هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 12 ارديبهشت 1400 ساعت 18:34
يكشنبه 12 ارديبهشت 1400 18:13 ساعت
2021-5-2 18:34:31
شناسه خبر : 346992
با افول اعتبار سیاسی دولت دوازدهم، اصلاح‌طلبان نیز گام به گام از دولت فاصله گرفتند تا هزینه حمایت از روحانی بیش از این به کاهش محبوبیت‌شان منتهی نشود.
با افول اعتبار سیاسی دولت دوازدهم، اصلاح‌طلبان نیز گام به گام از دولت فاصله گرفتند تا هزینه حمایت از روحانی بیش از این به کاهش محبوبیت‌شان منتهی نشود.

گروه سیاسی - رجانیوز: روز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ سرنوشت سیاسی ایران به دست مردم رقم خواهد خورد و قوه اجرایی کشور به یکی از رجال سیاسی سپرده خواهد شد.

​در آستانه این واقعه مهم جریان‌های مختلف سیاسی، با پیکربندی جدیدی در حال برنامه‌ریزی برای کنش انتخاباتی هستند. اما امسال جبهه‌بندی چهره‌های دو جریان  اصلی سیاسی کشور تفاوت‌های عمده‌ای با وضعیت هر باره خود دارد. جناح اصلاحات که سال ۹۶ حول ایده برجام توانسته بود دولت را تصاحب کند، حالا چند پاره شده است‌. عدالت محوری، ادعای بهبود وضعیت اقتصادی، احیای برجام و ایده‌های بی‌ربط اینچنینی، نشان از عدم انسجام این جریان سیاسی دارد. 

همچنین انحلال شورای سیاست‌گذاری اصلاحات و بالا گرفتن حواشی در رابطه با کاندیدای احتمالی چند پارگی اصلاحات را تقویت کرده است. از کاندیدای احتمالی اصلاحات می‌توان به محمد جواد ظریف، اسحاق جهانگیری، پزشکیان، محمد رضا عارف، عباس آخوندی و علی لاریجانی اشاره کرد. 

 

معادلات جریان اصولگرایی به نحو دیگری است. حضور آیت‌الله رئیسی در راس قوه قضاییه شرایط را پیچیده کرده است اما تا به امروز کاندیدای احتمالی جریان اصولگرا سعید جلیلی، عزت الله ضرغامی،رستم قاسمی، پرویز فتاح و سعید محمد هستند.

 

مطبوعات دیروز:

کارگزاران زیر ضربه‌های فائزه هاشمی/ ظریف و سیدحسن خمینی نمی‌توانند رئیس جمهور موفقی باشند/ آخرین وضعیت لاریجانی در جبهه حامیان روحانی؛ از حذف تا حمایت

 

 

انتقاد به جای عذر خواهی!

وطن امروز در واکنش به اظهارات جهانگیری مطلبی با عنوان «بی‌مسؤولیت» به چاپ رسانده است. در ابتدای این مطلب آمده: اسحاق جهانگیری در ماه‌های واپسین دولت دوازدهم به‌جای پاسخگویی و عذرخواهی از مردم به‌خاطر ناکارآمدی‌ها به منتقدان حمله کرد، ادبیات توهین‌آمیزی علیه منتقدان به کار برد و تنها راه نجات کشور را ادامه حضور اصلاح‌طلبان در دولت دانست!

 

در ادامه با اشاره به بعضی از اظهارات جهانگیری عنوان شده: «اگر ما رای ندهیم، مافیا روی کار می‌آید»، «یکی از ضعف‌های دولت لکنت زبان است، شرم می‌کنیم دستاوردهای‌مان را بگوییم»، «دخالت دیگران باعث سقوط بورس شد»، «در بیان اشکالات دولت قبل کوتاهی کردیم»، «یک عده نمی‌گذارند مردم از منافع برجام برخوردار شوند»، «برادر من در دوران ریاست‌جمهوری دکتر احمدی‌نژاد مدیر بوده است»، «گرانی‌ها نتیجه تصمیم‌گیری‌های خارج از دولت است»، «در سال ۹۶ و در تبلیغات کاغذ سفیدی به مردم نشان دادم و گفتم زندگی شخصی من مانند این کاغذ پاک است»، «در سال ۹۶ برای رئیس‌جمهور شدن کاندیدای انتخابات نشدم»، «نگفته‌ام [در انتخابات] نمی‌آیم، می‌گویم تابع خرد جمعی و دوستان هستم»؛ اینها تنها بخشی از ادعاهای پرسروصدای معاون اول رئیس‌جمهور در جریان حضور در یکی از اتاق‌های مجازی در جمعه شب بود. 

