هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 مهر 1400
ساعت 11:52
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 5 ارديبهشت 1400 ساعت 18:09
يكشنبه 5 ارديبهشت 1400 17:15 ساعت
2021-4-25 18:09:31
شناسه خبر : 346724
صادق خرازی درپاسخ به اینکه «برخی‌ها معتقدند که دولت به دنبال بهره‌برداری انتخاباتی از مذاکرات وین است»‌ تأکید کرده: این کار به حراج گذاشتن امنیت ملی است.
صادق خرازی درپاسخ به اینکه «برخی‌ها معتقدند که دولت به دنبال بهره‌برداری انتخاباتی از مذاکرات وین است»‌ تأکید کرده: این کار به حراج گذاشتن امنیت ملی است.
گروه سیاسی - رجانیوز: روز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ سرنوشت سیاسی ایران به دست مردم رقم خواهد خورد و قوه اجرایی کشور به یکی از رجال سیاسی سپرده خواهد شد.
​در آستانه این واقعه مهم جریان‌های مختلف سیاسی، با پیکربندی جدیدی در حال برنامه‌ریزی برای کنش انتخاباتی هستند. اما امسال جبهه‌بندی چهره‌های دو جریان  اصلی سیاسی کشور تفاوت‌های عمده‌ای با وضعیت هر باره خود دارد. جناح اصلاحات که سال ۹۶ حول ایده برجام توانسته بود دولت را تصاحب کند، حالا چند پاره شده است‌. عدالت محوری، ادعای بهبود وضعیت اقتصادی، احیای برجام و ایده‌های بی‌ربط اینچنینی، نشان از عدم انسجام این جریان سیاسی دارد. 
همچنین انحلال شورای سیاست‌گذاری اصلاحات و بالا گرفتن حواشی در رابطه با کاندیدای احتمالی چند پارگی اصلاحات را تقویت کرده است. از کاندیدای احتمالی اصلاحات می‌توان به محمد جواد ظریف، اسحاق جهانگیری، پزشکیان، محمد رضا عارف، عباس آخوندی و علی لاریجانی اشاره کرد. 
 
معادلات جریان اصولگرایی به نحو دیگری است. حضور آیت‌الله رئیسی در راس قوه قضاییه شرایط را پیچیده کرده است اما تا به امروز کاندیدای احتمالی جریان اصولگرا سعید جلیلی، عزت الله ضرغامی،رستم قاسمی، پرویز فتاح و سعید محمد هستند.
 
مطبوعات دیروز:
 
 
 اهداف انتخاباتی مذاکرات وین، از زبان صادق خرازی
روزنامه جوان مصاحبه صادق خرازی با خبرگزاری فارس را منتشر کرده است. خرازی در رابطه با اینکه رئیس‌جمهور عنوان کرده «اگر بگذارند  می‌توانیم در این ۱۰۰ روز تحریم‌ها را بشکنیم» گفته: در مورد تعبیر آقای روحانی «که اگر بگذارند» باید عرض کنم چنانچه این «اگر» متوجه رقیب آن سوی میزمذاکره در خارج است که طبیعی است طرف خارجی نگذارد و محکم بایستد تا اینکه حداکثر خواسته هایش را به نحو اتم و اکمل تأمین کند. ولی اگر این «اگر بگذارند» معطوف به داخل است که من فکر نمی‌کنم مانعی برای دولت وجود داشته باشد. مهم آن است که سقف و کف خواسته‌های نظام که تعریف و تبیین شده تأمین و مراعات بشود.
 
وی همچنین عنوان کرده: در چنین شرایطی ما نباید به لحاظ نگرانی باختن قافیه به رقیب در داخل، رسیدن به یک توافق عجولانه یا با نرمش‌های غیرمتناسب وغیر متناظر را با توجیهاتی موجه بدانیم. 
 
خرازی تصریح کرده است: من در این مورد خاص مفهوم واژه «موانع» آن هم در مقیاس بزرگ را خیلی درک نمی‌کنم. متأسفانه فرصت‌هایی در این دولت از دست رفته و حرف و حدیث‌های مختلف و بعضاً متناقضی شنیده ایم که امید اندکی برای تدبیر‌ها باقی می‌گذارد.
 
