هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 مهر 1400
ساعت 22:02
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 29 فروردين 1400 ساعت 17:45
يكشنبه 29 فروردين 1400 17:10 ساعت
2021-4-18 17:45:23
شناسه خبر : 346543
این هم از عجایب و غرایب سیاست‌ورزی در ایران است که عاملان و بانیان اغلب مشکلات امروز کشور، خود به منتقدان وضع موجود تبدیل شده و در عین حال همان راهکارهای فشل و بن‌بست پیشین را به جامعه ارائه می‌دهند.
این هم از عجایب و غرایب سیاست‌ورزی در ایران است که عاملان و بانیان اغلب مشکلات امروز کشور، خود به منتقدان وضع موجود تبدیل شده و در عین حال همان راهکارهای فشل و بن‌بست پیشین را به جامعه ارائه می‌دهند.
گروه سیاسی_رجانیوز: روز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ سرنوشت سیاسی ایران به دست مردم رقم خواهد خورد و قوه اجرایی کشور به یکی از رجال سیاسی سپرده خواهد شد.
​در آستانه این واقعه مهم جریان‌های مختلف سیاسی، با پیکربندی جدیدی در حال برنامه‌ریزی برای کنش انتخاباتی هستند. اما امسال جبهه‌بندی چهره‌های دو جریان  اصلی سیاسی کشور تفاوت‌های عمده‌ای با وضعیت هر باره خود دارد. جناح اصلاحات که سال ۹۶ حول ایده برجام توانسته بود دولت را تصاحب کند، حالا چند پاره شده است‌. عدالت محوری، ادعای بهبود وضعیت اقتصادی، احیای برجام و ایده‌های بی‌ربط اینچنینی، نشان از عدم انسجام این جریان سیاسی دارد. 
همچنین انحلال شورای سیاست‌گذاری اصلاحات و بالا گرفتن حواشی در رابطه با کاندیدای احتمالی چند پارگی اصلاحات را تقویت کرده است. از کاندیدای احتمالی اصلاحات می‌توان به محمد جواد ظریف، اسحاق جهانگیری، پزشکیان، محمد رضا عارف، عباس آخوندی و علی لاریجانی اشاره کرد. 
معادلات جریان اصولگرایی به نحو دیگری است. حضور آیت‌الله رئیسی در راس قوه قضاییه شرایط را پیچیده کرده است اما تا به امروز کاندیدای احتمالی جریان اصولگرا سعید جلیلی، عزت الله ضرغامی،رستم قاسمی، پرویز فتاح و سعید محمد هستند.
 
 مطبوعات دیروز:
 
روحانی آبرویی برای اصلاحات باقی نگذاشته
کیهان مطلبی با عنوان «بازی اصلاح‌طلبان در 3 نقش بانیان، منتقدان و ادامه‌دهندگان وضع موجود!» در رابطه با کنش‌های اصلاح‌طلبان نوشته: مدعیان اصلاحات که از سال 92 تاکنون به حمایت و هواداری از روحانی مشغول‌اند و طی 8 سال گذشته تقریباً بر صدر تا ذیل پست‌های مدیریتی دولت‌های تدبیر و امید، تکیه زده‌اند، مدتی است برای فرار از پاسخگویی، فاصله‌گذاری با دولت را کلید زده‌اند.
 
در این گزارش آمده: اصلاح‌طلبان که این روزها سودای ریاست‌جمهوری آینده را نیز درسر دارند از یک‌سو سرسختانه وضع موجود را نقد می‌کنند و در همان حال سیاست‌های دولت را که عامل چنین وضعی است تایید کرده و می‌گویند همان راه دولت تدبیر و امید را دنبال می‌کنند. راهی که گشایش را صرفاً در مذاکره و امتیازدهی به دشمن دانسته و دنبال چوبی جادویی برای حل مشکلات است.
 
در این متن اظهار شده: بسیار روشن است که مشکلات امروز کشور به‌ویژه مشکلات اقتصادی و تورم‌های کمرشکن و چند صددرصدی در بخش‌های مسکن و خودرو و سکه و. .. محصول ناکارآمدی و عملکرد بد دولت اعتدال با مشارکت اصلاح‌طلبان است. دولتی که با حمایت و مشارکت تمام قد جریان اصلاحات رو‌ی‌کار آمد.آن‌ها در حالی امروز سعی می‌کنند حساب خود را از کارنامه غیرقابل دفاع دولت جدا کنند که این سیاست نه تنها حقیقی نیست بلکه امکان عملی نیز ندارد .
 
در این متن آمده: یدالله طاهرنژاد، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در این زمینه می‌گوید: مسئولیت صدر تا ذیل دولت روحانی با اصلاح‌طلبان است. اصلاح‌طلبان تحت هیچ شرایطی نمی‌توانند خود را از مسئولیت عملکرد دولت آقای روحانی جدا کنند.
 
