00/2/20 - 19:03 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 347177
محسن هاشمی: وقتی بخواهند ناکامی‌هایشان را توجیه کنند بالاجبار یکی از مواردی که مطرح می‌کنند این است که اختیارات ندارند.
محسن هاشمی: وقتی بخواهند ناکامی‌هایشان را توجیه کنند بالاجبار یکی از مواردی که مطرح می‌کنند این است که اختیارات ندارند.
گروه  سیاسی - رجانیوز: روز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ سرنوشت سیاسی ایران به دست مردم رقم خواهد خورد و قوه اجرایی کشور به یکی از رجال سیاسی سپرده خواهد شد.
 
​در آستانه این واقعه مهم جریان‌های مختلف سیاسی، با پیکربندی جدیدی در حال برنامه‌ریزی برای کنش انتخاباتی هستند. اما امسال جبهه‌بندی چهره‌های دو جریان  اصلی سیاسی کشور تفاوت‌های عمده‌ای با وضعیت هر باره خود دارد. جناح اصلاحات که سال ۹۶ حول ایده برجام توانسته بود دولت را تصاحب کند، حالا چند پاره شده است‌. عدالت محوری، ادعای بهبود وضعیت اقتصادی، احیای برجام و ایده‌های بی‌ربط اینچنینی، نشان از عدم انسجام این جریان سیاسی دارد. 
 
همچنین انحلال شورای سیاست‌گذاری اصلاحات و بالا گرفتن حواشی در رابطه با کاندیدای احتمالی چند پارگی اصلاحات را تقویت کرده است. از کاندیدای احتمالی اصلاحات می‌توان به محمد جواد ظریف، اسحاق جهانگیری، پزشکیان، محمد رضا عارف، عباس آخوندی و علی لاریجانی اشاره کرد. 
 
معادلات جریان اصولگرایی به نحو دیگری است. حضور آیت‌الله رئیسی در راس قوه قضاییه شرایط را پیچیده کرده است اما تا به امروز کاندیدای احتمالی جریان اصولگرا سعید جلیلی، عزت الله ضرغامی،رستم قاسمی، پرویز فتاح و سعید محمد هستند.
 
مطبوعات دیروز:
برنامه آخوندی مورد توجه جبهه اصلاحات ایران قرار گرفته است!/ جهانگیری و پزشکیان شانس زیادی برای پیروزی ندارند/ معرفی عارف به عنوان کاندیدا باعث ریشخند جامعه به اصلاح‌طلبان خواهد شد
 
آرایش انتخاباتی دوجناح اصلی کشور در آستانه انتخابات
رورنامه جوان مطلبی با تیتر «تدارکات گسترده برای تدارکاتچی شدن!» بچاپ رسانده است. در این مطلب آمده: از افراد زیادی به عنوان گزینه‌های کاندیداتوری نام برده می‌شود؛ از سید ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف و سعید جلیلی تا محمدرضا عارف و اسحاق جهانگیری و محسن هاشمی. از سعید محمد و محسن رضایی و حسین دهقان تا علی لاریجانی و مسعود پزشکیان و... در این میان نام محمود احمدی‌نژاد هم شنیده می‌شود و فعالیت‌های سیاسی‌اش هم شدت گرفته است، 
 
این روزنامه یادآور شده: در جبهه اصولگرایی بیشتر کاندیدا‌های احتمالی منتظر تصمیم نهایی ابراهیم رئیسی هستند. آن‌ها می‌گویند در صورت نام‌نویسی رئیسی برای انتخابات، با او رقابت نخواهند کرد و ضمن انصراف در کنار او خواهند ایستاد. در جبهه اصلاح‌طلبی مشغول رأی‌گیری در درون نهاد اجماع ساز هستند. این در حالی ا‌ست که برخی گزینه‌های اصلاح‌طلب اعتقادی به این رأی‌گیری‌های درون گروهی که صرفاً هم ۴۶ نفر حق رأی دارند، ندارند و گفته‌اند در هر حال کاندیدا می‌شوند.
 
