00/1/30 - 16:24 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 346586
 امید دانا پس از پناهندگی دچار پارادوکس می‌شود و اقدامات و اظهارات متناقض او بیانگر عدم‌تعادل سیاسی و فکری اوست.
امید دانا پس از پناهندگی دچار پارادوکس می‌شود و اقدامات و اظهارات متناقض او بیانگر عدم‌تعادل سیاسی و فکری اوست.
گروه سیاسی - رجانیوز: روز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ سرنوشت سیاسی ایران به دست مردم رقم خواهد خورد و قوه اجرایی کشور به یکی از رجال سیاسی سپرده خواهد شد.
​در آستانه این واقعه مهم جریان‌های مختلف سیاسی، با پیکربندی جدیدی در حال برنامه‌ریزی برای کنش انتخاباتی هستند. اما امسال جبهه‌بندی چهره‌های دو جریان  اصلی سیاسی کشور تفاوت‌های عمده‌ای با وضعیت هر باره خود دارد. جناح اصلاحات که سال ۹۶ حول ایده برجام توانسته بود دولت را تصاحب کند، حالا چند پاره شده است‌. عدالت محوری، ادعای بهبود وضعیت اقتصادی، احیای برجام و ایده‌های بی‌ربط اینچنینی، نشان از عدم انسجام این جریان سیاسی دارد. 
همچنین انحلال شورای سیاست‌گذاری اصلاحات و بالا گرفتن حواشی در رابطه با کاندیدای احتمالی چند پارگی اصلاحات را تقویت کرده است. از کاندیدای احتمالی اصلاحات می‌توان به محمد جواد ظریف، اسحاق جهانگیری، پزشکیان، محمد رضا عارف، عباس آخوندی و علی لاریجانی اشاره کرد. 
معادلات جریان اصولگرایی به نحو دیگری است. حضور آیت‌الله رئیسی در راس قوه قضاییه شرایط را پیچیده کرده است اما تا به امروز کاندیدای احتمالی جریان اصولگرا سعید جلیلی، عزت الله ضرغامی،رستم قاسمی، پرویز فتاح و سعید محمد هستند.
 
 مطبوعات دیروز:
افشاگری در ثانیه‌های پایانی/ روحانی آبرویی برای اصلاحات باقی نگذاشته است/ فرمان اقتصاد ایران در دست رئیس جمهور آمریکا/ کارگزارن علیه خانواده هاشمی/ زمین سوخته‌ای که تدبیر و امید بجا گذاشت
 
 
علی مطهری:شورای نگهبان نسبت به من اشتباه سهوی کرده است!
روزنامه آفتاب یزد مصاحبه‌ای با علی مطهری ترتیب داده است. در این‌گفتگو علی مطهری در پاسخ به این سوال که «شما در انتخابات مجلس رد صلاحیت شدید، چه طور ممکن است در انتخابات ریاست جمهوری تایید صلاحیت شوید؟» گفته: به نظر من رد صلاحیت برای مجلس یازدهم خطای سهوی شورای نگهبان بود زیرا هیچ دلیل قانع کننده‌ای وجود نداشت. تا حدی هم این تصمیم حاصل برخوردی بود که ما در شورای نگهبان با آن‌ها داشتیم؛ یعنی بعد از رد صلاحیت، بنده را دعوت کردند و در جلسه‌ای که با حضور یکی از حقوقدانان شورای نگهبان که کارشناس پرونده بود برگزار شد بعد از حرف‌های کلی موارد مورد نظرشان را گفتند و سه مورد از اظهار نظرات بنده را به عنوان خلاف نظر نظام ذکر کردند که در انتها من از حرف‌های گفته شده ناراحت شدم. 
 
وی ادامه داده: تعجب کرده بودم که چطور ممکن است یک عضو حقوقدان شورای نگهبان که ممکن است استاد دانشگاه هم باشد چنین نگاهی دارد و همانجا گفتم متاسفم و حیف خون شهید مطهری که به زمین ریخت و جلسه را ترک کردم.!اگر در آن جلسه حرف‌های آن‌ها را درست می‌دانستم و مواضعشان را قبول می‌کردم به احتمال قوی صلاحیت من تایید می‌شد. لذا به نظر من دلیل قانع کننده‌ای برای رد صلاحیت من وجود ندارد. 
 