کیهان به نقل از صادق خرازی نوشته:صادق خرازی نیز در این خصوص می‌گوید: هر قدر آقای واعظی قسم بخورد که اصلاح‌طلبان، آقای‌هاشمی‌ و آقای خاتمی‌هیچ نقشی در پیروزی آقای روحانی نداشتند و خود اصلاح‌طلبان هم این را بگویند اما افکار عمومی و جوانان و مردمی که با اعتماد به اصلاح‌طلبان به آقای روحانی رأی دادند، این را نمی‌پذیرند.
 
محمدعلی وکیلی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم هم دیروز در مطلبی نوشت: دولت حسن روحانی آبرویی برای اصلاح‌طلبان نگذاشته است. وی با بیان اینکه «هیچ‌چیز واضح‌تر از این نیست که هزینه حسن روحانی از کیسه اصلاح‌طلبان پرداخته شد.» نوشت: تعارف نداریم، به‌جز یک‌دو پروژه بزرگ، مانند برجام، بقیه دولت انگار در تعطیلی مطلق بوده‌اند.
 
وکیلی با بیان اینکه «هیچ دولتی مانند این دولت این هنر را نداشت که ۲۵ میلیون رأی را در عرض چند ماه برساند به دو سه میلیون!» افزود: «ما خسارت این دولت را به مردم بدهکاریم!»
 
در این گزارش عنوان شده: جالب آنکه مدعیان اصلاحات این روزها، گزینه‌هایی چون اسحاق جهانگیری (معاون اول رئیس‌جمهور و خالق ارز 4200 تومانی) و ظریف (وزیر امور خارجه دولت) را به‌عنوان گزینه‌های خود در انتخابات آینده مطرح می‌کنند. بسیار روشن است که اصلاح‌طلبان همچنان دل به کدخدا بسته‌اند و در مواضع و اظهاراتشان نگاهشان معطوف به سیاست خارجی غربگرایانه و دیپلماسی التماسی است؛ آنها این روزها نه از حقوق‌های نجومی و فسادهای گسترده در واگذاری‌ها و... انتقاد می‌کنند و نه مسئولیت وضع موجود را می‌پذیرند.
 
نویسنده ادامه داده: مسعود پزشکیان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، دیروز در گفت‌وگویی با دفاع از سیاست‌های دولت روحانی گفت: اگر به سال 92 برگردیم و همان چهره‌ها به‌عنوان کاندیدا بودند، بازهم به آقای روحانی رأی می‌دادم. کلیت قضیه این است که هر کس در این ساختار بیاید و با این روش عمل کند، خروجی بهتر از آقای روحانی نخواهد داشت. این هم از عجایب و غرایب سیاست‌ورزی در ایران است که عاملان و بانیان اغلب مشکلات امروز کشور، خود به منتقدان وضع موجود تبدیل شده و در عین حال همان راهکارهای فشل و بن‌بست پیشین را به جامعه ارائه می‌دهند.
 
 
فرمان اقتصاد ایران در دست رییس جمهور آمریکا
فرهیختگان مطلبی در باب مذاکرات و انتخابات پیش رو به چاپ رسانده است. در این مطلب آمده: در آستانه انتخابات مشغول مذاکرات هسته‌ای است وزیر خارجه می‌تواند برخلاف قبل بدون در نظر گرفتن منافع جناحی، منافع ایران را تامین کند؟
 
در  این مطلب عنوان شده: اما بخش مهم‌تر که حتی کاندیداهای احتمالی را نیز درگیر کرده، سرنوشت مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+4 برای بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای یا همان برجام است. مساله مذاکرات به‌قدری در انتخابات ایران دارای اهمیت شده که احتمالا با به نتیجه‌ رسیدن آن و یا عدم‌حصول نتیجه، کاندیدای نهایی هر دو جریان تغییر کند. با این اوصاف می‌توان گفت که این سومین انتخابات پیاپی در ایران است که زلفش را به یک مساله خارجی گره زده‌اند. 
 
در این گزارش آمده: نخستین‌بار در انتخابات سال 92 بود که این اتفاق افتاد. حسن روحانی با کلیدی در دست، به مردم وعده داد می‌تواند کاری کند که «هم چرخ سانتریفیوژها بچرخد و هم چرخ کارخانه‌ها». او می‌گفت در برنامه‌اش راه‌حل‌های کوتاه‌مدت یک‌ماه و ۱۰۰روزه برای حل مشکلات حتی در سیاست‌خارجی پیش‌بینی شده است و با این برنامه‌ها آن‌چنان رونق اقتصادی ایجاد می‌کند که مردم نیازی به یارانه 45 هزار تومانی نداشته باشند. 
 