 
وی در رابطه با اختیارات رئیس جمهور عنوان کرده: رئیس‌جمهور بر اساس قانون اساسی، شخصیت دوم مملکت بعد از رهبری است. اوهماهنگ‌کننده قوا بوده و مسئولیت اجرای قانون اساسی را دارد. حتی مسئولیت وی فراتر از خیلی مسائلی است که مردم ممکن است بدانند. رئیس‌جمهور در شرایط خاص اضطراری و بحرانی، اختیارات زیادی در تصمیم‌گیری‌های اساسی برای کشور دارد. اینکه کسی بتواند از این اقتدار در جای مناسب قانونی استفاده کند بحث دیگری است. 
 
خرازی در بخش دیگری از این گفتگو غفلت از «نگاه به شرق» را تقبیح کرده و گفته است: «در همان مقطع که شرقی‌ها پیشنهاد مذاکرات اقتصادی دادند، به دلیل غرب‌گرایی که در ایران وجود دارد به شرق توجهی صورت نگرفت و نتیجه آن از دست دادن طلایی‌ترین فرصت‌های تاریخی این کشور شد. 
 
او تأکید کرده است: سرکوب برخی عناصر و جناح‌های داخلی به بهانه برجام توسط رئیس دولت کار پسندیده‌ای نبود.
 
او در ادامه گفته: برجام تجاوز آشکار امریکایی‌ها و قلدری و هژمونی و نظام سلطه امریکایی از یک طرف و خیانت و ناجوانمردی اروپایی‌ها از سوی دیگر بود. 
 
وی همچنین عنوان کرده: امریکایی‌ها، اسرائیلی‌ها، برخی سران کشور‌های مرتجع عربی، ضد انقلاب ایرانی و اروپایی‌ها مخالف سند همکاری ایران و چین هستند. معلوم است در این موضوع (قرارداد ایران و چین) یک جریانی گرفتار درد عمیقی شده است. چون ایران می‌تواند با این مسیر نظام توسعه و ساختار اقتصاد خود را متحول کند.
 
وی درپاسخ به اینکه « برخی‌ها معتقدند که دولت به دنبال بهره‌برداری انتخاباتی از مذاکرات وین است »‌تأکید کرده است: این کار به حراج گذاشتن امنیت ملی است و هر کسی از سوی دولت اصول‌گرا، پایداری یا اصلاح طلب چنین هدفی داشته باشد، به امر غیر قابل بخششی فکر کرده و بهره برداری سیاسی انتزاعی از مقوله منافع ملی و امنیت ملی خیانت محسوب می‌گردد.
 
خرازی تصریح کرده است: واقعیت امر این است که آن جریان‌هایی که در بیرون از ایران خیرخواه مردم و کشور و تمامیت ارضی و حاکمیت ملی نیستند و تصمیم عدم حضور مردم در «انتخابات» را تبدیل به یک «رفراندوم» می‌کنند و متأسفانه بعضی از آقایان در سطوح بالای کشور با برخی از اظهارات خود با آن‌ها همنوایی می‌نمایند. امیدوارم مردم هوشمند ایران برای بار دیگر کشور را در برابر هجمه‌ها و طراحی‌های بیگانگان، حفظ و حراست کنند. 
 
روایت روزنامه اصلاح‌طلب از سکوت استراتژیک آذری جهرمی
روزنامه آفتاب مطلبی در رابطه با وزیر ارتباطات دولت روحانی منتشر کرده است. در این مطلب آمده: دولت روحانی نکات منفی کم نداشته و وزرای او نیز از این موضوع استثناء نبودند. فی المثل در حوزه مربوط به وزیر ارتباطات، انتظار جامعه این بود که شعارهای دولت در موردعدم فیلترینگ محقق شود ولی چنین نشد. با وجود آنکه وزیر مدعی بود از دست وی و دولت خارج است ولی این موضوع یک امتیاز منفی محسوب شد و می‌شود.
 