 
جوان ادامه داده: در درون جبهه اصلاحات، صرف نظر از این دسته کاندیدایی که خود را ملزم به پیروی از تصمیم نهایی نهاد اجماع ساز نمی‌دانند، با دو شاخه روبه‌رو هستیم؛ بخشی با محوریت حزب اتحاد ملت معتقد هستند که حتماً باید از یک کاندیدای اصلاح‌طلب حمایت کنند و ائتلاف با فرد و جریان دیگر نادرست است. آن‌ها با اشاره به ناکارآمدی‌های دولت روحانی، آن را ناشی از عدم اعتقاد روحانی به اصلاح‌طلبی می‌دانند و از همین رو، با نادرست دانستن ائتلاف اصلاح‌طلبان با روحانی، اصرار دارند که این بار یک کاندیدای درون گفتمانی داشته باشند.
 
در ادامه آمده: این در حالی است که دولت روحانی سهم مناسبی به اصلاح‌طلبان در دولت بخشید و نیرو‌های اصلاح‌طلب نقش مهمی در تعیین و اجرای سیاست‌های دولت تدبیر و امید داشتند. این دسته گاه صحبت از مشارکت مشروط در انتخابات می‌کنند و گاه هم می‌گویند اگر کاندیدایشان رد صلاحیت شود، در انتخابات حاضر نخواهند شد و دیگر تن به کاندیدای ائتلافی نمی‌دهند.
 
در ادامه مطلب آمده: بخش دوم با محوریت حزب کارگزاران سازندگی، با رد هر گونه تحریم و عدم مشارکت و کاندیدا معرفی نکردن در انتخابات می‌گویند که می‌توان روی یک کاندیدای میانه، اما بدون مشکل تأیید صلاحیت سرمایه‌گذاری کرد و برخی از آن‌ها حتی مشخصاً به علی لاریجانی اشاره می‌کنند. از سویی گفته می‌شود علی لاریجانی هم ممکن است در صورت کاندیداتوری ابراهیم رئیسی، دیگر کاندیدا نشود. چه آنکه از رقابت با رئیسی و نیز قرار گرفتن در دوقطبی ساخته شده توسط اصلاح‌طلبان که می‌تواند همچون انتخابات‌های دوره‌های قبلی با تخطئه نظام همراه باشد، پرهیز دارد. دولتی‌ها هم به نظر می‌رسد یک کاندیدای میانه را بیشتر می‌پسندند.
 
جوان‌ نوشته: نقطه مشترک اصلاح‌طلبان تندرو و میانه و دولتی‌ها شاید اسحاق جهانگیری باشد. اما هشت سال حضور او در کابینه روحانی و نداشتن عملکردی قابل دفاع، عملاَ او را چه در میان مردم و چه در میان سیاسیون و احزاب و رسانه‌ها تبدیل به مهره‌ای سوخته کرده و بعید است یک سیاستمدار روی او سرمایه‌گذاری انتخاباتی کند.
 
در ادامه عنوان شده: آنچنان که دیدیم، هم تکاپو و هم گزینه‌های اصلاح‌طلبان برای انتخابات خرداد ۱۴۰۰ زیاد است. اما آنان از دیرباز معتقد بودند که رئیس‌جمهور چندان کاره‌ای نیست. در پایان هر دو دولت خاتمی و روحانی آنچه دلیل شکست‌ها و عدم تحقق وعده‌ها معرفی شد، عواملی در خارج دولت بودند. «اختیارات دولت کم است.
 
