هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 13 مهر 1400
ساعت 15:08
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 9 ارديبهشت 1400 ساعت 18:03
پنجشنبه 9 ارديبهشت 1400 17:44 ساعت
2021-4-29 18:03:06
شناسه خبر : 346866
شرق در توصیف تاجزاده نوشته: گفتمان تاج‌زاده، مبنایی برای احیای دموکراسی نه‌تنها در ایران که در منطقه است، بنابراین فرصت شگرف پیش از انتخابات را دریابیم.
شرق در توصیف تاجزاده نوشته: گفتمان تاج‌زاده، مبنایی برای احیای دموکراسی نه‌تنها در ایران که در منطقه است، بنابراین فرصت شگرف پیش از انتخابات را دریابیم.
گروه سیاسی - رجانیوز: روز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ سرنوشت سیاسی ایران به دست مردم رقم خواهد خورد و قوه اجرایی کشور به یکی از رجال سیاسی سپرده خواهد شد.
​در آستانه این واقعه مهم جریان‌های مختلف سیاسی، با پیکربندی جدیدی در حال برنامه‌ریزی برای کنش انتخاباتی هستند. اما امسال جبهه‌بندی چهره‌های دو جریان  اصلی سیاسی کشور تفاوت‌های عمده‌ای با وضعیت هر باره خود دارد. جناح اصلاحات که سال ۹۶ حول ایده برجام توانسته بود دولت را تصاحب کند، حالا چند پاره شده است‌. عدالت محوری، ادعای بهبود وضعیت اقتصادی، احیای برجام و ایده‌های بی‌ربط اینچنینی، نشان از عدم انسجام این جریان سیاسی دارد. 
همچنین انحلال شورای سیاست‌گذاری اصلاحات و بالا گرفتن حواشی در رابطه با کاندیدای احتمالی چند پارگی اصلاحات را تقویت کرده است. از کاندیدای احتمالی اصلاحات می‌توان به محمد جواد ظریف، اسحاق جهانگیری، پزشکیان، محمد رضا عارف، عباس آخوندی و علی لاریجانی اشاره کرد. 
 
معادلات جریان اصولگرایی به نحو دیگری است. حضور آیت‌الله رئیسی در راس قوه قضاییه شرایط را پیچیده کرده است اما تا به امروز کاندیدای احتمالی جریان اصولگرا سعید جلیلی، عزت الله ضرغامی،رستم قاسمی، پرویز فتاح و سعید محمد هستند.
 
مطبوعات دیروز:
 
 نئواصولگرایان در گرداب عیسی شریفی/ اتهام ۶۵ میلیاردی میرسلیم به قالیباف
روزنامه آرمان ملی در رابطه با قانون انتخابات عنوان کرده: شواهد نشان می‌دهد اتفاقا نتیجه این انتخابات در درون صاحبان قدرت از هر انتخابات دیگری دارای اهمیت بیشتری است. نگاهی به برخی حوادث، تایید این حجم از اهمیت است؛ نمونه آن تلاشی که مجلس یازدهم در عرصه اصلاح قانون انتخابات انجام داد و تلاش کرد این قانون را به 1400 هم برساند. 
 
در این مطلب عنوان شده: اعلام برخی محدودیت‌ها و سپس تعریف ویژه از رجال سیاسی عملا عده معدودی را در دایره نامزدهای ریاست‌جمهوری گنجاند؛ اتفاقی‌ که از سویی فضا را برای رد‌صلاحیت‌ها موجه‌تر می‌کند و از سویی وجود همان چند چهره شناخته شده همیشگی را برای انتخابات 1400 تضمین. 
 
در بخش دیگری از این مطلب با اشاره به مستند اخیر بی بی سی عنوان شده: پخش مستندی به نام کودتای خزنده  در شبکه بی‌بی‌سی، که در آن مشخصا ادعاهایی را نسبت به برخی افراد مطرح می‌کرد، عملا شک و شبهه‌هایی را نیز برانگیخت. دراین میان شاید برخی چهره‌ها مانند محسن رضایی و سردار دهقان به عنوان گزینه‌های ریاست‌جمهوری بیش از بقیه جلوی چشم قرار گفتند؛ انگار که یک اقدام انتخاباتی برای نبود این چهره‌ها در ردای ریاست‌جمهوری صورت گرفته باشد. 
 
