هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 24 فروردين 1400 ساعت 16:58
سه شنبه 24 فروردين 1400 16:41 ساعت
2021-4-13 16:58:13
شناسه خبر : 346351
 او _سعید جلیلی_ هنوز تمايل خود به كانديداتوري را رسما اعلام نكرده، اما اين‌طور كه به نظر مي‌رسد، برخي در جبهه اصولگرايي فرش قرمز را پهن كرده و كاملا آماده استقبال از او هستند.
او _سعید جلیلی_ هنوز تمايل خود به كانديداتوري را رسما اعلام نكرده، اما اين‌طور كه به نظر مي‌رسد، برخي در جبهه اصولگرايي فرش قرمز را پهن كرده و كاملا آماده استقبال از او هستند.
گروه سیاسی_رجانیوز: روز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ سرنوشت سیاسی ایران به دست مردم رقم خواهد خورد و قوه اجرایی کشور به یکی از رجال سیاسی سپرده خواهد شد.
​در آستانه این واقعه مهم جریان‌های مختلف سیاسی، با پیکربندی جدیدی در حال برنامه‌ریزی برای کنش انتخاباتی هستند. اما امسال جبهه‌بندی چهره‌های دو جریان  اصلی سیاسی کشور تفاوت‌های عمده‌ای با وضعیت هر باره خود دارد. جناح اصلاحات که سال ۹۶ حول ایده برجام توانسته بود دولت را تصاحب کند، حالا چند پاره شده است‌. عدالت محوری، ادعای بهبود وضعیت اقتصادی، احیای برجام و ایده‌های بی‌ربط اینچنینی، نشان از عدم انسجام این جریان سیاسی دارد. 
همچنین انحلال شورای سیاست‌گذاری اصلاحات و بالا گرفتن حواشی در رابطه با کاندیدای احتمالی چند پارگی اصلاحات را تقویت کرده است. از کاندیدای احتمالی اصلاحات می‌توان به محمد جواد ظریف، اسحاق جهانگیری، محمد رضا عارف، عباس آخوندی و علی لاریجانی اشاره کرد. 
معادلات جریان اصولگرایی به نحو دیگری است. حضور آیت‌الله رئیسی در راس قوه قضاییه شرایط را پیچیده کرده است اما تا به امروز کاندیدای احتمالی جریان اصولگرا سعید جلیلی، عزت الله ضرغامی،رستم قاسمی، پرویز فتاح و سعید محمد هستند.
مطبوعات دیروز:
 
 
حسن خمینی آب پاکی را روی دست اصلاح‌طلبان ریخت
روزنامه اعتماد در رابطه با تلاش اصلاحات برای مطرح کردن حسن خميني نوشته: زمزمه‌هاي حضور يك كانديداي متفاوت ميان اصلاح‌طلبان كه ازقضا طي روزهاي پاياني سالي كه گذشت و اين چندهفته نخست سالي كه حالا در ابتداي آنيم، اوضاع را اندكي براي اصلاح‌طلبان متفاوت ساخته بود؛ چه آنكه اين كانديدا كسي نبود جز سيدحسن خميني؛ يادگار امام. چهره‌اي كه به‌باور اغلب اصلاح‌طلبان به دلايلي متعدد با وضع و اوضاعي متفاوت از ديگر گزينه‌هاي احتمالي كانديداتوري در اين جريان سياسي مواجه بود و در صورت كانديداتوري مي‌توانست شرايطي متفاوت را نيز در انتخابات پيش‌رو براي اصلاح‌طلبان رقم بزند. 
 
در ادامه این مطلب عنوان شده: با جدي شدن زمزمه كانديداتوري سيدحسن خميني، اصلاح‌طلبان با اميدي دوچندان خود را براي انتخابات پيش‌رو مهيا مي‌كردند و باورشان اين بود در صورت حضور يادگار امام در صحنه انتخابات نه‌تنها احتمال پيروزي آنان افزايش خواهد يافت، بلكه احتمال افزايش مشاركت انتخاباتي نيز به‌طور كلي بيشتر مي‌شد. نكته‌اي كه برخي نظرسنجي‌هاي معتبر داخلي نيز مويد آن بود و از اين حكايت داشت كه سيدحسن خميني در صورت كانديداتوري دست‌كم مي‌تواند رقيبي بسيار جدي براي رقباي اصلي در جناح راست باشد. 
 
روزنامه اعتماد در رابطه با انصراف حسن خمینی نوشته: آن‌طور كه سيدياسر خميني، برادر سيدحسن خميني شامگاه گذشته در اظهاراتي كه پايگاه خبري-تحليلي جماران اقدام به انتشار آن كرد، توضيح داده و گفته است: «در هفته‌ها و بلكه ماه‌هاي اخير، اقبال زيادي به اخوي گرامي جناب حاج حسن آقا شد و بزرگان زيادي از عاشقان امام، ايثارگران، مذهبيون، خانواده‌هاي شهداء، سياسيون و دانشگاهيان كشور ايشان را تنها كسي دانستند كه مي‌تواند كشور را با شعار «همه با هم» امام خميني متحد كند.»
 
