هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 11 مهر 1400
ساعت 06:18
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 4 ارديبهشت 1400 ساعت 08:54
شنبه 4 ارديبهشت 1400 08:31 ساعت
2021-4-24 08:54:22
شناسه خبر : 346677
سعید جلیلی در توئیتی انتخاباتی نوشت: از سرهنگ و حقوقدان» تا «جنگ و مذاکره : دوقطبی های موهومی که برای فریب مردم ساخته می شود. مذاکره یا جنگ؟ مشخص است کسی جنگ را انتخاب نخواهد کرد.
سعید جلیلی در توئیتی انتخاباتی نوشت: از سرهنگ و حقوقدان» تا «جنگ و مذاکره : دوقطبی های موهومی که برای فریب مردم ساخته می شود. مذاکره یا جنگ؟ مشخص است کسی جنگ را انتخاب نخواهد کرد.
گروه سیاسی - رجانیوز: روز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ سرنوشت سیاسی ایران به دست مردم رقم خواهد خورد و قوه اجرایی کشور به یکی از رجال سیاسی سپرده خواهد شد.
​در آستانه این واقعه مهم جریان‌های مختلف سیاسی، با پیکربندی جدیدی در حال برنامه‌ریزی برای کنش انتخاباتی هستند. اما امسال جبهه‌بندی چهره‌های دو جریان  اصلی سیاسی کشور تفاوت‌های عمده‌ای با وضعیت هر باره خود دارد. جناح اصلاحات که سال ۹۶ حول ایده برجام توانسته بود دولت را تصاحب کند، حالا چند پاره شده است‌. عدالت محوری، ادعای بهبود وضعیت اقتصادی، احیای برجام و ایده‌های بی‌ربط اینچنینی، نشان از عدم انسجام این جریان سیاسی دارد. 
همچنین انحلال شورای سیاست‌گذاری اصلاحات و بالا گرفتن حواشی در رابطه با کاندیدای احتمالی چند پارگی اصلاحات را تقویت کرده است. از کاندیدای احتمالی اصلاحات می‌توان به محمد جواد ظریف، اسحاق جهانگیری، پزشکیان، محمد رضا عارف، عباس آخوندی و علی لاریجانی اشاره کرد. 
 
معادلات جریان اصولگرایی به نحو دیگری است. حضور آیت‌الله رئیسی در راس قوه قضاییه شرایط را پیچیده کرده است اما تا به امروز کاندیدای احتمالی جریان اصولگرا سعید جلیلی، عزت الله ضرغامی،رستم قاسمی، پرویز فتاح و سعید محمد هستند.
 
مطبوعات دیروز:
 
علی مطهری: در میان هردو گروه ‌‌اصلاح‌طلب و اصول‌گرا حامیانی دارم
روزنامه دولتی همدلی مصاحبه‌ای با علی مطهری داشته است. در ابتدای این مصاحبه ادعا شده: _علی مطهری _همیشه مواضع فرهنگی داشته که به اصول‌گرایان خیلی نزدیک‌تر بوده است. مواضع فرهنگی او خیلی وقت‌‌ها هم جنجال‌ساز شده و هم مورد انتقاد فضای عمومی جامعه قرار گرفته است. با این حال مطهری با افکار خاص خود حالا به میان میدان آمده است. 
 
علی مطهری در این گفتگو اظهار داشته: به نظر من مشارکت قابل قبولی در انتخابات آینده خواهیم داشت، چون مردم به تأثیر آن بر آینده اقتصادی و سیاسی کشور توجه دارند. خصوصاً اگر مذاکرات وین به نتیجه برسد مردم بیشتر شرکت خواهند کرد. پیش‌بینی رأی آوردن یا نیاوردن کار مشکلی است.
 
 
وی در پاسخ به این سوال که  «نسبت شما در این انتخابات با جریان اصلاحات و اصول‌گرایی چیست؟ انتظار دارید از شما دفاع کنند؟» گفته: من در میان هردو گروه ‌‌اصلاح‌طلب و اصول‌گرا حامیانی دارم. هرکدام که از من حمایت کنند استقبال می‌کنم. اما به طور کلی مستقل وارد شده‌ام. برخی از آن‌ها صحبت‌هایی با من کرده‌اند.
 
ورود فومنی برای اصلاح اصلاحات!
محمد زارع فومنی دبیر کل حزب مردمی اصلاحات برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. روزنامه صدای اصلاحات وابسته به این حزب به نقل از وی نوشته: به عنوان اصلاح طلبی که همیشه در راه انقلاب، نظام و دفاع از رهبری انقلاب کوشا بوده است، به خواست طرفداران و هواداران وارد انتخابات شده و به شکل رسمی اعلام می کنم که جوانترین داوطلب انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ هستم و تمام توان خود را به کار خواهم گرفت که در این انتخابات بتوانم شعارها و برنامه های خود را محقق کنم.
 