در این مطلب اظهار شده: روحانی با گره‌زدن انتخابات به سیاست‌خارجی و تبدیل آن به رفراندوم هسته‌ای، توانست پیروز انتخابات شود. 4 سال بعد در سال 96 برای دومین‌بار این سناریو به اجرا گذاشته شد. روحانی و تیم انتخاباتی‌اش، از رقیب انتخاباتی‌اش اهریمنی ساخت که اگر در انتخابات پیروز شود، قیمت دلار به 5 هزار تومان می‌‌رسد. 
 
 در ادامه در پاسخ به اینکه چرا پیوند انتخابات و سیاست‌خارجی خطرناک است؟ در این نوشته اشاره شده: مهم‌ترین دلایلی که می‌توان گره‌خوردن سیاست‌خارجی به انتخابات در هر دموکراسی‌ای را خطرناک دانست، بدین شرح است:  با برقرارکردن نسبت بین سیاست‌خارجی و انتخابات، عملا پای متغیرهای خارج از ایران که غیرقابل کنترل نیز هستند، به انتخابات و تصمیم‌گیری برای کشور وارد می‌شود.تجربه دولت روحانی به‌خوبی این مشکل را به‌نمایش گذاشته است. 
 
فرهیختگان عنوان کرده: نه‌تنها او نتواند هیچ تحریمی را با مذاکره بردارد که تمام تحریم‌های سابق نیز برگردد و چندین تحریم دیگر نیز روی آن سوار شود. درواقع، اجرای این وعده حسن روحانی به‌دست او نبود و بیش از او رئیس‌جمهور آمریکا بود که تعیین می‌کرد اقتصاد ایران به چه شکل پیش برود. ‌
 
در ادامه مطلب آمده: پیوند زدن سیاست‌خارجی به انتخابات، باعث می‌شود دیگر مسائل مهم و حیاتی کشور که نیاز به تمرکز و توجه به آن است، دیده نشده و هیچ‌گاه حل نشوند. شاید اگر دولت روحانی بیش از مذاکره به‌دنبال حل معضلات حیاتی کشور بود، حداقل در توزیع سبد کالا و مرغ و روغن ناتوان نمی‌شد.  باز کردن پای سیاست‌خارجی به انتخابات می‌تواند با دوقطبی‌کردن روابط خارجی، منافع ملی را به‌خطر بیندازد. به‌عنوان مثال درصورتی‌که سیاست‌خارجی قطبی نشود، مذاکره با چین، روسیه و یا اروپا می‌تواند به شکل طبیعی توسط تهران پیگیری شود، اما با قطبی‌شدن روابط خارجی، تعامل با هرکشوری دارای تبعات سنگین خواهد بود. 
 
در این مطلب عنوان شده: شاکله دولت روحانی بر سیاست‌خارجی استوار بود و بر همین اساس پس از شکست ایده مذاکراتی‌اش، برخی پیشنهاد کناره‌گیری او را دادند؛ چراکه ایده اصلی‌اش تباه شده بود. اگر روحانی و دولتش در اقتصاد، فرهنگ و یا اعتماد عمومی دستاورد خاصی داشت، امکان اینکه با بایکوت سیاست‌خارجی شکست‌های دولت پوشانده شود، وجود داشت اما شکست همان ایده، وضعیت اقتصاد، فرهنگ و جامعه را به ضعف کشانده است. بنابراین بهترین راهکار برای دولت تاکید بر همان ایده قبلی یعنی سیاست‌خارجی است. 
 
در این مطلب آمده: دولت روحانی در 8 سال گذشته در اقتصاد، فرهنگ و اجتماع حرفی برای گفتن نداشته است و اساسا این حوزه‌ها، قرار بود متاثر از ایده سیاست‌خارجی پیش بروند. در حوزه سیاست‌خارجی با وجود اینکه دولت شکست خورده است، اما چهره‌های اصلی دولت، از روحانی تا جواد ظریف و محمود واعظی اگر بخواهند از خود دفاع کنند، از این حوزه اقدام می‌کنند. 
 
 
 
کارگزاران علیه خانواده هاشمی!
شرق به نقل از محمد عطریانفر نوشته: خانم هاشمی اگر می‌خواهد در جامعه مؤثر باشد و کمک کند، باید از موضع مسئول اظهارنظر کند. اینکه هرچه را به ذهنش بیاید، مطرح کند برازنده او و آقای هاشمی نیست.
 
 او ادامه داد: «باور من این است که اگر آقای هاشمی‌رفسنجانی در قید حیات بود، حتما به این شیوه ورود خانم هاشمی در کلاب‌هاوس نقد و نسبت به او خطاب و عتاب می‌کرد. چه‌بسا که حتی موضع خود را نیز علنی می‌کرد». 
 