 او با بيان اينكه حسن خمینی اين درخواست‌ها را نپذيرفته، گفته است: «ايشان با ترديد در حال مشورت و بررسي جوانب امر بودند تا اينكه امروز مطابق ديدارهاي نوبه خود با رهبري به ديدن ايشان رفتند كه طي اين ملاقات، رهبر انقلاب كانديداتوري ايشان در انتخابات را به صلاح ندانستند و با بيان اينكه حاج حسن آقا را مانند فرزند خود مي‌دانند، از ايشان خواستند كه در شرايط فعلي به اين عرصه ورود نكنند.» 
 
سيد ياسر خميني تصريح كرد: «با توجه به اين توصيه، طبيعي است كه تصميم ايشان روشن است و اخوي يقينا تصميمي براي كانديداتوري ندارند.»
 
 
اصولگرایان در انتظار سعید جلیلی
روزنامه اعتماد در مطلبی یا عنوان صدای پای جلیلی در رابطه با حضور وی در انتخابات نوشته: او هنوز تمايل خود به كانديداتوري را رسما اعلام نكرده اما اين‌طور كه به نظر مي‌رسد، برخي در جبهه اصولگرايي فرش قرمز را پهن كرده و كاملا آماده استقبال از او هستند. به ويژه اكنون كه طبق شنيده‌ها احتمال كانديداتوري سيد ابراهيم رييسي كاهش يافته است.
 
در ادامه این مطلب آمده:شاهد آنكه كريمي اصفهاني، عضو جبهه پيروان خط امام و رهبري همين ديروز در گفت‌وگويي با «نامه‌نيوز» خبر داد كه «به‌رغم تماس‌هاي متعدد تا به امروز آقاي رييسي هيچ‌گونه تمايلي نشان نداده است.»
 
 
 
 علی مطهری حامی حسن روحانی و مخالف کاندیداتوری روحانیت
 روزنامه آرمان ملی در مطلبی با عنوان «رقابت دوگانه سيدحسن خمينی-رئيسی» مدعی شده: در حال حاضر جریان اصولگرا با تمام توان تمرکز خود را بر جلب‌نظر سید‌ابراهیم رئیسی، رئیس قوه‌قضائیه ایران قرار داده است و اصلاح‌طلبان نیز اگرچه هنوز به تصمیمی قطعی دست پیدا نکرده‌اند، نام آیت‌ا... سید‌حسن خمینی، یادگار امام راحل را مطرح می‌کنند.
 
در ادامه متن با اشاره به صحبت‌های اخیر کرباسچی ر رابطه با سید حسن خمینی آمده: روز گذشته غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌وگویی مجازی با عنوان «ایران 1400» درباره احتمال نامزدی یادگار امام خمینی در انتخابات اظهار کرد: ایشان شخصیت ارزشمند علمی است و بیشتر تلاش ایشان دراین حوزه مصروف است. منتها دلسوزی‌ای که نسبت به کشور دارند، شاید این احساس را در ایشان ایجاد می‌کند که حضورش می‌تواند مناسب باشد. من شخصا احساس می‌کنم وجود ایشان مغتنم برای امروز و فردای کشور است. بالاخره ایشان یک نیروی جوان علمی برای آینده حوزه‌ها هستند.
 
در این مطلب به صحبت‌های اخیر علی مطهری هم اشاره شده، وی در رابطه با حضور سید حسن خمینی گفته: اطلاع دقیقی ندارم که سیدحسن خمینی به انتخابات می‌آید یا خیر، اما روحانیت نباید به سمت پست‌های اجرایی بیاید و من هم مانند شهید مطهری موافق حضور روحانیت در پست‌های دولتی نیستم. روحانیت باید کنار مردم باشند و معتقد نیستم که وارد انتخابات شوند. صلاح نیست که سیدحسن خمینی وارد شود، اما همه‌چیز بستگی به نظر خودش دارد. 
 
در ادامه آرمان در انتقاد به علی مطهری نوشته: تا‌کنون 4 رئیس‌جمهور ایران از ابتدای عمر 42 ساله انقلاب اسلامی روحانی بوده‌اند. مطهری نیز در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 بیانیه‌ای در حمایت از حسن روحانی در صفحه شخصی تلگرام خود منتشر کرد که عنوان آن «چرا به روحانی رای می‌دهم» بود. باید دید علت این چرخش فکری امری ایدئولوژیک است یا عوامل دیگری دخالت داشته‌اند.
 
