هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 31 ارديبهشت 1401
ساعت 17:23
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 13 ارديبهشت 1400 ساعت 16:23
دوشنبه 13 ارديبهشت 1400 16:19 ساعت
2021-5-3 16:23:50
شناسه خبر : 347036
شواهد نشان می‌دهد آمریکایی‌ها سعی دارند تا با اتلاف وقت، هماهنگی بیشتری با سایر اعضای مذاکرات برای افزایش فشار بر ایران و متقاعد کردن تیم مذاکره‌کننده جهت چشم‌پوشی از رفع همه تحریم‌ها بوجود بیاورد.
شواهد نشان می‌دهد آمریکایی‌ها سعی دارند تا با اتلاف وقت، هماهنگی بیشتری با سایر اعضای مذاکرات برای افزایش فشار بر ایران و متقاعد کردن تیم مذاکره‌کننده جهت چشم‌پوشی از رفع همه تحریم‌ها بوجود بیاورد.
گروه سیاسی-رجانیوز: خبرها و شواهد گوناگون حکایت از آن دارد که روند مذاکرات وین آهنگی کند و آهسته دارد و برخلاف پروپاگاندای دولت مبنی بر «هل لی من توبه» گفتن دولت بایدن، رژیم آمریکا اراده لازم برای برداشتن تحریم‌ها را ندارد. در آخرین مورد اطمینان خاطر بایدن به رئیس موساد در همین خصوص نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها از نشست وین ثمرات دیگری را پیگیری می‌کنند.
 
به گزارش رجانیوز؛ جو بایدن رییس جمهوری آمریکا روز جمعه در دیدار با رییس سازمان اطلاعات رژیم صهیونیستی(موساد) در کاخ سفید به او گفته توافق با ایران نزدیک نیست و هنوز راه درازی برای رسیدن به یک توافق احتمالی با ایران در پیش است.
 
وب سایت خبری «اکسیوس» به نقل از یک منبع مطلع اسراییلی نوشت: بایدن روز جمعه به «یوسی کوهن» رییس موساد گفت که ایالات متحده هنوز تا رسیدن به توافق کامل با ایران برای بازگشت به توافق هسته ای (برجام) راهی طولانی در پیش دارد.
 
در همین خصوص یک مقام آمریکایی هم پنج شنبه گذشته گفت که نه تنها آمریکا با لغو همه تحریم‌ها و سپس راستی آزمایی آن توسط ایران مخالف است، بلکه حتی ضمانتی هم برای باقی ماندن در برجام نمی‌دهد!
 
شواهد نشان می‌دهد آمریکایی‌ها سعی دارند تا با اتلاف وقت، هماهنگی بیشتری با سایر اعضای مذاکرات برای افزایش فشار بر ایران و متقاعد کردن تیم مذاکره‌کننده جهت چشم‌پوشی از رفع همه تحریم‌ها بوجود بیاورد.
 
همچنین سواستفاده از فضای انتخاباتی ایران بر انگیزه دولت آمریکا برای فرسایشی کردن مذاکرات افزوده است. آمریکا نه تنها تاکنون لغو همه تحریم‌ها را نپذیرفته، بلکه حتی با لغو موثر همان تحریم‌های ناقص هم موافقت نکرده است. آمریکا قصد دارد تحریم‌های اصلی اقتصادی ایران را صرفا در بازه های ۴ ماه و ۶ ماه به صورت موقت متوقف کند که در این صورت هیچگونه گشایش اقتصادی و روابط اقتصادی خارجی جدی شکل نخواهد گرفت و صرفا هیجانات کاذب در هفته‌های پایانی نزدیک به انتخابات می‌تواند به غرب‌گرایان داخل ایران تنفس مصنوعی بدهد. 
 
جزئیات دیدار رئیس موساد با بایدن، سالیوان و برنز
یوسی کوهن که از سال 2016 رییس موساد است روز جمعه در کاخ سفید با مشاور امنیت ملی بایدن و رییس جمهوری آمریکا دیدار کرده است. محور مذاکره رییس موساد در واشنگتن مذاکرات جاری آمریکا برای بازگشت به برجام بوده است.
 
به نوشته اکسیوس؛ کوهن در جریان دیدار روز جمعه خود با بایدن موضع اسرائیل را در مورد احیای برجام و مذاکرات با ایران، بیان کرد و به بایدن گفت که بازگشت ایالات متحده به برجام کنونی بدون تغییر مفاد آن یک اشتباه استراتژیک خواهد بود؛ در مقابل بایدن به رییس موساد اطمینان داده که ایالات متحده به دنبال جلب نظراسرائیل خواهد بود.
 
سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده درباره این جلسه گفته: جلسه کوهن در کاخ سفید روز جمعه با «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کابینه آمریکا بوده و در ادامه بایدن برای ابراز تسلیت به مناسبت کشته شدن دهها اسراییلی در فاجعه روز پنج شنبه کوه مرون برای دقایقی با یوسی کوهن دیدار کرده است.
 
به گفته منابع کاخ سفید این دیدار کوتاه پس از تماس تلفنی بایدن با نتانیاهو به منظور ابراز تسلیت بایت فاجعه کوه مرون انجام شده است.
 
اما منبع اسراییلی بر خلاف این ادعا به اکسیوس گفته دیدار بایدن و کوهن از قبل برنامه ریزی شده بوده و به مدت 1 ساعت به طول انجامیده است. به گفته منابع اسراییلی این دیدار قبل از ظهر جمعه و مدتی پس از تماس تلفنی بایدن با نتانیاهو به مدت 1 ساعت به طول انجامیده است.
 
به گفته منبع اسراییلی، بایدن در جریان دیدار با کوهن پس از شنیدن نظرات مقام اسراییلی درباره مذاکرات با وین به منظور احیای برجام، به او تاکید کرده هنوز اتفاقی نیفتاده و راه درازی برای رسیدن به یک توافق نهایی با ایران در پیش است.
او ابراز اطمینان کرده که نظرات اسراییل را درباره ایران مورد توجه قرار خواهد داد.
 
کوهن در دیدار با بایدن تنها مقام اسراییلی حاضر در جلسه بوده و در این جلسه علاوه بر بایدن «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا و «بیل برنز» رییس سیا نیز حضور داشتند.