 

وطن امروز نوشته: اسحاق جهانگیری بیش از آنکه به خاطر 8 سال معاون اولی روحانی شناخته شود با خاطرات مناظره‌های انتخاباتی سال96 به خاطرها می‌آید؛ کاندیدای پرسروصدایی که بیش از همه کاندیداهایی که در ادوار مختلف انتخابات انصراف داده‌اند از کناره‌گیری خود پیش از روز رای‌گیری آگاهی داشت و با کارویژه «کاندیدای پوششی» برای دفاع از رئیس خود پا به میدان مناظرات گذاشته بود.

 

در ادامه این مطلب یادآوری شده: جهانگیری خود را سپر روحانی در مقابل انتقادات دیگر کاندیداها می‌کرد و سعی داشت ضمن پاسخ‌های تند و وعده‌های عجیب (همانند رفع فقر مطلق تا پایان سال1400)، هم از روحانی دفاع کند و هم مانع آن شود که ادعاهای بزرگ انتخاباتی از زبان رئیس‌جمهور مستقر بیان شود. او از مردم می‌خواست کمبود کره، عدم ثبات نرخ ارز، گرانی لحظه به لحظه کالاها، صف‌های خرید سکه و... را به یاد بیاورند و به دولت روحانی مجددا اعتماد کنند.

 

وطن امروز نوشته: اما این پایان کار نبود و بسیاری از چهره‌های نزدیک به دولت حضور تشریفاتی او در انتخابات 96 را به عنوان مقدمه‌ای برای حضور در انتخابات1400 طرح کردند. از همین رو رسانه‌های اصلاح‌طلب پا به پای تصویرسازی‌های انتخاباتی از روحانی، او را نیز مورد توجه قرار دادند و سعی کردند با طرح گزاره «وارث روحانی» 24‌میلیون رای روحانی در انتخابات سال96 را پیشاپیش در صندوق انتخاباتی سال1400 ذخیره کنند. 

 

در ادامه آمده: با این حال همه چیز باب میل حامیان روحانی جلو نرفت تا دولت او نسخه جهش‌یافته تمام چیزهایی باشد که جهانگیری روزگاری به پیشینیان خود نسبت می‌داد. جهش 10 برابری نرخ ارز، تورم بیش از 60 درصدی اقلام خوراکی، کمبود کالاهای اساسی، صف‌های خرید مرغ، تشدید تحریم‌های خارجی و... تبدیل به نتیجه نهایی دولت دوازدهم شد.

 

وطن امروز پیرامون فعالیت اصلاح‌طلبان در کلاب هوس عنوان کرده: ظریف، فائزه هاشمی و مصطفی تاجزاده 3 چهره دیگری بودند که با حضور در این فضا و طرح ادعاهای جنجالی سعی کرده بودند از فشار اجتماعی به دولت و اصلاح‌طلبان در آستانه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری بکاهند. بر همین اساس می‌توان این احتمال را مطرح کرد که اصلاح‌طلبان در روزها و هفته‌های آتی سرمایه‌گذاری بیشتری بر بستر کلاب هاوس داشته باشند تا با گفت‌وگوهای کنترل شده بعدی در پوشش پاسخگویی به سوالات افکار عمومی، گزاره‌های خود را در فضای سیاسی کشور تثبیت کنند. 

 

 

در رابطه با گفته‌های جهانگیری وطن امروز نوشته: با افول اعتبار سیاسی دولت دوازدهم، اصلاح‌طلبان نیز گام به گام از دولت فاصله گرفتند تا هزینه حمایت از روحانی بیش از این به کاهش محبوبیت‌شان منتهی نشود. 

 

در ادامه وطن امروز خاطر نشان کرده: در این میان هر قدر که آنها از دولت اعلام برائت می‌کردند چهره‌هایی از دولت وابستگی اصلاح‌طلبان به دولت را بیش از پیش یادآوری می‌کردند که جدی‌ترین مورد آن را می‌توان محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور دانست که از طلبکار بودن اصلاح‌طلبان پس از دریافت سمت‌های سیاسی انتقاد کرده بود. 