این روزنامه با انتخاب عنوان قاضی‌القضات برای آیت الله رئیسی به بحث وحدت آفرینی وی و بالا بودن دامنه آرای ایشان اشاره کرده است.
 
آرمان ملی با وجود اینکه دیشب خبر عدم حضور حسن خمینی در انتخابات منتشر شد، در رابطه با احتمال ثبت‌نام‌ هر دو شخص مذکور در انتخابات نوشته: آیا در روزهای گرم خرداد 1400 به عنوان رقیب انتخاباتی مقابل هم خواهند ایستاد یا دست تقدیر و تیغ نظارت این رقابت را ممکن نخواهد ساخت؟
 
 
 
احمدی نژاد تلاش می‌کرد خود را یک رهبر جهانی معرفی کند
عباس سلیمی‌نمین در گفتگو با شرق به بررسی مسائلی که اخیرا توسط ضرغامی تحت تاثیر گفتمان چپ مطرح شده پرداخته است. سلیمی نمین در پاسخ به اینکه آیا روی‌آوردن بخشی از چهره‌های اصولگرایی به گفتمان چپ، به دلیل نگاه ابزاری است؟ گفته: مصداق_ما در این بحث_ صحبت‌های اخیر آقای ضرغامی در ابراز علاقه به چگوارا و حتی گلسرخی و شعارهایی مانند نان، مسکن و آزادی.
 
نمی‌توانم کلی نظر بدهم، ممکن است افرادی هم چنین انگیزه‌هایی داشته باشند. ما قبل از انقلاب جریان چپی را داشتیم که علی را سمبل عدالت مطرح می‌کرد و به‌‌صراحت احترامش را ابراز می‌کرد؛ یعنی همان‌طور که ما در اسلام عدالت را پیگیری می‌کنیم، برخی نیروهای چپ هم با انگیزه عدالت در این وادی قدم می‌گذارند، اما چون تفکرشان اومانیستی است، طبیعتا عدالت را نمی‌تواند محقق کند.
 
 وی در پاسخ به این سوال که گفتمان اصولگرایی اصلا چه نیازی دارد که امروزه و در این روزگار و زمان که چپ‌گرایی هم دیگر آن همه‌گیری گذشته را ندارد، یک‌باره سراغ نمادهای آن برود؟ گفته:همان نیاز که شما دارید. زمانی که روزنامه شما چند سال قبل در یک مطلبی به تقدیر از جریان چپ پرداخته بود، من جوابیه‌ای برای شما ارسال کردم. شما شاید فراموش کرده‌اید. با همان نیازی که شما به تقدیر و تجلیل دست‌و‌دلبازانه از چریک‌های فدایی پرداختید. تعریف عجیب‌وغریبی از چریک‌های فدایی کرده بودید. همان زمان بود که چپ در برخی دانشگاه‌ها مجدد مطرح شده بود، شما هم در این وادی گام‌هایی برداشتید. من جوابیه دادم که اینها (‌چپ‌ها) حتی در دوران مبارزه هم به‌هیچ‌وجه دموکرات نبودند.
 
سیمی‌‍نمین در رابطه با مواضع ضرغامی ادامه داده: من نمی‌دانم انگیزه آقای ضرغامی چیست، ولی شخصا خودم هم برای نهضت‌های رهایی‌بخش در آمریکای لاتین احترامی جدی قائلم. بحث صرفا ایشان نیست. ما مشابه این رفتارها را در رئیس سابق دولت هم دیدیم. پس می‌شود گفت تمایلی جدی‌تر از یک فرد یا یک شخص وجود دارد.
 
وی در رابطه با رویه‌های چپ گرایانه احمدی نژاد افزوده: احمدی‌نژاد می‌خواست بگوید نه‌تنها من برای ریاست‌جمهوری مادام‌العمر شایسته‌ام، بلکه یک رهبر جهانی هستم و منت می‌گذاشت که ریاست‌جمهوری ایران را پذیرفته بود. خودش را در سطحی مطرح می‌کرد که ملت را مرعوب کند. این یک افت جدی است که با آن برخورد و مهار شد.
 
 
تشدید رقابت اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری
رونامه شرق با در نظر گرفتن اینکه احتمالا قالیباف در انتخابات شرکت می کند به اظهارات سه تن از افراد نزدیک به پایداری اشاره کرده است. در این مطلب آمده: سه نفر از همکاران قالیباف در هیئت‌رئیسه رقیب بالقوه صادق محصولی، دبیرکل جبهه پایداری، به‌تازگی گفته بود که صلاح نیست قالیباف وارد رقابت‌های ریاست‌جمهوری شود. احمد امیرآبادی‌فراهانی دیروز گفته که برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام می‌کنم. 
 
