هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 31 فروردين 1400 ساعت 18:44
سه شنبه 31 فروردين 1400 18:38 ساعت
2021-4-20 18:44:40
شناسه خبر : 346610
اگر تاکنون شعار جدایی ورزش از سیاست معنی و مفهومی داشت، امروز این شعار حتی روی کاغذ هم اعتبار خود را از دست داده است.
اگر تاکنون شعار جدایی ورزش از سیاست معنی و مفهومی داشت، امروز این شعار حتی روی کاغذ هم اعتبار خود را از دست داده است.

گروه سیاسی-رجانیوز: اگر تاکنون شعار جدایی ورزش از سیاست معنی و مفهومی داشت، امروز این شعار حتی روی کاغذ هم اعتبار خود را از دست داده است.

 

به گزارش رجانیوز، یکشنبه هفته جاری(29 فروردین ماه 1400)، 12 باشگاه بزرگ فوتبال اروپا، پس از مدت‌ها مذاکره، رویای چندین ساله‌شان را عملی کرده و تأسیس سوپرلیگ اروپا را اعلام کردند.

 

رئال مادرید، بارسلونا و اتلتیکو مادرید از اسپانیا، منچستریونایتد، آرسنال، چلسی، تاتنهام، منچستر سیتی و لیورپول از انگلیس، اینترمیلان، آث میلان و یوونتوس از ایتالیا به‌عنوان باشگاه های موسس سوپرلیگ اروپا نام برده شده‌اند.

 

در بیانیه رسمی باشگاه رئال مادرید اسپانیا، این لیگ که رسماً در مقابل لیگ قهرمانان اروپا قد علم کرده است، از تابستان پیش رو شروع به فعالیت خواهد کرد.

 

در بیانیه باشگاه رئال مادرید آمده است: «تاسیس این سوپرلیگ زمانی سرعت گرفت که دنیای فوتبال تحت تاثیر پاندمی کرونا ضرر و زیان اقتصادی فراوانی دید. در طی سال های اخیر باشگاه های موسس در پی بهبودی کیفیت رقابت های فوتبال اروپایی در بالاترین سطح و به خصوص تاسیس یک سوپرلیگ با حضور بهترین های فوتبال اروپا بودند تا بتوانند هر هفته با یکدیگر مسابقه دهند.»

 

البته این اقدام 12 باشگاه بزرگ اروپایی بی‌پاسخ نماند. بلافاصله پس از اعلام خبر تأسیس سوپرلیگ، اتحادیه فوتبال اروپا ضمن محکوم کردن اقدام باشگاه‌های مطرح اروپا، اعلام کرد که تیم‌های حاضر در سوپرلیگ را از تمامی رقابت‌های فوتبال اخراج خواهد کرد.

 

فیفا، فدراسیون جهانی فوتبال نیز در مواضعی مشابه موضع یوفا، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که بازیکنان تیم‌های مذکور، اجازه حضور در مسابقات بین‌المللی و به ویژه جام جهانی را نخواهند داشت.

 

واکنش منفی و موضع‌گیری های فیفا و اتحادیه فوتبال اروپا علیه تصمیم 12 باشگاه فوتبال اروپایی، طبیعی و اساساً قابل حدس بود که تأسیس سوپرلیگ اروپا، آن هم خارج از کنترل و نظارت متولیان فوتبال در اروپا و جهان، با واکنش منفی روبرو خواهد شد. اما نکته جالب توجه ماجرا، ورود مقامات سیاسی برخی از کشورها به یک موضوع ورزشی بود.

 

روز گذشته بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس ضمن محکوم کردن ایده سوپرلیگ، در اظهاراتی گفت: این خبر خوبی برای هواداران نیست و همچنین خبر خوبی برای فوتبال در این کشور(انگلیس) محسوب نمی شود.

 

نخست وزیر انگلیس اعلام کرده است که هر کاری لازم باشد می‌کند، تا از تحقق ایده سوپرلیگ اروپا جلوگیری کند. جانسون با مزخرف خواندن طرح سوپرلیگ اروپا قول داده است که تا این طرح کارت قرمز مستقیم، دریافت کند از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

 

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه نیز با اتخاذ مواضعی مشابه بوریس جانسون، ایده سوپرلیگ اروپا را محکوم کرد. البته مکرون درحالی طرح سوپرلیگ را محکوم کرده است که هیچ یک از باشگاه‌های فرانسوی در بین 12 تیم عضو آن نیستند.

 

تشخیص مفید بودن یا اثرگذاری منفی سوپرلیگ اروپا بر فوتبال دنیا، بر عهده خاک خورده‌های مستطیل سبز است. اما آنچه که اکنون با صراحت می‌توان گفت، این است که با ورود و دخالت سیاست مداران در حوزه ورزش، شعار «جدایی ورزش از سیاست» بی اعتبار تر از همیشه است.