هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 مهر 1400
ساعت 23:50
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 6 ارديبهشت 1400 ساعت 09:14
دوشنبه 6 ارديبهشت 1400 08:30 ساعت
2021-4-26 09:14:31
شناسه خبر : 346730
پزشکیان در گفتگو با روزنامه خراسان عنوان کرده: الان چندصد میلیون دلار می خواهیم برای خرید واکسن بدهیم اما سی میلیون دلار را حاضر نبودیم به مرکز تحقیقاتی خودمان بدهیم و این به نظرم استراتژی غلطی است که در پیش می گیریم.
پزشکیان در گفتگو با روزنامه خراسان عنوان کرده: الان چندصد میلیون دلار می خواهیم برای خرید واکسن بدهیم اما سی میلیون دلار را حاضر نبودیم به مرکز تحقیقاتی خودمان بدهیم و این به نظرم استراتژی غلطی است که در پیش می گیریم.
گروه سیاسی - رجانیوز: روز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ سرنوشت سیاسی ایران به دست مردم رقم خواهد خورد و قوه اجرایی کشور به یکی از رجال سیاسی سپرده خواهد شد.
​در آستانه این واقعه مهم جریان‌های مختلف سیاسی، با پیکربندی جدیدی در حال برنامه‌ریزی برای کنش انتخاباتی هستند. اما امسال جبهه‌بندی چهره‌های دو جریان  اصلی سیاسی کشور تفاوت‌های عمده‌ای با وضعیت هر باره خود دارد. جناح اصلاحات که سال ۹۶ حول ایده برجام توانسته بود دولت را تصاحب کند، حالا چند پاره شده است‌. عدالت محوری، ادعای بهبود وضعیت اقتصادی، احیای برجام و ایده‌های بی‌ربط اینچنینی، نشان از عدم انسجام این جریان سیاسی دارد. 
همچنین انحلال شورای سیاست‌گذاری اصلاحات و بالا گرفتن حواشی در رابطه با کاندیدای احتمالی چند پارگی اصلاحات را تقویت کرده است. از کاندیدای احتمالی اصلاحات می‌توان به محمد جواد ظریف، اسحاق جهانگیری، پزشکیان، محمد رضا عارف، عباس آخوندی و علی لاریجانی اشاره کرد. 
 
معادلات جریان اصولگرایی به نحو دیگری است. حضور آیت‌الله رئیسی در راس قوه قضاییه شرایط را پیچیده کرده است اما تا به امروز کاندیدای احتمالی جریان اصولگرا سعید جلیلی، عزت الله ضرغامی،رستم قاسمی، پرویز فتاح و سعید محمد هستند.
 
مطبوعات دیروز:
 
نهایت آن چیزی که اصلاح‌طلبان می‌خواند کاندیداتوری ظریف است
روزنامه ابتکار مطلبی درباره کاندیداتوری ظريف منتشر کرده است. در این نوشته آمده: اگر محمد جواد ظریف حضور پیدا کند، گزینه نهایی اصلاح طلبان خواهد بود هر چند محمد جواد ظریف بارها اعلام کرده است قصد کاندیداتوری ندارد اما توئیت آخر مبنی بر این که فشارها به او و تیم مذاکره کننده ممکن است نتیجه عکس بدهد این گمان را تقویت کرد که همه راه های حضور او مسدود نیست.
 
در این مطلب عنوان شده: خیلی‌ها سعی دارند تا جواد ظریف را راضی کنند؛ آنهم کسی که چندین بار با قسم و آیه خواسته تندروها را متقاعد کند که برای انتخابات ثبت‌نام نخواهد کرد. ظریف چندی پیش در متنی اینستاگرامی تهدید کرد که اگر همین فرمان را ادامه بدهند شاید هم نامزد بشود: بر عزمم برای نامزد نشدن استوارم ولی تداوم فشارها، آزارها، افتراها و تهدیدها در اقبال عمومی و در این، تاثیر معکوس دارد
 
ابتکار افزوده: این نهایت آن چیزی است که اصلاح‌طلبان می‌خواهند؛ ظریف نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شود. پیش از سال نو هم که لیست‌های رنگارنگی از هیات دولت نامزدهای احتمالی بیرون می‌آمد، لیستی هم منسوب به ظریف بیرون آمد که البته واکنشی هم از سوی او نداشت. ظریف را می‌توان نامزد و آرزوی غایی اصلاح‌طلبان فرض کرد.
 