این روزنامه در ارتباط با مزیت‌های آذری جهرمی نوشته: جوانی و رسانه‌ای بودن او را بگذارید در کنار مدرن بودن اش. افکار، افعال و بیان آذری جهرمی پوسیده و فرسوده نیست و نسل جدید آن را درک می‌کند و می‌فهمد.
 
نویسنده آفتاب در تحلیل عمق سکوت آذری جهرمی عنوان کرده: بنده تصور می‌کنم این سکوت ناشی از بی‌میلی و فرار از انتخابات نیست بلکه به نوعی یک سکوت معنادار و استراتژیک است.
 
 
روزنامه نزدیک به دولت نوشته: چندی پیش در گزارشی پیشنهاد دادیم در انتخابات آتی لازم است یک نفر از دولت در مناظره‌ها حضور داشته باشد. این کاندیدا می‌تواند هم از کارنامه دولت دفاع کند تا مطلب ناحقی بی‌دفاع باقی نماند و هم مکمل کاندیدای اصلی جریان اصلاح‌طلب باشد. چندین گزینه برای این حضور وجود دارد که یکی از آنان می‌تواند آذری جهرمی باشد.
 
روزنامه اصلاح‌طلب پیش بینی کرده: اگر پیش‌بینی‌های روی کاغذ محقق شود و اتفاق خارق العاده‌ای رخ ندهد رئیس جمهور بعدی یک چهره تمام و کامل اصولگراست و در چنین صورتی آذری جهرمی می‌تواند حساب ویژه‌ای بر روی عملکرد ضعیف‌تر این دولت نسبت به دولت فعلی باز کند.
 
ثبت‌نام تاجزاده زاده چپ و راست اصلاحات را به جان هم انداخت
شرق در رابطه با نامزدی تاجزاده عنوان کرده: پس از اعلام موضع تاجزاده-مبنی بر شرکت در انتخابات- محمد عطریانفر در گفت‌وگویی نسبت به نامزدشدن احتمالی تاجزاده واکنش نشان داد و به «برنا» گفت: تاجزاده از دوستان خیلی خوب ماست، ولی تا این لحظه هیچ توضیح منطقی برای حضورشان مطرح نشده است. هر شهروند ایرانی می‌تواند در انتخابات شرکت کند، لکن یکسری مختصات در قانون اساسی تعریف‌ شده برای کاندیداهای ریاست‌جمهوری که مرجع تشخیص شورای نگهبان است. تصور نمی‌کنم که چرا دوست عزیزمان تاجزاده با توجه به این محدودیت‌ها و ملاک‌ها اقدام به طرح نام خود کرد.
 
در ادامه مطلب آمده: غلامحسین کرباسچی هم درباره این موضوع به کنایه سخن گفت و در گفت‌وگو با «ایلنا» مطرح کرد: من با اصل اعلام کاندیداتوری فردی مخالف نیستم، مخصوصا ایشان که یکسری صحبت‌هایی داشته‌اند و بعضی از دوستان هم به آن اشکال وارد کرده‌اند. به نظرم خوب است اگر وزارت کشور و شورای نگهبان ایشان را تأیید کنند و فکر می‌کنم این امر امتحان خوبی است که مشاهده کنیم مردم این نوع لحن و گفتار را انتخاب می‌کنند یا خیر.
 
در مقابل حزب کارگزاران، گروه دیگری در دفاع از تاجزاده بر آمده‌اند. در این باره شرق نوشته: جواد امام، از نیروهای نزدیک به سیدمحمد خاتمی در دفاع از تاجزاده به «اعتمادآنلاین» گفته است: آقای تاجزاده مجرم امنیتی نبوده بلکه اتهام سیاسی داشته و زندانی سیاسی بوده است؛ تاجزاده نه دزدی کرده و نه مشکل امنیتی داشته که بگوییم باید حتما رد صلاحیت شود. آقای تاجزاده به‌راحتی اعلام کرده که چنین اراده‌ای دارد، اما درعین‌حال گفته که هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیده است. 
 