 

در این نوشته تصریح شده: معاون اول رئیس‌جمهور با صراحت دوگانه دولت- مافیا را به عنوان اسم رمزی از تعریف رقیب در انتخابات خردادماه مقابل اصلاح‌طلبان می‌گذارد و می‌گوید: «اگر به زبان جوانان سخن بگویم باید گفت که شهروندان در کنار صندوق رای یکدیگر را می‌شناسند و اگر کنار هم جمع نشوند شهر سقوط می‌کند. راهی جز جمع شدن در کنار صندوق‌های رای برای توسعه کشور، اصلاح امور و حفاظت و حراست از شهر و کشور وجود ندارد. نباید شهر را به مافیا واگذار کنیم. 

 

جهانگیری در رابطه با شرکت انتخابات اظهار داشته: راجع به کاندیدا شدن تصمیم من بر نیامدن است و هنوز بر این تصمیم مصر هستم. نگفته‌ام که نمی‌آیم، می‌گویم تابع خرد جمعی و دوستان هستم. 

 

وطن امروز در جمع بندی مطلب آورده: خطرناک‌ترین سناریو برای جریان انقلابی پیشاپیش پیروز تصور کردن خود در انتخابات و چشم بستن بر طراحی صحنه غربگرایان است. واقعیت امر آن است که غربگرایان بیش از هر چیز به تشتت و عدم همراهی نیروهای انقلابی با یکدیگر چشم بسته‌اند تا از طریق آن بتوانند با طرح گزاره‌های رادیکال و احیای دوقطبی‌هایی در مصادیقی مانند سیاست خارجی، حضور خود در پاستور را 4 سال دیگر تمدید کنند. فراموشی عملکرد دولت، برجسته شدن طرح بحث‌های فرعی و متعاقبا احیای دوقطبی‌ها تنها فرمولی است که می‌تواند دولت روحانی را در پوشش یک رئیس جدید تمدید کند.

 

جهانگیری: در مورد عیسی شریفی، املاک نجومی هیچ توضیحی به مردم داده نشد

روزنامه دولتی ایران به نقل از جهانگیری عنوان کرده: خساراتی که در آن هشت سال به کشور وارد شد، اگر دو تا هشت سال هم بگذرد باز هم جبران نخواهد شد. 

 

در ادامه این مطلب آمده: احمدی نژاد در چندین مورد از من شکایت کرد و من همچون شهروند عادی به دادگاه رفتم و از خود دفاع کردم و تبرئه گرفتم. بزرگترین پرونده فساد همچون بابک زنجانی که نفت به ستاد کل نیروی مسلح و نیروی انتظامی فروخته شد و پول آن برنگشته است. 

 

جهانگیری ادامه داده: همین الان بیشترین دستاورد را نسبت به دولت‌های سابق داشتیم. برداشت از ذخایر مشترک با قطر در دوره احمدی‌نژاد به نفع قطر شد، غارت اموال کشور فقط گرفتن وام و پرداخت نکردن آن نیست. امروز ما بیش از ۶۰۰ میلیون مترمکعب گاز برداشت می‌کنیم و قطر ۵۸۰ میلیون مترمکعب. بزرگترین انتقال آب در استان‌های غرب کشور اجرا شد.

 

 

جهانگیری با بیان اینکه روی موضوع حقوق نجومی خیلی مانور داده شد، اضافه کرده: در مورد عیسی شریفی، املاک نجومی هیچ توضیحی به مردم داده نشد. من برخلاف نظر برخی در دولت ماندم تا امثال بابک زنجانی دیگری ایجاد نشود. 

 

جهانگیری درباره بحث تحریم انتخابات هم گفت: باید بگوییم دود تحریم از دل تحریم انتخابات مثل سال 84 ایجاد شد؛ اگر وارد انتخابات می‌شدیم در آن سال، افرادی نمی‌آمدند که...  مردم در هرحال ناراحتند از شرایط زندگی‌شان. به نظرم رئیس دولت می‌تواند تأثیرگذار باشد؛ رئیس دولت ممکن است بگوید تحریم کاغذپاره است؛ یک وقت رئیس دولت با رهبری می‌نشیند و مشورت می‌کند برای رفع تحریم‌ها و توسعه؛ خب پذیرفته می‌شود و از درون آن برجام بیرون می‌آید.

