هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 مهر 1400
ساعت 07:59
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 7 ارديبهشت 1400 ساعت 19:09
سه شنبه 7 ارديبهشت 1400 18:44 ساعت
2021-4-27 19:09:19
شناسه خبر : 346789
 در شرایطی که فضای ایجابی هیچ‌گونه احتمالی برای پیروزی غربگرایان نمی‌گذارد، طبیعتا ایده مطلوب آنها حرکت به سمت یک فضای دوقطبی و مانور روی آرای سلبی و رقیب‌هراسی در هفته‌های منتهی به انتخابات است.
در شرایطی که فضای ایجابی هیچ‌گونه احتمالی برای پیروزی غربگرایان نمی‌گذارد، طبیعتا ایده مطلوب آنها حرکت به سمت یک فضای دوقطبی و مانور روی آرای سلبی و رقیب‌هراسی در هفته‌های منتهی به انتخابات است.
گروه سیاسی - رجانیوز: روز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ سرنوشت سیاسی ایران به دست مردم رقم خواهد خورد و قوه اجرایی کشور به یکی از رجال سیاسی سپرده خواهد شد.
​در آستانه این واقعه مهم جریان‌های مختلف سیاسی، با پیکربندی جدیدی در حال برنامه‌ریزی برای کنش انتخاباتی هستند. اما امسال جبهه‌بندی چهره‌های دو جریان  اصلی سیاسی کشور تفاوت‌های عمده‌ای با وضعیت هر باره خود دارد. جناح اصلاحات که سال ۹۶ حول ایده برجام توانسته بود دولت را تصاحب کند، حالا چند پاره شده است‌. عدالت محوری، ادعای بهبود وضعیت اقتصادی، احیای برجام و ایده‌های بی‌ربط اینچنینی، نشان از عدم انسجام این جریان سیاسی دارد. 
همچنین انحلال شورای سیاست‌گذاری اصلاحات و بالا گرفتن حواشی در رابطه با کاندیدای احتمالی چند پارگی اصلاحات را تقویت کرده است. از کاندیدای احتمالی اصلاحات می‌توان به محمد جواد ظریف، اسحاق جهانگیری، پزشکیان، محمد رضا عارف، عباس آخوندی و علی لاریجانی اشاره کرد. 
 
معادلات جریان اصولگرایی به نحو دیگری است. حضور آیت‌الله رئیسی در راس قوه قضاییه شرایط را پیچیده کرده است اما تا به امروز کاندیدای احتمالی جریان اصولگرا سعید جلیلی، عزت الله ضرغامی،رستم قاسمی، پرویز فتاح و سعید محمد هستند.
 
مطبوعات دیروز:
 
 
مستند گاندو
رورنامه جام جم در مطلبی با عنوان مستند گاندو عنوان کرده: برخی رسانه‌ها از جمله خبرگزاری تسنیم با اشاره به سابقه فعالیت حسام‌الدین آشنا در مجموعه‌های امنیتی، این سوال را مطرح کرده‌اند که آیا وی از اهمیت این فایل صوتی مطلع نبوده و در نگهداری آن اهمال کرده است یا این فایل با برنامه‌ریزی قبلی و به‌شکل غیررسمی برای تأثیرگذاری در انتخابات 1400 منتشر شده است؟
 
در این مطلب در رابطه با انتخابات پیش رو بیان شده: خیلی از تحلیلگران سیاسی، انتشار این فایل در فاصله کمتر از دو ماه به انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 را با هدف بهره‌برداری‌های سیاسی و انتخاباتی عنوان کرده‌اند. به این معنی که این فایل قصد دارد دوگانه تقابل - تعامل یا همان میدان - دیپلماسی را در انتخابات فعال کند و حتی اگر مصاحبه‌شونده و مصاحبه‌کنندگان هم چنین هدفی نداشته‌اند، در آینده باید منتظر بهره‌برداری انتخاباتی جریان‌های غربگرا از این مساله باشیم. 
 