جوان ادامه داده: این جمله که در ماه‌های اخیر بار‌ها از زبان دولتمردان و حامیان سیاسی و رسانه‌ای آنان شنیده شده است، یادآور جمله اعتراضی محمد خاتمی است که گفته بود «من یک تدارکاتچی بودم». وقتی در پایان عمر دولت و در آستانه انتخاباتی جدید هستیم، شنیدن این جملات در کنار مشاهده تکاپوی همین گویندگان برای حضور خود و جریان‌شان در دولت جدید، ناخودآگاه این سؤال را ایجاد می‌کند که اگر اختیارات رئیس‌جمهور کم بود و به سبب همین اختیارات کم، نتوانستید وعده‌های‌تان را محقق کنید، پس این همه تکاپو برای رسیدن به کرسی ریاست جمهوری برای چیست؟ که باز نتوانید کار کنید و اختیارات نداشته باشید و دست‌تان بسته باشد و نگذارند وعده‌های‌تان را محقق کنید؟ مگر اختیارات رئیس‌جمهور قرار است تغییری کند؟
 
این روزنامه نوشته: محسن هاشمی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در اذعانی صادقانه می‌گوید: «به نظر من رئیس‌جمهور در آن اختیاراتی که دارد و بیشتر هم برای حل مشکلات اجرایی مردم است، اگر صادق و کامل عمل کند می‌تواند مشکلات را حل کند و قوای دیگر هنگامی در کار رئیس‌جمهور دخالت می‌کنند که با چنین حسی مواجهند که رئیس‌جمهور سیاسی‌تر شده است و می‌خواهد تصمیماتی را بر حاکمیت یا بر قوای دیگر تحمیل کند... وقتی بخواهند ناکامی‌هایشان را توجیه کنند بالاجبار یکی از مواردی که مطرح می‌کنند این است که اختیارات ندارند.
 
در ادامه مطلب آمده: اول فروردین سال جاری، رهبر معظم انقلاب در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم، به همین شبهه اشاره کردند و فرمودند: مهم‌ترین و مؤثّر‌ترین مدیریّت کشور، ریاست جمهوری است. اینکه حالا بعضی‌ها می‌گویند رئیس‌جمهور اختیاراتی ندارد، رئیس‌جمهور تدارکاتچی است، رئیس‌جمهور دوازده درصد یا پانزده درصد اختیارات دارد -چه جوری هم محاسبه می‌کنند من نمی‌دانم! چند سال است که از این حرف‌ها گاهی گوشه کنار زده می‌شود- همه این‌ها خلاف واقع است؛ یا از روی بی‌مسئولیّتی گفته می‌شود یا از روی بی‌اطلاعی گفته می‌شود یا خدای نکرده غرض ورزی‌ای در کار است. 
 
مقام معظم رهبری در ادامه اظهار داشتند: تقریباً همه مراکز مدیریّتی کشور در اختیار رئیس‌جمهور است؛ عمده نزدیک به همه مدیریّت‌های کشور که هزاران مدیریّت است، در اختیار رئیس قوّه مجریّه است. همه بودجه مصوّب کشور در اختیار رئیس‌جمهور است. امکانات حکومتی کشور هم همین طور، اکثر و اغلب در اختیار رئیس‌جمهور است. بنابر‌این، مدیریّت‌های دیگر در جنب قوّه مجریّه در واقع چیزی نیستند. ریاست جمهوری یک چنین جای مهمّی است.
 
اظهارات بی‌پایه و ادامه دار پیرامون حضور سید ابراهیم رئیسی
روزنامه آرمان ملی مطلبی با تیتر اصلاح‌طلبان منتظر تاييد صلاحيت، رئيسي اميد اصولگرايان به چاپ رسانده است. در این نوشته آمده: جریان اصلاحات تا‌کنون 11 نام را به عنوان نامزد احتمالی جبهه اصلاحات ایران پذیرفته است، اما هنوز مشخص نیست چه کسی در این میان تایید‌صلاحیت می‌شود. اصولگرایان نیز تمام توان خود را برای دعوت از سید‌ابراهیم رئیسی برای نامزدی در انتخابات گذاشته‌اند. برخی اظهارنظرها در روزهای اخیر می‌گوید، حضور رئیس قوه‌قضائیه برای نامزدی انتخابات ریاست قوه‌مجریه قطعی است اما رئیسی هنوز واکنشی به این مساله نداشته است. 
 
