كه رژيم با بحران رو به رو است و اعتماد مردم از حكومت سلب شده است. تريبون نماز جمعه علي الاصول بايد سنگر دفاع از حاكميت جمهوري اسلامي و سياست هاي رسمي نظام باشد اما آقاي رفسنجاني دقيقاً برخلاف اين عمل كرد و به نحوي از موضع مخالفان حرف زد. به نظر من آقاي رفسنجاني نه تنها بنا نداشت فضا را آرام كند بلكه صحبت هاي او تحريك كننده هم بود و عمد داشت به قضايا دامن بزند. حكومت اگر بخواهد مسالمت آميز و ديپلماتيك مسائل را حل كند بايد به جناح اصلاح طلب امتياز بدهد."
 
 

شيرين عبادي: حرفهاي رفسنجاني همان است كه اپوزيسيون مي گويد

 29 تير 88:

 
* شيرين عبادي از عناصر اپوزیسیون در گفت وگو با دويچه وله در پاسخ به اين سوال كه «آيا انتقادهاي مستقيم و غير مستقيم آقاي هاشمي به حكومت را مي توان به معناي تفاهم با اپوزيسيون تعبير كرد» گفت: "هم بله و هم خير. آنچه آقاي رفسنجاني گفتند عين همان است كه اپوزيسيون مي گويد ولي اين تمام حرف اپوزيسيون نيست."
 
  

نيويورك تايمز: رفسنجاني با سخنانش در نمازجمعه جمهوري اسلامي را به چالش كشيد

 30 تير 88:

 
* روزنامه نيويورك‌تايمز: "هاشمي در سخنراني نمازجمعه خود با به چالش كشيدن نتايج انتخابات و اظهار ترديد در آن، به نوعي در لفافه مواضع جمهوري اسلامي را به چالش كشيد. رفسنجاني باكي نداشت كه به‌طور مستقيم مخالفت خود را با اعلام پيروزي احمدي نژاد در انتخابات علني كند. وی همچنين خواستار آزادي زندانيان بازداشت‌شده در جريان حوادث اخير شده است."
 
 

اعتصاب غذاي اكبرگنجي و گوگوش در حمايت از سبزها در امريكا

 31 تير 88:

 
 
* بی بی سی فارسی: «جمعی از ایرانیان مقیم آمریکا، در اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران و وقایع پس از آن و خشونت علیه معترضان، مقابل ساختمان سازمان ملل متحد در نیویورک دست به اعتصاب غذا زده اند. اکبر گنجی از پایه گذاران این حرکت اعتراضی است و شماری از چهره های سرشناس سیاسی و فرهنگی هم اعلام کرده اند که در این اعتصاب غذای سه روزه شرکت می کنند. هم چنین گوگوش، خواننده و شهره آغداشلو، بازیگر ایرانی نیز در مقابل مقر سازمان ملل متحد به اعتصاب کنندگان پیوسته اند. پیشتر ابی، خواننده موسیقی پاپ ایرانی اعلام کرده بود که در این اعتصاب غذا شرکت خواهد کرد. از سوی دیگر سی و شش نفر از روشنفکران ایرانی مقیم آمریکا و کانادا در نامه ای اعلام کرده بودند که برای "پشتیبانی از جنبش سبز مردم ایران" در این اعتصاب شرکت می کنند. آنها در بیانیه ای نوشته اند که به قصد "محکوم کردن تقلب گسترده درانتخابات، سرکوب بی رحمانه اعتراضات مردمی و بازداشت غیرقانونی صدها شهروند و فعال سیاسی و اجتماعی" به مدت سه روز دست به اعتصاب غذا می زنند. در میان امضا کنندگان این بیانیه نامهایی چون عبدالعلی بازرگان، فاطمه حقیقت جو ، حسین بشیریه، مصطفی رخ صفت و مهرانگیز کار دیده می شود. همچنین 16 چهره سیاسی و فرهنگی دیگر نیز از این اعتصاب حمایت کرده اند؛ کسانی چون شهرنوش پارسی پور، عبدالکریم سروش، محسن مخملباف، علی اکبر موسوی خوئینی و حسن یوسفی اشکوری.»
 
 

حالا ديگر اسراييل هم ايران را به حمله نظامي تهديد مي كند

 3 مرداد 88:

 
* میدل ایست آنلاین: «رسانه های آمریکا بدون وجود این نامزدهای شکست خورده (موسوی و کروبی) نمی توانستند انتخابات ایران را باشیوه تقلب مواجه کنند و به دنبال آن فشار برای انزوای دولت ایران را افزایش دهند یا مقدمات حمله به این کشور را تسهیل کنند. اکنون غیر از آمریکا، اسراییل هم ایران را تهدید به حمله نظامی می کند.»
 