 
شرق در ادامه به نقل از جواد امام عنوان کرده: در خیلی از کشورهای دنیا افراد از درون زندان برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی ثبت‌نام می‌کنند. امیدواریم شاهد تغییر رویکردی در مسئله بررسی صلاحیت‌ها و برگزاری انتخابات باشیم تا امکانی فراهم شود و همه کسانی که واجد شرایط هستند، در معرض رأی قرار بگیرند و مردم نیز رأی دهند تا صلاح کشور و نظام محقق شود.
 
در رابطه با مدافعان تاجزاده همچنین عنوان شده: محمدعلی ابطحی، از اعضای مجمع روحانیون مبارز هم از تاجزاده دفاع کرده و گفته است: حضور آقای تاجزاده را در انتخابات ریاست‌جمهوری بسیار مثبت می‌دانم و باید از ایشان تقدیر کرد که در این شرایط کاندیدای ریاست‌جمهوری شده است. ای کاش مشکلی در راه رقابت برای ایشان به وجود نیاید و شورای نگهبان و نهادهای نظارتی مانعی نباشند. 
 
در ادامه به نقل از ابطحی آمده: مصطفی تاجزاده که در درون جبهه اصلاح‌طلبان است، سقف مطالبات را مطرح می‌کند و در مقابلش کسانی هستند که کف مطالبات را مطرح می‌کنند؛ معتقدم این بهترین شرایط است که مردم بین سقف و کف، بخشی‌ را که می‌خواهند نماینده داشته باشد، انتخاب کنند.
 
در جمع بندی این اتفاقات آفتاب نوشته: به نظر می‌رسد حضور تاجزاده به‌دلیل مواضع متفاوتی که در همه این‌ سال‌ها درباره مسائل مختلف سیاسی اتخاذ کرده، مخالفان و موافقان سرسختی دارد و نکته جالب این است که تاجزاده علاوه بر آنکه در آماج حملات اصولگرایان قرار دارد، از میان نیروهای اصلاح‌طلب هم مخالفان مهمی دارد که البته شاید این تفاوت دیدگاه‌ها یادآور اختلاف‌نظرهایی باشد که میان دو جناح چپ و راست اصلاحات در میان دهه 70 وجود داشت. 
 
انتقاد آرمان ملی از علی مطهری
رورنامه آرمان ملی در مطلبی با عنوان «وقت انتخابات یاد حجاب اختیاری افتادید» در نقد علی مطهری نوشته: علی مطهری، نامزد احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری که اخیرا سخنان او درباره پوشش زنان حواشی بسیاری داشته، در گفت‌وگویی تصریح کرد: «هر چیز جایی دارد. اینکه فردی با ساپورت و بلوز، بیرون بیاید، حجاب اسلامی نیست؛ اما ساپورت با مانتو ایرادی ندارد. نمی‌شود در خیابان فقط با یک ساپورت تردد کرد. این سختگیری نیست. من هرگز قائل به سختگیری در حجاب نبوده‌ام اما تا فردی یک کلمه درباره حجاب می‌گوید، گفته می‌شود آن فرد به سختگیری اعتقاد دارد. وضع حجاب در کل کشور را قابل قبول می‌دانم.» 
 
 
مطهری در ادامه درباره حجاب اجباری افزود: «با موضوع جریمه حجاب در خودرو موافق نیستم. باید از کنار این موارد بگذرند. هر چه به این مسائل توجه کنید، بدتر می‌شود. ما مشکلی در حجاب نداریم و مردم با اراده خود آن را رعایت می‌کنند. الان حجاب تقریبا اختیاری است. اجباری آن است که طالبان می‌گفت اما با بعضی از این برخوردها که فردی با حجاب نامناسب دستگیر شود، موافق نیستم. باید از کنار این موارد گذشت. موارد نادری هست که فرد روسری خود را برداشته و باید از کنار این مسائل گذشت اما بازداشت و زندان سبب بدتر شدن موضوع می‌شود.»از پنجاه گل نکشفته کواکبیان تا شگفتی سازی‌های کارگزاران
 