روزنامه آرمان ملی ادامه داده: محمدجواد ظریف، اسحاق جهانگیری و محمدرضا عارف چهره‌هایی بوده‌اند که برای ارائه برنامه‌های خود حاضر نشده‌اند. حاضر نشدن این افراد در جلسه ارائه برنامه بدان معنا نیست که این افراد قصد نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری را نخواهند داشت.
 
 
در ادامه به نقل از سخنگوی حزب اعتماد ملی، عنوان شده: به‌رغم اینکه آقایان ظریف، عارف و جهانگیری تاکنون برای ارائه برنامه در جلسات جبهه اصلاحات حاضر نشده‌اند، اما با این حال  اگر این اشخاص تا امروز و فردا نیز در جلسات حضور پیدا نکنند باز هم شرایط آنها مورد بررسی قرار خواهد گرفت و از جمع نامزدهای اصلاح‌طلب کنار گذاشته نمی‌شوند.
 
آرمان ملی ادامه داده: اصولگرایان در این دوره از انتخابات، چشم امید خود را به 16 میلیون رای سید‌ابراهیم رئیسی، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96، دوخته‌اند. اظهارنظرهای متعدد و بعضا متناقضی درباره نامزدی احتمالی رئیسی در انتخابات وجود دارد. 
 
در ادامه به نقل از قاسم میرزایی‌نیکو، نماینده مجلس دهم، عنوان شده: به نظر می‌رسد یک مقدار اردوگاه آنها متشتت‌تر از شرایطی باشد که وجود دارد. علتش هم این است که به هرحال اگر رئیسی نیاید همه خودشان را کاندیدا می‌دانند و شاید به تعداد دو رقمی هم برسند. آقای رئیسی هم به نظر من آمدنی است. زمانی که اعلام شود رئیسی می‌آید یا خود او اعلام کند که می‌آیم به این راحتی نمی‌تواند از فضای تبلیغاتی صداوسیما استفاده کند، گرچه همیشه استفاده کرده و باز هم می‌تواند استفاده کند ولی به این سادگی نیست که خبر او خیلی پررنگ‌تر از خبرهای دیگر پخش شود.
 
روزنامه آرمان ملی به نقل از برخی کانال‌های تلگرامی نوشته:  رئیسی، دوشنبه دو هفته قبل در ضیافت افطار بیت‌رهبری مجوز‌ مهمی دریافت کرده که منابع خبری بسیار نزدیک به ایشان آن را مجوز‌ ورود‌ به انتخابات می‌دانند. در جلسه افطاری، رهبر انقلاب صرفا میزبان بوده‌اند و آیت‌ا... رئیسی نیز از مطرح کردن مستقیم حضورش در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری از باب حیا امتناع می‌کند. بعد از اتمام جلسه هنگام خروج از دفتر معظم‌له، ابراهیم رئیسی خطاب به حجت‌الاسلام حجازی می‌گوید برنامه من برای حضور در انتخابات چیست؟ شما نکته و توصیه‌ای دارید؟ چه کنم؟ حجت‌الاسلام‌علی‌اصغر حجازی می‌گوید مانند سال ۹۶ حضور پیدا کنید در انتخابات و مساله‌ای نیست. بعد از این دیدار، رئیسی به جمع‌بندی قطعی برای حضور در انتخابات رسیده است.
 
این روزنامه با اظهار نگرانی از حضور آیت الله رئیسی نوشته: حضور رئیسی در انتخابات بدون به نتیجه رسیدن سند تحول قضائی موجب نگرانی برخی از فعالان سیاسی شده است. 
 
در ادامه به نقل از یکی از فعالین اصلاح‌طلب آمده: در مجموع قوه‌قضائیه مشکلات عمیقی دارد و نقش آن در سالم‌سازی بسیاری از ابعاد کشور مهم است. ایشان تمایل دارد در همانجایی که منصوب شده توانایی خود را بیشتر نشان دهد.
 