علی مطهری در ادامه قانون را تفسیر کرده و گفته: عدم التزام عملی به نظام یعنی قیام مسلحانه یا اینکه مثلا کسی آَشوب درست کند که مردم به خیابان بیایند و سطل آشغال آتش بزنند. به این موارد عدم التزام می‌گویند ولی اینکه باید همه افراد دقیقا یک حرف را بزنند اصلا مقدور و درست نیست. طبیعتا من هیچ وقت چنین رویه‌ای را قبول ندارم.
 
 
او در رابطه با ارتباط مذاکرات اخیر و انتخابات گفته: امیدهایی مانند احتمال رفع تحریم‌ها، احتمال احیای برجام و طبعا احتمال بهبود وضعیت معیشتی مردم به وجود آمده است. اگر این رویه به خوبی پیش برود در همین بیش از دو ماهی که به انتخابات باقی مانده است و اگر کاندیداهای مورد نظر مردم بتوانند در صحنه حاضر باشند من فکر می‌کنم مشارکت خوبی از سمت مردم خواهیم داشت.
 
وی در حالی که از حامیان حسن روحانی در انتخابات بوده پیرامون حضور روحانیت گفته: من همچنین با حضور روحانیون در انتخابات ریاست جمهوری مخالف هستم زیرا روحانیون بهتر است پست اجرایی دولتی نگیرند مگر در شرایط اضطراری و در حال حاضر اضطراری وجود ندارد و بهتر است رئیس جمهور، روحانی نباشد.
 
نظر محمود واعظی در رابطه با جهانگیری مهم نیست
آفتاب یزد در مطلبی با عنوان «چرا جهانگیری باید کاندیدا شود؟» در پاسخ با انتقاداتی که از جهانگیری و دولت حسن روحانی می‌شود نوشته: مهم نیست محمود واعظی چه نظری دارد یا بدنه ی اصلاح‌طلبان تا چه اندازه با تحلیل‌ها و توضیحات معاون اول رئیس جمهور همراه باشند اما حضور جهانگیری در دولت بیش از آن که باعث ارتقای جایگاه وی باشد سبب شد او تخریب شود.
 
آفتاب یزد در رابطه با جهانگیری ادامه داده: هیچ کس همچون جهانگیری یارای پاسخگویی به استدلال‌ها و پرسش‌هایی که سرشار از ابهامات است را ندارد زیرا او در بطن و متن رخدادهای این هشت سالِ سخت قرار داشته و از پس حریفان برخواهد آمد.
آفتاب یزد در جمع بندی خود نوشته:  هنر جهانگیری در تغییر میدان بازی و به دست گرفتن ابتکار عمل است. تجربه ثابت کرده اسحاق جهانگیری در پس سال‌ها تجربه مدیریتی و آشنایی به تمامی بیرون و اندرون نحله‌های سیاسی در کسری از ثانیه می‌تواند زمین بازی و حتی شرایط رقابت را عوض کند که با یک «فلاش بک» به مناظره‌های 92 و 96 خواهیم دید این جهانگیری بود که در بسیاری از موارد بازی را تغییر دارد.
 
روزنامه نزدیک به قالیباف: اگر می‌خواستید رئیس جمهور شوید، چرا به مجلس رفتید؟
روزنامه خراسان مصاحبه‌ای با نیکزاد، کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری صورت داده است. در این گفتگو در رابطه با وضعیت کشور عنوان شده: در داستان مرغ این دو وزیر با هم صورت جلسه امضا کردند اما رئیس جمهور وتو کرد مگر می شود این قدر در کشور ناهماهنگی وجود داشته باشد. یارانه ای که امروز در حوزه انرژی به اغنیا می دهیم 23 برابر فقراست و این ساختارها تا به هم نریزد نمی توانید عدالت را برقرار کنید . وقتی 150هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارید باید از نفت خرج کنید . وقتی 20میلیارد دلار قاچاق کالا دارید نمی توانید تولید را رونق دهید.  
 
وی در رابطه با عملکرد خود گفته:  از من پر رزومه تر در قوه مجریه در بین کاندیداها نیست . من کارمند   مدیر و مدیرکل ، رئیس سازمان ، معاون استاندار و استاندار  معاون وزیر کشور و وزیر بودم . استاندار نماینده عالی نظام و رئیس جمهور در یک استان است . استاندار فرابخشی کار می کند و رئیس شورای تامین استان است ، استاندار در مباحث فرهنگی سیاسی و عمرانی وارد می شود . من از کارمندی تا وزارت را در قوه مجریه رفته ام . در نهادهای وابسته به رهبری هم بودم در قوه مقننه هم کار کردم و یک سابقه و یک لیسانس هم در حوزه قضایی دارم و تا حدودی می شناسم. 
 