 
در ادامه عنوان شده: بر اساس این تحلیل‌ها جریان‌های حامی مذاکره با غرب با سوار شدن بر موج به وجود آمده از انتشار این مصاحبه تلاش دارند این‌گونه القا کنند که اگر در حال حاضر با ناکامی‌های زیادی در عرصه‌های مختلف از جمله اقتصادی روبه‌رو هستیم، مسؤولیتی متوجه دولت نیست و عمده مشکلات ناشی از اقدامات نهادها و افرادی است که دولت در مورد آنها اختیاری نداشته است.
 
در پایان مطلب آمده: شائبه بهره‌برداری انتخاباتی برخی جریان‌ها از فایل صوتی محمدجواد ظریف، زمانی قوی‌تر می‌شود که نگاهی هم به برجسته‌سازی بخش‌های گفت‌وگوی ظریف درباره سقوط هواپیمای اوکراینی بیندازیم. ظریف در این بخش از صحبت‌هایش از بی‌اطلاعی دولت از اصل ماجرا و اطلاع داشتن نهادهای نظامی از همان ساعات اولیه حادثه می‌گوید و به نظر می‌رسد محمدجواد ظریف در این گفت‌وگو تلاش دارد دولت و وزارت خارجه را از تمام مباحث چالش‌برانگیز در سال‌های اخیر جدا کند.
 
شرق دلواپسان را در لیست مضنونین قرار داد!
روزنامه شرق مطلبی در تحلیل گفته‌های ظریف منتشر کرده است. در این نوشته آمده: آنها که معتقدند افشای این فایل که قرار بوده بعد از پایان دولت فعلی منتشر شود، باعث سوخت‌شدن ظریف شده، قطعا انگشت اتهام را به سمت رقبای درون‌گروهی و برون‌گروهی برده‌اند. برخی دیگر معتقدند که این فایل صوتی اتفاقا در راستای ایجاد تحرک در بدنه اجتماعی یخ‌زده حامی جریان اصلاحات بوده تا شاید آنها را به تحرک وادارد و این یعنی فایل صوتی به نفع ظریف بوده است.
 
 
این روزنامه نوشته: سردار حسین علایی، نخستین فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، در واکنش به انتشار فایل صوتی ظریف و حواشی پیش‌آمده گفت: «انتشار مصاحبه وزیر امور خارجه نشان داد که در ایران هیچ حرف و رفتار و عمل محرمانه‌ای وجود ندارد و هر سخنی که گفته شود، برای عموم منتشر خواهد شد. از سوی دیگر الان فضای انتخابات در افکار عمومی بسیار سرد است و بخشی از مردم حضور خود را در پای صندوق‌های رأی بی‌ثمر می‌دانند و معتقدند که تغییر دولت‌ها نمی‌تواند سیاست‌های نادرست کلان اداره کشور را تغییر دهد؛ اما انتشار این نوار نشان می‌دهد که افراد چقدر در حفظ منافع ملی مؤثرند و دولت‌ها حتی با اختیارات ناکافی نیز می‌توانند در سرنوشت مردم مؤثر باشند. بنابراین ممکن است توجه به سخنان آقای ظریف باعث افزایش مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری شود و مردم تلاش کنند تا حداقل بدترها انتخاب نشوند».
 
در این مطلب عنوان شده: یک تحلیل هم می‌گوید که قصد منتشر‌کنندگان، ضربه‌زدن به مذاکرات فعلی با دورنمای انتخابات 1400 بوده است. آنها ماجرا را فراتر از شخص ظریف و بیشتر، جریانی تحلیل می‌کنند و جریان اصولگرای دلواپس و احمدی‌نژادی‌ها را در معرض اتهام قرار می‌دهند. 
دوقطبی‌های کاذب، برگ برنده جریان اصلاحات
روزنامه وطن امروز مطلبی با عنوان دوقطبی علیه مردم منتشر کرده است. در این نوشته عنوان شده: آنچه رویکرد جوامع مختلف را نسبت به تفاوت‌های‌شان مشخص می‌سازد، سیاق و الگوی مواجهه با تفاوت‌های آنان است. برای مثال بسیاری از جوامع (از جمله جامعه ایران) تنوع قومیتی بالایی دارند اما هیچگاه تفاوت قومیت‌ها و نژادها باعث بروز درگیری اجتماعی جدی میان ۲ بخش از جامعه ایران نشده است ولی در سوی دیگر می‌توان به آمریکایی نظر انداخت که وجود گونه‌های نژادی متفاوت در آن همواره با نزاع خشونت‌آمیز میان سفیدپوستان و سیاه‌پوستان همراه بود.
 