پنجاه گل نکشفته کواکبیان تا شگفتی سازی‌های کارگزاران
خراسان به آخرین آرایش انتخاباتی در اردوگاه اصلاحات را روایت کرده است. در این مطلب آمده: مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم سالاری است، او در گفت و گوی اخیر خود با اشاره به این که  از حمایت از روحانی در انتخابات  پشیمان نیست و او در آن مقطع خیر الموجودین بوده است؛ مشکل دولت روحانی را  نبود چابکی و چالاکی لازم اعلام کرد وبا بیان این که لیبرال‌ها را به دولتم راه نمی‌دهم، افزوده: ۵ وزیر را به عنوان وزیران محوری کابینه قبل از انتخابات حتما معرفی خواهیم کرد و معاونین هم معرفی خواهند شد؛ این پنج وزیر وزیر اقتصاد، وزیر کشور ، وزیر خارجه، وزیر اطلاعات و وزیر دفاع هستند. 
 
کواکبیان همچنین درباره برنامه های خود از 50 گل نشکفته گفت که باید شکفته شوند: واقعیت این است که ما ۵۰ برنامه تدوین کردیم تحت این عنوان که ۵۰ گُل باید شکفته شود که اتفاقا ۱۵ برنامه اقتصادی است و ۱۰ برنامه سیاست داخلی و ۱۰ برنامه سیاست خارجی است و ۱۰ برنامه فرهنگی و اجتماعی است.
 
در ادامه با اشاره به داوطلبی رهامی در انتخابات خراسان نوشته: -رهامی-اعلام کرد که مهم ترین رقیب اش در انتخابات سید ابراهیم رئیسی است و حتی اگر ظریف هم پا به میدان بگذارد به نفع او نیز کنار نخواهد رفت:« ابراهیم رئیسی مهم ترین رقیب من است. من هیچ نقطه خاکستری در زندگی خود ندارم و بر اساس سوابق خود دلیلی برای ردصلاحیتم نمی بینم... ظریف تا این جا اعلام کرده است که نمی آید. اگر ظریف بیاید، نحوه دست یابی به اجماع اهمیت دارد. من  در این زمینه مدل دولت ائتلافی را مطرح کرده ام و با سایر داوطلبان انتخابات هم در این زمینه جلسه خواهم داشت. کنار رفتن شاید تعبیر خوبی نباشد.» 
 
وی افزوده: ما سال ۹۲ طبق آن شرایط، انتخاب سیاسی درستی کردیم و نمی‌گوییم انتخاب اشتباهی بود. بعد از این که شرایط برای آقای خاتمی فراهم نشد و آقای هاشمی هم ردصلاحیت شد و گفتند سن او بالاست؛ درنهایت به آقای روحانی رسیدیم. به‌میزان سهمی که در روی کار آوردن روحانی داشته‌ایم، از مردم عذرخواهی می‌کنیم. 
 
در ادامه در رابطه با آخرین وضعیت اصلاحات آمده: حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران اعلام کرده ، جریان سازندگی  با یک سورپرایز دقیقه نودی ، 4 گزینه اصلی خود را به ناسا معرفی کرده است:« امروز ما با ۴ کاندیدا پیشنهاد خود را به جبهه اصلاحات ارائه می کنیم و اسامی را در دقیقه ۹۰ رو می کنیم چون شاید در زمان ثبت نام، یکی از دوستان ما ثبت نام کند و از شگفتی های انتخابات باشد.
 
ضرغامی :آمده ام زیر میز بزنم !
رورنامه خراسان با ضرغامی، کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری گفتگویی داشته است. در بخشی از این گفت و گو آمده: آقای احمدی نژاد کار می‌کرد، آقای روحانی کار نمی کند. صبح تا شب در تلویزیون است، تابه حال هیچ وقت سابقه نداشته مثلاً هیئت دولت را زنده پخش کنند. من هیچ وقت این کار را نکردم اما شما الان این را نگاه کنید. از بس ایشان مدیریت شان ریموتی است من گفتم هر کسی یک بار با آقای روحانی تماس بگیرد، جزئی از سوابق مبارزاتی خواهد بود . این غلو نیست، اگر یک وزیری در طول این هشت سال هشت بار با آقای روحانی صحبت کرد، سوابق مبارزاتی اش تکمیل است. 
 