در ادامه مرعشی گفته: «دلیلی ندارد هر‌کسی از موضعی که خودش برای خود فراهم کرده یا خانواده و نظام سیاسی برای او فراهم کرده‌اند، هر‌چه به ذهنش می‌رسد، مطرح کند و تصور کند مرکز عالم است... . خانم فائزه گفتند که من رأی نمی‌دهم. خب نده! مگر شما رأی ندهی چه اتفاقی می‌افتد. مگر مثل برخی بزرگان که نفود معنوی و کلامی دارند و اگر موضع بگیرند همفکرانشان تبعیت می‌کنند، هستید و چنین موقعیتی دارید؟ در پایان عطریانفر گفته: «اینکه حزب علیه فائزه هاشمی بیانیه بدهد، خیلی هم دور از ذهن نیست.
 
زمین سوخته‌ای که روحانی به جا می‌گذارد
شرق مطلبی با عنوان  وعده‌های زودهنگام نامزدهای انتخاباتی منشر کرده است. در این مطلب ضمن پوشش صحبت‌های انتخاباتی کاندیدای احتمالی آمده: محسن رضایی، محمد غرضی، عزت‌الله ضرغامی و حسین دهقان چهره‌هایی هستند که فراتر از اعلام نامزدی مصاحبه هم کرده‌اند و درباره برنامه‌های انتخاباتی خود هم کم‌وبیش حرف زده‌اند؛ آن‌هم درحالی‌که طبق قانون، تبلیغات زودهنگام جرم محسوب می‌شود. شعار مبارزه با رانت و فساد و تورم و رفع بی‌کاری و حل مشکلات اقتصادی تقریبا مصراع تکراری همه این وعده‌های انتخاباتی است.
 
در این مطلب افزوده شده: از  وعده‌های دلاری تا  خانه‌سازی برای معلمان محسن رضایی دیروز به خبرگزاری مهر رفته و گفته میراث دولت دوازدهم برای دولت سیزدهم زمین سوخته‌ای است که رئیس‌جمهور آن را با میلیاردها تومان قرض، خالی‌کردن خزانه و آسیب‌های جدی به زیرساخت‌های تولید ملی، تحویل دولت آینده خواهد داد. حتی در جایی گفت قوه قضائیه باید مسببان وضع مسکن را محاکمه کند.
 
در این مطلب آمده: به نظر می‌رسد شعار انتخاباتی محسن رضایی «دولت قوی کارآمد» است؛ کلید‌واژه‌ای که در مصاحبه‌اش بارها استفاده کرده و گفته اجزای این برنامه مثلا این است که تمام معلمان و کارگرها را صاحب خانه می‌کند. 
 
 محسن رضایی قبلا هم گفته بود که اگر اقتصاد و تولید ملی ما راه بیفتد، هیچ ایرانی‌ای نیست که درآمد سرانه او زیر ۵۰ هزار دلار باشد، گفت: هر تحول در ایران، روی زندگی ۵۰۰ میلیون نفر در اطراف ایران تأثیر می‌گذارد یا گفته بود که اگر برای ورود به انتخابات تصمیم گرفتم و اعلام کاندیداتوری کردم، خواهید دید کاری خواهیم کرد که یک نفر بی‌کار نماند و اصلا کسی وجود نداشته باشد که بیاید انتقاد کند.
 
عزت‌الله ضرغامی هم در مصاحبه‌ای گفته است: من اگر رأی بیاورم، بنگاه‌داری را حذف می‌کنم، من اگر برادری مثل حسین فریدون کنارم نباشد، این کار را انجام می‌دهم. شعار من زیر میز زدن است؛ اما با دمپایی نمی‌شود زیر میز زد. زیر میز زدن کفش کوه‌نوردی می‌خواهد و کفش کوه‌نوردی من شما جریان دانشجویی هستید. من روحانی نیستم، هر کاری روحانی کرد، من خلافش را انجام می‌دهم. مدیریت ریموتی یکی از مشکلات آقای روحانی بود. طرح من برای مسکن مهر پلاس است. به‌سرعت خدمات رفاهی مسکن مهر را راه‌اندازی می‌کنم. چه کرده‌اند در این مذاکرات که امروز دنبال دوقطبی مذاکرات و غیرمذاکرات هستند؟ 
 
او گفته که اولین برنامه من امنیت غذایی است. کشور و نظام قانون‌گذاری را می‌شناسم. مدیریت من یک مدیریت جهادی و شجاعانه معطوف به حل مسئله است.
 
این روزنامه در ادامه نوشته: حسین دهقان هم از برنامه‌های هسته‌ای خود رونمایی کرده و گفته که ما به طرف آمریکایی گفته‌ایم شما آنچه را از سال 2015 تحریم کرده‌اید، جمع کنید، به اول برجام برگردید، ما هم برمی‌گردیم، مشکلی نداریم. حالا می‌گویید منطقی و عقلانی نیست، من می‌گویم هست. می‌گویید به‌صرفه‌ نیست، من می‌گویم هست. فرمولش هم خیلی روشن است. بحث همان هزینه و فایده است. آمریکا می‌خواهد هیچ هزینه‌ای پرداخت نکند.
 