در ادامه وطن امروز نوشته: در جامعه دوقطبی بیش از آنکه گزاره‌های ایجابی موضوعیت پیدا کند، این گزاره‌های سلبی است که میدان‌دار تقسیم جامعه به 2 قطب متضاد می‌شود. در چنین موقعیتی کنش سیاسی جامعه بیش از آنکه بر مدار نقشه «چه باید کرد؟»ها باشد، حول «با ما یا بر ما» می‌چرخد و در نهایت با نسبیت‌زدایی از پدیده‌ها، مقدمات رادیکال شدن فضا را هموار می‌کند.
 
در ادامه آمده: نتایج دوقطبی‌سازی در میدان انتخابات چیست؟ اگر از میان سطوح مختلف دوقطبی‌سازی اجتماعی به دوقطبی‌سازی جامعه در آستانه یک انتخابات نظر بیندازیم، می‌توان مهم‌ترین نتایج دوقطبی را در موارد ذیل مشاهده کرد:  دوقطبی اساسا در فضای رادیکال شکل می‌گیرد و به تقویت رادیکالیسم منتهی می‌شود. آنچنان که پیش از این نیز مورد اشاره قرار گرفت دوقطبی محصول فضایی است که در آن گزاره‌های سلبی و رویکرد نفی‌گرا بیش از گزاره‌های ایجابی محوریت پیدا می‌کند. 
 
در این‌ نوشته اظهار شده: مختصات سیاسی ایران 1400 جامعه ایران در سال 1400 به اقتضای شرایط منحصر به فردش در نقطه‌ای خاص قرار گرفته است. از سویی انباشت نارضایتی‌های عمومی، حداکثری شدن فشار اقتصادی به لایه‌های میانی و پایینی جامعه و همچنین ضعف و بحران اعتبار گروه‌های مرجع سنتی می‌تواند جامعه را به سمت انفعال (عدم مشارکت) یا حتی در مواردی کنش رادیکال (شورش شهری) هدایت کند. اما این وضعیت همانقدر که تهدید است، امکان تبدیل شدن تهدیدها به فرصت را نیز داراست به گونه‌ای که عملا جامعه در نقطه تردید خود نسبت به الگوهای سیاسی تجربه شده در انتخابات‌های پیشین می‌تواند با مشاهده یک الگوی مناسب و عقلانی جدید که در آن برنامه محوری و دوری از وعده‌های غیرواقع‌بینانه وجود دارد، به سمتی حرکت کند که مقدمه‌ساز ایجاد شرایطی جدید برای برون‌رفت از موقعیت فعلی باشد. 
 
 
در این مطلب عنوان شده: در این میان اما غربگرایان به عنوان وارثان وضعیت موجود نیز شرایط دشوار خود را دارند. آنها از سویی باید پاسخگوی عملکرد دولتی باشند که نارضایتی‌ها را به حداکثری‌ترین سطح ممکن رسانده و از سوی دیگر باید مبلغ برنامه‌هایی باشند که جامعه شکست آنها را در سال‌های گذشته دیده است. بر همین اساس بسیاری از چهره‌های اصلاح‌طلب از ماه‌ها پیش به این نکته اذعان کرده‌اند که در معرض انتخاب قرار گرفتن اصلاح‌طلبان تنها باعث تجربه یک شکست سنگین خواهد شد. 
 
وطن امروز افزوده: با این حال آنها هیچگاه چشم بر تصرف دوباره پاستور و به دست گرفتن مجدد قوه مجریه نبسته‌اند. از همین رو به شکل از پیش حساب شده‌ای به دنبال تغییر فضای عمومی جامعه و حرکت آن به سمت احیای دوقطبی‌های پیشین هستند. آنها بخوبی طعم شیرین پیروزی در ۲ انتخابات سال‌های92 و 96 را در سایه دوقطبی‌سازی جامعه چشیده‌اند و تمایل دارند یک بار دیگر با ایجاد فضایی دوقطبی، شانس خود را برای رسیدن به پاستور امتحان کنند.    
 