در ادامه ضرغامی پیرامون دیدار با احمدی نژاد گفته: همه این ها را تکذیب می کنم، ما یک سال می شود که یکدیگر را ندیدیم. ما هیچ وقت راجع به انتخابات با یکدیگر صحبت نکردیم. من اگر بخواهم ایشان را ببینم فکر می کنم بعد از انتخابات بهتر است تا هیچ شایعه ای شکل نگیرد . 
 
ضرغامی در رابطه با دولت تدبیر و امید گفته: آقای روحانی زمان جنگ بود، یک پروژه خودکفایی جنگ راه نمی افتاد. من به عنوان کسی که از فعالان پروژه های صنایع خودکفایی بودم و اولین پروژه تولید انبوه موشکی را راه اندازی کردم به شما می گویم، همین پیام رسان نشان داد که آقای روحانی اصولاً اهل این نیست که یک پروژه بزرگ ملی را پشتیبانی کند ولی  آقای احمدی نژاد بود.
 
وی در رابطه با فیلترینگ اینستاگرام عنوان کرده: من مطلع هستم، می بینم صفحات را که یک جوانی که به برکت این دولت تدبیر و امید کاری ندارد، رفته و یک صفحه راه اندازی کرده تا صنایع دستی بفروشد، من گفتم مخالف فیلترینگ اینستاگرام هستم. بقیه هم که یک شوخی بزرگ است. ما می گوییم توییتر فیلتر است، همه تشریف دارند. 
 
 
ضرغامی در رابطه با سیاست خارجه دولتش عنوان کرده: کارنامه برجام در طول این سال ها بهترین آینه است برای این که چه اتفاقی افتاد و تدبیر ما در ادامه این مسیر باید چه باشد . ببینید مهم ترین مسئله ما رفع تحریم ها بود. رفع تحریم ها یک مسئله است، دور زدن تحریم ها یک مسئله است، خنثی سازی تحریم ها یک مسئله است که به نظر من تنها راه حل پایدار و جدی برای حل مشکل تحریم که خودبه خود گفت وگو و مذاکرات را در هر سطحی با هر کشوری و در هر حوزه ای که انجام می شود می تواند تقویت کند ، داشتن ارزش افزوده است. یعنی شما باید قدرتمند بروید بنشینید و مذاکره انجام دهید.
 
در ادامه این گفتگو آمده: امنیت غذایی یعنی این که مردم زنده بمانند و بتوانند به یک سبد حداقل نیازهای اقلام اساسی دسترسی داشته باشند. البته   طوری طراحی می شود که مردم خیال شان راحت باشد. گوشت و مرغ و روغن و برنج و 10 تا 11 قلم اساسی برای آن ها فراهم است. یارانه های نقدی که من در ذهنم است، ادامه همین سیستم یارانه هاست حتی باید متناسب با تورم این ها افزایش داشته باشد اما عمده نگاه من برای این که تورم ایجاد نشود_ چون این پول نقدی که می دهیم تورم پشت آن ایجاد می شود_ سبد کالاست. منتها سبد کالا نه مثل این دولت که سال اول توزیع کرد و آن افتضاح به بار آمد. من تصاویر آن زمان را فقط در دولت نشان دادم، از من تشکر کردند و آقای نوبخت بر اساس همین تصاویر از مردم عذرخواهی کرد. 
 