در ادامه این مطلب عنوان شده: برکسی پوشیده نیست که ماجرای عیسی شریفی و محاکمه و حکم 20 سال حبس او به عنوان کسی که  سال‌ها به عنوان معاون شهردار سابق به شمار می‌آمد، در این شرایط اولین کسی را که با انبوهی از اتهامات به وقت نامزدی برای ریاست‌جمهوری روبه‌رو می‌کند، شخص رئیس فعلی مجلس و پیرو مکتب نئو‌اصولگرایی است. 
 
در این نوشته آمده: قالیباف با محاکمه شریفی از یک‌سو و البته اظهارات مصطفی میرسلیم، که به او اتهام رشوه 65 میلیاردی برای عدم‌پیگیری این پرونده (فساد در شهرداری) در مجلس دهم را زده‌، عملا یکی از چهره‌هایی است که‌ مورد حمله خودی‌ها قرار گرفته و چه‌بسا برای حذفش تلاش می‌شود.
 
روزنامه آرمان ملی عنوان کرده: در سویی دیگر اما سعید محمد است، از گزینه‌هایی است که شاید ابتدا تصور می‌شد او همان کسی است که قرار است دولت جوان حزب‌اللهی را تشکیل دهد. اما ماجرای استعفا یا برکناری او از سپاه برای اعلام کاندیداتوری مشخص کرد که او نیز قرار است از اسامی خط خورده در لیست باشد. 
 
آرمان ملی افزوده: پخش بعضی از تصاویر او با مهدی جهانگیری که امروز به دلیل تخلفات مالی حکم زندان گرفته است، از سوی بعضی کانال‌های منتسب به اصولگرا، نشان داده او هم از میان لایه‌های درون قدرت قرار نیست، عبور کند و اصطلاحا نیامده سوخت. 
 
همچنین در این مطلب عنوان شده: پرونده مهرداد بذرپاش، یکی دیگر از گزینه‌های احتمالی ریاست‌جمهوری از جمله دیگر موارد است که توسط خود هم جناحیانش به شدت دنبال شده و بر او به این واسطه تاخته‌اند. مثلا الیاس نادران، از اصولگرا‌هایی که علیه بذرپاش قیام کرد و ادعایی را به نام بذرپاش گیت مطرح ساخت.
 
 
در ادامه این روزنامه یاد آور شده: دادگاه‌های اکبر طبری، معاون اجرایی آملی‌لاریجانی رئیس سابق قوه قضائیه نیز می‌تواند هم محدودیت‌هایی برای شخص خود او و هم برادرش علی لاریجانی برای حضور در انتخابات ایجاد کند و اینکه لاریجانی‌ها هم قطعا در درون خود ساختار قدرت، از خودی‌ها ضربه خواهد خورد.
 
اعتماد در رابطه با محمود احمدی نژاد نوشته: احمدی‌نژاد نیز امروز در آستانه انتخابات شاهد عجیب‌ترین و سخت‌ترین حملات از یکی از نزدیک‌ترین یاران سابقش؛ یعنی عبدالرضا داوری است؛ کسی که خیلی‌ها او را مشاور رسانه‌ای احمدی‌نژاد بر‌می‌شمردند و اکنون عجیب‌ترین حملات و اتهامات بی‌سابقه را به او  وارد می‌کنند. 
 
در ادامه این مطلب آمده: این در حالی است که خود احمدی‌نژاد نیز البته اظهارات جنجالی کم نداشته؛ از مطرح کردن موضوع ترورش تا اینکه یک گروه خاص آشنا همه نامزدها را می‌زند تا آن یک‌نفر که می‌خواهد رئیس‌جمهور شود. 
 
در پایان این متن آمده: این بار هم اما فایل صوتی که از محمد‌جواد ظریف وزیر خارجه ایران منتشر شده است. از هر طرف و سمت وسویی که باشد، یکی از دلایل و انگیزه‌های آن تلاش برای رد‌صلاحیت او در انتخابات 1400 است. حتی این بار هم بعید نیست دست یاران خود ظریف در کار باشد. همه اینها نشان می‌دهد اگرچه امسال مردم جریان انتخابات را بی‌تفاوت دنبال می‌کنند اما جدال بر سر حکومتداران و مقامات برای انتخابات 1400 خیلی بیشتر از قبل شده است و البته در این جدال خودزنی‌ها بیشتر و یاران سابق، دشمنان امروز شده‌اند.
 