این روزنامه در پاسخ به این سوال که «چرا دوقطبی تنها راه نجات غربگرایان است؟» نوشته: اگر غربگرایان در میدان انتخاباتی سال92 توانستند با معرفی خود به عنوان آلترناتیوی برای عبور از وضعیت موجود و با ایده سیاست خارجی تنش‌زدا و ارتباط‌گیری با آمریکا پیروزی حداقلی کسب کنند و در میدان سال 96 با مانور روی دوقطبی‌های فرهنگی و وعده پیرامون نقد شدن تدریجی امتیازهای برجام مجددا پیروز انتخابات شوند، سال 1400 هیچ‌کدام از این ۲ خصیصه را ندارند.  آنها نماینده ایده شکست خورده‌ای هستند که تبعات آن به شکلی تمام‌عیار در زندگی روزمره مردم مشاهده می‌شود. در چنین فضایی یقینا تنها اقبالی که می‌تواند آنها را از شکست حتمی نجات دهد، شکل‌گیری یک فضای دوقطبی است.
 
در این مطلب تاکید شده: در شرایطی که فضای ایجابی هیچ‌گونه احتمالی برای پیروزی غربگرایان نمی‌گذارد، طبیعتا ایده مطلوب آنها حرکت به سمت یک فضای دوقطبی و مانور روی آرای سلبی و رقیب‌هراسی در هفته‌های منتهی به انتخابات است. در همین زمینه جریان انقلابی باید به بازخوانی فضای انتخاباتی سال 96 پرداخته و بار دیگر به خود یادآوری کند که چگونه فضای تبلیغاتی و رقیب‌هراسی می‌تواند میدان رقابت‌ها را از مباحثه روی ایده‌ها به سمت تخریب‌های سازمان‌یافته ببرد. 
 
شلیک به مهره سوخته

کیهان در بخشی از مطلب تیتر یک خود نوشته: هدف از انتشار مصاحبه به‌ظاهر محرمانه ظریف چه بوده؟ تشکیک در عقلانیت سیاست خارجی نظام؟ زدن سردار سلیمانی و منطق مقاومت؟ دادن تنفس مصنوعی به مدیریت غربگرا که به‌خاطر بی‌کفایتی، مورد اعتراض افکار عمومی است؟ انحراف اذهان از عملکرد خسارت‌بار این جماعت در دو حوزه دیپلماسی و مدیریت اقتصادی؟ شوک دادن به افکار عمومی و تغییر زمین بازی به نفع طیف نشان شده غرب، در آستانه انتخابات؟ عمق بخشیدن به شکاف‌های سیاسی و دامن‌زدن به دو قطبی انحرافی «مذاکره- مقاومت» و «دیپلماسی- میدان» برای تضعیف «ایران قدرتمند»؟

 

 

این روزنامه در پاسخ به سوالات مذکور گفته: آنچه مسلم است، آقای ظریف در این بازی شوم در آستانه انتخابات، مثل یک مُهره پیاده، قربانی بازی مشترک «اتاق عملیات رسانه‌ای دشمن» و «مدیریت ‌اشرافی نگران از قضاوت افکار عمومی» شده است؛ ماه‌هاست در توهم او مبنی بر اینکه بازیگری مستقل و موثر است، می‌دمند و با او بازی می‌کنند. البته انتحار، آخرین نقشی است که به مهره سوخته تحمیل می‌شود، ولو نخواهد.

 

احتمال ورود چند گزینه اصولگرا در انتخابات
اعتماد مطلبی با عنوان «بازي با چند مهره؟» منتشر کرده است. در این مطلب پیرامون آینده انتخابات عنوان شده: گمان مي‌رفت كه ورود سيدابراهيم رييسي به اين كارزار فصل‌الخطاب است و ساير رقبا عقب خواهند كشيد. اين گمانه از آنجايي كه پديد آمد كه پيش از اين گفته شده بود اگر رييسي بيايد، جليلي نخواهد آمد و روز ديگر قاليباف. 
 
