00/2/2 - 18:42 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 346668
اصلاح‌طلبان پس از تصمیم قطعی حسن خمینی برای کاندیدا نشدن، حملاتی را به او شروع کردند و نامزد دیروز ناگاه تبدیل به «محافظه‌کار بازنده» امروز شد.
اصلاح‌طلبان پس از تصمیم قطعی حسن خمینی برای کاندیدا نشدن، حملاتی را به او شروع کردند و نامزد دیروز ناگاه تبدیل به «محافظه‌کار بازنده» امروز شد.
گروه سیاسی - رجانیوز: روز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ سرنوشت سیاسی ایران به دست مردم رقم خواهد خورد و قوه اجرایی کشور به یکی از رجال سیاسی سپرده خواهد شد.
​در آستانه این واقعه مهم جریان‌های مختلف سیاسی، با پیکربندی جدیدی در حال برنامه‌ریزی برای کنش انتخاباتی هستند. اما امسال جبهه‌بندی چهره‌های دو جریان  اصلی سیاسی کشور تفاوت‌های عمده‌ای با وضعیت هر باره خود دارد. جناح اصلاحات که سال ۹۶ حول ایده برجام توانسته بود دولت را تصاحب کند، حالا چند پاره شده است‌. عدالت محوری، ادعای بهبود وضعیت اقتصادی، احیای برجام و ایده‌های بی‌ربط اینچنینی، نشان از عدم انسجام این جریان سیاسی دارد. 
همچنین انحلال شورای سیاست‌گذاری اصلاحات و بالا گرفتن حواشی در رابطه با کاندیدای احتمالی چند پارگی اصلاحات را تقویت کرده است. از کاندیدای احتمالی اصلاحات می‌توان به محمد جواد ظریف، اسحاق جهانگیری، پزشکیان، محمد رضا عارف، عباس آخوندی و علی لاریجانی اشاره کرد. 
 
معادلات جریان اصولگرایی به نحو دیگری است. حضور آیت‌الله رئیسی در راس قوه قضاییه شرایط را پیچیده کرده است اما تا به امروز کاندیدای احتمالی جریان اصولگرا سعید جلیلی، عزت الله ضرغامی،رستم قاسمی، پرویز فتاح و سعید محمد هستند.
 
مطبوعات دیروز:
تاجزاده کاندیدا می‌شود!/ لیلاز: اگر اختیارات دولت را چوب خشک داده بودند، وضعیت اقتصادی بهتر بود/ محمود صادقی: روحانی پیگیر وعده هایش نبود/ رئیسی باید ظریف را هم کاندیدا کند!/ وضعیت آخرین نظرسنجی‌های انتخاباتی
 
 
 سوءاستفاده اصلاح‌طلبان از حاج حسن آقا
روزنامه جوان امروز نوشته: محمد هاشمی، برادر مرحوم هاشمی رفسنجانی می‌گوید «آن‌هایی که حسن خمینی را نامزد کرده بودند، می‌خواستند از وجهه بیت امام (ره) استفاده و دولت را خودشان مدیریت کنند؛ من با این موافق نبودم.»
 
در این متن عنوان شده: محمد هاشمی در گفتگو با سایت مشرق، درباره عصبانیت اصلاح‌طلبان از تصمیم حسن خمینی برای کاندیدا نشدن می‌گوید: «بالاخره آن‌ها می‌خواستند از امتیاز حسن آقا و بیت امام (ره) در مقاصد سیاسی استفاده کنند. نکته مهم آن است که امام متعلق به یک حزب سیاسی یا حتی یک قوه نیست؛ ایشان متعلق به جهان اسلام است، و ما می‌بینیم در جهان آزاد ایده‌ها و آرمان امام (ره) به‌عنوان مدینه فاضله مطرح است، این سرمایه بزرگ حیف است فدای انتخابات شود. من مخالف بودم؛ اما آن‌سو بسیاری تشویق می‌کردند.
 
در رابطه با رفتار اصلاح‌طلبان آمده: اصلاح‌طلبان پس از تصمیم قطعی حسن خمینی برای کاندیدا نشدن، حملاتی را به او شروع کردند و نامزد دیروز ناگاه تبدیل به «محافظه‌کار بازنده» امروز شد که معتقد بودند اعتباری از خودش ندارد و اعتبارش به پدربزرگش است و سابقه اجرایی ندارد.
 
در ادامه متن آمده: البته اذعان می‌کند که اصلاح‌طلبان در دو بعد، نگرانی‌هایی نسبت به کاندیداتوری حسن خمینی داشته‌اند؛ یکی به جهت «رأی‌آوری» او و دیگری به جهت «تأیید صلاحیت» و در عین حال معتقد است که «رئیس‌جمهور شدن او نمی‌توانست شرایط را عوض کند.» 
 