 
نمک می‌خورند و نمکدان می‌شکنند
ابتکار صحبت‌های سردار جوانی، معاون سیاسی سپاه پرداخته است. در این صحبت‌ها آمده: بعضی‌ها در این انقلاب نمک می‌خورند و نمکدان را می‌شکنند و ریشه همه مشکلات را به گردن مقام معظم رهبری می‌اندازند، در اینجا این سوال مطرح است که آیا شما به توصیه‌های وسیاست‌های تبیینی ایشان عمل کردید و به مشکل خوردید؟! یا اینکه بی اعتنایی کردیم و به این مشکلات رسیدیم؟ این را باید مسئولین پاسخ دهند، این مسئله باید در دانشگاه‌ها برای جوان‌ها تبیین بشود که هرجا به این سیاست‌ها عمل کردیم، گره گشایی و مشکل گشایی شده و هر جا که به مشکل خوردیم حتما به این سیاست‌ها عمل نکردیم.
 
معاون سیاسی سپاه گفت: ویژگی‌های بعدی دولت جوان حزب‌اللهی و انقلابی بر اساس بیانات نوروزی رهبری‌ای است که آن دولت باید دارای مدیریت قوی و دارای کفایت مدیریت باشد. امروزه بسیاری از کارشناسان بر این نکته تاکید دارند که مشکلات ما به علت ضعف مدیریت است.
 
سردار جوانی گفت: ویژگی بعدی عملکرد و کارکرد‌های جهادی در گذشته فرد است. فردی که می‌خواهد وارد صحنه انتخابات شود نمی‌تواند یک جوان ۲۵ ساله و ۳۰ ساله باشد که هیچ تجربه‌ای ندارد بلکه باید یک رجل سیاسی باشد و آن ویژگی که وجود دارد می‌بایست در صحنه‌های مختلف خودش را نشان داده باشد. 
 
مشکل اقتصادی اصل است
امروز گفتگویی از حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌وگو با روزنامه دولتی ایران به چاپ رسیده است. در این گفتگو آمده: الان از منتهی علیه نیروهای حزب‌اللهی و اصولگرا گرفته تا آن سر اپوزیسیون خارج‌نشین کشور اگر سر یک مسأله توافق باشد این است که اوضاع اقتصاد خوب نیست و باید برای آن کاری کرد. الان در فضای ایران هیچ کسی نیست که این گزاره را رد کند؛ بنابراین من معتقدم ما مسأله اقتصاد را به شکل بسیار پررنگ‌تری نسبت به قبل در این انتخابات خواهیم داشت 
 
وی در ادامه گفته:  اصولگرایان و مخالفان دولت خواهند گفت که بی‌تدبیری داخلی، نگاه به خارج، عدم اولویت عدالت با تعریفی که دارند و نبود اهتمام داخلی زمینه این مشکلات است. یعنی هر دوی این دیدگاه‌ها را از الان براحتی می‌توان حدس زد. حتی من فکر می‌کنم خیلی راحت و ساده بتوان بخش زیادی از شعارها و استدلال‌های نامزدهای مختلف را از الان گفت؛ بنابراین به نظر من وجه ممیزه این انتخابات آن است که تقریباً از انتخابات خرداد 76 تا انتخابات 96، بخش عمده مسائلی که به‌عنوان شعارهای محوری و مسائل محوری در انتخابات‌ها مطرح بود، در این دوره یکجا مطرح شود.
 
وی ادامه داده؛ اگر فرض بگیریم همه طیف‌ها نامزد داشته باشند تقریباً همین‌طور می‌شود، یعنی گروه‌های سیاسی معدل گفتمانی و شعارهای دو دهه اخیر خود را به صحنه خواهند آورد و ناظر به بحث‌های اقتصادی از آن استفاده خواهند کرد. یعنی هم از عدالت و مدیریت جهادی خواهیم شنید و هم از تنش‌زدایی خارجی و حتی لزوم توجه جدی‌تر به مردمسالاری و دموکراسی. 
 
در این مصاحبه وی اظهار کرده: شاید اگر در برجام گشایشی رخ دهد قطعاً در شکل و جنس فضا تأثیر خیلی زیادی خواهد داشت یا اتفاقاتی از این دست. 84 نیست که بگوییم اصولگرایان دولت‌داری نکرده‌اند و احتمالاً آنچه  از عدالت می‌گویند کشور را گل و بلبل خواهد کرد یا سال 76 نیست که بگوییم چه خوب، یک رئیس‌جمهوری خواهد آمد که فضای کشور را باز می‌کند. 
 
مرعشی بدون اشاره به ناکارآمدی دولت گفته: ما به هر حال باید بپذیریم که طی اتفاقات این چند سال جامعه ما دچار تغییراتی شده که دیگر آن جامعه سال 96 یا 92 نیست. برای یک نمونه این را در نرخ مشارکت انتخابات مجلس یازدهم دیدیم.
 