 
این روزنامه مدعی شده: بخشی از اصولگرایان معتقدند مذاکرات احیای برجام در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ به ضرر آنهاست. زیرا احتمالا نتیجه مذاکرات باعث افزایش مشارکت در انتخابات می‌شود و این احتمال وجود دارد که رای‌آوری کاندیدای منتسب به آنها با چالش جدی مواجه شود.
 
در ادامه این مطلب عنوان شده: به گزارش رویداد۲۴، تاکنون نتایج چند نظرسنجی در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته که در همه آن‌ها محبوبیت ظریف نسبتا قابل توجه بوده است. در نظرسنجی ایسپا ظریف بعد از ابراهیم رئیسی، سیدحسن خمینی و محمدباقر قالیباف بیشترین رای مثبت را دارد. در نظرسنجی صداوسیما نیز مجموع آرای کاندیدا‌های اصلاح طلب بیشتر از آرای مثبت کاندیدا‌های اصولگراست و در صورت اجماع اصلاح طلبان روی ظریف احتمال پیروزی او بالاست.
 
در این نوشته آمده: یک منبع نزدیک به ظریف به رویداد۲۴ گفته قبل از دولت روحانی و قرار گرفتن ظریف در پست وزارت امور خارجه، او گهگاه با آقای خاتمی جلسه داشت و با جریان اصلاح‌‌‌طلبان بی‌ارتباط نبود، ولی بعد از دولت روحانی دیگر هیچوقت در جلسات خاتمی شرکت نکرده است. از این رو می‌توان ظریف را یک اصلاح‌طلب از لحاظ ایدئولوژیک دانست نه تشکیلاتی.
 
پزشکیان: روحانی و ظریف درباره کاری که برای برجام کردند قابل قدر دانی هستند
روزنامه خراسان گفتگویی با پزشکیان کرده است. در ابتدای این گفتگو خبرنگار خراسان عنوان کرده: پزشکیان که در حوزه بنزین و شایسته سالاری و کرونا نقدهای جدی به دولت روحانی دارد ، بزرگ ترین نقطه قوت این دولت را برجام می داند و معتقد است اگر برجام نبود اوضاع کشور چه در حوزه سیاسی و چه اقتصادی بسیار بدتر از این بود.
 
 پزشکیان در پاسخ به این سوال که فکر می کنید دولت فعلی هم این مشکل را دارد؟ عنوان کرده: بله دارد به شدت هم دارد. ما شاخص برای به کارگیری نیروی انسانی نداریم شاخص ما حزب و جناح ماست هرچقدر هم ضعیف و بی ربط باشد. 
 
وی ادامه داده: شرکت های دولتی که نزدیک یک و نیم میلیون میلیارد تومان چرخش مالی دارند اکثرا دست آدم هایی است که با آن بخش ارتباطی ندارند و برخی مواقع ضرر می دهند ولی فوق العاده مدیریت هم می گیرند! این که دست دولت است و می تواند مدیریت کند.
 
در ادامه با انتقاد به دولت عنوان کرده: الان چندصد میلیون دلار می خواهیم برای خرید واکسن بدهیم اما سی میلیون دلار را حاضر نبودیم به مرکز تحقیقاتی خودمان بدهیم و این به نظرم استراتژی غلطی است که در پیش می گیریم.
 
وی در این گفتگو پیرامون طرح بنزین بیست هزار تومانی خود گفته: ما الان نزدیک دو میلیون میلیارد یارانه مخفی می دهیم به پتروشیمی ، به پولدارها می دهیم اما از نظر اعتقادی اگر قرار است یارانه بدهند در خوش بینانه ترین حالت باید برابر بدهند بنده اعتقاد دارم به طبقه محروم باید بیشتر بدهی و به طبقه برخوردار اصلا نباید بدهی آن وقت در جامعه آدم هایی پیدا نمی کنیم که برای نان شب قرض بگیرند .
 
