هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 25 فروردين 1400 ساعت 17:06
چهارشنبه 25 فروردين 1400 17:01 ساعت
2021-4-14 17:06:47
شناسه خبر : 346413
حداقل زمان برای مساله راستی آزمایی سه تا شش ماه عنوان شده است. چرا که صرفا حدود 3 ماه طول می کشد که خریدار نفت ایران، پول این معامله را به حساب کشورمان واریز نماید و ایران امکان استفاده از این درآمدها را پیدا کند.
حداقل زمان برای مساله راستی آزمایی سه تا شش ماه عنوان شده است. چرا که صرفا حدود 3 ماه طول می کشد که خریدار نفت ایران، پول این معامله را به حساب کشورمان واریز نماید و ایران امکان استفاده از این درآمدها را پیدا کند.
گروه سیاسی-رجانیوز: حسن روحانی در حالی از زمان نبردن فرایند راستی آزمایی صحبت می‌کند که آمریکایی‌ها تاکنون حاضر به پذیرش رفع تحریم‌ها و جبران اشتباهات خود نشده‌اند. آنها به صراحت می‌گویند که قصدی برای برداشتن همه تحریم‌ها ندارند اما دولتمردان ایران نه تنها ادعا می‌کنند دشمن توبه کرده که حتی با تفسیر به رای از راستی‌آزمایی و با وجود شکست ایده برجام منتقدان خود را بی سواد خطاب می‌کنند.
 
به گزارش رجانیوز: حسن روحانی امروز در جلسه هیات دولت در خصوص فرایند راستی آزمایی گفت: «راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها زمان زیادی نمی‌برد؛ برخی بلد نیستند می‌گویند راستی‌آزمایی زمان می‌برد! با وزرا برنامه‌ریزی کردیم که هروقت تایید کردند نفت را راحت می‌فروشد، بانک مرکزی به منابعش دسترسی پیدا کرد و راحت جابجا کرد و ... دسترسی راحت شده است.»
 
وی همچنین بدون اشاره به آخرین نظرسنجی‌های معتبر و حتی دولتی به میزان آرای خود در سال 96 اشاره کرد و گفت: « رئیس جمهور مننتخب مردم است. ۲۴ میلیون رای دارند با رئیس جمهور حرف می زنند. ما خواست و نظر مردم را تا روز آخر اجرا می کنیم. ما تحریم را در ۱۰۰ روز اول شکستیم. دست ما را باز بگذارید در ۱۰۰ روز آخر هم بشکنیم. مذاکرات ما در چارچوب منویات رهبر انقلاب ادامه می یابد.»
 
روحانی قبلا هم گفته بود برای راستی آزمایی فقط به چند ساعت زمان نیاز داریم. وی ادعا کرده بود: « امروز تحریم را بردارند، فردا صبح ما به تمام تعهدات عمل خواهیم کرد و اگر امروز تحریم را بردارند بعد از ظهر ما به همه تعهدات عمل می‌کنیم ما چند ساعت نیاز داریم که ببینیم این تحریم برداشته شده است و راستی آزمایی هم می‌کنیم ظرف چند ساعت و بعد ما به همه تعهدات خود برمی گردیم.»
 
اما صحبت‌های روحانی چقدر صحت دارد؟
متخصصان معتقدند فرایند راستی آزمایی به دلایل متعددی زمان‌بر است و امکان دارد عدم دقت در این موضوع و دل خوش کردن به حرف و وعده آمریکایی‌ها باعث تکرار تجربه اشتباه گذشته شود. چرا که فعالیت‌های ایران از جنس فنی و فیزیکی است و از کار انداختن آن هزینه‌هایی را به کشور تحمیل خواهد کرد اما طرف مقابل صرفا با چند وعده می‌تواند ادعای رفع تحریم را داشته باشد.
 
حداقل زمان برای مساله راستی آزمایی سه تا شش ماه عنوان شده است. چرا که صرفا حدود 3 ماه طول می کشد که خریدار نفت ایران، پول این معامله را به حساب کشورمان واریز نماید و ایران امکان استفاده از این درآمدها را پیدا کند. در نتیجه، امکان راستی آزمایی رفع واقعی تحریم های نفتی در کمتر از 3 ماه وجود ندارد.
 