 
 گزینه‌های شورای وحدت اصولگرایان در انتخابات پیش رو
روزنامه خراسان مطلبی با تیتر «انتخابات 1400 در فاز نامه نگاری» منتشر کرده است. در این مطلب آمده:  ابراهیم رئیسی را به عنوان گزینه اول  اصولگرایان د راین عرصه دانست.  آغاز رایزنی با سایر کاندیداها، موضوعی است که منوچهر متکی، سخنگوی شورای وحدت در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین مطرح می‌کند. او بر این باور است که آغاز رایزنی‌ها با کاندیداهای دیگر به معنای قطع امید کردن از  آمدن رئیسی نیست بلکه در عین حال شواهدی وجود دارد که احتمال آمدن آقای رئیسی را قوت می‌بخشد. 
 
در ادامه آمده: وزیر امور خارجه پیشین کشورمان که سابقه حضور در ستادهای انتخاباتی را دارد از فعالیت شورای وحدت با عمری کمتر از شش ماه سخن می‌گوید و ضمن گلایه از شورای ائتلاف برای نپیوستن به فرایند وحدت  می‌گوید: تاکنون از سوی شورای ائتلاف، اقدام جدی و عملی را شاهد نبودیم از این رو بر این باوریم که باید ظرفیت سازی‌ خودمان را به عنوان شورای وحدت پیش ببریم. اما شورای وحدت اصولگرایان به کدام کاندیداها نامه ارسال کرده است؟
 
در ادامه به  گفت‌وگو منوچهر متکی با ایسنا با اشاره شده. در این باره خراسان نوشته: منوچهر متکی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تکمیل روند ارسال نامه‌های شورای وحدت اصولگرایان به کاندیداهای ریاست جمهوری اظهار کرد: این نامه‌ها با امضای آیت‌ا... موحدی ‌کرمانی ریاست این شورا و برای دریافت برنامه‌های کاندیداها به افراد ارسال شده است.متکی ادامه داد: پیش از این از ارسال نامه به آقایان سید ابراهیم رئیسی، محسن رضایی، محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی، رستم قاسمی ، امیرحسین قاضی‌زاده و علی نیکزاد خبر داده بودیم.
 
وی افزود: اما در روزهای اخیر این روند با ارسال نامه به آقایان سعید محمد، حسین دهقان و عزت‌ا... ضرغامی تکمیل شده است و ما منتظر پاسخ این 10 نفر به شورای وحدت و ارسال برنامه‌ها و تیم انتخابی‌شان هستیم.
 
 
مشکلات معیشتی و مشارکت پایین
روزنامه آرمان ملی امروز مطلبی با عنوان دوقطبی در انتخابات؟ منتشر کرده است. این مطلب نوشته غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی نماینده مجلس دهم است.
 
در این مطلب آمده: در حال حاضر نیز با توجه به مشکلات اقتصادی و معیشتی که در زندگی‌های مردم مشاهده می‌شود و عدم‌رفع و حل آنان، مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ ضعیف به نظر می‌رسد.
 
 در ادامه این مطلب عنوان شده: اگر قرار باشد فضای دو‌قطبی برای انتخابات شکل بگیرد، فقط دو‌قطبی خاتمی-‌احمدی‌نژاد مزه دارد و باقی دوقطبی‌ها خاله‌بازی است. مردم اگر احساس کنند که واقعا رای ‌می‌دهند؛ پای صندوق آرا حاضر شده و مشارکت بالا می‌رود. البته هرکسی هم کاندیدا شود، نمی‌تواند تنور انتخابات را داغ کند و مردم را پای صندوق‌ها بکشاند.
 
در ادامه این پایان این مطلب آمده: در انتخابات ۱۴۰۰ نیز خیلی از دوستان مزه‌ای برای مردم ندارند. البته اگر ابراهیم رئیسی، اعلام کاندیداتوری کند و فرد دیگری برای انتخابات نامزد نشود بهتر است؛ زیرا  فضا صددرصد برای آقای رئیسی فراهم و هماهنگ است.
 
محبوبیت پدرخوانده اصلاحات موجب رد صلاحیت وی خواهد شد!
آرمان ملی مصاحبه‌ای با محمد هاشمی رفسنجانی، برادر رئیس دولت سازندگی و عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام داشته که در ادامه بخش‌هایی از آن را می‌خوانید. در این شرایط_وضعیت سیاه کرونایی_ اگر کسی بحث انتخابات را مطرح کند، بی‌تدبیری کرده است. حدود 2 ماه یا بیشتر  تا انتخابات زمان باقی است و ان‌شاء‌ا... شرایط کشور تا آن زمان تغییر کند.
 
 نکته دیگر این است که انتخابات، انتخابات متوازنی بوده و گروه‌های سیاسی در آن نامزد و نماینده داشته باشند تا بتوانند در رای دادن در انتخابات مشارکت کنند. انتخابات تک بعدی، تک حزبی یا دو بعدی ضعیف نباشد که یک طرف بزرگان و چهره‌های مطرح خود را به میدان آورده باشد و جهت دیگر نماینده نداشته باشد. 
 