نیکزاد در پاسخ به اینکه اگر می خواستید رییس جمهور شوید، چرا نماینده مجلس شدید گفته: در حوزه انتخابیه بنده که من بالاترین رای را آوردم همه می گویند که رئیس جمهور بشوم چون شان ریاست جمهوری با نمایندگی فرق دارد . اگر حوزه انتخابیه من راضی نباشد من به این موضوع ورود نمی کنم ضمن این که زیاد نیستند و 25اردیبهشت مشخص می شود که چه کسانی هستند .
 
 
نماینده مجلس در پاسخ به انتقاد نزدیکان قالیباف به کنار نرفتن آیت الله رئیسی به نفع قالیباف در انتخابات ۹۶ گفته: آقای رئیسی در آن مقطع خیلی دیر وارد انتخابات شد و ابتدا درصد رای ایشان خیلی پایین بود و برادرم آقای قالیباف در آن مقطع بالاتر بود اما هرچه جلوتر رفتیم رای آقای رئیسی شتاب فزاینده ای گرفت، حالا بگذریم که چه تخلفاتی در انتخابات انجام شد.
 
وی در رابطه با تخلفات انتخاباتی ادامه داده: حتما تخلفاتی بود بالاخره در قوه مجریه کارهایی کردند و حرف هایی زدند که هیچ وقت درست نبود فقط آقای رئیسی در جایی گفت که شما سیلی را از امام رضا خواهید خورد و الان شما می بینید که وضع آقایان در بین مردم چطور است. بنابراین در بین مردم نظر سنجی ها مشخص می کرد که چه اتفاقی باید بیفتد.
 
وی در مورد مسکن مهر یاد آور شد: از لحاظ عدد و رقم مسکن مهر با 50هزار میلیارد تومان ، 16ونیم میلیون انسان را صاحب خانه کرد . رهبری هم ابتدای این دولت گفتند پروژه مسکن مهر باید پیگیری و تکمیل شود اما الان 1400 است و این دولت ده بار گفته پروژه را تمام می کنیم.
 
سعید محمد: تغییر نسل مورد تاکید حضرت آقا ، مبنای ورود ما به انتخابات بوده است
روزنامه خراسان اظهارات‌ سعید محمد را پوشش داده است. در این مطلب آمده: سعید محمد که این روزها عزم 1400 کرده است، در اظهارات اخیر خود مدعی شد که طی دو مرحله و حتی پیش از خروج از قرارگاه خاتم الانبیا با آیت ا...رئیسی دیدار داشته و رئیس دستگاه قضا تصریح کرده که در انتخابات شرکت نخواهد کرد:« ابتدا خدمت آقای رئیسی رفتم تا برنامه را با ایشان تنظیم کنم. ایشان گفتند که به انتخابات ورود نمی‌کنند. حتی قبل از آن که از قرارگاه خارج شوم دوباره از ایشان پرسیدم و گفتند که قصد ورود به انتخابات را ندارند. اگر ورود کنند به آقای رئیسی کمک می کنم چون ایشان می توانند اجماع خوبی ایجاد کنند و اولویت عدم انشقاق است.» 
 
سعید محمد همچنین در اظهارات اخیر خود گریزی هم به دعوت شورای وحدت و قرار گرفتن اش در لیست 10 نفره این جریان زد و گفت:« شورای وحدت از ما دعوت کرده که برنامه خود را ارائه دهیم. دعوت شورای وحدت را قبول می کنیم، اما نحوه اجماع را نه بر اساس تحمیل اشخاص، که براساس نظرسنجی های نزدیک انتخابات انجام خواهیم داد.»
 
 فرمانده سابق قرارگاه خاتم الانبیا با بیان این که شورای ائتلاف هنوز از ما دعوت نکرده است؛ اظهار کرد:« تغییر نسل مدیریتی که مورد تاکید حضرت آقا نیز بوده ، مبنای ورود ما به انتخابات بوده است. هرچند نظرات و تجربیات آقای رضایی مفید است، اما آزمودن دوباره افرادی که مردم به آن‌ها اقبال ندارند انرژی جامعه را می گیرد.» 
 