 

اختناق رسانه‌ای دولت

روزنامه کيهان در مطلبی که پیرامون جهانگیر منتشر کرده آورده: -جهانگیری- تمام مشکلات کشور، از ارز ۴۲۰۰ تومانی و گرانی بنزین گرفته تا فایل صوتی اخیر ظریف وحتی فساد اقتصادی برادرش را هم به گردن دولت قبل، منتقدان، مجلس یازدهم، شورای هماهنگی سران قوا و ‌ترامپ  انداخت و از سوی دیگر در راستای کارنامه‌سازی برای دولت ادعاهای مضحکی همچون «دولتی بهتر از ما پیدا نمی‌کنید»، «اگر ما نبودیم وضع مردم بدتر می‌شد»، «مدیریت کشور در دوره ما شاهکار بود و...» را تَکرار کرد.

 

کیهان در واکنش به ادعاهای معاون اول رییس جمهور در رابطه با آزادی بیان و فضای ازاد رسانه‌ها عنوان کرده: در مقطعی تنها در 10 روز بیش از 60 شکایت از سوی دولت علیه مدیرمسئول کیهان به دادسرای فرهنگ و رسانه تسلیم شد! این رکورد بی‌سابقه تاریخی که گویای وحشت دولت از آگاهی مردم و دانستن حقایق است، در حالی در دولت رقم می‌خورد که باز هم به مثابه ایام انتخابات این جریان بیش از هر زمان دیگری مردم را از اختناق و سرکوب آزادی‌ها می‌ترسانند.

 

کیهان به نقل از جهانگیری پیرامون ارز ۴۲۰۰ عنوان کرده: در ابتدای دولت به سمت تک‌نرخی کردن ارز رفتم و دو نرخ ارز را ادغام کردم. در پایان دولت یازدهم نرخ آزاد و دولتی به هم نزدیک شده بود. در سال ۹۵ شوکی در بازار ایجاد شد، عمدتاً دولت به سمت سازوکار اقتصادی رفت.

 

جهانگیری ادامه داده: در فروردین که تصمیم‌گیری شد، در پایان تصمیم‌گیری به رئیس‌جمهوری پیشنهاد کردند که برای اینکه در جامعه این خبر مطرح شود، خواستند که آقای جهانگیری اعلام کند و این کار انجام شد.

 

کیهان در واکنش به اظهارات جهانگیری پیرامون دلار ۴۲۰۰ تومانی عنوان کرده: جهانگیری در حالی باز هم سعی دارد فضاحت ارز 4200 و فساد و رانت گسترده ناشی از توزیع بی‌ضابطه آن را به گردن شورای هماهنگی سران قوا بیندازد که فروردین سال 97 او در بین خبرنگاران با افتخار اعلام کرد: تصمیم گرفتیم که نرخ دلار برای تمام فعالان اقتصادی و برای رفع همه نیازهای قانونی و اداری آنان، نیازهای خدماتی مسافران، دانشجویان، محققان و دانشمندانی که برای کارهای تحقیقاتی خودشان به ارز نیاز دارند، 4200 تومان باشد.

 

 

در ادامه اظهار شده: ارز دولتی با قیمت ثابت 4200 تومانی به نام ارز جهانگیری معروف شد، اما به‌جای اینکه به تثبیت بازار ارز منجر شود و به ‌نفع مردم باشد، به بستری برای دلال‌های بازار ارز و سودجویانی بدل شد که همواره مترصد فرصتی برای پر کردن جیب خود از بیت‌المال هستند. این تصمیم او که پس از چندی حتی از سوی رزم‌حسینی، وزیر صنعت هم فسادزا عنوان شد، در روزنامه‌های اصلاح‌طلب بازتاب مثبتی داشت، تا جایی‌که جهانگیری در مختصات یک سوپرمن در صفحه اول آنها ‌ترسیم شد.

 

در ادامه آمده: دولت، بهار ۹۷ به اسم تنظیم بازار تصمیم گرفت ۱۸ میلیارد دلار ذخیره کمیاب ارزی را با نرخ ۴۲۰۰ تومان به حراج بگذارد؛ اسمش را هم نشریات اصلاح‌طلب «دلار جهانگیری» گذاشتند و از او تصویر سوپرمن ساختند. اما گذر زمان به زودی معلوم کرد دولت از سر بی‌تدبیری و راه‌حل‌های دم‌دستی، «ارزپاشی» کرده و میلیاردها دلار را مانند بنزین روی آتش التهابات اقتصادی ریخته است: هم ذخایر ارزی نابود شد و نرخ ارز بالا رفت؛ هم رانت خواران از رانت ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی گرفتند؛ هم تاخت و تاز نقدینگی جان تازه گرفت؛ و هم تورم ۵۰ درصدی سر سفره مردم رفت.