پازل انتخاباتی غرب گرایان؛ دوقطبی میدان - دیپلماسی
وطن امروز مطلبی با عنوان «دوقطبی میدان ـ دیپلماسی کاذب است» بچاپ رسانده است. در این مطلب عنوان شده: پیرامون اهداف، دست‌های پشت‌ پرده و سناریوی احتمالی انتشار این فایل صوتی نمی‌توان هنوز با یقین سخن گفت اما بلاشک یکی از مهم‌ترین سناریوهای غربگرایان که در روزهای اخیر پیگیری شده است، شکل دادن به دوقطبی‌های کاذب با نیت ایجاد موج‌های انتخاباتی است. 
 
در ادامه آمده: در میان این دوگانه‌ها، می‌توان دوگانه تعامل-تقابل را دوگانه‌ای محبوب برای غربگرایان و اصلاح‌طلبان دانست. آنها براساس این دوگانه از سویی خود را نماد تعامل تعریف می‌کنند و بر مبنای آن صلح، رفع تحریم، شکوفایی اقتصادی و... را نتیجه تعامل‌محوری می‌خوانند و از سوی دیگر جریان رقیب را که منتقد الگوی شکست‌خورده سیاست خارجی دولت نیز هست، نماد تقابل با جهان توصیف می‌کنند که لاجرم جنگ، تحریم، محاصره اقتصادی و... به عنوان ثمره‌های حکمرانی‌اش تعریف‌ می‌شود. 
 
 
 
وطن امروز یاد آور شده: غربگرایان یقینا در فضای ایجادشده در حول این فایل صوتی تلاش خواهند کرد بار دیگر این دوگانه را زنده کرده و در ازای آن فضای انتخاباتی کشور را تحت تاثیر قرار دهند. در این میان جریان انقلاب باید بخوبی نسبت به مخاطرات این دوگانه‌سازی‌ها آگاهی داشته باشد. موضع روشن جریان انقلابی در قبال اظهارات ظریف و لزوم روشنگری پیرامون تعابیری که وی درباره سردار مقاومت به زبان آورده، نباید به گونه‌ای باشد که کلیدواژه‌های استفاده‌شده در سخنان ظریف به قطب‌های انتخاباتی مبدل شود. 
 
در ادامه این مطلب آمده: یقینا «میدان» و «دیپلماسی» برخلاف تعابیر موجود در فایل منتشرشده، باید در خدمت منافع ملی ایران باشد. ادبیات انتقادی نباید به سمتی برود که دقیقا بر اساس مدل مطلوب غربگرایان این ۲ مفهوم در مقابل یکدیگر تعریف شود. میدان هیچ‌گاه نباید قربانی دیپلماسی شود اما برای صیانت از میدان نیز نباید دیپلماسی را نادیده انگاشت و از امتیاز این ابزار چشم‌پوشی کرد. 
 
کاندیداتوری چهار نماینده مجلس و حواشی آن
روزنامه شرق در رابطه با حضور بعضی از اعضای مجلس در جریان انتخابات نوشته: تا اینجای کار فقط دو نایب قالیباف در 
هیئت‌رئیسه رسما اعلام حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری کرده‌اند و دو عضو دیگر مجلس که در میانشان یک اصلاح‌طلب هم دیده می‌شود، گفته‌اند نامزد می‌شوند.
 
در ادامه این متن آمده: امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، فریدون عباسی، مسعود پزشکیان و علی نیکزاد، چهار نماینده‌ای هستند که گویا قرار است رقیب قالیباف در 1400 از مجلس شوند. جبهه پایداری تلاش زیادی کرد که در آستانه انتخابات ریاست مجلس، قالیباف را مهار کند و شرطی بگذارد که نامزد ریاست مجلس دیگر نامزد ریاست پاستور نشود. قالیباف و دیگران البته تن به این شرط ندادند.
 