وی  در پاسخ به این سوال که  «شما به تازگی چند بار راجع به زیر میز زدن صحبت کردید . منظور شما چیست و فکر نمی کنید اگر شما زیر میز بزنید چند سال طول می کشد تا اوضاع درست شود و مشکلات به زودی حل نمی شود؟» گفته: زیر میز زدن کاملاً روشن است که چه اتفاقی می افتد. ساختار ناکارآمد و پوسیده و در خیلی از حوزه ها فاسد و مافیایی جلوی هرگونه اصلاحات را گرفته است . رهبری می فرماید اژدهای هفت سر است، اژدهای حذف ، انحصار، رانت و رشوه و قدرت های خاص برای دادن مجوزها ، پنهان کاری و... من فهرست این ها را درآوردم یعنی به خصوص در هر حوزه ای که ما مشکل داریم ،مسائل خاص آن را درآوردم.
 
وی ادامه داده: باید با این ها مبارزه شود، اگر مبارزه نشود و شما بهترین طرح ها را داشته باشید به نتیجه نمی  رسید.  ببینید این شبکه فاسد متأسفانه از تقاطع اصحاب ثروت و قدرت ایجاد شده است. سابق این طور نبود. این ها تقاطع پیدا کردند و اژدهای هفت سر شدند . ما امروز با یک پدیده عجیب وغریب مواجه هستیم. ظاهرا میزها را می چینند و می گویند همه چیز در جای خودش است. بعد که می خواهید کار کنید می بینید همه محاسبات شما درست است ولی کار جلو نمی رود. تعبیر من زدن زیر میز است یعنی ما این بازی را نمی خواهیم. ما دیگر باید این بازی را عوض کنیم. 
 
وی در پاسخ به این سوال که «به هر صورت شما زیر میزهایی می زنید که یک عده آدم سال هاست روی آن میزها کار می کنند. تیمی که می خواهید بچینید خیلی مهم است. حداقل از آن آدم هایی که به این میزها وابسته اند یا منافعی دارند، نباشند» گفته: بله ، کسانی که تمام وجود آن ها حمایت از آقای روحانی بوده و در جلسات دفاع کردند و تمام حیثیت خودشان را برای آقای روحانی گذاشتند معلوم است این ها کم کم باید کنار بروند ،اگر معنای حرف شما این است که فقط جوان ها را می خواهید بیاورید پس آن تجربیات چه می شود؟ پاسخ شما روشن است .من بسیاری از مدیران باتجربه حزب اللهی،  انقلابی، خدمتگزار و ولایی را می شناسم که در این سیستم ها در سال های اخیر حذف شدند و رفتند و هیچ کس سراغی از آن ها نگرفت. این ها آدم های توانمندی هستند و من آن ها را برمی گردانم.
 
جهانگیری حامی جدی‌ای در میان اصلاحات نخواهد داشت
روزنامه اعتماد وابسته به حزب اعتماد ملی در انتقاد به کارگزاران عنوان کرده: گويا حزب كارگزاران سازندگي قصد دارد در اين دوره متفاوت ظاهر شود و جريان تازه‌اي به راه بيندازد.  كارگزاراني‌ها كه در بزنگاه‌هاي انتخاباتي و غيرانتخاباتي يكي، دو دهه گذشته نيز گاهي همچون تجربه انتخابات مجلس يازدهم، به‌‌رغم عدم انتشار فهرست از جانب مجموعه اصلاح‌طلبان، اقدام به ارايه فهرستي نصفه و نيمه كرد، حالا در آستانه انتخابات پيش‌رو از جمله طيف‌هايي است كه از ماه‌ها پيش درباره احتمال پي گرفتن مسيري متفاوت از مجموعه اصلاح‌طلبان مطرح بوده است.
 
در رابطه با اختلافات داخلی کارگزاران عنوان شده: اين‌بار اما يكي از اعضاي شاخص اين حزب خود مسيري متفاوت از كليت حزب پيش گرفته است. فائزه هاشمي، دختر آيت‌الله هاشمي، پدر معنوي كارگزاران سازندگي كه با حضور در يك اتاق مجازي گفت‌وگو در «كلاب‌هاوس» برخلاف ديگر كارگزاراني‌ها كه برخي از حضورشان در انتخابات حتي در صورت ردصلاحيت كانديداهاي اصلاح‌طلب مي‌گويند. البته اين موضع درحالي با انتقاد نسبي ديگر چهره‌هاي اصلاح‌طلب مواجه شد كه سفت‌وسخت‌ترين موضع را خود كارگزاراني‌ها داشتند. 
 
