هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 8 ارديبهشت 1400 ساعت 18:06
چهارشنبه 8 ارديبهشت 1400 17:39 ساعت
2021-4-28 18:06:17
شناسه خبر : 346851
محمدباقر قاليباف اگرچه رياست يك قوه را به ‌عهده دارد اما هنوز پرونده قوه مجريه در نگاه طرفدارانش بسته نشده و همه تلاش خود را مي‌كنند كه زمينه را براي حضور او مهيا كنند.
محمدباقر قاليباف اگرچه رياست يك قوه را به ‌عهده دارد اما هنوز پرونده قوه مجريه در نگاه طرفدارانش بسته نشده و همه تلاش خود را مي‌كنند كه زمينه را براي حضور او مهيا كنند.
گروه سیاسی - رجانیوز: روز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ سرنوشت سیاسی ایران به دست مردم رقم خواهد خورد و قوه اجرایی کشور به یکی از رجال سیاسی سپرده خواهد شد.
​در آستانه این واقعه مهم جریان‌های مختلف سیاسی، با پیکربندی جدیدی در حال برنامه‌ریزی برای کنش انتخاباتی هستند. اما امسال جبهه‌بندی چهره‌های دو جریان  اصلی سیاسی کشور تفاوت‌های عمده‌ای با وضعیت هر باره خود دارد. جناح اصلاحات که سال ۹۶ حول ایده برجام توانسته بود دولت را تصاحب کند، حالا چند پاره شده است‌. عدالت محوری، ادعای بهبود وضعیت اقتصادی، احیای برجام و ایده‌های بی‌ربط اینچنینی، نشان از عدم انسجام این جریان سیاسی دارد. 
همچنین انحلال شورای سیاست‌گذاری اصلاحات و بالا گرفتن حواشی در رابطه با کاندیدای احتمالی چند پارگی اصلاحات را تقویت کرده است. از کاندیدای احتمالی اصلاحات می‌توان به محمد جواد ظریف، اسحاق جهانگیری، پزشکیان، محمد رضا عارف، عباس آخوندی و علی لاریجانی اشاره کرد. 
 
معادلات جریان اصولگرایی به نحو دیگری است. حضور آیت‌الله رئیسی در راس قوه قضاییه شرایط را پیچیده کرده است اما تا به امروز کاندیدای احتمالی جریان اصولگرا سعید جلیلی، عزت الله ضرغامی،رستم قاسمی، پرویز فتاح و سعید محمد هستند.
 
مطبوعات دیروز:
 
پاستور، ماجرایی تمام نشدنی برای نزدیکان قالیباف
روزنامه اعتماد در واکنش به اتفاقاتی که بعد از دستکاری در بودجه هزار و چهارصد مجلس رخ داده است، عنوان کرده: محمدباقر قاليباف اگرچه رياست يك قوه را به ‌عهده دارد اما هنوز پرونده قوه مجريه در نگاه طرفدارانش بسته نشده و همه تلاش خود را مي‌كنند كه زمينه را براي حضور او مهيا كنند. اخباري كه اخيرا درباره اراده او براي كانديداتوري منتشر شده نيز مويد اين مدعاست.
 
اعتماد ادامه داده: بخشي از مشكل او اما درون جبهه اصولگرايي است. برخي طيف‌ها در اين جريان سياسي نگرش‌هاي متفاوتي دارند كه عمدتا با قاليباف و همفكرانش همسو نيست و بيش از همه شايد اين جبهه پايداري است كه ‌با او مساله دارد.
 
 
در ادامه این مطلب ادعا شده: پايداري كه رفته‌رفته و طي عمر سياسي خود تندتر و راديكال‌تر شده  بارها عليه قاليباف شمشير كشيده اما اكنون انگار عزم خود را جزم كرده تا با تخريب و هجمه به رييس مجلس هم روياي رسيدن او به «پاستور» را به باد دهد و هم شانسي براي استمرار حضورش در جايگاه هيات رييسه مجلس باقي نگذارد! 
 