شرق ادعا کرده: حالا مشخص شده که جبهه پایداری مشکلش با قالیباف بوده نه اینکه کلا این روند را پشت‌پا‌زدن به رأی مردم یا قدرت‌طلبی بداند. 
 
در ادامه این مطلب آمده: امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، نایب‌رئیس مجلس گفته: من برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام خواهم کرد، اگر کسی خودش را اصلح نمی‌داند نباید کاندیدا بشود. او درباره احتمال کاندیداتوری قالیباف و رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری هم گفته که: من به این پرسش پاسخ نمی‌دهم، زیرا ما بر اساس اما و اگرها عمل نمی‌کنیم و رهبری هم در سخنرانی اخیرشان فرمودند همه ببینید که نسبت به موضوع‌ها صلاحیت دارید یا نه. 
 
روزنامه اصلاح طلب در رابطه با کاندیداتوری فریدون عباسی نوشته: -عباسی- دیروز در نشست خبری با اصحاب رسانه کاندیداتوری خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام کرد. شعارش هم «دولت نخبگانی؛ بازگشت به مردم» است.
 
در ادامه در رابطه با علی نیکزاد عنوان شده: علی نیکزاد که نامش با ساخت پروژه مسکن مهر گره خورده است، نه‌تنها خود را مجری اجرای مسکن مهر، چه‌بسا مبدع و بانی آن می‌داند، احتمالا فکر کرده از آن می‌تواند به عنوان یک برگ برنده در انتخابات استفاده کند. علی نیکزاد در حاشیه جلسه کارگروه مسکن و حمل‌ونقل اردبیل در زادگاهش در پاسخ به این سؤال که در انتخابات آماده رقابت با رقباست، اظهار کرد: در انتخابات ریاست‌جمهوری حضور خواهم داشت. او گفته بود بعدا در این زمینه به صورت مفصل سخن خواهم گفت، اما تاکنون اظهارنظر بیشتری از او شنیده نشده است. 
 
 روزنامه شرق در توصیف کاندیداتوری نماینده اصلاح‌طلب مجلس نوشته: پزشکیان اگرچه نماینده مجلس است، اما محل رقابت اصلی او در جریان اصلاح‌طلبی تعریف می‌شود، نه رقبای اصولگرایش در مجلس. او زیاد مصاحبه کرده و درباره برنامه‌های انتخاباتی‌ خود بیش از سایر نمایندگانی که اعلام کاندیداتوری کرده‌اند، صحبت کرده است.
 
 تلاش حامیان دولت برای تطهیر یک مجرم امنیتی
شرق در رابطه با تاجزاده نوشته: اعلام کاندیداتوری صریح و شفاف مصطفی تاج‌زاده و صدور بیانیه‌ای سرشار از مفاهیم و واژگانی برخاسته از چهار دهه مطالبات مردم اقشار مختلف، علاوه بر هویداکردن ویژگی‌های شخصیتی تاج‌زاده، تقریبا تمامی معادلات و پیش‌بینی‌های آماری را برهم زده است. 
 
در رابطه با بیانیه تاجزاده شرق عنوان کرده:-این بیانیه-شامل مواردی نظیر تمرکز بر مشکلات مردم، ناکارآمدی مسئولان، مهار تورم لجام‌گسیخته، انتقاد از سهمیه‌ها، تبعیض‌ها، فسادها و رانت‌های بی‌حساب‌وکتاب، اولویت‌گذاری بر نهادهای مدنی، آزادی‌های سیاسی و اجتماعی به‌خصوص آزادی زنان، آزادی بیان و اندیشه و منع سانسور و فیلترینگ رسانه‌های مجازی و بالاخره اجرای بدون تنازل فصول سوم و پنجم قانون اساسی و البته اصلاح برخی مواد این قانون با حمایت‌های رهبری است.
 
همچنین شرق ادعا کرده: تاج‌زاده اگرچه دست بر نقاطی می‌گذارد که برای ملت، آشناست و همواره در آرمان‌های انقلاب جزء اصول پایه‌ای بوده است، اما تأکید وی بر منع هرگونه تبعیض علیه زنان و گفت‌وگو محوری در ارائه برنامه‌ها، او را به شخصیتی منحصربه‌فرد تبدیل کرده است.
 