وی با اشاره به انتخابات مجلس 98 گفته: میزان مشارکت به حدود 42 درصد کاهش پیدا کرد. اولین بار بود که که ضریب مشارکت مردم در انتخابات ایران تا این حد پایین آمد. علل و عواملی از این دست مطرح بود و هنوز خاطره مسائلی مانند بنزین در ذهن مردم بود. تلخی مسائل و شرایطی که اتفاق افتاده بود در ذهن مردم وجود داشت. مجموعه عواملی بود که منتج به کاهش ضریب مشارکت شد تا برای اولین بار شاهد حضور کمتر از 50 درصد مردم در انتخابات باشیم.
 
هاشمی در ادامه این گفتگو مدعی شده: حقوقدانان مستقل و آزاد میان نظارت و دخالت تفکیک قائل هستند و حالا عملکرد شورای نگهبان را دخالت در انتخابات می‌دانند. این خلاف قانون اساسی دانسته شده است.
 
هاشمی در رابطه با رئیس دولت اصلاحات گفته: آقای خاتمی در حال حاضر ممنوع‌التصویر هستند. با شرایطی که ایشان در حال حاضر دارند، بعید به نظر می‌رسد که شورای نگهبان آقای خاتمی را تایید کند. زمانی که چهره‌ای مقبولیت یا محبوبیت زیادی در جامعه داشته است، آنها از این محبوبیت نگذشته و این چهره رد صلاحیت می‌شود. 
 
مصداق این موضوع در انتخابات سال 92 برای مرحوم هاشمی رفسنجانی اتفاق افتاد. مراجعین بسیاری از آقای هاشمی تقاضا کردند که در انتخابات نامزد شوند.
 
در این مصاحبه ادعا شده: شورای نگهبان نیز چهره‌ای مانند آقای هاشمی را به دلیل محبوبیتی که در جامعه داشت، رد صلاحیت کرد. به تعبیر ایشان، بیش از 30 میلیون رای در کشور داشتند و از نظر شورای نگهبان شخصی که بیش از 30 میلیون رای داشته باشد، قابل کنترل نیست. بر اساس تحلیل‌هایی از این دست، صلاحیت آقای هاشمی را تایید نکردند. آقای خاتمی نیز حالا وضعیت مشابهی در کشور دارند.
 
ایشان برای همسایگان یا بخشی از سیاستمداران جهان شناخته شده و مورد قبول هستند. بنابراین بعید می‌دانم که اگر آقای خاتمی در انتخابات ثبت‌نام کنند، تایید صلاحیت شوند.
 
 
افشاگری در ثانیه‌های پایانی
آرمان ملی یادداشتی با عنوان 8 احمدی‌نژادی به سوی پاستور منتشر کرده است. در این یادداشت با اشاره به حواشی چندی قبل که بر اساس صحبت‌های فائزه هاشمی شکل گرفت، ادعا شده که خ.ن رابط بین احمدی نژاد و خانواده هاشمی است.
 
در این نوشته اشاره شده: روز گذشته عبد‌الرضا داوری، از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد در حساب توئیتری خود نوشت: «از سال ۱۳۹۱، محمود احمدی‌نژاد، یک رابط و پیام‌رسان ثابت با خاندان رفسنجانی دارد که پیام طرفین را منتقل می‌کند. نام این فرد، «خ.ن» است و از اعضای دفتر رئیس‌جمهور در دولت دهم بود. او از طرف حمید بقایی ابتدا برای ارتباط با فاطمه هاشمی و سپس با سایر اعضای خاندان هاشمی ماموریت یافت.» 
 
در ادامه این متن آمده: داوری که این روزها به تغییر رویکرد سیاسی شناخته می‌شود، چند روز گذشته نیز حملات دیگری به یاران احمدی‌نژاد داشت که تا چند ماه پیش، خود نیز یکی از آنان بود. داوری در گفت‌وگو با عصر ایران اظهار کرد: «کسی در کلاب‌هاوس از من پرسید که بقایی گفته بیستم هر ماه اگر از دوستانم پول قرض نکنم، زندگی‌ام نمی‌چرخد. اما من به عمارت آقای بقایی در آبسرد رفته‌ام و از زندگی شخصی ایشان خبر دارم. درآمدهای ایشان را از محل تجارتخانه‌ای که در میدان رسالت دارد، می‌دانم. این خیلی زشت است که ما بگوییم ما بسیار پاکدست هستیم و اصلا چیزی برای خوردن نداریم ولی چندین خانه و ماشین داشته باشیم. آقای بقایی دو تا خانه ویلایی در تهران دارد. یعنی منزلش آپارتمان نیست. آقای بقایی برای دو تا همسرش دو تا خانه ویلایی دارد و یک ویلا هم در آبسرد دارد.» 
 