 روزنامه وابسته به حزب اعتماد ملی با بیان فاصله قالیباف و پایداری عنوان‌کرده: نتيجه آن را اولا در انتخابات رياست‌جمهوري پيش‌رو كه گويا هم قاليباف كه احتمال نامزدي‌‌اش وجود دارد و هم سعيد جليلي كه به ظن پايداري گزينه اصلح است، نمود پيدا خواهد كرد ثانيا در جريان رقابت‌هايي كه به زودي براي تكيه زدن بر كرسي رياست پارلمان شكل مي‌گيرد، بروز و ظهور خواهد يافت.  
 
 راه حل رستم قاسمی برای اقتصاد کشور
روزنامه آرمان ملی مطلبی در توصیف رستم قاسمی نوشته است. این روزنامه مدعی است که‌ رستم قاسمی مارک احمدی نژادی دارد و از حمایت وی برخوردار است. همچنین به نقل از وی عنوان کرده: من اگر انتخاب شوم، خودم فرمان مذاکره را به‌دست می‌گیرم و با اقتدار مذاکره می‌کنم.
 
در ادامه این روزنامه بدون اشاره به گزینه‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان از جمله حسن خمینی، تاجزاده و محسن هاشمی عنوان کرده: به نظر می‌رسد انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم در 28خرداد1400 یکی از شلوغ‌ترین ادوار انتخاباتی باشد؛ چرا‌که هر کس حتی یک‌بار هم مدیریت اجرایی را در جایی تجربه کرده باشد در خود احساس وظیفه و تکلیف می‌کند که برای انتخابات کاندیدا شود و کشور را از وضعیت فعلی نجات دهد.
 
در ادامه آرمان ملی نوشته: به بسیاری از کسانی که برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام حضور کرده‌اند حتی خانواده‌‌هایشان نیز رای نخواهند داد و حضورشان بیشتر جنبه ارائه و شناساندن بیشتر خود به جامعه دارد.
 
 این روزنامه احتمال رد صلاحیت احمدی نژاد را دلیل حضور بسیاری از افراد حاضر در صحنه می داند و عنوان کرده: رستم قاسمی، یکی از کسانی است که گفته می‌شود احتمالا احمدی‌نژاد دست در دست او در ثبت‌نام انتخابات 1400 حاضر شود.
 
 
در ادامه آرمان به نقل از رستم قاسمی پیرامون برنامه انتخاباتی نوشته: دو اقدام طراحی کرده‌ام که برنامه اول برای بهبود معیشت 50 میلیون ایرانی است که به زیر‌خط فقر کوچ کرده‌اند که در ادامه این برنامه را تقدیم مردم می‌کنیم. گام دوم تغییر ریل‌گذاری کشور در زمینه اقتصاد و اصلاحات بانکی است. 
 
 قاسمی درباره عملیاتی‌ترین برنامه خود برای ریل‌گذاری اقتصادی، بیان کرده: امروز از نظر اقتصادی در رده صدم دنیا هستیم. درآمد سرانه ما تناسبی با امکانات کشور ندارد. فاصله عرضه و تقاضا در عرصه مسکن خیلی زیاد شده است، ولی ساخت یک میلیون مسکن در سال می‌تواند اشتغال و رونق اقتصادی ایجاد کند. باید نظام بانکداری را تغییر دهیم. متاسفانه بورس که می‌توانست امید در بازار سرمایه باشد، به ناامیدی مردم تبدیل شده است. احیای بورس می‌تواند موجب رونق اقتصادی شود. 
 
وی درباره برنامه خود برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی افزوده:‌ ریشه اصلی آسیب‌های اجتماعی‌، مسائل اقتصادی است که با حل مشکلات اقتصادی می‌توان بخش قابل‌توجهی از آسیب‌های اجتماعی را حل کرد. 
 
همچنین وی در رابطه با احتمال  اجماع روی آیت الله رئیسی عنوان کرده: من برنامه دومی برای کنار رفتن به نفع کسی ندارم. وی درباره موضع خود نسبت به مذاکرات وین، تصریح کرد: جمهوری اسلامی همیشه دنبال تنش‌زدایی بوده است
 
نظر رئیس دستگها قضا تغییری نکرده
روزنامه ابتکار به نقل از سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که «آیا نظر آقای رییسی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری تغییر نکرده و ایشان قصد شرکت در انتخابات را ندارند؟» گفت: قبلا اعلام شده و همان پاسخ قبلی است و فعلا اتفاق جدیدی رخ نداده است.
 