وی افزود:کابینه من پر از نشاط، انقلابی گری، جوان و قدرتمند خواهند بود که البته نیمی از کابینه را خانه ها و نیمه دیگر را آقایان توانند تشکیل خواهند و از همین تریبون اعلام می کنم معاون اول من یک خانم خواهد بود.
 
فومنی همچنین عنوان داشته: اسم دولت من «دولت نخبگان ایرانی و برخواسته از ملت ایران» است. در دولت من هیچ مسئولی که قبلا متولیتی داشته و اموال خود را شفاف سازی نکرده، جایی نخواهد داشت.
 
 
وی با بیان اینکه من اصلاح‌طلب نواندیش هستم، اظهار داشت: ما نئواصلاح طلب ها می توانیم تاثیر مثبتی بر جامعه که اکنون بر آن خاکستر پاشیده اند، داشته باشیم. امیدوارم شورای محترم تگهان انتخابات را به چند نامزد محدود نکند و این بار فرصت را به جوانان باشند.
 
دبیر کل حزب مردمی اصلاحات در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا به نفع نامزد خاصی کناره گیری خواهید کرد یا خیر؟، گفت: بنده به نفع هیچ نامردی کنار نخواهم رفت و تا آخر در صحنه خواهم ایستاد و از تهدیدها و تهتها واهمه ندارم. اکثر اصلاح طلبان مردمی از من حمایت خواهند کرد و من کاری به اصلاح صلبانی که در بروز شرایط کنونی کشور هستند، ندارم و برای برای اصلاح اصلاحات وارد شده ام.
 
وی با تاکید بر اینکه ما سال ۹۲ از آقای روحانی حمایت کردیم که اشتباه بود، گفت: از مردم عذرخواهی می کنیم و امید وارم عذر ما را پذیرا باشند.
 
ظریف هم در مکاتبانش با رهبری و هم در اظهاراتش  قسم و آیه آورده است که نخواهد آمد
رورنامه سازندگی در مطلب انتخاباتی خود عنوان کرده: میرزایی نیکو نماینده اصلاح طلب مجلس در گفت وگو با ایلنا خبر داده که ظریف نامه ای به مقام رهبری نوشته است و اعلام کرده است در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نمی کند، میرزایی نیکو گفته است: «آقای ظریف هم در مکاتبانش با رهبری و هم در اظهاراتش چندین بار قسم و آیه آورده است که نخواهد آمد؛ البته ممکن است بعدها جاهایی سفارش کنند یا فشار بیاورند که ایشان بیاید و ممکن است اتفاق بیفتد اما تا امروز حداقل خودشان این کار را نکرده است.
 
رورنامه سازندگی در رابطه با اظهارات احمدی نژاد نوشته: احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین نیز با طرح اتهامات کلی به مقامات کشور تلاش می کند نظرها را به خود جلب کند. او در آخرین سخنرانی خود در جمع برخی از مردم اردبیل بیان کرده گفته است: یک طرف دنبال این است که به بهانه تشدید کروناء انتخابات را عقب بیندازد تا فرصت پیدا کند و شرایط را به نفع خود تغییر دهد، طرف دیگر هم دنبال این است که در سایه کرونا و مشارکت پایین مردم، نامزد خود را از صندوق در بیاورد. هر دو به دنبال کنار گذاشتن مردم از عرصه تصمیم گیری هستند. او همچنین مدعی شده است: جزيره خریده اند تا در صورت جوشیدن خشم ملت به آنجا فرار کنند!
 
سعید جلیلی: مذاکره یا جنگ؟ مشخص است کسی جنگ را انتخاب نخواهد کرد
در رابطه با کاندیدای احتمالی روزنامه سازندگی نوشته: اسدالله بادامچیان، دبیرکل حزب موتلفه اسلامی اعلام کاندیداتوری کرد و حالا خبر آمده که ابوالقاسم رئوفیان، دبیرکل حزب ایران زمین اعلام کاندیداتوری کرده است.
 
در ادامه این مطلب آمده: امیرحسین قاضی زاده هاشمی نماینده مجلس نیز ضمن اعلام کاندیداتوری گفته است که رقیبش در انتخابات ریاست جمهوری رضاخان» است. او در استدلال خود بیان کرده است: از چون نهاد اداره کشور برخاسته از رضاخان است و ادامه پیدا کرده است و آمده ام نهاد ۱۰۰ساله رضاخانی را به هم بریزم . 
 
در ادامه سازندگی عنوان کرده: سعید جلیلی دیگر نامزد اصولگرایان هم در توئیتی انتخاباتی نوشت: «از سرهنگ و حقوقدان» تا «جنگ و مذاکره : دوقطبی های موهومی که برای فریب مردم ساخته می شود. مذاکره یا جنگ؟ مشخص است کسی جنگ را انتخاب نخواهد کرد. جریان انقلابی با ایجاد دوگانه های واقعی مورد نیاز مردم نظیر عدالت یا فساد، دوگانه های واهی جریان تردید را از میان ببرد. 
 