 
هاشمی درباره ترکیب جدید جبهه اصلاح‌طلبان و لیدری تندرو‌ها معتقد است: بهزاد نبوی، علوی تبار و سایرین به تفکر اعتدالی هاشمی نزدیک نیستند؛ آن‌ها راه خودشان را می‌روند.
 
برادر مرحوم هاشمی رفسنجانی در خصوص مواضع فائزه هاشمی هم گفته که با او صحبتی نکرده و دیگر مراوده‌ای هم با او ندارد و اضافه می‌کند: ایشان سرتق است؛ البته خودش می‌گوید من سرتق هستم. خب این‌چنین آدمی حرف گوش نمی‌کند؛ آدم با کسی حرف می‌زند که بداند روی او تأثیرگذار است، بنابراین روی این ملاحظاتی که هست به سمت ایشان نمی‌روم، مگر آنکه از من بخواهند با ایشان صحبت کنم.
 
پاشنه آشیل لاريجاني حمایت از روحانی
روزنامه آرمان ملی در مطلبی در رابطه با احتمال ورود لاریجانی در انتخابات عنوان کرده: بهروز نعمتي كه به عنوان يكي از چهره‌هاي نزديك به علي لاريجاني شناخته مي‌شود، در اين نشست مجازي و بنا بر آنچه پايگاه خبري-تحليلي رويداد 24 منتشر كرد، درباره احتمال كانديداتوري لاريجاني گفته است: علي لاريجاني چه بخواهد چه نخواهد، كانديداي بالقوه انتخابات رياست‌جمهوري است.» او با تاكيد بر نامشخص بودن اوضاع و احوال اصولگرايان به ‌خصوص وضعيت كانديداتوري رييسي و قاليباف، گفته كه «هفته آينده تكليف بسياري از بزرگان مشخص مي‌شود.
 
در ادامه این مطلب آمده: -نعمتی- در واكنش به اينكه برخي ناظران لاريجاني را «لابي‌منِ قهار» مي‌خوانند، گفته كه «من مي‌دانم لاريجاني هرگز مثلا با رييس فراكسيون رقيب يك روز درميان به استخر نمي‌رفت كه بتواند راي بگيرد!. نعمتي همچنين گفته كه هيچ ‌يك از دو جناح اصولگرا و اصلاح‌طلب و البته آن‌طور كه او گفته «معتدلان»، «نمي‌توانند به سادگي از كنار نام لاريجاني عبور كنند.»
 
آرمان ملی ادامه داده: در اين ميان محمدعلي وكيلي، عضو فراكسيون اميد مجلس دهم كه لاريجاني را «از معدود شخصيت‌هاي ملي كشور كه مي‌تواند كشور را به خوبي اداره كند» خوانده در ادامه به مصايب احتمالي او در مسير كانديداتوري پرداخته و گفته است: يك پاشنه آشيل لاريجاني سند ۲۵ ساله همكاري با چين است كه در افكار عمومي مشخص نيست كه به عنوان خادم معرفي مي‌شود يا خائن!
 
در ادامه آمده: وكيلي پاشنه آشيل بعدي را «حمايت لاريجاني از دولت روحاني» خوانده و گفته: با همه اين اوضاع بايد ببينيم در دقيقه ۹۰ در انتخابات حضور پيدا مي‌كند يا نه. او فعلا در حال بررسي شرايط است.» از ديگر سو اما جليل محبي اصولگرا گفته كه «لاريجاني فرصتي براي عرض اندام ندارد و به نظرم پس از ابراهيم رييسي مي‌تواند مهم‌ترين كانديداي انتخابات باشد.
 
 
در این مطلب به نقل از ابطحي آمده: افرادي كه راي نمي‌دهند آمدن يا نيامدن لاريجاني براي‌شان اهميتي ندارد. ميان اصولگرايان اصيل سنتي علي لاريجاني را به ساير گزينه‌ها ترجيح مي‌دهند، اما قدرت‌شان تضعيف شده و در اصلاح‌طلبان نيز با تمام اتفاق‌هايي كه رخ داده، لاريجاني اولويت‌شان نيست. با توجه به تجربه حمايت از روحاني فكر نمي‌كنم به سمت حمايت از يك فرد غير اصلاح‌طلب بروند و زير علم او سينه بزنند.
 
جوان ادامه داده: موضع مسعود بهنود، روزنامه‌نگار ساكن لندن نيز در نوع خود جالب‌ توجه است. او گفته: عملكرد لاريجاني وزارت ارشاد بسيار خوب بود و از همان روز اولي كه به وزارت آمد تغييرات محسوس بود و از روز اول حملات به روزنامه‌ها قطع شد.»
 