 
 موسوي دير آمد اما شير آمد

 5 مرداد 88:

 
* علي كشتگر رئيس گروهك فدائيان خلق و از چپ هاي آمريكايي با اشاره به انتصاب اسفندیار رحیم مشایی به معونت اولی رییس جمهور و حواشی پس از آن در  گفتگو با رادیو فردا گفت: "وضعي كه پيش آمده مي تواند به نيروهاي اصلاح طلب معترض به انتخابات كمك كند تا بيش از پيش نظام را براي ابطال انتخابات تحت فشار قرار دهند و راهي براي برون رفت از بحران پيدا شود."
 
* گویا نیوز: «اکبر گنجی، روزنامه نگار دوران اصلاحات و از حامیان معترضان به نتایج انتخابات ایران، خواستار تحریم سیاسی رهبران و حاکمان جمهوری اسلامی شد.»
 
* گویا نیوز: «پايداري مهندس موسوي و بيانيه ها و اقدامات هوشيارانه وي و حضور همسر شجاعش در كنار او بي سابقه است. اصلاح طلبان از ورود موسوي علي رغم حضور خاتمي گله مند بودند اما شايد اكنون كه شاهد ايستادگي او در برابر استبداد هستيم، راز چرايي اصرار وي بر كانديداتوري را دريابيم. موسوی دیر آمد اما شیر آمد.»
 
  

معترضان سطل هاي زباله را آتش زده و شعار جمهوري ايراني سر مي دهند

 8 مرداد 88:

 
* خبرگزاری فرانسه:  «تعدادی از معترضان ایرانی، در محل مصلی بزرگ تهران تجمع کردند. برخی از معترضان آشغالدانی‌های بزرگ را به آتش کشیده‌اند در حالی که نیروهای ضد شورش برای متفرق کردن جمعیت با موتورسیکلت به سوی آن‌ها هجوم می‌برند. گزارش‌ها حاکی از درگیری‌ها میان معترضان و ماموران در خیابان‌های بهشتی، مطهری، حافظ شمالی، ولی‌عصر، زرتشت، فاطمی و مناطق اطراف بود. شعارهایی چون "استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی" از جمعیت حاضر در میدان ونک به گوش رسیده‌است.»
 
 

نگرانی مسعود رجوي از وضعیت سلامت ميرحسين موسوي

 11 مرداد 88:

 
* مسعود رجوي سرکرده گروهک تروریستی مجاهدین خلق (منافقین) با صدور بیانیه ای تصریح کرد: «وظيفه و اصول ما اقتضا مى‌کند که در برابر ياوه‌ها و تهديدها عليه موسوي نکات زير را خاطرنشان کنيم: 1- محکوم کردن هرگونه تعرض و ستمى که بر موسوى و خانواده و اطرافيان او در چارچوب همين رژيم جريان دارد. هم‌چنين اخطار به رژيم در مورد محاکمه و مجازات موسوي. 2- هشدار نسبت به امنيت و سلامت آقاى موسوى و درخواست از دبيرکل و شوراى امنيت ملل متحد براى اعزام بلادرنگ يک هيأت نظارت بين‌المللى به تهران در همين خصوص.»
 
 

واكنش بي بي سي به غيبت هاشمي، ناطق، موسوي و ... در مراسم تنفيذ احمدي ن‍ژاد

 12 مرداد 88:

 
* کسری ناجی از عناصر اپوزیسیون در گفتگو با تلوزیون بی بی سی فارسی، گفت: "بعضی از سران مقام های بلندپایه حکومت امروز به نشانه اعتراض به چگونگی انتصاب آقای احمدی نژاد در مراسم شرکت نکردند. در میان آنها اکبر هاشمی رفسنجانی غیبت او به عنوان رییس جمهور سابق و رییس مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت در کنار رهبر در مراسم چشم گیر بود. محمد خاتمی رییس جمهور سابق، میرحسین موسوی، علی اکبر ناطق نوری، مهدی کروبی از جمله کسانی بودند که امروز به این مراسم نیامدند."
 
* خبرگزاری فرانسه: کلاوس فاتر معاون سخنگوی رسمی دولت آلمان گفت: «به خاطر تردیدهایی که در شفافیت انتخابات اقامه شده است، مرکل صدراعظم آلمان موردی برای تبریک گفتن به رییس جمهور ایران نمی‌بیند.» وی از مسئولان ایران درخواست کرد که تمام زندانیان سیاسی حوادث پس از انتخابات آزاد شوند.
 