در ادامه پزشکیان مدعی شده که رفتار فراجناحی دارد و همزمان که صد در صد اصلاح‌طلب است، به اصول مستحکمی معتقد است. نماینده سابق مجلس در رابطه با حضورش در انتخابات عنوان کرده: حضور من بیشتر برای این است که بتوانیم جلب مشارکت مردم را داشته باشیم .من نه دنبال قدرت هستم و نه پول و نه پست و در زندگی هم این را ثابت کردم.
 
پزشکیان در رابطه با وضعیت خانوادگی خود گفته که هیچ کدام از اعضای خانواده‌ش برای ادامه تحصیلات به خارج نرفته‌اند. وی در این باره ادامه داده: همه دوستان من بچه های شان در خارج هستند . من اگر می خواستم از موقعیت هایم برای خود  یا بستگانم استفاده کنم وضعیتم این نبود. تاکنون کسی از نزدیکانم را توصیه به جایی نکردم . هرکدام از این ها که این حرف ها را می زنند بررسی کنید ببینید خودشان چه می کنند.
 
پزشکیان در رابطه با احتمال انصرافش در انتخابات عنوان کرده: لاریجانی را گفته بودم و درباره جهانگیری اگر نظر مردم باشد کنار می روم و کمکش هم می کنم.
 
 
وی در پاسخ به منتقدان برجام عنوان کرده: اگر برجام بد است چرا بیرون نمی آیید؟ چرا اسرائیل و عربستان هم بدشان می آید؟
 
در ادامه پزشکیان اظهار داشته: البته ما نباید سیاست خودمان را با خوش آمد یا بد آمد آن ها تنظیم کنیم شاید اوباما و بایدن خوششان آمد این دلیل بد بودن برجام می شود ؟ 
 
پزشکیان در ادامه افزوده: سوال دیگر این است که اصلا از برجام هم بیرون آمدیم نقشه راه ما برای آینده چیست؟ می خواهیم کجا برویم؟ من از جلیلی پرسیدم هیچ جوابی نگرفتم و گفت نمی دانیم . پشت تریبون می گوییم برجام برای مردم نان نشد اگر از برجام بیرون بیاییم نان خواهد شد؟ یا بدتر خواهد شد؟
 
پزشکیان‌همچنین در گفتگو با خراسان عنوان کرده: روحانی و ظریف درباره کاری که برای برجام کردند قابل قدردانی هستند و همین برنامه باعث شد که ترامپ در شورای امنیت و سازمان ملل نتواند حتی یک مصوبه علیه ایران به تصویب برساند.
 
در ادامه در رابطه با منتقدان برجام مدعی شده: این ها علنا پشت تریبون می گویند اگر برجام احیا شود مردم یک مقدار راحت می شوند و طرف مقابل در انتخابات راحت برنده می شود پس نباید برجام احیا شود تا مردم تحت فشار باشند و به دولت فحش بدهند . این انصاف است؟
 
وی همچنین گفته: در این دوره شاهد هستیم تعداد زیادی از نماینده ها عزم پاستور کردند از جمله شما. آیا در بهارستان نمی شود به مردم خدمت کرد؟ اگر دنبال ریاست جمهوری بودید چرا در انتخابات مجلس شرکت کردید؟ 
 
دعوت ۲۲۰ نماینده مجلس از آیت الله رییسی
وطن امروز در رابطه با نامه اخیر نمایندگان مجلس عنوان کرده: ۲۲۰ نماینده مجلس طی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، با تشریح وضعیت و شرایط اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و تبیین شاخص‌های رئیس قوه مجریه مطلوب آینده، از وی برای حضور و نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری دعوت کردند. 
 
در بخشی از این نامه با اشاره به شرایط حساس و بحرانی کشور در عرصه‌های مختلف آمده است: اگر چه در تشدید برخی مشکلات اقتصادی، تاثیر تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی قدرت‌های سلطه‌جو قابل کتمان نیست اما بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران بدرستی بر این اعتقادند نسبت تاثیر تحریم‌ها در شکل‌گیری این شرایط، در قیاس با سایر مولفه‌ها بویژه ناکارآمدی و بی‌برنامگی دولت و دستگاه اجرایی کشور بسیار کمتر است. 
 