همچنین کاهش ریسک تعامل با ایران، امری زمانبر است و تنها زمانی، کنشگران تجاری در سطح بین المللی تصمیم به تعامل با ایران خواهند گرفت که زنجیره ای از علامت‌های مثبت (اعم از توالی زمانی و تکثر اقدام‌های سازنده) را ازسوی دستگاه حاکمه آمریکا در موضوع امکان تعامل اقتصادی با ایران دریافت کنند.
 
مهمترین شاخص‌های سنجش‌پذیر راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها
از دیدگاه مرکز پژوهش‌های مجلس، برخی شاخص‌های سنجش‌پذیر برای راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها عبارتند از:
1- بازگشت تعاملات عمده تجاری بین‌المللی ایران به شرایط قبل از تحریم، بدون امکان بازگشت مجدد تحریم‌ها (Snapback): مختصات روال عادی روابط تجاری ایران عبارتست از:
 
الف) صادرات و تحویل حجم حداقلی مشخصی از نفت و فراورده به:
- شرکت‌های دولتی چینی،
- مشتریان سابق و جدید نفت ایران در کشورهای شرق آسیا (کره جنوبی، ژاپن و...) ،
- مشتریان سابق و جدید نفت ایران در اروپا؛ به‌طور خاص کشورهای ایتالیا، اسپانیا و یونان.
ب) دریافت آزادانه سپرده‌های حاصل از صادرات نفت، سپرده شدن منابع مالی حاصل در بانک‌های مورد توافق طرفین تجاری و انجام عملیات کامل و بی‌قیدوشرط توسط بانک مرکزی ایران بر روی منابع مالی حاصل: توضیح اینکه براساس دستورالعمل‌های دفتر کنترل داراییهای خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، در موضوع دسترسی ایران به منابع مالی حاصل از صادرات نفت، باید محدودیتهای سختگیرانه‌ای وضع شود.
ضروری است کلیه این محدودیتها به‌صورت عملیاتی رفع شوند بهطوری که اولاً بانک میزبان منابع مالی حاصل از صادرات نفت، بدون هیچگونه محدودیتی و صرفاً براساس توافق طرفین معامله انتخاب شود و ثانیاً منابع سپرده شده، به‌صورت آزادانه و بدون محدودیت، قابلیت انتقال به سایر حسابها در سایر بانکها داشته باشند.
ج) تأمین بی‌قیدوشرط نیازمندی‌های فناورانه اقتصاد ایران (در حوزه هوانوردی، حمل‌ونقل، تولید داخلی و ...): به عنوان مثال، انعقاد قرارداد خاص برای برقی کردن قطار تهران مشهد با کشور هدف، توسعه مجتمع‌های پتروشیمی خاص با شرکت‌های خارجی هدف.
د) فعالیت آزادانه و بی‌قید و شرط بنادر تجاری ایران: به عنوان مثال، ضروری است محدودیت‌های مربوط به بنادر ایران (به طور خاص بندر شهید رجایی و بندر امام خمینی) به‌صورت علمیاتی رفع شوند به‌طوریکه کشتی‌های خارجی بتوانند در این بنادر لنگر بیندازند.
 
2- تحقق حدود آستانه‌ای در روابط مالی و بانکی: هر معامله تجاری، نیازمند حداقل یک تراکنش بانکی است لذا محاسبه و اندازه‌گیری میزان تراکنش‌های بانکی در یک بازه زمانی مشخص و مقایسه آن با شرایط پیش از تحریم، نشان خواهد داد که در آن دوره زمانی، معاملات تجاری ایران تا چه حد رشد کرده است.
الف) ضرورت حفظ میزان تراکنش ماهیانه بانک EIH آلمان در حد میانگین تراکنش‌های نیمه اول سال 2018 ؛ یعنی تراکنش حداقل ماهیانه 4.2 میلیارد دلاری؛
ب) ضرورت حفظ تراکنش ماهیانه بانک تجارت پاریس در حد 1.5 میلیارد دلار
 