همچنین امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی گفته :من در انتخابات ثبت‌نام خواهم کرد و نامزدی من در انتخابات به تأیید صلاحیت شورای نگهبان بستگی دارد. 
 
علی نیکزاد، وزیر سابق احمدی‌نژاد و نایب‌رئیس مجلس، نیز اگرچه رسما عضو جبهه پایداری نیست؛ اما به آنها بسیار نزدیک است و یکی از چهره‌هایی است که این جبهه با او درباره انتخابات 1400 صحبت کرده و همواره نامش در میان گزینه‌های مورد اقبال جبهه پایداری آورده می‌شده است. 
 
همچنین در این مطلب آمده: اختلاف بین جبهه پایداری و قالیباف قدیمی است. این اختلاف خودش را در جریان انتخابات 92 به‌وضوح نشان داد، وقتی که حامیان قالیباف علت باخت اصوگرایان را جبهه پایداری اعلام کرد که به همراه نامزد اصلح‌شان به‌نفع قالیباف کنار نرفتند.
 
در ادامه عنوان شده: در انتخابات مجلس یازدهم هم مشخص شد که جبهه پایداری ابتدا حتی مخالف حضور قالیباف در فهرست اصولگرایان بود؛ تا جایی که قالیباف اعلام کرد برای مخدوش‌نشدن وحدت از فهرست کنار می‌رود. 
 
در انتهای این مطلب آمده: در‌نهایت در یک بده‌بستان سیاسی به ریاست قالیباف تن داد؛ اما ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس، دیوان محاسبات و کمیسیون‌های کلیدی را به دست چهره‌های مورد وثوق خودش داد.
 
 
 
 خون فرهنگیان از سیاست‌های دولت به جوش آمده
امروز روزنامه‌های کیهان گفت وگویی با سید محمد بطحایی، ویر سابق آموزش و پرورش منتشر کرده است. در این مطلب آمده: به عقیده وی_سید محمد بطحایی_ آموزش و پرورش از مشکلات عدیده‌ای رنج می‌برد که اگر آنها را به ترتیب اولویت دسته‌بندی کنیم، «معیشت و شایستگی معلم‌ها»، «اولویت نبودن آموزش و پرورش در جامعه و بین مردم» و «فقدان نگاه مهارت محور در آموزش و پرورش» سه مشکل اساسی نظام آموزش و پرورش کشور هستند که نیازمند توجه کاندیداهای ریاست‌جمهوری در انتخابات پیش رو و نهایتاً دولت منتخب است.
 
وی در رابطه با درد معیشت معلمان گفته: مقایسه شرایط کنونی با سی، چهل سال گذشته نشان می‌دهد حتی میزان درد معیشت معلمان متفاوت بوده و هر چه به جلو می‌آییم این درد حادتر می‌شود. اکنون عرصه به اندازه‌ای به معلم تنگ شده که نمی‌تواند رسالت تحولی خودش را به سرانجام مطلوب برساند. در ادامه مطلب روزنامه کیهان آمده: معلم توقع ندارد حقوق نجومی دریافت کند بلکه حرفش این است که اندازه‌ای به من پرداخت کنید که من بتوانم با تمام انرژی برای تعلیم و تربیت دانش‌آموزان وقت بگذارم. 
 
وی در ادامه گفته: دانش‌آموزان پس از گذراندن 12 سال از عمر خود در مدارس همچنان با مهارت‌های تشکیل زندگی، مهارت‌های اقتصادی و مهارت‌های اجتماعی بیگانه هستند. بچه‌های ما متاسفانه پس از فارغ‌التحصیلی از مدرسه مهارت‌های زندگی در اجتماع را بلد نیستند و با جامعه غریبه هستند. شرایط امروز به مانند این است که دانش‌آموزان پس از 12 سال از یک زندان آزاد شده‌اند و پس از ورود به جامعه نمی‌دانند چگونه باید خرید کنند، چگونه باید با افراد ارتباط بگیرند، چگونه باید در خانواده یک گوشه کار را بگیرند و مصداق‌های متعدد دیگر که بیان این موارد درد ما رابیشتر می‌کند.
 
بطحایی خاطرنشان کرده: در ایامی که ایام انتخابات ریاست‌جمهوری و ارائه برنامه‌های کاندیداها است باید در مناظره‌های انتخاباتی و بررسی برنامه‌های کاندیداها، این سؤال مهم مطرح شود که «چگونه فرهنگ و آموزش به معنای عام و آموزش و پرورش به معنای اخص می‌خواهد چرخش از حافظه‌محوری به مهارت‌محوری در نظام آموزش و پرورش را انجام دهد؟ و دولت 1400 چگونه می‌تواند متعهد شود در سال 1404 که عمرش به پایان می‌رسد، به مردم پاسخگو باشد و توضیح دهد که من توانستم این چرخش استراتژیک را انجام دهم؟»