 
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره ادعای تعدادی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در زمینه خروج بابک زنجانی از کشور گفت: ادعای مطرح شده صحت ندارد. تعجب می کنیم از کسانی که خود آگاه و سیاستمدار و مدعی رسیدن به مقامات عالی هستند بر اساس شنیده غیرواقعی اخبار کذب را مطرح می کنند. خروج از کشور نامبرده صحت ندارد.
 
سید ابراهیم رئیسی، برگ برنده نیروهای طرفدار انقلاب
روزنامه کيهان در بخش اخبار ویژه خود به گزارشی که یک روزنامه انگلیسی در رابطه با انتخابات ایران نوشته می‌پردازد. در این گزارش آمده : سید ابراهیم رئیسی، برگ برنده نیروهای طرفدار انقلاب در انتخابات و او با رویه مبارزه با فساد می‌تواند مردم را به آمدن پای صندوق‌های رای تشویق کند.
 
فایننشال‌تایمز نوشت: «ابراهیم رئیسی» دو سال است که رئیس قوه قضائیه ایران است و در این مدت تلاش کرده آقازاده‌های فاسد را به دست عدالت بسپارد. همین مبارزه؛ محبوبیت قابل توجهی برای رئیسی در میان مردمی که از فساد ذلّه شده‌اند جلب کرده است. 
 
 
همچنین در این گزارش آمده: رئیسی؛ بیشتر دوران کاری‌اش را در دستگاه قضایی ایران گذرانده است و مدتی هم تولیت «آستان قدس رضوی» در شهر «مشهد» را برعهده داشته است. 
 
 علی مطهری: اگر من رجل سیاسی نباشم چه کسی هست؟
شرق مصاحبه‌ای با علی مطهری کاندیدا احتمالی اصلاح‌طلب ترتیب داده است. در این مصاحبه عنوان شده: اگر به‌جای آقای روحانی کسی دیگر انتخاب می‌شد، وضع دیگری داشتیم. برجامی نداشتیم و شاید وارد جنگ شده بودیم. 
 
وی همچنین مدعی شده: در دولت دوازدهم برخی از وزرای پیشنهادی آقای روحانی انتخاب دهم و بیستم ایشان بود. اگر من رأی بیاورم، هیچ‌وقت چنین اجازه‌ای نمی‌دهم. قانون اساسی می‌گوید رئیس‌جمهور باید مستقیما فهرست وزرا را به مجلس ارسال کند. نه اینکه اول با همه نهادها توافق کند و بده‌بستان انجام شود، بعد فهرست را به مجلس بدهد.
 
او در واکنش به احتمال رد صلاحیت از سمت شورای نگهبان گفته: اگر من نباشم، نمی‌دانم چه کسی رجل سیاسی است. حالا ممکن است مثل آنچه برای مجلس یازدهم مطرح کردند، به خاطر اظهارنظرهایی که داشته‌ام، عدم التزام عملی به نظام را بگویند. در همان دوران انتخابات مجلس، در جلسه‌ای که به دعوت شورای نگهبان شرکت کرده بودم، به همه دلایل آنها جواب دادم و هیچ‌کدام موارد درستی نبود. تا‌حدی هم منجر به مجادله شد و جلسه را ترک کردم. احتمال داشت اگر صحبت‌هایشان را قبول می‌کردم، تأیید می‌کردند. اما به نظر من دلیل قانع‌کننده‌ای برای رد‌کردن نبود. ولی اگر تدبیر داشته باشند، برای افزایش مشارکت مردم باید روش خودشان را تغییر دهند.
 