3- بازنگری اساسی در قواعد و آیین‌نامه‌های تعامل تجاری با اقتصاد ایران: شاخص ریسک، مهمترین مؤلفه‌ای است که به حرکت کنشگران اقتصادی و تجار بین‌المللی جهت میدهد؛ تعیین شاخص ریسک (که ذاتاً یک مقوله ذهنی است) منبعث از پارامترهای مهمی است که تنها یکی از آنها، زیرساخت‌های حقوقی تحریم است. به‌نظر میآید که درحال حاضر، مهمترین عامل تعیین کننده ریسک تعامل با ایران، رفتارهای گذشته، فعلی و آتی سردمداران کشور تحریم کننده در حوزه‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی است. دو مورد از مهمترین عوامل مؤثر بر تعدیل شاخص ریسک (ایجاد شده توسط آمریکا) در تعامل کشورها با اقتصاد ایران عبارتند از:
 
الف) بازتعریف موضوع شناسایی بایسته مشتری و تعریف قواعد جدید مرتبط با آن در رویه‌های شبکه اجرای جرائم مالی آمریکا: حذف رویه Based Risk و جایگزینی رویه Rule Based به جای آن، به‌طوریکه اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی ملزم نباشند در تعامل با اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی، ابتدا تا انتهای زنجیره تعامل را مورد شناسایی قرار دهند.
 
ب) بازنگری دفعی، اساسی و حداکثری در کلیه فهرستهای تحریمی: تنها در صورت بازنگری دفعی در همه فهرست‌های تحریمی است که میتوان انتظار داشت شاخص ریسک تعامل با اقتصاد ایران کاهش یافته و به‌تبع، اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی، قادر به کسب انتفاع اقتصادی از محل رفع تحریم‌های باشند. این فهرست ها عبارتند از: فهرست وزارت خزانه‌داری آمریکا، فهرست وزارت خارجه آمریکا، فهرست تحریمی اتحادیه اروپا، فهرست تحریمی سازمان ملل متحد.
 
روحانی از کدام رفع تحریم سخن می‌گوید؟
با توجه به مسائل گفته شده به نظر می‌رسد غرب گرایان طرحی خطرناک برای ذبح منافع ملی به پای منافع انتخاباتی در نظر دارند و دولت آمریکا اساسا قصد رفع تحریم ندارد تا مساله اصلی در کشور راستی آزمایی باشد!
 
رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مصاحبه‌ای که چندی قبل منتشر شد تاکید کرد که دولت جو بایدن در پی رسیدن به توافقی جامع‌تر و طولانی‌تر از برجام است، توافقی که تمام فعالیت‌های ایران اعم از هسته‌ای و منطقه‌ای را دربر بگیرد.
 
مالی در این مصاحبه با رادیوی ملی آمریکا، ان‌پی‌آر، که روز سه‌شنبه، ۱۷ فروردین‌ماه، منتشر شد در اظهاراتی توهین آمیز تاکید کرده که پافشاری ایران بر لغو تمام تحریم‌ها تنها یک معنا خواهد داشت و آن‌ این که ایران در وعده بازگشت به برجام جدی نیست!
 
این اظهارات به خوبی نشان میدهد که منظور دولت بایدن از بازگشت به برجام اجرای یک طرفه محدودیت‌های هسته ای از جانب ایران است و این کشور قصد ندارد 1500 تحریم تحمیلی در پسابرجام را لغو کند.
 
این در حالی است که دولتمردان به شدت به رفع تحریم‌ها خوشبین هستند و حسن روحانی خبر از توبه آمریکا داده و گفته است: «امروز آمریکا آماده است بنشیند و به اجرای برجام و به تعهداتش بازگردد. بازگشت به تعهدات به معنای دینی و مصطلح ما توبه است. برای برای اجرای توبه آماده است. هل لی من توبه می‌گوید! می‌گوید من آمده‌ام توبه کنم، من می‌خواهم به برجام برگردم»
 
مالی در مصاحبه خود همچنین تاکید کرده است که دولت جو بایدن «پیش از هر چیز» در پی توافقی طولانی‌مدت‌تر است!
 
رابرت مالی همچنین با اشاره قدرت دفاعی و موشکی ایران و قدرت منطقه‌ای کشورمان گفت: «می‌خواهیم درباره تمام این‌ها حرف بزنیم.»
 
این اظهارات واضح و روشن نشان از جدی نبودن دولت آمریکا در برداشتن تحریم‌های یک جانبه و ضدایرانی دارد. با این وجود مشخص نیست چرا رئیس جمهور معتقد است تحریم‌ها در حال برداشته شدن است!