در این مطلب عنوان شده: بهنود، لاريجاني را فردي«بسيار با متانت» توصيف كرده كه اين متانت را نيز تاكنون «به‌موقع براي نظام خرج كرده است.» بهنود معتقد است كه اگر لاريجاني تصميم به حضور گرفت، مطمئن باشيد كه همه رايزني‌ها را انجام داده و همه شرايط را براي حضور خود فراهم كرده و قطعا بي‌گدار به آب نمي‌زند و اگر آمد، يقينا بسياري از مسائل حل شده است.
 
در این متن آمده: جالب آنكه وحيد ايماني، چهره رسانه‌اي اصولگرا نيز مدعي شده كه «پيش از ماه رمضان شاهد اعلام حضور لاريجاني در انتخابات خواهيم بود و حتي جلسه بهروز نعمتي كه قرار است ۶ صبح باشد، در راستاي برنامه‌هاي انتخاباتي لاريجاني است. او كمپين و ستاد‌هاي انتخاباتي خود را به راه انداخته است.
 
تلاش آرمان ملی برای مطرح کردن خاتمی
روزنامه آرمان ملی برای چندمین بار بحث کاندیداتوری رئیس دولت اصلاحات را به پیش کشیده است. در مطلب آرمان آمده: حجت‌الاسلام سید‌محمد خاتمی به لحاظ شخصیت فردی و عملکرد اجرایی شخصیتی مقبول و محبوب در جامعه به شمار می‌رود و با توجه به سابقه درخشان در عرصه سکانداری امور اجرایی کشور می‌تواند جامعه را از شرایط موجود به وضع مطلوب سوق دهد. لذا کاندیداتوری وی در انتخابات یکی از مسائلی است که نباید به‌راحتی از آن گذر کرد و عزم و همت نهاد‌های ناظر و حاکمیت را می‌طلبد. 
 
در این مطلب عنوان شده:  نخستین گزینه در این میان-بعد از خروج سید حسن خمینی از انتخابات- محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه بود که مورد اجماع قریب‌به‌اتفاق اصلاح‌طلبان قرار ‌گرفت اما مخالفت‌های پی‌در‌پی وی برای حضور در انتخابات موجب شد عده‌ای از وی برای کاندیداتوری در انتخابات قطع امید کنند. 
 
در ادامه متن ادعا شده: قدر‌مسلم سید‌محمد خاتمی که با یک پیام ویدئویی 2 دقیقه‌ای و «تَکرار می‌کنم» مردم را به پای صندوق‌های رای می‌کشد و حسن روحانی را با 24 میلیون رای راهی پاستور می‌کند با کاندیداتوری خود، تایید‌صلاحیت و حضور در رقابت‌های انتخاباتی به طریق اولی می‌تواند جامعه را با خود همراه کرده و کرسی ریاست‌جمهوری را از آن خود کند و جامعه را از شرایط فعلی نجات داده و به ساحل امن رهنمون سازد.
 
مرعشی روحانی را با مصدق و هاشمی مقایسه کرد
روزنامه سازندگی گزارشی از دیدار روحانی با احزاب سیاسی نزدیک به دولت تهیه کرده است. در این اجلاس احزابی مانند حزب کارگزاران سازندگی، حزب اتحاد ملت ، حزب موتلفه اسلامی، حزب اعتدال و توسعه، حزب توسعه ملی و البته جبهه اصلاحات ایران حضور داشتند. این جلسه بعدازظهر روز سه شنبه ۳۱ فروردین برگزار شده است.
 
در این ديدار حزب موتلفه اسلامی به معرفی تیم اقتصادی کابینه آینده یحیی آل اسحاق وزیر بازرگانی هاشمی رفسنجانی و عضو قدیمی حزب موتلفه اسلامی پرداخته است.
 
سازندگی در گزارش این جلسه عنوان کرده: سید حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی ایران دو کار مهم روحانی را این گونه معرفی کرد: در دولت اول تاسیس برجام و در دولت دوم مقاومت برای حفظ برجام و ابراز امیدواری کرد که در این روزهای آخر دولت موفق به احیای برجام هم بشود. 
 
وی در ادامه روحانی را از دو جهت با مرحوم مصدق مقایسه کرده و گفته : اول از آن جهت که روحانی هم مانند مصدق نهضتی ملی برای به رسمیت شناختن حقوق ایران را رهبری کرد و همان گونه که مصدق صنعت نفت را ملی کرد، روحانی هم صنعت هسته ای را قانونی کرد و حق غنی سازی ایران را تثبیت کرد.
 