برای داغ شدن انتخابات از فتنه‌گران استفاده شود!
سازندگی مصاحبه یکی از اعضای کارگزاران سازندگی در رابطه با کاندیداتوری تاجزاده را پوشش داده است. در این مطلب آمده: اگر ما به دنبال مشارکت حداکثری باشیم، طبیعت حضور هر یک از چهره های اصلاح طلب و اصولگرا می تواند موثر باشد؛ خصوصا اگر چهره هایی که در جامعه سیاسی ما به نوعی از حقوق خودشان محروم شدند و در چرخه سپاسی کشور مانند آقای تاج زاده و کسانی که بعد از انتخابات ۸۸ به زندان رفتند، محدود شده اند و منتقد شرایط کنونی هستند.
 
 
فعال اصلاح‌طلب تلویحا در انتقاد به تاجزاده عنوان کرده: آن چیزی که مهم تر از اهمیت حضور آقای تاجزاده در انتخابات و نامزدی ریاست جمهوری است، برنامه هایی است که ایشان ارائه می دهد. معتقدم برنامه های او باید واقع گرایانه باشد چرا که ما ناگزیریم از رفتارهای احساسی، هیجانی، تفکرات رویاپردازانه، خوشبینانه و روشنفکری بیش از حد بعد از این همه سال دوری کنیم و مشی و مرام واقع بینانه را برای زندگی مطلوب مردم و حکومت داری مطلوب است، به منصه ظهور بگذاریم.
 
وی ادامه داده: مشکلی که امروز جامعه ما با آن روبروست یک آتومی و بی هنجاری تفکر سیاسی است. باید بگویم جامعه دچار یک احساسات زودگذر است و متاسفانه عاملش هم محدودیت های سیاسی، امنیتی اقتصادی و دخالت بخشی از نهادها در چرخه دموکراسی خواهی است.
 
ترفندهای انتخاباتی دولتی‌ها در سایه مذاکرات وین
روزنامه فرهیختگان مطلبی با عنوان «تخفیف انتخاباتی» منتشر کرده است. فرهیختگان در ابتدای این مطلب  به گفته‌های روحانی در جلسه هیئت دولت اشاره کرده و به نقل از وی نوشته: -روحانی- به کسانی که به اعتقاد او، فکر می‌کنند با سنگ‌اندازی در راه رفع تحریم‌ها، در انتخابات پیروز می‌شوند، هشدار داد که کسی به چنین فردی «رای نخواهد داد.» 
 
در ادامه آمده: در سوی دیگر وزارت امورخارجه بیانیه‌ای صادر می‌کند و در آن با حمله به رسانه ملی و شبکه برون‌مرزی آن، وعده می‌دهد که به‌زودی «بخشی از اسناد غیرمحرمانه مذاکراتی برجام» را منتشر خواهد کرد تا نشان دهد که «تا چه میزان برجام و چارچوب آن ماحصل ابتکار و قدرت تیم ایرانی است.
 
فرهیختگان عنوان کرده: درحالی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، وزارت امورخارجه و رئیس‌جمهور از ارائه شفاف جزئیات مذاکرات خودداری می‌کنند و به‌‌جای آن تنها از «تحریم» ابزاری برای درهم کوبیدن منتقدان این سکوت نگران‌کننده استفاده می‌کنند که در‌مقابل طرف غربی به‌صورت هماهنگ با رسانه‌ها در تعامل هستند و بخشی از فرآیند مذاکرات‌شان را به وسیله رسانه‌ها و تاثیر آنها بر افکار عمومی دنبال می‌کنند.  
 
در ادامه عنوان شده: همین رویکرد و شبکه اظهارات دولت و جریان اصلاح‌طلب همسو با آن که تلاش می‌کنند بدون ارائه کوچک‌ترین جزئیاتی از مذاکرات، دهان تمام منتقدان را با اتهام «خوشحالی از تحریم‌ها» ببندند، نگرانی‌ها از مذاکرات هسته‌ای را افزایش داده است. این درحالی است که در 18 اردیبهشت‌ماه 97 و دقایقی پس از خروج آمریکا از برجام، نخستین فردی که از خروج آمریکا از برجام- حداقل در کلام- ابراز خوشحالی کرد، حسن روحانی بود.
 