همچنین وی گفته: اگر مذاکرات وین به نتیجه مطلوب برسد یا نرسد، راه‌حل‌ها متفاوت خواهد بود. حتما باید روابطمان را با کشورهای غربی و حتی آمریکا بعد از برگشت به برجام بهبود ببخشیم. روابط با کشورهای عربی و مسلمان همسایه‌مان حتما باید گسترش یابد و گفت‌وگوی مستقیم داشته باشیم. اینکه در روزهای اخیر گفته می‌شود با عربستان درباره یمن و لبنان مذاکره می‌کنیم، به نظرم اتفاق خیلی خوبی است که بدون دخالت آمریکا و اروپا، به‌طور مستقیم با کشورهای عربی گفت‌وگو کنیم. 
مطهری افزوده: شرایط سه سال اخیر بیشتر به خاطر پدیده ترامپ بود. ترامپ واقعا در تاریخ آمریکا یک موجود استثنائی بود و ما در سه سال اخیر با شرایط ویژه‌ای برخورد کردیم. بداقبالی آقای روحانی هم بود که دولت دوم ایشان با حوادث طبیعی بیش از حد معمول همراه شد؛ سیل و زلزله، ترامپ و تحریم‌های بسیار سنگینی که در 42 سال گذشته سابقه نداشته و الان هم که بیماری کرونا، وضع سختی برای زندگی مردم ایجاد کرده است.
 
فعال اصلاح‌طلب همچنین گفته: از زمانی که آقای رئیسی وارد قوه قضائیه شده‌اند تا حدی اوضاع از این نظر بهتر شده؛ اما تا نقطه مطلوب خیلی فاصله داریم. هنوز کسی را که در جمع 50‌نفره انتقاد می‌کند و خیلی هم انعکاس نداشته، به نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی یا اقدام علیه امنیت ملی محکوم می‌کنند.
 
 
مطهری در پایان وعده‌هایی داده است. او گفته: قول‌های بی‌پایه نباید داده شود. اگر کسی هم قول می‌دهد، باید دو حالت داشته باشد؛ مثلا بگوید اگر شرایط موجود ادامه داشته باشد، می‌توانم 20 درصد وضع فعلی را بهتر کنم؛ چون دستمان بسته است؛ ولی اگر تحریم‌ها برداشته شود و برجام احیا شود و روابط خارجی گسترش پیدا کند، فضا عوض می‌شود و می‌توان کارهای بیشتری انجام داد.
 
چه کسانی دنبال کاندیداتوری علی لاریجانی هستند؟
روزنامه شرق در رابطه با علی لاریجانی نوشته: بخشی از جریان اصلاحات نزدیک‌تر به دولت، یعنی طیف کارگزاران، در مظان اتهام حمایت از لاریجانی است اما هم حسین مرعشی و هم غلامحسین کرباسچی صراحتا از این موضوع اعلام برائت کرده و گفته‌اند که در جریان اصلاحات تا این لحظه بحثی درباره حمایت از رئیس سابق مجلس و مسئول فعلی پیشبرد تفاهم‌نامه ایران و چین مطرح نیست یا نشده است.
 
در ادامه این نوشته آمده: از سویی دیگر سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان، یعنی منوچهر متکی، هم اخیرا در کنایه به اصولگرایان منتقد این شورا که گفته بودند جامعه روحانیت به‌طور‌ خاص و شورای وحدت اصولگرایان در ذیل جامعه روحانیت به‌دنبال نامزدی علی لاریجانی است، گفت دیدید که نام این فرد در میان 10 نام خروجی این شورا به‌عنوان نامزد انتخابات 1400 نیست.
 
شرق نوشته: -لاریجانی- مسئول تفاهم‌نامه 25‌ساله مناقشه‌برانگیز ایران و چین است، همین او را دوباره در جایگاهی خاص قرار می‌دهد و در‌صورت اعلام حضور در انتخابات قطعا به‌عنوان یک ویژگی یا برگ برنده برای او محسوب می‌شود. او با توجه به این مسئولیت و اشرافی که بر این تفاهم‌نامه دارد، حتی می‌تواند از آن به‌عنوان برگ برنده در مناظره‌های انتخاباتی استفاده کند. 
 
همچنین عنوان شده: تاکنون هیچ پالس روشنی از علی لاریجانی برای آمدن دیده نشده چندین دلیل دارد. برخی می‌گویند او سیاست‌مداری کارکشته است و حتی اگر قصد جدی هم داشته باشد سکوت و صبر پیشه می‌کند و تا روزهای آخر منتهی به ثبت‌نام قصدش را علنی نخواهد کرد، با توجه به فضای خاکستری زمین بازی انتخابات 1400 و تفاوت‌هایی که انتخابات‌های گذشته دارد، می‌داند اعلام زودهنگام برایش خسران بیشتری دارد تا مزیت.