در ادامه این نامه با اشاره به سابقه آیت‌الله رئیسی در قوه‌ قضائیه و بستر فراهم شده در مبارزه با فساد و گسترش عدالت در این قوه، آمده است: باید اذعان کرد همه این سیاست‌گذاری‌ها و بسترسازی‌ها در صورتی که همراهی، همدلی، همکاری و اراده معطوف به اقدام و عمل قوه مجریه و هسته مرکزی آن بویژه شخص رئیس‌جمهور را در کنار خود نداشته باشد، نمی‌تواند به فرجام مثبت و سازنده منجر شود و چه بسا دیدن و شنیدن شعارها و وعده‌ها و تصمیمات و عدم انجام و اجرایی شدن آنها موجب دلخوری و دلزدگی مردم شده و از قضا سرکنگبین، صفرا بیفزاید!
 
 
نمایندگان مردم در ادامه این نامه خطاب به رئیس قوه‌ قضائیه با اشاره به اهمیت سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نوشته‌اند: انتخابات ریاست‌جمهوری 28 خرداد عرصه یک آزمون بزرگ برای خواص و عوام و مقطعی تعیین‌کننده برای آینده کشور است. مطابق آنچه در سطور گذشته عنوان شد، خوب می‌دانیم با نابسامانی‌هایی که حاصل ناکارآمدی‌های سالیان اخیر است، دولت و رئیس‌جمهور آینده، شرایط دشواری پیش رو دارند و موفقیت‌شان مجاهدتی عظیم می‌طلبد. 
 
در پایان این نامه با اشاره به «سوابق فکری، گفتمانی، اجرایی و مدیریتی» آیت‌الله رئیسی آمده است: ضمن احترام به همه شخصیت‌های بزرگواری که برای حضور در عرصه انتخابات دوره سیزدهم ریاست‌جمهوری اعلام آمادگی کرده‌اند و اذعان به توانمندی‌ها و صلاحیت‌های آنها، بر این اعتقادیم از منظر شمولیت شاخص‌ها و نیز توان اجماع‌سازی سیاسی و جذب آرای اکثریت مردم، جنابعالی نامزد اصلح و اولی به شمار می‌آیید، فلذا فارغ از جایگاه حقوقی و نیز با تاکید بر اصل استقلال قوه مقننه و اعمال کامل اختیارات نظارتی مجلس در قبال دولت آتی، از شما برای حضور در این عرصه خطیر دعوت به عمل  می‌آوریم.
 
واکنش روزنامه‌های زنجیره‌ای اصلاحات به کاندیداتوری آیت الله رئیسی
روزنامه شرق صرفا جملاتی از این نامه را منتشر کرده است. اما دیگر روزنامه‌های اصلاح‌طلب، مطالبی در تحلیل این نامه عنوان کرده‌اند. روزنامه آرمان ملی در واکنش به نامه نمایندگان مجلس به آیت الله رئیسی مدعی شده که جریان اصولگرایی درگیر اختلافات جدی است و در این باره اظهار داشته: درخواست از رئیسی برای کاندیداتوری یعنی «نه» واضح و شفاف به حمایت انتخاباتی از قالیباف که چندی پیش با رای نمایندگان رئیس مجلس شد. این دعوت نشان داد که اعتقادی به قالیباف حتی از سوی اصولگرایانی وجود ندارد که نمایندگانشان در مجلس هستند!
 
این روزنامه ادامه داده: وظیفه یک نماینده مجلس کمک به دولت و نهادهای دیگر برای رفع مشکلات است یا وقت و جلسه گذاشتن برای انتشار بیانیه دعوت از یک شخصیت و درخواست از او برای کاندیدا شدن؟ به‌طور قطع جامعه نمی‌پذیرد نماینده‌ای که با شعارهای رنگارنگ و دلنشین حل مشکلات توانسته به مجلس راه پیدا کند، وقت خود را به‌جای تحقق این وعده‌ها برای موضوعات سیاسی و جناحی و تبلیغ انتخاباتی صرف کند.
 
آرمان ملی همچنین عنوان کرده: در بخشی از این نامه آمده که«مهمترین و شاید تنها ایده و وعده دولت یعنی رفع مشکلات از طریق مذاکره نیز همانگونه که قابل پیش بینی بود، از همان ماه‌های نخست پس از توافق هسته‌ای با بدعهدی و پیمان‌شکنی طرف مقابل رو به افول رفت و امروز کمتر کسی است که در شکست مطلق آن ایده، تردیدی در ذهن داشته باشد.
 