وی ادامه داده: دوم از آن رو که همان قدر که مصدق به اقتضائات کار سیاست داخلی و تشکیلاتی بی توجه بود و از جبهه ملی پشت خود حمایت نکرد روحانی هم چندان عنایتی به جبهه اصلاحات نداشت و برای سیاست خارجی خود پشتوانه سیاست داخلی ساخت.
 
 
 مرعشی البته روحانی را با هاشمی هم قیاس کرد، از جهت پایان جنگ که خود روحانی هم در پذیرش قطعنامه ۵۹۸ دستیار هاشمی بود.
 
کارگزاران در رابطه با نماینده حزب اتحاد ملت ایران نوشته: منصوری که از سیاسیون زن مطرح در سال های اخیر است به رئیس جمهور گفت: ما مشکلات شما را درک می کنیم که اگر سیدمحمد خاتمی هر ۹ روزیک بحران داشت، شما در این ۸ سال گاه روزهایی داشتید که در آن با بحران مواجه بودید. 
 
وی در ادامه دو کار مهم روحانی را برشمرد: اول تاسیس و تداوم برجام و  تقویت زیرساخت های اینترنتی کشور.
 
 منصوری از هیئت دولت انتقاد کرد که وزیران کمتر از رئیس جمهور حاضر به دفاع از دولت هستند و به رئیس جمهور پیشنهاد کرد در این ماه های پایانی خود مسئولیت دفاع از دولت را برعهده بگیرد، هرچند که باید شجاعانه و به صراحت ضعف های دولت را هم بگوید. 
 
عطریانفر در این جلسه از گذار روحانی از چهرهای امنیتی به چهره ای سیاسی و از چهرهای سیاسی به چهر های ملی گفت و یادآوری کرد که ۱۶ سال قبل همین حرف ها را به سید محمد خاتمی هم گفته است.
 
تله دوقطبی هسته‌ای، برگه برنده اصلاحات
فرهیختگان خطاب به جریان اصولگرایی نوشته: آنچه در متن پیش‌رو از نظر می‌گذرد برآمده از جمع‌بندی نتایج رفتارهای اشتباه و خطاهای بزرگ در سیاست‌ورزی کسانی است که در سال‌های گذشته تحت لوای جریان اصولگرایی وارد میدان انتخابات شده‌اند و اکنون در فواصلی نسبت به مرکزیت این جریان ولو با نام‌های متفاوت ایستاده و مجددا درحال تکرار همان اقداماتی هستند.
 
در این مطلب عنوان شده: در روزهای اخیر و همزمان با جدی‌شدن مذاکرات وین، بخشی از سیاسیون منتقد دولت با نادیده گرفتن واقعیات جامعه یعنی نگاه مثبت بخش عمده‌ای از مردم به اثرات توافق، به‌گونه‌ای اظهارنظر می‌کنند که گویی مخالف اصل مذاکره و رفع تحریم هستند، اظهارنظرهایی که باعث‌شده فضای مانور زیادی برای دولت حسن روحانی و حامیانش ایجاد شده و پس از حجم انبوهی از ناکارآمدی و اتفاق‌های تلخی که برای مردم در این سال‌ها رقم زدند، اکنون ژست حمایت از مردم و بهبود وضعیت اقتصادی جامعه بگیرند.
 
 
در رابطه با وضعیت اصلاحات فرهیختگان نوشته: این راهکار احتمالا اصلی‌ترین دستورکار برای پوشش ناکارآمدی 8ساله دولت‌های یازدهم و دوازدهم خواهد بود از این‌رو منتقدان دولت باید با دقت تمام و در نظر گرفتن واقعیات جامعه نقشه بازی خود را تغییر داده و زمین بازی جدیدی تعریف کنند. 
 
همچنین در ادامه نویسنده عنوان کرده: هوشمندی طرف غربی در مذاکرات قابل پیش‌بینی است، بدین معنا که ممکن است آنها برنامه‌ای برای بازی با جریان‌های سیاسی درون ایران داشته باشند تا در آستانه انتخابات بر فضای روانی مسلط شوند یا تغییراتی را در آن ایجاد کنند. بعید نیست با همین برنامه، پیشرفتی ناگهانی در مذاکرات اتفاق بیفتد و برای مثال ناگهان بخشی از دارایی‌های ایران آزاد شود. 
 
در بندهای پایانی مطلب آمده: منتقدان دولت باید به مردم نشان دهند که آنها نیز به‌دنبال رفع کامل تحریم هستند و در این مسیر از کسانی که در خط مقدمند حمایت می‌کنند، البته با حفظ چارچوب‌ها و مطالبات واقعی.