آغاز دوران وعده‌های بی‌سرانجام
روزنامه جام جم مطلبی در رابطه با وعده‌های انتخاباتی کاندیدا چاپ کرده است. در این مطلب آمده: عمدتا در ایام انتخابات ریاست‌جمهوری، حرف‌هایی از سوی نامزدها با عنوان برنامه‌های دولت احتمالی و آتی می‌شنویم که بیشتر به شعار می‌ماند تا یک برنامه مشخص و مدون برای ارائه راهکارهایی برای ارتقای سطح مدیریت اجرایی کشور.
 
در ادامه آمده: این مساله تقریبا یک روال و شیوه مرسوم هر انتخابات است که کاندیداها برای جلب توجه عمومی و کسب آرای مردم شعارها و وعده‌های رنگارنگی ارائه می‌کنند. ارتقای سطح زندگی مردم، رفع معضل بیکاری، ریشه‌کنی اعتیاد، تسهیل امر ازدواج، بهره‌گیری از امکانات بهداشتی و درمانی، افزایش سطح تولید، رونق کشاورزی، بهبود کیفیت محصولات، ارتقای سطح رفاه اجتماعی، رساندن کشور به خودکفایی در بخش‌های مختلف صنعتی و کشاورزی، بهره‌مندی از خدمات بیمه‌های درمانی و.... از جمله شعارهایی است که به طور معمول در هر انتخاباتی از جمله انتخابات ریاست‌جمهوری از سوی کاندیدا مطرح می‌شود.
 
در ادامه این مطلب آمده: اما مساله این است شعارها در لفظ و بیان البته جذابند و حتی ممکن است در برخی موارد باعث جلب آرای عمومی هم شود اما واقعیت آن است که سابقه نشان داده عمده این وعده‌های انتخاباتی در حد شعار باقی می‌ماند و قریب به اتفاق نامزدها هم از ارائه برنامه مشخص و مدون خود برای تحقق این شعارها و وعده‌های انتخاباتی ناتوان هستند.
 
 
جام جم ادامه داده: بارها رهبر انقلاب در نشست‌های عمومی و همچنین سخنرانی‌هایشان از نبود برنامه از سوی نامزدهای انتخاباتی انتقاد کنند. ایشان در دیداری که با کارگران و فعالان بخش تولید در سال92 و در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری دهم داشتند به این نکته اشاره کردند که نامزدها باید با برنامه، باتدبیر و با حکمت باشند. همچنین ایشان در سخنان زنده تلویزیونی روز 12اردیبهشت در یک توصیه مهم به افرادی که وارد عرصه انتخابات می‌شوند، فرمودند: این افراد از سخنان و وعده‌های فریبنده و بدون پشتوانه فکری و بدون در نظر گرفتن امکانات یا بدون اطلاع از آنها حتما پرهیز کنند.
 
 رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: کسانی که وارد عرصه انتخابات می‌شوند باید یک برنامه واقعی ارائه دهند به‌گونه‌ای که کارشناسان با شنیدن این برنامه، آن را تصدیق کنند.
 
جام جم نوشته: توقع این بود در سال‌های گذشته سازوکار و تمهیدی برای رفع این نقیصه از سوی دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات اندیشه می‌شد اما با این وصف، این مساله مغفول مانده است. حتی انتظار این بود که مجلس شورای اسلامی نیز در قالب اصلاح قانون انتخابات برای حل این معضل تدبیری کند اما چنین نشد. در عین حال زمزمه‌های جدیدی نیز از سوی شورای نگهبان شنیده می‌شود مبنی بر این‌که این نهاد علاوه بر رسیدگی به صلاحیت نامزدهای انتخاباتی به موضوع برنامه‌محوری آنها هم توجه دارد.
 
این رورنامه به نقل از کدخدایی عنوان کرده: تصمیم بر این شد شورای نگهبان از کاندیداها دعوت کرده و برنامه را بررسی کند و دنبال این هستیم که در این دوره این کار انجام شود.کدخدایی گفت: بررسی برنامه‌ها برای این است که توانمندی کاندیداها را اجمالا بتوانیم احراز کنیم.
 