وی تصریح کرده  که در مدیریت صاحب سبک است و این همان چیزی است که باید از رئیس جمهور خواسته شود:« بحث امروز کشور ما بحث مدیریت است. از رئیس جمهور شما باید مدیریت بخواهید و چیز دیگری نخواهید. من در بحث مدیریت صاحب سبک، توانمند و دارای رتبه‌های بین المللی هستم.»
 
سعید محمد در پایان گفت: درباره رقبا نیز باید بگویم که الان آقای لاریجانی و آقای پزشکیان بیشتر مطرح هستند و آقای ظریف یار کمکی است. در انتخابات پیش‌رو مشارکت ان شاءا... حداقل به 50 درصد می رسد.
 
بسیاری از مدیریت‌های راهبردی کشورهای دنیا را نظامیان تشکیل داده‌اند
روزنامه کيهان در رابطه با پیام روحانی به مناسبت روز ارتش نوشته: بخش‌هایی از پیام رئیس‌جمهور به مناسبت روز ارتش مورد توجه رسانه‌های اپوزیسیون و بیگانه قرار گرفت.
 
 در این نوشته آمده: ادبیات حاکم بر پیام رئیس‌جمهور به مناسبت روز ارتش و طرح مسائلی مانند اینکه «در زمان نارضایتی ملت از حکومت، ارتش باید یکی را برگزیند» یا آنکه «مأموریت ارتش ورود به رقابت‌های سیاسی نیست» گرچه عجیب ‌و غریب به‌نظر می‌رسد و این فرضیه را تقویت می‌کند که او سعی کرده با بهره‌برداری سیاسی به دوگانه‌سازی‌هایی مانند دولت نظامی-  غیرنظامی دامن بزند اما نکته جالب‌ توجه آنکه، پیام دیروز رئیس‌جمهور از منطق درستی برخوردار نبود.
 
 
در ادامه این‌مطلب آمده: روحانی گفته است «در دوران جدید، در دنیا حتی برای فرماندهی نیروهای نظامی و وزیران دفاع از رجال غیرنظامی استفاده می‌شود تا ارتش‌ها از سیاست دور بمانند» در حالی که اتفاقاً برعکس بوده و در بسیاری از کشورهای دنیا به‌ویژه کشورهایی که ازقضا نگاه روحانی هم معطوف به آن‌هاست، بخش قابل‌توجهی از مدیریت‌های راهبردی، دفاعی و امنیتی و حتی سیاسی آن کشور در ید عناصری است که از سابقه نظامی برخوردار هستند.
 
اگر خاتمی بیاید  کنار نمی کشد
روزنامه آرمان ملی گفتگویی با یکی از وزرای دولت اصلاحات داشته است. در این مصاحبه به لزوم ورود خاتمی به انتخابات اشاره شده است. در این گفتگو آمده: نهاد اجماع‌ساز با ساختارهای شورای عالی سیاستگذاری تفاوت معناداری پیدا نکرده و تقریبا شیوه تصمیم‌گیری مانند گذشته خواهد بود. در شورای عالی سیاستگذاری چهار کارگروه وجود داشت؛ در حالی که تعداد کارگروه‌ها در نهاد اجماع‌ساز به پنج کارگروه رسیده است. 
 
در این مصاحبه وزیر دولت خاتمی ادعا کرده: این جریان _اصولگرا_ در طول این سال‌ها به دنبال این بوده که اریکه قدرت را در دست بگیرد و از سوی دیگر اطاعت را نیز تعلیم بدهد. این ساده‌ترین فرمول حکومتی بود که اصولگرایان و اقتدارگرایان به دنبال آن بودند و آن را می‌پسندند. 
 
در این مصاحبه آمده: در جریان برگزاری انتخابات مجلس علیه آقای الویری یک کلیپ ساخته بودند و آن را منتشر کردند. این در حالی است که در سال96 کلیپ عصر عاشورا را ساختند که نشان می‌دهد ترفندهای اصولگرایان همواره مانند هم است و مرتب آن را تکرار می‌کنند. 
 
 
وزیر اصلاحات گفته: اگر لازم باشد آقای خاتمی در انتخابات حضور پیدا خواهند کرد. با این وجود اینکه شرایط اجازه بدهد ایشان در انتخابات حضور پیدا کند بسیار بعید است.
 