همچنین در رابطه با محسن هاشمی عنوان شده: -محسن هاشمی- گفته بود بايد در صحت عقل كسي كه در اين شرايط به كانديداتوري فكر كند، ترديد كرد. محسن هاشمي البته به تازگي موضعي خلاف آن گفته‌ها را با صراحتي بيشتر مطرح كرده و درنتيجه برخي ناظران، اين روش كجدار و مريز او را به عنوان راهبرد و استراتژي تبليغاتي- انتخاباتي‌اش تحليل كرده و مي‌گويند او خواسته به اين ترتيب، زودتر از موعد به دام تخريب‌هاي رقيب نيفتد. هرچند به باور بسياري، او حالا هم دغدغه تاييد صلاحيت دارد و هم اينكه مورد اجماع اصلاح‌طلبان باشد. 
 
 
در ادامه عنوان شده: محسن هاشمي‌رفسنجاني، اسحاق جهانگيري و محمدجواد ظريف طي هفته‌هاي گذشته به عنوان گزينه‌هاي احتمالي كارگزاران سازندگي در انتخابات رياست‌جمهوري مطرح بودند. در اين ميان درحالي كه گفته‌هاي اخير هاشمي نشان داده كه او تمايل به كانديداتوري دارد اما به شرط رفع نگراني‌هايش! درباره اسحاق جهانگيري درحالي تاكنون اخبار متناقضي منتشر شده كه سال گذشته برخي مي‌گفتند كه جهانگيري حتي تشكيلات سازماني را كه براي انتخابات فراهم كرده بود، تعطيل كرده و تصميم قطعي خود را براي عدم كانديداتوري گرفته است. اما از سال جديد زمزمه‌هايي دوباره درباره احتمال كانديداتوري او شنيده شد. 
 
رورنامه اعتماد در رابطه با شرکت جهانگیری در انتخابات نوشته: با اين حال چنانچه جهانگيري تصميم خود را براي كانديداتوري بگيريد، احتمالا از ميان ديگر احزاب اصلاح‌طلب چندان حاميان جدي و مهمي نخواهد داشت. چه آنكه برخلاف محبوبيت چندسال پيش، حالا به خاطر تداوم حضورش در دولت و عملكرد ضعيف دولت محل انتقاد است. اما به‌هرحال مشخص است كه كانديداتوري او همزمان با كانديداتوري ظريف عملياتي نخواهد بود و احتمالا تنها يكي از اين دو به ميدان مي‌آيند . 
 
همچنین اعتماد عنوان کرده: شنيده‌ها حاكي از آن است كه رايزني‌هاي فشرده‌اي درباره محمدجواد ظريف نيز شكل گرفته و باتوجه به اينكه او فعلا حاضر به كانديداتوري نيست، اين بحث‌ها را بايد منتفي بدانيم.
 
ديروز مرعشي حملات به ظريف و مذاكرات را نشان از «عقب‌ماندگي سياسي» خوانده و گفته است: ظريف در فضاي سياسي ايران طرفداراني جدي دارد و آمدن به تصميم خودش است.» پيش از اين هم ديگر اعضاي كارگزاران ظريف را كانديداي جدي خود اعلام كرده بودند. به‌هرحال احتمالا تا پيش از شروع نام‌نويسي كانديداها خبر تازه‌اي از ظريف منتشر نشود. 
 
این روزنامه در رابطه با کاندیداتوری تاجزاده نوشته: گويا كارگزاراني‌ها چندان از اين اتفاق خوشحال نيستند. محمد عطريانفر، ديگر عضو ارشد كارگزاران در اين باره به خبرگزاري برنا گفته است: «نظر خاصي در اين باره ندارم، تاجزاده از دوستان خيلي خوب ماست ولي تا اين لحظه هيچ توضيح منطقي براي حضورشان مطرح نشده است.