در  ادامه این مطلب آمده: واقعیت آن است به هر صورت هر دولتی که بر سر کار می‌آید حتما تلاش می‌کند به وعده‌های داده شده عمل کند. اما در عین حال با توجه به این‌که برخی شعارها صرفا به منظور استفاده تبلیغاتی ارائه شده و اساسا تاریخ مصرف آن برای همان دوره است، کم‌کم از سوی دولتمردان به فراموشی سپرده می‌شود. از سویی دیگر برخی شعارها البته ممکن است امکان تحقق داشته باشند اما نوع تصمیم‌گیری، نحوه انتخاب کارشناسان و مشاوران،‌ گزینش مدیران اجرایی، تاثیرپذیری از فضای حزبی و تشکیلاتی، کم‌توجهی به انتقادات دلسوزانه و مشفقانه رقبا و منتقدان و... از جمله عوامل ناکامی و کم توفیقی دولت‌ها برای عملی کردن به وعده‌های انتخاباتی محسوب می‌شود.
 
کاهش اعتماد مردم به نظام نتیجه انتقادات دلواپسان به دولت است
روزنامه آرمان ملی مصاحبه‌ای یا هاشمی‌‌طبا، کاندیدای اصلاح‌طلب دور قبل انتخابات ریاست جمهوری گرفته است. در این مصاحبه هاشمی‌‌طبا گفته: خود رئیس دستگاه قضا چند مرتبه اعلام کرده در انتخابات حضور نخواهد یافت اما فکر می‌کنم که اگر آقای رئیسی بیاید چون از پشتیبانی اصولگرایان برخوردار است رای خواهد آورد.
 
وی در ادامه گفته: هیچ کدام از کاندیداها نیز برنامه خاصی غیر از کلی گویی ندارند که از فهرست مجموعه مشکلاتی که در کشور است بتوانند 15 سرفصل اساسی بر شمارند. لذا هیچ کدام هیچ برنامه‌ای ندارند که اگر وارد عرصه انتخابات شوند با این مشکلات چگونه برخورد کنند. بنابراین موضوع همینطور لاینحل است. به نظرم اصولگرایان دنبال این هستند که این مسئولیت را گردن آقای رئیسی بیندازند و خودشان بگریزند. اصلاح‌طلبان هم هنوز نتوانستند به یک جمع بندی برسند که چه کسی بیاید و چه کاری می‌خواهد انجام دهد. به هر جهت هنوز قضیه انتخابات باز است و می‌توان تحلیل‌‌های متفاوتی از آن ارائه داد.
 
وی همچنین گفته: شما به سوابق روسای جمهوری که تاکنون بر مسند بوده‌‌اند نگاه کنید روسای جمهور هرکدام معلم، روحانی ، حقوقدان  و دانشگاهی بودند و مشاغل مختلفی داشتند و از آن حوزه رئیس جمهور شدند، ولی به نظر من هیچکدام راجع به اینکه آینده کشور باید چگونه رقم بخورد، منابع کشور چیست، چقدر است، چگونه باید هزینه شود و اولویت‌های هزینه‌ای کشور چه باید باشد که آینده مناسبی داشته باشیم برنامه‌ای نداشتند و تسلیم نظر برخی افراد شدند.
 
او افزوده:  در این خصوص مثالی کوچک می‌زنم؛ آقای همتی رئیس کل بانک مرکزی گفتند که 350 میلیارد دلار در بازار ارز و طلا فروخته شده تا قیمت ارز به یک ثباتی در دوره‌های مختلف برسد. من اینگونه فهمیدم که این رقم مربوط به دوره‌های مختلف از زمان آقای نوربخش تاکنون است. بازار ارز را که نتوانستند هدایت کنند چون ارزی که در ابتدای انقلاب 7 تومان بوده امروز 24 هزار تومان شده است. 
 