در این گفتگو آمده: با این وجود معتقدم اگر شرایط برای حضور ایشان در انتخابات فراهم باشد آقای خاتمی کسی نیست که کنار بکشد و نسبت به وضعیت امروز کشور بی‌تفاوت باشد. با این وجود اگر شرایط فراهم نباشد و تحلیل ایشان این‌گونه باشد که اگر در رقابت‌های انتخاباتی حضور پیدا کنند ردصلاحیت خواهند شد و این اتفاق را قطعی بدانند در انتخابات حضور پیدا نخواهند کرد.
 
در این مصاحبه افزوده شده: ‌گزینه نخست نهاد اجماع‌ساز در هر شرایطی آقای خاتمی است. این احتمال وجود دارد که نهاد اجماع‌ساز از آقای خاتمی بخواهند با توجه به شرایط امروز کشور در انتخابات ثبت‌نام کنند و برای مدیریت کشور برنامه ارائه کنند. نهاد اجماع‌ساز همه گزینه‌هایی را که امکان دارد در شرایط کنونی تأثیرگذار باشند و بتوانند مشکلات مردم را حل کنند، در دستور کار خود دارد که در راس همه آنها آقای خاتمی قرار دارد.
 
زمانی امید دانا شیر و خورشید دست می‌گرفت
روزنامه آرمان ملی در رابطه با امید دانا به نقل از بولتن نیوز نوشته: امید دانا پس از تحمل حبس در ایران به کمک عناصر وابسته به سلطنت‌طلبان [‌فواد پاشایی از حزب مشروطه] در استکلهم شهر کمونیست‌ها پناهنده می‌شود. گفتنی است این شهر متعلق به کمونیست‌های ایرانی است و ایرانیانی که در این شهر زندگی می‌کنند در تجمعات خود فقط و فقط پرچم شیر و خورشید را بالا می‌برند و دیگر هیچ.
 
در ادامه این متن آمده: این نوع تظاهرات به دلیل نفوذی است که احزاب کمونیست توانسته‌اند در این شهر و در ایرانیان ساکن آن داشته باشند. امید دانا که هنوز چندی از آمدنش نمی‌گذرد از جانب سلطنت‌طلبان ماموریت می‌یابد تا آرامش را در این شهر بر‌هم‌زند و پرچم متعلق به سلطنت‌طلبان (شیر و خورشید تاجدار) را به اهتزاز در‌آورد.
 
در ادامه افزوده شده: وی در تظاهراتی که برای اعلام همبستگی با زندانیان سیاسی ترتیب داده شده بود، پرچم شیر و خورشید تاجدار را به همراه عکس رضا پهلوی بالا می‌برد و همین حرکت کافی است تا تظاهرات برپا شده، لغو شود و دو‌دستگی در میان ایرانیان مخالف نظام ایجاد شود.
 
روزنامه آرمان ملی متذکر شده: امید دانا پس از پناهندگی دچار پارادوکس می‌شود و اقدامات و اظهارات متناقض او بیانگر عدم‌تعادل سیاسی و فکری اوست؛ چنانکه از یک‌سو خودش را سلطنت‌طلب معرفی می‌کند و آنطور که مشرق نوشته در سال 98 چنین توئیتی را منتشر کرده است: «‌کسی که دو مرتبه در حساس‌ترین شرایط کشور فرار می‌کند، نمی‌تواند قهرمان من میهن‌پرست باشد! قهرمان من بشار اسد و آقای خامنه‌ای‌ست که ایستاده‌اند و در برابر مافیای بی‌نظمی جهان مقاومت می‌کنند! تاریخ برای کسانی که می‌ایستند، ارزش قائل می‌شود.»
 
انتخابات در گروی مذاکرات وین
روزنامه جوان مطلبی با عنوان «انتخابات با ابزار مذاکره و دلار!» منتشر کرده است. در این متن آمده: از روزی که نشست وین برگزار شده، همواره جریانی به دنبال القای این مفهوم است که دوران عسر و حرج ملت ایران تمام شده و همانطور که در سال ۹۴ برای برجام مکرر این ادبیات اغواکننده را به جامعه پمپاژ می‌کردند که از فردای امضای برجام بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار وارد کشور خواهد شد 
 
در این مطلب با اشاره به اغواگری دولت در آستانه انتخابات آمده: ملت ایران حل مشکلاتشان را با رفع تحریم‌های امریکایی! و حضور بیش از ۲۵۰ هیئت اقتصادی اروپا و... برای سرمایه‌گذاری در ایران پس از امضای برجام که فقط دستاورد آن ۳ میلیون دلار – آن هم صرفاً روی کاغذ بود - را در ۱۰۰ روز اول ریاست جمهوری آقای رئیس‌جمهور در سال ۹۶ دیدند و این تجربه تلخ آنچنان آزار‌دهنده است که حاضر نیستند زیر بار وعده ۱۰۰ روزه آقای روحانی در پایان دولت دوازدهم نیز به بهانه باز کردن گارد مذاکره با غرب در وین بروند. آن وعده، ارمغانی که برای مردم داشت این بود که دلار ۳۹۰۰ تومانی ۲۰ شهریور ۹۶ را امروز به ۲۴ هزار تومان رسانده است و مرغ ۷۵۰۰ تومان را به بالای ۲۴ هزار تومان .
 