 
العربيه: محسن رضايي در مراسم تنفيذ شركت كرد اما احمدي نژاد را تاييد نميكند

  13 مرداد 88:

 
* شبكه العربيه با اشاره به حضور رضايي در مراسم تنفيذ رياست جمهوري، به نقل از برادر وي خبر داد: «محسن رضايي به احترام مقام معظم رهبري در اين مراسم شركت كرده است و به معناي تأييد احمدي‌نژاد نبوده است.»
 
 

كلينتون: تلاش هاي مداوم اصلاح طلبان را تحسين مي كنيم

 14 مرداد 88:

 
* خبرگزاری فرانسه: «وزير امور خارجه آمريكا لحظاتي پس از مراسم تحليف رئيس جمهوري ايران، اصلاح طلبان را تحسين كرد» هیلاری کلینتون با حمايت آشكار و علني از آشوب‌ها در ايران تاكيد كرد: «ما تشكر مي‌كنيم و اين مقاومت و تلاش‌هاي مداوم اصلاح طلبان را تحسين مي‌كنيم.»
 
 

 مقامات غربي: دادگاه هاي بعد از انتخابات ايران نمايشي است

 17 مرداد 88:

 
* صدای آمریکا: وزیر خارجه فرانسه و سفیر امریکا در سازمان ملل دادگاه های متهمان پس از انتخابات را نمایشی خواندند. 
 

رجوي: كروبي به همانجا رسیده است كه منتظري رسيد/  فرياد بزنيد: مرگ بر ديكتاتور

 18 مرداد 88:

 
* مسعود رجوی، سرکرده گروهک تروریستی مجاهدین خلق (منافقین)، با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «اكنون اين كروبى است كه پس از 10روز نامهيى را كه به رفسنجانى نوشته است، ناگزير منتشر مى‌كند. از شقاوتها و شناعتهايى مى‌گويد كه هنوز از آن برخود مىلرزد."
 
به‌راستى كروبى هم ديگر به تنگ آمده و اكنون پس از 21سال به همان‌جا مىرسد كه منتظرى رسيد. آقاى كروبى به‌درستى و با همان توصيف منتظرى پس از قتلعام زندانيان در سال 1367 مى‌نويسد ... واضح است كه تا همين جا هم كه كروبى قدم برداشته، بهاى سنگينى دارد. تا همين جا هم شايسته و ارزشمند است و خدا از معاصى كبيره در خدمت به يزيديان و فرعون و طاغوتها ... مى‌كاهد. چه خوب كه بخشى از حقيقت تكاندهنده را بيان مى‌كنيد و به همين ميزان نزد خلق و خالق مأجوريد.  ... با تمام وجود فرياد بزنيد: "مرگ بر ديكتاتور"»
 
  
كلينتون: پشت پرده كار مي كرديم چون مي دانستيم اگر زود ورود كنيم‏، حکومت ايران سعي مي كند از ما براي متحد كردن كشور استفاده كند

 19 مرداد 88:

 هیلاری كلينتون وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبكه خبري سي‌ ان ‌ان تأکید کرد: «ما نمي‌خواستيم بين اعتراض‌هاي قانوني و تظاهرات مردم ايران و رهبري قرار گيريم‏.‏ ما مي دانستيم كه اگر خيلي زود و شديد ورود كنيم‏، حکومت ايران سعي مي كند از ما براي متحد كردن كشور عليه معترضان استفاده كند‏. بدين ترتيب ما پشت پرده كار مي كرديم‏. ما كارهاي زيادي مي كرديم تا بدون اينكه سر راه واقع شويم، واقعاً به معترضان قدرت ببخشيم، ما به حمايت لفظي و پشتيباني از مخالفان ادامه مي دهيم‏.» 
 
* سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) با اشاره به نامه كروبي به هاشمي با صدور بیانیه ای اعلام کرد: « اکنون خبر اين جنايت توسط کسی اعلام شده است که کانديدای رياست جمهوری بود و ٣٠ سال به اين رژيم خدمت کرده است. او نامه خود را برپايه اظهارات زندانيان و عناصری از درون حکومت نوشته شده است. کودتاگران ديگر نمی‏توانند اين جنايات را تکذيب و انکار نمايند. مهدی کروبی بدرستی در نامه منتشره گفته است که رژيم با کشتار جوانان و تجاوز به زندانيان زن و مرد، روی بسياری از حکومت های ديکتاتوری از جمله رژيم شاه را سفيد کرده است ... جای خوشحالی و تقدير است که مهدی کروبی با پذيرش هزينه‏‏های احتمالی، تصميم گرفت که مردم ايران و جهانيان را از فاجعه صورت گرفته در زندان‏ها آگاه نمايد.»
 