 

در بخش دیگر از این مطلب کیهان نوشته: جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود بدون‌ اشاره به فاجعه مدیریتی دولت تدبیر و امید طی 8 سال گذشته، مشکلات امروز کشور را به دولت قبل نسبت داد و گفت: دود تحریم اقتصادی که برای مردم ما رقم خورده است، از دل تحریم انتخابات برآمده است. اگر در سال ۸۴ درست عمل می‌کردیم، شورای امنیت ما را تحریم نمی‌کرد و دشمنان ما طمع نمی‌کردند. البته درک می‌کنم شاید مردم نسبت به اثربخشی رای و قدرت واقعی دولت دچار‌ تردید شده باشند اما به‌عنوان یک خادم ملت عرض می‌کنم، رئیس دولت می‌تواند موثر باشد، یک وقت می‌گوید که تحریم کاغذ پاره است، یک وقت هم رئیس دولت می‌گوید باید تحریم را حل کنیم، پذیرفته می‌شود و از آن برجام می‌آید.

 

در ادامه آمده: جهانگیری در حالی مقصر مشکلات کشور را دولت قبل معرفی می‌کند که هشت سال در سمت معاون اول دولت تدبیر و امید مسئولیت داشته و عملاً بسیاری از کارها به‌عهده‌اش بوده است اما امروز به شکلی صحبت می‌کنند که گویی اصلا تا به اکنون هیچ مسئولیتی نداشته و صرفا بر آسیب‌هایی که به کشور وارد شده، نظارت کرده‌اند. بدتر اینکه جناب‌شان بعد از دو دوره چهار ساله در راس قوه مجریه قرار داشتن، برای ماله‌کشی ویرانی‌های خود از دولت پیش از مسئولیت گرفتن‌شان صحبت می‌کنند و همچنان مدعی ریاست‌جمهوری هم هست.

 

کیهان در ادامه آورده: معاون اول رئیس‌جمهوری اضافه کرد: فسادی که بد است این است که در دستگاه مورد مسئولیت وی فساد شده باشد، برادر من معاون من نبوده است. تمام فعالیت‌های اقتصادی برادرم در دوره احمدی‌نژاد انجام شده است. دو اتهامی‌که سخنگوی قوه قضائیه گفت و دو قاضی صلواتی و زرگر گفتند دو اتهام متوجه ایشان شده است و مراحل قضایی آن در حال طی شدن است. من هیچ ورودی پیدا نکرده‌ام.

 

در واکنش به این صحبت‌ها کیهان نوشته: بر اساس اعلام سخنگوی قوه قضائیه، مهدی جهانگیری به جرم قاچاق حرفه‌ای ارز به مبلغ ۶۰۷ هزار و ۱۰۰ یورو و همچنین ۱۰۸ هزار دلار و با ارزش ریالی ۲۶ میلیارد و ۸۲۱ میلیون و ۴۸۰ هزار ریال به لحاظ انتقال ارز به‌صورت غیرقانونی به خارج از کشور به تحمل دو سال حبس و ضبط ارز قاچاق شده و جزای نقدی ۴ برابر بهای ریالی ارز قاچاق یعنی ۴ برابر ۲۶ میلیارد ریال، محکوم شد.

 

در پایان این مطلب آمده: نکته قابل تأمل آن که این قاچاق حرفه‌ای ارز کمی ‌پیش از آغاز بحران ارزی کشور در سال 97 و در زمان حاتم بخشی دلاری دولت به برخی افراد و چهره‌های خاص، رخ داده است. برخی معتقدند تأثیر همین حاتم‌‌بخشی‌های ارزی بی‌ضابطه، در ابتدای سال 97 موجب بحران ارزی در کشور شد که تا امروز نیز ادامه دارد و نرخ ارز را تا 7 برابر افزایش داد.

