00/1/23 - 18:46 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 346300
دشمنان جمهوری اسلامی ایران و به خصوص رژیم صهیونیستی فهمیده‌اند مادامی که دولت ایران به دنبال مذاکره با آمریکا می‌دود، می‌توانند ضربات کاری را به جمهوری اسلامی وارد کنند.
دشمنان جمهوری اسلامی ایران و به خصوص رژیم صهیونیستی فهمیده‌اند مادامی که دولت ایران به دنبال مذاکره با آمریکا می‌دود، می‌توانند ضربات کاری را به جمهوری اسلامی وارد کنند.

گروه سیاسی-رجانیوز: در روزهایی که حسن روحانی به دنبال انعقاد توافق برجام با غربی‌ها بود، حامیان اصلاح‌طلبش عدم امضای برجام را مساوی با شروع جنگ می‌خواندند و پس از توافق نیز برجام را دور کننده سایه جنگ از کشور می‌دانستند.

 

عطش جریان غربگرا برای مذاکره با آمریکا آنقدر زیاد بود که سرنوشت کشور را، به طور تمام و کمال به توافق با ایالات متحده، ولو توافق بد، گره زدند.

 

دولت حسن روحانی در موضوع تعامل و مذاکره با غرب آنقدر ناشیانه عمل کرده است که دیگر دشمنان جمهوری اسلامی نیز دریافته‌اند که اهمیت گفتگو با آمریکا و متحدانش برای روحانی، بالاتر از هر چیزی است.

 

دشمنان جمهوری اسلامی ایران و به خصوص رژیم صهیونیستی فهمیده‌اند مادامی که دولت ایران به دنبال مذاکره با آمریکا می‌دود، می‌توانند ضربات کاری را به جمهوری اسلامی وارد کنند.

 

به گزارش رجانیوز، یک روز پس از اعلام راه‌اندازی دوباره «مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای پیشرفته» از سوی حسن روحانی، تأسیسات هسته‌ای نطنز دچار حادثه شد. حادثه‌ای که گرچه سخنگوی سازمان انرژی اتمی در اظهارات اولیه خود سعی در بی اهمیت جلوه دادن آن داشت، اما ساعاتی بعد از حادثه که رسانه‌های بیگانه خبر از خرابکاری رژیم صهیونیستی  در سایت هسته‌ای نطنز دادند، مسئولین دولت روحانی نیز با تأیید این موضوع، تلویحاً خسارات وارده را قابل توجه دانستند.

 

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان طی اظهاراتی با اشاره به نقش مستقیم رژیم صهیونیستی در خرابکاری نطنز، گفت: این اقدام علیه مرکز غنی سازی نطنز نشان دهنده شکست مخالفان پیشرفت‌های صنعتی و سیاسی کشور برای جلوگیری از توسعه چشمگیر صنعت هسته‌ای است.

 

جواد ظریف وزیر امور خارجه مان نیز در نشست کمیسیون امنیت ملی مجلس، در اظهارات خود، به صورت ضمنی خبر از خسارت بالا به تاسیسات داد. ظریف گفت: نطنز قوی‌تر از گذشته با استفاده از ماشین‌های پیشرفته تر ساخته خواهد شد و اگر فکر می‌کنند دست ما در مذاکره ضعیف شده است، اتفاقا این عمل زبونانه موضع ما را در مذاکرات قوی‌تر خواهد کرد و طرف‌های مذاکره باید بدانند اگر تاکنون با تاسیسات غنی سازی با ماشین‌های نسل اول مواجه بودند الان نطنز می‌تواند مملو از سانتریفیوژهای پیشرفته با چند برابر توان غنی‌سازی باشد.

 

حادثه‌ای که دو روز قبل در نظنز اتفاق افتاد، در طول نه ما گذشته، دومین خرابکاری رژیم صهیونیستی در این سایت هسته‌ای است. به علاوه اینها، از سال 98 تاکنون، ترور شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی به دست آمریکایی‌ها و همچنین ترور دانشمند هسته‌ای کشورمان شهید فخری‌زاده توسط رژیم صهیونیستی، از دیگر اقدامات رژیم صهیونیستی و ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران بوده است. اکنون سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا دولت حسن روحانی پاسخ درخوری، حتی در حد و اندازه یک بیانیه به اقدامات خرابکارانه آمریکا و به ویژه رژیم صهیونیستی نمی‌دهد؟

 

از زمان خروج آمریکا از برجام تا به امروز، در مقابل هر خرابکاری رژیم صهیونیستی، دولت و حامیان غربگرایش، پاسخگویی به اقدامات رژیم صهیونیستی را بازی در پازل نتانیاهو دانسته و اعلام کرده‌اند که پاسخ متقابل جمهوری اسلامی ایران به خرابکاری‌ها، اثرات منفی در برجام خواهد گذاشت و جمهوری اسلامی با در پیش گرفتن صبر راهبردی و استراتژیک نباید در این دام بیافتد.

 

شاید تا تاکنون این راهبرد دولتی‌ها درست بوده باشد، اما به نظر می‌رسد که در شرایط فعلی، سخن گفتن از تله و پازل نتانیاهو و صبر استراتژیک، معنایی نداشته و از درجه اعتبار ساقط است.

 

امروز تیم مذاکره کننده ایرانی در وین درحال مذاکره با طرف‌های غربی برای تفاهم دوباره با آمریکا بر سر برجام است. حسن روحانی در تلاش است تا به هر نحوی که شده، تا انتخابات ریاست جمهوری آتی کشورمان و برای تداوم گفتمان دولت تدبیر در دولت سیزدهم، از آمریکا کسب امتیاز کند.

 

رژیم صهیونیستی نیز به خوبی می‌داند که دولت تدبیر به‌خاطر این موضوع، در مقابل هر خرابکاری و حمله‌ای، سکوت اختیار کرده و خبری از پاسخ متقابل نخواهد بود.

 

برعکس ادعای جریان غربگرا که خرابکاری های رژیم صهیونیستی را در جهت مخالفت این رژیم با توافق ایران و آمریکا می‌داند، باید گفت که اطمینان آمریکا و رژیم صهیونیستی از برهم زدن میز مذاکرات از طرف ایران، باعث می‌شود که با خیال راحت و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای اقدام به خرابکاری می‌کنند تا دست جمهوری اسلامی در مذاکرات را خالی کنند. خرابکاری اخیر را نیز در همین راستا می‌توان تحلیل کرد.

 

بنابه اظهارات کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی، در خرابکاری اخیر رژیم صهیونیستی در نطنز، تعداد بالایی سانتریفیوژ مدل IR1 از بین رفت. این موضوع بدان معنی است که با از بین رفتن بخشی از تاسیسات هسته‌ای کشورمان در نطنز، جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین، در موضع ضعف قرار خواهد گرفت.

 

در هر حال آنچه که مشخص است و خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه نیز به آن اشاره کرده است، این خرابکاری  که ضربه اساسی به تاسیسات نطنز زده است، می‌توانست منجر به یک فاجعه انسانی شود.

 

حسن روحانی با گفتمان و راهبرد مذاکره به هر قیمتی با آمریکا، علاوه بر آنکه کشور را به عقب برگرداند، باعث شد تا صدمات جبران ناپذیری از سوی دشمنان متوجه جمهوری اسلامی ایران شود.