 
روايت روزنامه امريكايي از تضعيف ايران بعد از ناآرامي ها

 20 مرداد 88:

 
* روزنامه آمریکایی بوستون گلوب: «دولت اوباما امیداور است حوادث پس از انتخابات و افزایش شکاف در ایران منجر به امتیاز دهی جمهوری اسلامی به آمریکا شود. مقامات آمریکایی از دولت بوش تا به امروز بارها تاکید کرده اند که ایران در مذاکرات هسته ای و مسایل منطقه ای دست برتر را داشته و تا وضعیت بدین نحو است، توقع مذاکره موثر با هدف امتیاز گیری از ایران احمقانه و مضحک است. آنها به همین دلیل با تدارک اغتشاش درصدد برآمدند تا برای میز مذاکره برگ برنده ای در دست داشته باشند ... همکاری آمریکا و غرب با اصلاح طلبان در آشوب های خیابانی در حالی به اوج رسید که در چالش هسته ای نیز مقامات دولت بوش بارها اعلام کردند به کمک اصلاح طلبان توانسته بودند تمام فعالیت های هسته ای ایران را به تعطیلی بکشانند اما با روی کار آمدن دولت اصولگرا همه چیز به هم ریخت. بوش به همین دلیل از حمایت صریح خود از اصلاح طلبان در ایران خبر داده بود و اوباما نیز همان رویه را به شیوه ای پنهان کارانه تر ادامه می دهد.»
 
 
فرزند شاه: ماموريتم زماني تمام ميشود كه ايران آزادشود/ احمدي ن‍ژاد تقلب كرده است/ بايد شرايط حساس موسوي را در نظر گرفت

 23 مرداد 88:

* رضا ربع پهلوي  فرزند محمد رضا پهلوی در گفت‌وگو با نشريه اشپيگل آلمان گفت: «به عنوان مخالف سياسي رژيم روحانيون در ايران فعال بوده و با اصلاح‌طلبان و معترضين ارتباط داشتم.» وي گفت: «جنبش ‏22‏ خرداد مورد حمايت تمام ايرانيان قرار دارد.» وی ادامه داد: «روحانيون عاليرتبه مذهبي كه به دليل دانش، فقاهت و مستقل بودن از دولت مورد احترام هستند، صداي خود را بلند كرده اند‏.» وي درباره نقش رفسنجاني و خاتمي در اين جريانات و تأثير انتقادات آنان گفت:‏ «مهم اين نيست كه آنها چه تأثيري دارند، بلكه مهم اين است كه آنها تحت تأثير نارضايتي مردم قرار گيرند. آنها مي بينند كه يا بايد طرف ملت و يا حاكميت باشند‏.‏ خوشحالم كه آنان طرف درست حركت مي كنند‏. من اميدوارم كه آنها به شكل صريح تري انتقادات خود را نسبت به تمام نظام ابراز كنند.»
 
 
 
فرزند محمد رضا پهلوی در پایان گفت: «مأموريت من زماني تمام خواهد شد كه ايران آزاد شود و ايرانيان آزادانه رهبران خود را انتخاب كرده و درباره نظام سياسي خود تصميم بگيرند‏. احمدي‌نژاد تقلب كرده و انتخابات جعلي برگزار مي كند‏. ‏موسوي شجاعت خود را نشان داده و ترسي از تهديدات ندارد‏. ‏ضمن آنكه خواستار بازشماري مجدد آرا شده است‏. ‏طبعاً فرق بسيار بزرگي بين اين دو نفر وجود دارد‏. ‏بايد شرايط حساس موسوي را نيز در نظر گرفت‏.»
 
 
بهترين راه توقف ايران هسته اي، حقوق بشر است

  27 مرداد 88:

 
* روزنامه وال استريت ژورنال در مقاله اي به تحليل چگونگي ادامه رويكرد تعامل امريكا با ايران پرداخت و نوشت: «دربرخورد با ايران به بحث حقوق بشر بايد توجه كرد زيرا بهترين راه براي توقف هسته‌اي ايران، اين است كه حكومت را در ايران تضعيف كرد.»