وی در ادامه گفته: مردم آمدند و به هر کسی که بیشتر تبلیغ کرده و اسمش مطرح‌تر بوده در شرایط مختلف رای دادند و استقبال خوب بوده است، اما سپس دیده‌اند که وعده‌های داده شده از سوی دولت محقق نشده و دولت‌ها نیز به خاطر اینکه کار جدیدی بکنند باید هزینه‌های زیادی بدهند لذا ترجیح می‌دهند که همان روال سابق را ادامه دهند. اگر نگاهی به روند کارکرد دولت‌ها بیندازید متوجه خواهید شد که همه دولت‌ها تقریبا یک روال کار داشتند؛ هر چند در برخی دولت‌ها مقداری سینوسی عمل شده ولی اگر امهات کار را نگاه کنیم  همه دولت‌ها در یک مسیر حرکت کردند. مسیری که یک سراشیبی است که طبق اصل دوم نیوتن حرکت می‌کند.
 
وی در دفاع از روحانی گفته: در این مدت دولت آقای روحانی را یک توپخانه خارجی‌ها می‌کوبد و عاملی مثل ترامپ هم آن توپخانه را تشدید کرده و هم خود به توپخانه اضافه‌ای علیه دولت تبدیل می‌شود. دوم توپخانه‌های داخلی هستند که هم نظر با توپخانه‌‌های خارجی عمل می‌کنند. لذا وقتی که ترامپ یا نتانیاهو می‌گویند برجام بد است مخالفان داخلی نیز برجام را توافقی بد و خیانت قلمداد می‌کنند.
 
 وی ادامه داده: در این میان با تماشای این صحنه که هم داخلی‌ها مثل صداوسیما، دلواپسان و کیهان به کوبیدن دولت مشغولند و هم خارجی‌ها پس در نتیجه این هجمه‌های دو جانبه مردم نیز دولت را نکوهش می‌کنند اما نکته اینجا است که در نتیجه این اتفاقات اعتماد مردم نه به دولت بلکه به نظام کاهش می‌یابد. 
 
وی افزوده: البته به نظر من اصل قضیه در این هجمه‌ها و حمله‌ها به قضیه نفوذ باز می‌گردد. یعنی درست است که یک آدم وجیه و خوب یک حرفی می‌زند ولی اگر ریشه‌یابی شود به همان جریان نفوذ بر می‌گردد. لذا این همه حمله به دولت که به حمله به نظام و بی‌اعتمادی مردم منجر می‌شود نتیجه نفوذ است. نتیجه یک ذهن موثر و مرتب داخلی نیست.
 
وی در ادامه گفته: اگر ظریف بخواهد حضور داشته باشد باید به برنامه او دقت کرد. یعنی ممکن است یک نفر شخص بسیار توانمندی باشد اما دیدگاه اقتصادی و اجتماعی ضعیفی داشته باشد و بینشش فرق کند. شخصی که برای ریاست جمهوری می‌آید باید اینگونه محک بخورد که در مسائل مختلف چه راه‌حلی ارائه می‌دهد. من معتقدم اگر آقای ظریف برنامه داشته باشد، در انتخابات حاضر شود و آن بخش از جامعه در انتخابات مجلس یازدهم شرکت نکرده بودند به میدان بیایند ظریف رای خوبی خواهد آورد، البته من بعید می‌دانم که در انتخابات پیش رو دوقطبی ایجاد شود.
 
وزیر روحانی: رئیس جمهور نفر دوم اجرايی کشور است
روزنامه اعتماد نشست روز شنبه جبهه اصلاحات ايران را پوشش داده است. اعتماد نوشته: شريعتمداري در اين جلسه آدرس‌هايي از دولتي كه در نظر دارد ارايه كرد؛ دولتي كه او نام آن را «دولت سوم خاتمي» گذاشته و معتقد است با ادامه مسيري كه سيدمحمد خاتمي حد فاصل سال‌هاي 76 تا 84 پيش گرفته بود، مي‌تواند مشكلات كشور را حل‌وفصل كند. 
 
