هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 مهر 1400
ساعت 23:56
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 24 فروردين 1400 ساعت 22:30
سه شنبه 24 فروردين 1400 22:22 ساعت
2021-4-13 22:30:34
شناسه خبر : 346362
پیگیری‌های رجانیوز حکایت از آن دارد، در سطوح عالی نظام به هیات مذاکره کننده دولت روحانی تاکید شده که رفع کامل همه تحریم‌ها به صورت یکجا(نه گام به گام) سیاست قطعی جمهوری اسلامی است.
پیگیری‌های رجانیوز حکایت از آن دارد، در سطوح عالی نظام به هیات مذاکره کننده دولت روحانی تاکید شده که رفع کامل همه تحریم‌ها به صورت یکجا(نه گام به گام) سیاست قطعی جمهوری اسلامی است.
گروه سیاسی-رجانیوز: پیگیری‌های رجانیوز حکایت از آن دارد، در سطوح عالی نظام به هیات مذاکره کننده دولت روحانی تاکید شده که رفع کامل همه تحریم‌ها به صورت یکجا(نه گام به گام) اعم از تحریم‌های برجامی، تحریم‌های وضع شده در دولت اوباما و ترامپ و همچنین تحریم‌هایی که با برچسب جدید غیر هسته‌ای که دوباره علیه کشورمان وضع شده است در کنار مساله راستی‌آزمایی ایران جزو خطوط قرمز و سیاست قطعی جمهوری اسلامی است و درصورت وقت کشی ایالات متحده تیم ایرانی فورا پایان مذاکرات را اعلام و به تهران بازگردد.
 
به گزارش رجانیوز: عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیأت مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت در ادامه مذکرات با گروه ۱+۴ و نماینده اتحادیه اروپا در چارچوب کمیسیون مشترک برجام عازم اتریش شد. این مذاکرات که به صورت غیرمستقیم با آمریکایی‌ها انجام می‌شود.
 
این مذاکرات روز سه‌شنبه ۱۷ فروردین این گفت‌وگوها به صورت حضوری و رو در رو دنبال شد و در نهایت هم این نشست برگزار و پس از آن توافق شد دو کارگروه در حوزه تحریم‌ها و هسته‌ای تشکیل و بررسی‌ها را انجام دهد. نتایج بررسی‌های این دو کارگروه به نشست کمیسیون برجام در روز جمعه ۲۰ فروردین منعکس و اعلام شد که هیأت‌های برای تنفس و مشورت‌ به پایتخت‌ها برمی‌گردند و روز چهارشنبه ۲۵ فروردین دوباره در وین گردهم خواهند آمد.
 
این مذاکرات در حالی ادامه یادفته است که مقامات آمریکایی از جمله رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران که در نشست وین حضور دارد صراحتا اعلام کرده که امریکا تمام تحریم‌ها را لغو نمی‌کند. وی گفته بود پافشاری ایران بر لغو همه تحریم‌ها نشان دهنده جدی نبودن جمهوری اسلامی در مذاکرات است. همچنان تیم‌های دیگر مذاکره کننده در وین نیز اعلام کردند که آمریکا حاضر به رفع تحریم‌های وضع شده توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق این کشور نیست. 
 
پیگیری‌های رجانیوز حکایت از آن دارد، در سطوح عالی نظام به هیات مذاکره کننده دولت روحانی تاکید شده که رفع کامل همه تحریم‌ها به صورت یکجا(نه گام به گام) اعم از تحریم‌های برجامی، تحریم‌های وضع شده در دولت اوباما و ترامپ و همچنین تحریم‌هایی که با برچسب جدید غیر هسته‌ای علیه کشورمان وضع شده است در کنار مساله راستی‌آزمایی ایران جزو خطوط قرمز و سیاست قطعی جمهوری اسلامی است.
 
همچنین این نکته هشدار داده شده که در صورت فرصت سوزی آمریکا و نداشتن اراده این کشور جهت لغو تحریم، تیم ایرانی از اتلاف وقت جلوگیری کرده و با اعلام پایان مذاکرات فورا به تهران بازگردد.
 
امروز  ۲۰۴ نفر از نمایندگان مجلس نیز با صدور بیانیه‌ای در خصوص روند خطرناک دولت روحانی در نشست وین ابراز نگرانی‌ کردند. نمایندگان مجلس اعلام کردند امروز با شعار پرهیز از فرصت‌سوزی در حال ورود به خسارت دیگری مانند برجام هستیم تا با دادن امتیازهای نقد، وعده‌های نسیه‌ای دریافت کنیم ولی تنها زمانی به تعهدات برجامی خود بازمی‌گردیم که تحریم‌ها به صورت واقعی و کامل برداشته شده و مورد راستی آزمایی قرار گیرد.
 
گفتنی  رهبرانقلاب در تاریخ 19 بهمن سال 99 به صراحت اعلام کردند: «اگر بخواهیم منطقی و مستدل صحبت بکنیم، آمریکا و سه کشور اروپایی که همه‌ی تعهّدات برجامی را زیر پا گذاشتند، دیگر حق ندارند برای برجام شرط و شروط تعیین کنند. آنها به تعهّدات برجامی‌شان هیچ عمل نکردند؛ یک برهه‌ی بسیار کوتاهی در اوّل کار بعضی از تحریمها را -نه همه‌ی تحریمها را- موقّتاً تعطیل کردند، دوباره برگشتند و بعد تحریمها را افزایش هم دادند؛ شاید دو برابر، سه برابر تحریمها را زیاد هم کردند. بنابراین آنها حق ندارند در این زمینه شرط و شروط معیّن کنند.»
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این سخنرانی خود به ترسیم سیاست قطعی نظام در دفاع از حقوق ملت ایران پرداخته و فرموده بودند: «آن طرفی که حق دارد برای ادامه‌ی کار برجام شرط معیّن کند ایران است. علّت هم این است که ایران از اوّل به تمام تعهّدات برجامی خودش عمل کرد، جمهوری اسلامی به تمامی تعهّدات برجامی عمل کرد؛ آنها نقض کردند. ما حق داریم برای ادامه‌ی برجام شرط بگذاریم و این شرط را هم گذاشتیم و گفتیم و هیچ ‌کس هم از آن عدول نخواهد کرد؛ و آن این است که اگر میخواهند ایران به تعهّدات برجامی -که چند تعهّد آن را لغو کرده- برگردد، باید آمریکا تحریمها را کلّاً لغو بکند؛ آن هم نه به زبان و روی کاغذ که بگوید لغو کردیم؛ نه، بایستی در عمل تحریمها را لغو کنند و ما راستی‌آزمایی کنیم و احساس کنیم که درست تحریمها لغو شده، آن وقت ما هم به این تعهّدات برجامی برمیگردیم؛ این سیاست قطعی جمهوری اسلامی است و مورد اتّفاق مسئولان کشور هم هست و از این سیاست بر نخواهیم گشت»