 
در ادامه این مطلب آمده: کاش نمایندگان مجلس به مواضع آقای رئیسی درباره برجام توجه داشتند، به‌ویژه زمانی که گفت:« برجام یک سند ملی است که همه باید به آن احترام بگذارند» و این نمایندگان پیش از اقدامات انتخاباتی که از حوزه مسئولیت آنها خارج است، پاسخگوی این سوال ملت باشند که مخالفت‌ها و سنگ اندازی‌های آنها تا چه اندازه سبب کند شدن روند مذاکرات و لطمه به کشور شد.
 
روزنامه اعتماد در رابطه با حضور آیت الله رئیسی نوشته: نامه بلند‌بالاي نمايندگان مجلس براي درخواست از حضور به هم رساندن رييسي در انتخابات پيش‌رو حتي اگر اثرگذار هم نباشد، به نوعي نشان‌دهنده روابط اصولگرايان مجلس با محمدباقر قالبياف در جايگاه رييس مجلس و از جمله كانديداهاي احتمالي است. علاوه بر رييسي و قاليباف و منازعات پشت‌پرده بر سر اين دو كه هر روز هم جدي‌تر مي‌شود، خيل عظيم كانديداهاي اصولگرا نيز هر كدام مشغول تحركات انتخاباتي هستند.
 
 رورنامه وابسته به جریان اصلاحات در رابطه با سفر اخیر حداد عادل به قم عنوان کرده: قم همواره در ائتلاف‌هاي انتخاباتي تاثير بسياري داشته و تا پيش از درگذشت مصباح يزدي طيف‌هاي تندروتر اصولگرا به‌ جاي همراهي با جامعتين، با محوريت مصباح فعاليت سياسي مي‌كردند. با اين حال هنوز به‌روشني مشخص نيست كه كدام يك از روحانيون از اين حيث جايگزين مصباح شده است. 
 
 
 اعتماد با  اشاره به سعيد محمد اظهار کرده: از شب گذشته هم انتشار گسترده ويديوهايي از برخي شهروندان در حمايت از سعيد محمد جنجالي شده؛ چراكه برخي اين ويديوها توسط زنان با نوعي از حجاب كه عمدتا مورد پذيرش حاكميت نيست يا حتي زنان بدون حجاب ضبط و نشر داده شده است.
 
در ادامه این مطلب آمده: او البته ديروز مدعي شد كه هيچ ستاد انتخاباتي ندارد و گفت: «جهت احترام به قانون از همه عزيزان استدعا داريم ضمن رعايت حقوق مردم از هرگونه فعاليتي كه جنبه تبليغات انتخاباتي داشته باشد و نيز هرگونه مصاحبه يا گفت‌وگو در رسانه‌هاي استاني و ملي با اين قبيل عناوين خودداري فرمايند.
 
در ادامه این نوشته عنوان شده: ديروز اظهاراتي منتسب به سعيد محمد و به نقل از پايگاه خبري «مسيرنيوز» در رسانه‌ها منتشر شد كه از ورود سپاه پاسداران به ساخت مجموعه اطلس‌مال در مديريت سابق شركت ايرانيان اطلس گفت. او توضيح داد كه سال‌هاي ۸۸ تا ۹۰ شهرداري تهران در قبال مطالبات سپاه بايد مبالغي را پرداخت مي‌كرد، به همين جهت شهرداري تهران چند قطعه زمين‌ را با تغيير كاربري و بالا بردن ارزش ريالي به كاربري تجاري تبديل كرده و به سپاه بابت اين بدهي تحويل داد.
 
در این مطلب عنوان شده: او-سعید محمد-معتقد است كه قبول كردن اين زمين‌ها از سوي سپاه اشتباه بوده؛ چراكه به‌گفته او، قابليت فروش به شخص حقيقي يا حقوقي به صورت يكجا نداشته است كه بعد از گذشت ۵ سال هم رهبري عدم رضايت خود را از ورود سپاه به اين عرصه اعلام كرد و آن‌طور كه محمد گفته او را همان زمان به مديرعاملي شركت‌ ايرانيان اطلس منصوب كردند.