 
در تحلیل وضعیت موجود فرهیختگان نوشته:-چیزی- که آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند و مقام وزارت خارجه آمریکا نیز آن را تشریح کرده است: «ما به‌دنبال آن هستیم که تفاهم‌های طولانی‌تر، قوی‌تر و گسترده‌تر با ایران(در موضوع برجام) داشته باشیم.» بنابراین آمریکا حاضر به لغو تمام آن تحریم‌هایی که ایران لیست کرده نیست و تنها بخشی از آنها را برخواهد داشت؛ بخشی را حفظ می‌کند و بخشی را نیز با مذاکره و گرفتن امتیازهای بیشتر کنار می‌گذارد. 
 
در این مقاله عنوان شده: حالا باید دید تیم مذاکره‌کننده ایرانی که وظیفه «لغو» تمامی تحریم‌ها از روز اجرای برجام را برعهده دارد، در وین به چه پیش‌نویسی دراین‌باره دست پیدا کرده است. متاسفانه تیم مذاکره‌کننده ایرانی الزامی به شفاف‌سازی در این موضوع نمی‌بیند و حتی گفت‌وگوی سخنگوی وزارت امورخارجه در کلاب‌هاوس بیش از کلی‌گویی‌های غیرقابل استناد دراین‌باره نبود. 
 
همچنین در این مطلب آمده: دولت آمریکا و تیم مذاکره‌کننده این کشور حتی در‌صورت بازگشت به برجام و جدا از تقسیم‌بندی تحریم‌ها به تحریم‌هایی که قابل‌رفع هستند؛ تحریم‌هایی که قابل رفع نیستند و تحریم‌هایی که پیچیده‌اند و نیازمند مذاکره هستند، بخشی از تحریم‌ها را نیز به جای «لغو»، «تعلیق» خواهند کرد. طرف آمریکایی با این توجیه که بخشی از این تحریم‌ها مصوبه کنگره است و نمی‌تواند آن را لغو کند، آنها را زنده نگاه خواهد داشت تا همیشه در دسترس باشد.
 
در ادامه عنوان شده: آمریکا درحالی از ظرفیت کنگره بهره‌برداری می‌کند که در ایران، متاسفانه مجلس شورای اسلامی، تنها مشغول تماشای این منازعه فریبکارانه است. هرچند با هر اقدام مجلس، دولت واکنش تندی نسبت به آن نشان خواهد داد اما نباید به خاطر ادعاهای بی‌منطق، چوب حراج بر منافع ملی در مذاکرات زد. باید مجلس شورای اسلامی نیز فعالانه وارد میدان شود تا طرف آمریکایی به جای بازی دادن ایران، لغو تحریم‌ها را به کنگره ببرد. 
 
در رابطه با مذاکرات آمده: تجربه برجام و مفاد حقوقی آن نشان می‌دهد. ایران به جای درگیری حقوقی و بررسی اینکه کدام تحریم‌ها لغو می‌شوند و کدام باقی خواهند ماند، با یک دستور‌کار عینی وارد مذاکرات شود؛ دستورکاری که در آن قید شده باشد باید روزانه امکان فروش 2.5 میلیون بشکه نفت برای ایران فراهم باشد و ارز حاصل از فروش نفت نیز به خزانه ایران بازگردد. براین اساس دیگر برای ایران مهم نخواهد بود که چه تحریمی در چه قالبی است و چگونه باید رفع شود. 
 
افول امید با روحانی
روزنامه ابتکار در یادداشتی پیرامون وضع کنونی عنوان کرده: البته مردم گرفتار در انواع مضايق اقتصادي و درگير با بلاي مرگبار كرونا حق دارند كه سر در گريبان غم‌هاي خويش به فكر فرداي خود هم نباشند و گويا در مجموع آنها كه توانايي لازم براي تغيير در ذائقه مردم را دارند از تلخي موجود استنكافي نشان نمي‌دهند. 
 
در ادامه ابتکار بدون اشاره به نقش دولت کنونی در شکل‌گیری وضعیت فعلی نوشته: به نظر مي‌رسد مردم احساس مي‌كنند با همه دقت و نجابت و خيرخواهي و مسووليت‌شناسي كه در انتخابات‌ مختلف از خود نشان داده‌اند، پاسخ شايسته دريافت نكرده‌اند و حتي نسبتي از تمايلات‌شان در امور كشور جاري نشده است. 
 
 
در ادامه با بررسی وضعیت کرونا عنوان کرده: اگر خيز چهارم كنترل نشود تعويق انتخابات بايد جدا مورد بررسي قرار گيرد حداقل آنكه واكسيناسيون مردم به آمارهاي قابل قبول رسيده باشد. اگر در انتخابات همه گرايش‌هاي موجود در كشور كه به قانون اساسي مقيد هستند امكان حضور داشته باشند و مردم احساس كنند كه ميان انواع گزينه‌ها دست به انتخابي آزاد و موثر خواهند زد مي‌شود بر همه پيچيدگي‌ها غلبه كرد و بر آتش اين همه نابساماني‌ها و افول اميدها و تضادها و تناقض‌ها آب گواراي اميد ريخت.