شرق در تقدیس تاجزاده عنوان کرده: کاندیدایی که پس از 42 سال از عمر انقلاب بر تنش‌زدایی، آزادی سبک زندگی ملت و... پافشاری می‌کند، نشان می‌دهد بیش از آنکه خود را منصوب حاکمیت بداند، از میان مردم برخاسته تا پیوند حاکمیت و ملت را احیا کند. به همین دلیل حضور او در شبکه‌های اجتماعی شکلی خارق‌العاده به خود گرفته است. 
 
 
این روزنامه در ادامه عنوان کرده: اگر تا چهار سال قبل، ملت دست به دامان رسانه انحصاری ملی بود تا مناظراتی هدایت‌شده با شکل و محتوایی شعارگونه به خورد ملت بدهد تا در انتخابات شرکت کنند، این بار تاج‌زاده با سدشکنی و حضور در اتاق‌های کلاب‌هاوس، نه‌تنها طیف وسیعی از مردم ایران را در تمام نقاط جهان و از افکار و عقاید مختلف دور هم جمع کرده است که با پاسخ‌گویی به سؤالات آنان، چهره دیگری از یک کاندیدا در نظام جمهوری اسلامی به نمایش می‌گذارد که حتی مابازای آن در دموکراتیک‌ترین کشورها، کمتر دیده شده است!
 
در این مطلب ادعا شده: گفتمان تاج‌زاده، مبنایی برای احیای دموکراسی نه‌تنها در ایران که در منطقه است، بنابراین فرصت شگرف پیش از انتخابات را دریابیم.
 
 
رورنامه اعتماد: برخي اصلاح‌طلبان آشكار و عمدتا پنهان از تاجزاده ناراضی‌اند
روزنامه اعتماد در رابطه با اتاق کلاب هوسی که توسط تاج زاده در رابطه با انتخابات تشکیل شده بود نوشته: هنوز ساعتي از آغاز «گفت‌وگوي آزاد با مصطفي تاجزاده» با عنوان «چرا نامزد شدم؟» نگذشته بود كه جمعيت مخاطباني كه مشتاق شنيدن در اين باره بودند، از سقف 8000 نفري كه هر يك از اتاق‌هاي مجازي «كلاب‌هاوس» گنجايش دارند، گذشت و طي ساعات بعد، به‌ گفته گردانندگان اين نشست برخط انتخاباتي، اين تعداد به حدود 20 هزار نفر در اين شبكه اجتماعي و چند هزار نفر ديگر در فضاهاي مشابه در شبكه اجتماعي توييتر و اينستاگرام رسيد.
 
روزنامه اعتماد در رابطه با تاجزاده عنوان کرده: تاجزاده ديگر نه صرفا در جايگاه يك كنشگر سياسي منتقد كه به‌رغم محبوبيت و جايگاه قابل‌ اعتنايي كه در فضاي سياست‌ورزي غيررسمي ميان همفكرانش در اردوگاه اصلاح‌طلبان دارد، چندان فضايي براي كنشگري در سياست‌ورزي رسمي يا به معناي دقيق‌تر حكمراني و مديريتي پيش ‌روي خود نمي‌بيند، حالا در قامت يك كانديداي انتخابات رياست‌جمهوري پيش‌رو اظهارنظر و ابراز عقيده مي‌كند.
 
در ادامه عنوان شده: بيراه نيست كه بگوييم اگر خبر احتمالي تاييدصلاحيت تاجزاده بمب خبري انتخابات رياست‌جمهوري است، خبر اعلام كانديداتوري او كه به ‌واقع فضاي به ‌نسبت سرد انتخابات پيش‌رو را تا حدودي دگرگون كند.  
 
در ادامه آمده: تاجزاده اگرچه طول چند ساعت نشست اخير «چرا نامزد شدم؟» نيز سعي كرد با توانايي بالايي كه در فن خطابه و نطق سياسي و بحث و مناظره از او مي‌شناسيم، به ‌نحوي از پاسخ صريح طفره برود و در عوض، ديدگاه و تحليلش را درباره اوضاع مملكت و شرايط انتخابات پيش‌رو تشريح كند اما يكي، دو جا، تلويحا از اين گفت كه نسبت به احتمال ناچيز تاييدصلاحيت خود آگاه است، مي‌داند محقق شدن اين احتمال اندك و صدور مجوز حضورش در انتخابات به عنوان يك كانديداي انتخابات رياست‌جمهوري به چه معناست.
 