 
روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب باشد: نمایش دیشب جهانگیری یک شکست تمام‌عیار بود،
روزنامه جوان در واکنش به اظهارات جهانگیری، دو هدف اصلی این گفته‌ها را اینگونه ترسیم کرده است: هدف اول؛ قانع کردن مردم برای آنکه در خرداد ۱۴۰۰ به اصلاح‌طلبان رأی بدهند با این توجیه که دولت روحانی دستاورد‌های بزرگی داشته و اگر جایی هم کسری و مشکلاتی بوده، تقصیر دولت قبلی و امریکا و ترامپ است.
هدف دوم؛ اصلاح سخنان ظریف علیه مواضع قاسم سلیمانی و نزدیک کردن خود به نظر مردم در مورد سردار سلیمانی و اینکه اصلاً سلیمانی مثل برادر بود برای من!
 
همچنین این روزنامه نوشته: او در مورد قاسم سلیمانی هم گفت: «سلیمانی تنها فرمانده میدان نبود بلکه به مذاکره برای حل مسائل اعتقاد داشت و در خیلی از مذاکرات حضور می‌یافت. در سفری که به شهادت رسید به دعوت نخست‌وزیر عراق برای مذاکره در خصوص عربستان و یمن به بغداد رفت. از هوشمندی بالایی برخوردار بود و استدلال برایش اهمیت داشت. مردم به او لقب سردار دل‌ها دادند. این لقب تنها از میدان به دست نمی‌آید از صداقت، از گذشت، از تلاش برای اجماع و داشتن دغدغه ملی ایجاد می‌شود.»
 
در تحلیل اظهارات جهانگیری جوان نوشته: در واقعیت، اما از عملکرد دولت، یک دوقطبی علیه سردار سلیمانی شکل گرفته است. پروژه تاریخ شفاهی دولت روحانی و انتشار فایل صوتی از شبکه سعودی، همه این تعابیر را تبدیل به لفاظی می‌کند، گرچه صادقانه بیان شده باشد.
 
در ادامه آمده: جهانگیری در بخشی دیگر از سخنانش می‌گوید: «رئیس‌جمهوری هیچ گاه نگفته که اصلاح‌طلب است و یا دولت اصلاح‌طلب تشکیل داده است. همواره گفته که دولتش فراجناحی است که در آن هم نیرو‌های اصولگرا و هم نیرو‌های اصلاح‌طلب فعالیت می‌کنند که البته دوستانی که دلبسته اصلاح‌طلبی هستند پست‌های کلیدی‌ای را نیز در اختیار دارند. 
 
 
جوان در واکنش به این صحبت‌ها نوشته: او البته نگفته کدام اصولگرا‌ها و غیراصلاح‌طلبان در دولت حضور داشتند. سؤالی که پاسخش روشن خواهد کرد چقدر ادعای اصلاح‌طلبان در مورد نقش نداشتن در دولت روحانی می‌تواند درست باشد. با این همه، اذعان به اینکه پست‌های کلیدی در اختیار اصلاح‌طلبان بوده است، به روشن شدن بخشی از حقیقت کمک می‌کند.
 
در پایان مطلب آمده: حسن ختام این نوشتار، توئیت حسن اسدی زیدآبادی، فعال مجازی و روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب باشد: «نمایش دیشب جهانگیری یک شکست تمام‌عیار بود، چراکه مثل کنفرانسی خبری برگزار شد و نماینده چند خبرگزاری سؤال کردند. تعاملی میان او و مخاطب عادی برقرار نشد. سرخوردگی کاربران از کهنگی حرف‌های او مشهود است. ابتکارش در اشاره به بازی مافیا هم رفت کنار جوک‌های دیگر از جمله دلار جهانگیری».
 
اشاره اسدی به این جمله پوپولیستی جهانگیری ا‌ست: «هیچ راهی جز رأی دادن برای اصلاح امور نداریم؛ اگر راه دیگری داشتیم که از طریق آن بتوانیم اصلاحات کنیم و شهر را حفظ کنیم و شهر را به مافیا واگذار نکنیم، خب، کار دیگری می‌کردیم. نباید بگذاریم کسانی که برای رأی مردم ارزش قائل نیستند، به اسم رأی مردم پیروز شوند.»
 
جهانگیری: نباید ظریف را در این شرایط تضعیف کنیم
روزنامه شرق به نقل از جهانگیری نوشته: عده‌ای سعی کردند دوگانه‌ «ظریف - شهید سلیمانی» و «دوگانه میدان – دیپلماسی» ایجاد کنند و به آن دامن زدند، اما نباید وارد این موضوعات شویم؛ چون این روزها، روزهای حساس تاریخی است و باید با دقت و صراحت این ماجرا پیگیری شود که چطوری این فایل سر از یک رسانه سعودی درآورده است.
 