شریعتمداری در این جلسه عنوان کرده: جمعيت زير خط فقر مطلق كشور» از سال 92 تا 96 به 15 درصد كاهش پيدا كرده بود، اما از 96 تا 98 به 30 درصد افزايش پيدا كرده است.» او از اين شرايط اجتماعي به عنوان فجايعي ياد كرده است كه بر اثر تحريم‌ها در كشور به وجود آمده‌اند و مسوولان بايد نسبت به آنها هوشيار باشند. 
 
 
وی در رابطه با دولت خاتمی گفته: زماني كه اين تجربه موفق پيش روي ماست چرا بايد بگوييم كه نمي‌توانيم كشور را اداره كنيم؟ من اطمينان دارم اگر كشور مديريتش به سبكي كه من در نظر دارم تغيير كند مي‌توان شرايط را بهبود بخشيد.
 
وی همچنین گفته: دولت خاتمي دولت مشفقانه و همكاري همه اجزا باهم بود. همه وزرا احساس مسووليت مشترك مي‌كردند. البته كه قصد خاطره‌گويي ندارم اما مرور اين نمونه‌هاي عيني به نظرم موثر است. در دولت خاتمي يك مسوول داراي مسووليت‌هاي بي‌شماري بود. به عنوان مثال من با اينكه وزير بازرگاني بودم اما به عنوان نماينده رييس‌جمهور به زنداني‌هاي سياسي هم سركشي مي‌كردم. چندين ماه كار من اين بود كه به زندان‌ها بروم و با زندانيان سياسي گفت‌وگو كنم و همين امروز هم بعضي از دوستاني كه افتخار همكاري با آنها را دارم و در كنارم هستند و از همفكري آنان استفاده مي‌كنم آن ايام در زندان بودند كه در زندان با آنها گفت‌وگو مي‌كردم .
 
وی ادامه داده: اين دولت با دولتي كه وزرا باهم بر سر عدم مسووليت‌پذيري و شانه خالي كردن رقابت كنند بسيار متفاوت است. به عنوان مثال وقتي موضوع ايجاد مشكل در دولت خاتمي و جمله معروف هر 9روز يك بحران طرح شد آقاي خاتمي با اينكه من داوطلب نبودم هدايت هيات پنج‌نفره‌اي را به من سپردند و خواستند من به نمايندگي از همه اعضاي دولت به رهبري در اين باره گزارش دهم كه همان گزارش با مستندات متقن به عنوان محورهاي گفت‌وگوي رهبري و خاتمي در روزهاي دوشنبه شد.
 
وی در رابطه با دولتش گفته: اگر بر سر كار بيايم هدفم ايجاد وفاق و تشكيل دولت گفتمان مشترك بين گروه‌هاي ذي‌نفع است. دولتي كه گفت‌وگو بين بخش‌هاي مختلف نظام را ايجاد كند و رييس‌جمهورش كاملا متوجه است كه نفر دوم اجرايي كشور و مسووليت‌هايي كه به او سپرده شده است چه معني دارد. آگاه است كه مسووليت‌هايش در مقابل رهبري چيست. دولتي كه من در ذهن دارم بايد يكي از نهادهاي تصميم‌سازي براي رهبري انقلاب در كنار مجمع تشخيص مصلحت نظام باشد چراكه رييس‌جمهور دومين شخصيت اجرايي كشور است
 
وی ادامه داده: من براي رفع فقر متكي به يارانه نقدي نخواهم بود بلكه با ايجاد دولت كارآفرين نوآورانه كه مساله جديدي در دنياست اقدام خواهم كرد كه البته همين كار را در وزارت كار هم انجام داده‌ام.
 
وی در ادامه گفته: در همين شرايط از نيروهاي طيف ديگر هم بهره بردم تا جايي كه نرخ بازدهي سرمايه‌گذاري در شستا با استفاده از يك جوان اصولگرا از 7 درصد در سال 1397 به 140 درصد در سال 1400 رسيده است. تمام فعاليت‌ شركت‌هاي ما امروز روي بورس است. پس اگر تاكيد مي‌كنم كه در دولتم كار خواهم كرد نمونه‌هاي بسياري از كارهايي كه انجام داده‌ام، دارم و وعده‌هاي توخالي نمي‌دهم.