 
در این مطلب اظهار شده: بازار ارز در هفته‌های آینده به مهم‌ترین ابزار دولت برای مهندسی آرای انتخاباتی تبدیل شود. چرا که دولت یک برداشتی از وضعیت حاضر کشور و نگاه مردم به انتخابات دارد که شاید این برداشت درست باشد، ولی راه رضایت مندی مردم را یا نمی‌داند - که بعید است که نداند - یا با همان نگاه ماکیاولی تلاش دارد با تغییراتی در زندگی مردم آن هم موقت، گرایش مردم به خود و جریان حمایت‌کننده خود در این دو دوره را تغییردهد. 
 
در این مطلب افزوده شده: دولت به خوبی از تأثیر کوتاه مدت احیای برجام بر کاهش نرخ ارز در بازار آگاه است و قصد دارد این دریچه را با استفاده از افزایش قابل توجه ارز تا زمان انتخابات باز نگه دارد. روز ۱۵ فروردین و در پی انتشار خبر نشست مشترک ایران و امریکا در وین برای مذاکره درمورد برجام، قیمت دلار از ۲۶هزار تومان به ۲۴ هزار تومان سقوط کرد، اما بلافاصله با مداخله صرافی ملی (بانک مرکزی) اندکی رشد کرد و در محدوده ۲۵ هزار تومان تثبیت شد. این یعنی دولت تلاش می‌کند قیمت‌های فعلی را تا زمان شروع تزریق ارز حفظ کرده و از کاهش ناگهانی نرخ ارز به عنوان شوک به رأی دهندگان خاکستری در انتخابات پیش رو بهره ببرد.
 
شوک احتمالی به جریان انتخابات
فرهیختگان در مطلبی به تحلیل وضعیت انتخاباتی پیش رو پرداخته است. در این مطلب عنوان شده: سرنوشت مذاکرات نیز به‌تنهایی چنین کارکردی را ایفا نمی‌‌کند و در‌صورت بازگشت آمریکا به برجام، تنها بخشی که امید به اثربخشی این وضعیت دارند به عرصه انتخابات خواهند آمد اما مردم استقبال قابل‌توجهی از آن نمی‌کنند. برای مردم بیش از اینکه توافق حاصل شود، اثر فوری آن بر معیشت و سفره‌‌شان اهمیت خواهد داشت. این اتفاق حداقل در کوتاه‌مدت نخواهد افتاد و همین نیز باعث شده هر دو مدعی انتخابات، در تکاپو برای یک عامل برانگیزاننده افکار عمومی باشند.
 
 
در ادامه این مطلب آمده: جدا از کاندیدای نهایی اصولگرایان، آنها یک گزینه مسلم برای پیروزی در انتخابات دارند؛ گزینه‌ای که می‌تواند شوک بزرگی به جامعه و به‌ویژه طبقاتی بدهد که در دولت روحانی به خط فقر و زیرخط فقر رسیدند. این گزینه کسی نیست جز سید ابراهیم رئیسی. او در انتخابات سال 96، با دولت موجود یعنی رئیس‌جمهور و کاندیدای پوششی‌اش که معاون اول رئیس‌جمهور بود، رقابت کرد و رای قابل‌توجهی هم کسب کرد. 
 
در پایان این مطلب آمده: در آن انتخابات، اتاق جنگ روانی دولت و اصلاح‌طلبان، مردم را از دلاری می‌ترساند که با آمدن رئیسی، پنج‌هزار تومان می‌شود ولی در دولت آنها دلار سقف رشد 600 درصدی را هم رد کرد. با ورود به عرصه انتخابات، رئیسی جدا از اینکه آلترناتیو وضع موجود است، کارنامه روشن و قابل‌دفاعی از مقابله با فساد در دستگاه قضایی را هم به همراه دارد.