در ادامه صحبت‌های جهانگیری آمده: مگر می‌شود هیچ اختلاف نظری نباشد؟ مگر ما رباتیم؟ نقش نهاد اجماع‌ساز، مدیریت اختلاف‌های کارشناسی است. اینها اختلاف‌های افراد با یکدیگر نیست. 
 
 
جهانگیری در رابطه با حاج قاسم گفته: شهید سردار سلیمانی واقعا فقط یک فرمانده میدان نبود. ایشان باور داشت که مذاکره در همه حال به حل مسائل کمک می‌کند. ایشان خیلی از مذاکرات را انجام می‌داد. سفری که ایشان در آن شهید شد، برای مذاکره درباره یمن و عربستان بود. ایشان از هوشمندی بالایی برخوردار بود، دلسوزی زیادی داشت و شخصیت همه‌جانبه‌ای داشت. 
 
معاون‌اول رئیس‌جمهور همچنین در دفاع از وزیر خارجه عنوان کرده: ظریف سرمایه‌ای بزرگ است. ببینید شهید سردار سلیمانی و رهبری درباره آقای ظریف چه می‌گویند؟ هیچ مسئله‌ای جز منافع ملی برای ظریف و حاج قاسم مهم نیست. نگذاریم دوگانه‌سازی کاذب درست کنند. میدان و دیپلماسی با هم هستند. نباید ظریف را در این شرایط تضعیف کنیم، وقتی با شش کشور قدرتمند دنیا مذاکره می‌کند. 
 
در ادامه این گفته‌ها آمده: اسفند سال 97، بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، در سفری کوتاه به تهران با مقام معظم رهبری و حسن روحانی دیدار کرد. در آن دیدارها سردار شهید قاسم سلیمانی، فرمانده آن روزهای نیروی قدس سپاه حضور داشت، اما ظریف به‌عنوان وزیر خارجه نبود. ظریف استعفا داد، اما روحانی آن را نپذیرفت. در اینجا بود که حاج قاسم به حمایت از وزیر خارجه پرداخت و گفت هیچ‌گونه تعمدی برای حضورنداشتن آقای دکتر ظریف در این ملاقات نبوده و ایشان به‌عنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، مسئول اصلی در حوزه سیاست خارجی کشور هستند. 
 
وی در رابطه با ماجرای بنزین گفته: موضوع بنزین در تیر ۹۸ در جلسه سران قوا مطرح شد. من نظرم چیز دیگری بود. برخورد بدی با من شد. من یک بار قهر کردم، منزل آمدم و به دفتر گفتم وسایل من را جمع کنید دیگر نمی‌آیم. نصف کابینه آمدند گفتند مگر می‌شود نیایید سر کار. من احساس کردم باید باشم
 
جهانگیری: برجام بزرگترین دستاورد دیپلماتیک قرن گذشته است
روزنامه آرمان ملی با تیتر «جهانگيري سكوت را شكست» به پوشش اظهارات جهانگیری پرداخته است. آرمان ملی به نقل از جهانگیری عنوان کرده: من به آقای روحانی پیشنهاد دادم بعد از انتخابات معاون اول دیگری را انتخاب و من را مشاور کنند، اما قبول نکردند.
 
در ادامه به نقل از جهانگیری عنوان شده: ما کوتاهی کردیم، باید همان اول دولت، گزارش جامعی نسبت به آنچه تحویل گرفتیم از دولت قبلا ارائه می‌دادیم. وقتی پاسخ نمی‌دهیم بعضی‌ها خیلی رویشان زیاد می‌شود. 
 
 
آرمان ملی به نقل از جهانگیری در خصوص توافق هسته‌ای  و موضع دولت عنوان کرده: برجام بزرگترین دستاورد دیپلماتیک قرن گذشته است. تیم مذاکره کننده ما در مقابل شش قدرت نشست و برجامی را تایید کردند که امریکایی ها اعلام کردند ما کلاه سرمان رفته. در دوره خروج ترامپ، به ما می گفتند از برجام خارج شوید، اگر دولت تسلیم شده بود و خارج شده بود، امروز ما در فضای فعلی باید به چه چیزی برمی گشتیم؟