در ادامه آمده: اكنون اما براساس اخباري كه روي خروجي رسانه‌هاي اصولگرا قرار مي‌گيرد، به نظر مي‌رسد كه مسير اجماع اصولگرايان چندان ساده و هموار نيست. آنها جدا از مشكلات داخلي، نگران تاكتيك رقيب بوده و نمي‌خواهند قبل از آنكه تكليف اصلاح‌طلبان روشن شود، تصميمي بگيرند. 
 
 این روزنامه با اشاره به مطلب خبرگزاری‌ای به نام «نامه نیوزـ عنوان کرده: -نامه نیوز-در گزارشي با عنوان «خبر اختصاصي» از نامزدي همزمان رييسي، قاليباف و جليلي خبر داد! در اين گزارش بعد از اشاره به اخبار ضد و نقيضي كه اخيرا از اين جريان سياسي مخابره شده بود، آورده است: «به موازات اين قضيه اما اخبار مهمي از جبهه اصولگرايي رسيده كه تا حد زيادي تصميمات سياسيون در اين جريان سياسي را مشخص مي‌كند.»  نخست اينكه «نامزدي سعيد جليلي در اين انتخابات قطعي شده است» و دوم هم  «توصيه برخي اصولگرايان براي ورود محمدباقر قاليباف به رقابت‌هاي انتخاباتي پيش‌رو.» 
 
 
در این مطلب همچنین آمده: اين اما تنها نشانه از عيان شدن تاكتيك جديد اصولگرايان نبود و همين رسانه يك سلسله مصاحبه نيز با مضمون نامزدي همزمان رييسي، قاليباف و جليلي نيز منتشر كرد. حسين سبحاني‌نيا، فعال سياسي اصولگرا در همين چارچوب گفته است: حضور همزمان رييسي، قاليباف و جليلي ممكن است.
 
 وی ادامه داده: حضور همزمان آقايان رييسي، قاليباف و جليلي كار پيچيده‌اي است كه بايد خيلي جوانب را رعايت كنند و بايد تدبير مجلس را هم داشته باشد. اين كار نيازمند برنامه‌ريزي درون‌تشكيلاتي محكم است كه هنوز فكر نمي‌كنم شرايطش در جريان اصولگرايي فراهم باشد.
 
 در پایان این مطلب ادعا شده: اين نكته را هم فراموش نكنيم كه با حضور افرادي چون محسن رضايي و ضرغامي و سعيد محمد كار اجماع همچنان بزرگ‌ترين مشكل جناح راست به نظر مي‌رسد.
 
ماجرای شکایت اهل سنت از دولت اصلاح‌طلب وقت
رورنامه اعتماد گزارشی از جزييات ديدار حسین دهقان و رستم قاسم با يكي از بزرگان اهل سنت را منتشر کرده است. در این مطلب عنوان شده: برنده كسي است كه راي و نظر برخي از اقوام و مذاهب ازجمله اهل سنت را جلب كند. اين مدعا با نگاهي به آمار و ارقام انتخابات 92 و 96 اثبات خواهد شد. 
 
همچنین اعتماد نوشته: اين 2 چهره -حسین دهقان و رستم- متعلق به جريان سياسي اصولگرا نيز در جريان اين ديدار وعده داده‌اند كه نسبت به رفع تبعيض اقدام كنند؛ وعده‌اي كه البته حسن روحاني نيز در سال‌هاي 92 و 96 مطرح و حتي بيانيه‌اي براي رسميت‌بخشي به اين وعده‌ها صادر كرد اما نه‌تنها اين اتفاق رخ نداد، بلكه حالا در آستانه پايان دوران 8 ساله رياست‌جمهوري او، كار به جايي رسيده كه عبدالله سهرابي، نماينده مجلس ششم به نمايندگي از اهل سنت شكايتي را عليه رييس‌جمهوري در ديوان عالي كشور به ثبت برساند.
 
در ادامه این مطلب عنوان شده: شكايتي كه براساس گفته‌هاي سهرابي به «اعتماد»، در كارتابل ديوان ثبت شده و قرار است روز چهارشنبه هفته جاري شعبه رسيدگي‌كننده به آن تعيين شود؛ البته مشروط به آنكه اتفاق خارج از روال اداري و حقوقي رخ ندهد.