نویسنده ادامه داده: مهران عبدا...‌‌پور مدافع حمید بقایی و اسفندیار رحیم‌مشایی روز گذشته در گفت‌وگو با مدارا به سخنان داوری واکنش نشان داد و تصریح کرد: «کل اتهامات مالی آقای بقایی همان مواردی است که آقای داوری هم تا پیش از این در تمام مواضع خود بر واهی بودن آنها تاکید داشته و با ده‌ها دلیل و برهان اثبات می‌کردند که حکم صادر شده علیه آقای بقایی ظالمانه بوده و در این مدت هم موضوع جدیدی به همان اتهامات واهی قبلی افزوده نشده است.» 
 
در ادامه این مطلب به سخنان احمدی نژاد در دیدار با جمعی از مردم استان کرمان اشاره شده. در این صحبت‌ها آمده: «این اشتباه بزرگی است که فکر کرده‌اید که می‌توانید ملت ایران را در این سطح نگه دارید. این فنر به زودی درخواهد رفت. من به وقت انتخابات مطالبی دارم که درباره وضعیت موجود کشور عرض خواهم کرد و به فضل الهی از کسی هم نمی‌ترسم.» ا
 
در این مطلب افزوده شده: افشاگری در آستانه انتخابات یکی از شگردهای جدی برای جلب رای و نظر مردم تلقی می‌شود و در دوره‌های گذشته نیز بارها از آن استفاده شده است.
 
نویسنده بسیاری از فعالین اصولگرایی به احمدی نژاد منتسب کرده در جمع بندی مطلب آورده: محمد ناظمی‌اردکانی وزیر اسبق تعاون، غلامحسین، الهام معاون اسبق توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست‌جمهوری، محمد عباسی وزیر پیشین ورزش و جوانان، حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر اسبق آموزش و پرورش، رستم قاسمی وزیر نفت دولت احمدی‌نژاد و فریدون عباسی دوانی رئیس سازمان انرژی اتمی در دولت دهم چهره‌های نزدیک به احمدی‌نژادی هستند که افشاگری‌های احمدی‌نژاد می‌تواند به سود یکی از آنان پیش برود.
 
ادعای جالب روزنامه اصلاح‌طلب؛ اختلاف همچنان تنها گزاره قطعي در جريان اصولگراست
روزنامه اعتماد مطلبی با عنوان محافظه‌كاران و نمايش اتحاد منتشر کرده است. این روزنامه مدعی شده: اختلاف همچنان تنها گزاره قطعي در جريان اصولگراست و در عين حال شايد تنها گزاره‌اي كه اصولگرايان در تاييدش اتفاق‌نظر دارند؛ هرچند شايد از بيان صريح آن پرهيز كنند. كمتر از 2 ماه مانده تا روز سرنوشت انتخابات، عملا تمامي كانديداهاي احتمالي اصولگرا از قاليباف رضايي و محمد گرفته تا رييسي و جليلي و ضرغامي و حتي قاضي‌زاده هاشمي و نيكزاد، همگي همچنان يا با تمام توان در صحنه رقابت فعالند يا دست‌كم به‌طور صريح از خروج از گود رقابت نمي‌گويند.
 
در این مطلب عنوان شده: حالا طيف‌هاي رنگارنگ اين جريان سياسي هم همچون ماه‌هاي پيش از اين، هركدام ساز خود را مي‌نوازند. شوراي ائتلاف و شوراي وحدت نيز كه قرار بود پرچم‌دار همگرايي باشند، خود محل و علت اختلافند و هركدام از مسيري درپي معرفي كانديداي نهايي اصولگرايان.
 
در ادامه این مطلب آمده: اما به‌تازگي هشتگي ميان اين طيف از كاربران داغ شده كه دست‌كم در ظاهر از وحدت مي‌گويد؛ «ما يكي هستيم»؛ هشتگي كه بدوا گزاره‌ايست در تاييد اين ادعا كه اصولگرايان سخت درگير اختلافند و مي‌خواهند به هر قيمتي، حتي اگر شده با اين ترفندهاي نمايشي خود را متحد و منسجم نشان دهند.
 
در ادامه مطلب آمده: احتمالا طي روزهاي آينده شاهد خواهيم بود كه كانديداي احتمالي اين جريان راسا نيز وارد گود شده و عليه يكديگر اعلام موضع كنند. اتفاقي مسبوق به سابقه كه مي‌تواند به كليت پايگاه راي اصولگرايان نيز ضربه بزند. 
 
این روزنامه در جمع بندی خود مدعی شده: اصولگرايان 2 ماه بسيار سختي را پيش‌رو دارند؛ روزهايي كه تلاش‌ها معطوف به اتحاد است اما تا اينجا سايه‌اي از آنچه مي‌خواهند نيز محقق نشده و دستاوردشان چيزي  نيست جز نمايش اتحاد