در ادامه اعتماد نوشته: تاجزاده اما تا توانست از پاسخ به پرسش مركزي اين نشست طفره رفت و در نهايت هم دست‌كم حاضر نشد صراحتا توضيح دهد كه «چرا نامزد شده است؟» و هدف و انگيزه حقيقي‌اش چيست. انگيزه‌اي كه البته به‌‌رغم تلاش تاجزاده براي امتناع از بيان صريح آن، هم لابه‌لاي گفته‌هايش مطرح شد و هم پيش از آن، قابل پيش‌بيني  و اتفاقا وقتي عجيب بود كه او پيشاپيش به اين احتمال اعتراف مي‌كرد.
 
در ادامه این مطلب آمده: اصلاح‌طلبان درپي حوادثي كه كشور پس از انتخابات 92، 94 و به ‌خصوص 96 از سر گذراند، حالا بيش از هر زمان خود را نيازمند «بازخواني و بازسازي گفتماني» و «تدوين مانيفست و مرام‌نامه اصلاحات» مي‌بينند. نكته‌اي كه اگرچه چند صباحي است باتوجه به نزديك شدن به انتخابات، دوباره به حاشيه رفته اما حتما به ياد داريم كه همين اواخر و زماني كه بحث از تشكيل نهاد اجماع‌ساز، هنوز در ابتداي راه و تازه رسانه‌اي شده، اساسا دو هدف از اين مهم مورد اشاره بود كه رسيدن به سازوكاري براي اجماع در خصوص كانديداي انتخابات 1400 بود و آن ديگري همان بازخواني گفتماني و مانيفست اصلاحات. 
 
 
 
در این مطلب عنوان شده: در چنين شرايطي است كه كانديداتوري تاجزاده، فارغ از نتيجه نهايي آن، دست‌كم مي‌تواند افكار عمومي و به‌ويژه نسل جوان‌تري را كه تصور روشني از دوران اصلاحات ندارد، تا حدودي با بخشي از ايده‌هاي اصلاح‌طلبان كه اين سال‌ها كمتر به اين عنوان مطرح بوده، آشنا كند و الگويي در اختيار افكار عمومي قرار دهد كه به‌ موجب آن، اصلاح‌طلبان را صرفا با آنچه في‌المثل از رويكرد و عملكرد دولت روحاني در ذهن دارند، يكي نپندارند.
 
روزنامه اعتماد یاد آور شده: فراموش نكنيم همين آخرين نظرسنجي ايسپا درباره كانديداهاي انتخابات، نشان از اين داشت كه درصد قابل‌ توجهي از شهروندان حتي شناختي از چهره‌هايي چون سيدابراهيم رييسي و محمدجواد ظريف نداشتند و با اين حساب، ، حتي اگر تاجزاده درنهايت موفق به عبور از فيلتر نظارت استصوابي نشده و نتواند خود را در قامت يك كانديداي رياست‌جمهوري به افكار عمومي عرضه كند، دست‌كم مي‌تواند از اين فرصت براي ارتقاي پايگاه اجتماعي خود به عنوان يك كنشگر سياسي بهره ببرد. 
 
در این نوشته اشاره شده: در اين ميان اما در حالي كه برخي اصلاح‌طلبان آشكار و عمدتا پنهان، از اين اقدام تاجزاده ناراضي‌اند و معتقدند اين رويه نوعي تندروي سياسي است كه منجر به حساسيت حاكميت و درنتيجه افزايش فشارها و حتي ردصلاحيت گزينه‌هاي ميانه‌روي جريان اصلاحات مي‌شود و نيز فارغ از اينكه نمي‌توان اين استدلال را يكسر نامربوط و بي‌اساس تلقي كرد و به آن بي‌توجه بود، كانديداتوري تاجزاده حداقل از يك منظر مي‌تواند خواست اين طيف از اصلاح‌طلبان منتقد تندروي را تامين كند و آن، همان مهم‌ترين مشكل اين جريان سياسي، يعني مشاركت شهروندان و فضاي به ‌نسبت سرد انتخابات است.