هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 23 فروردين 1400 ساعت 16:05
دوشنبه 23 فروردين 1400 14:32 ساعت
2021-4-12 16:05:35
شناسه خبر : 346294
شما_حسن خمینی_ مرزبندی امام با نهضت آزادی از اسناد لانه جاسوسی تا بیت آیت‌الله منتظری، تا انتخابات مجلس سوم را می‌دانید، امروز نسبت آنان با اصلاح‌طلبان رادیکال چیست؟ اگر امام اشتباه کرده دوست داریم از زبان شما بشنویم.
شما_حسن خمینی_ مرزبندی امام با نهضت آزادی از اسناد لانه جاسوسی تا بیت آیت‌الله منتظری، تا انتخابات مجلس سوم را می‌دانید، امروز نسبت آنان با اصلاح‌طلبان رادیکال چیست؟ اگر امام اشتباه کرده دوست داریم از زبان شما بشنویم.
 گروه سیاسی_رجانیوز: روز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ سرنوشت سیاسی ایران به دست مردم رقم خواهد خورد و قوه اجرایی کشور به یکی از رجال سیاسی سپرده خواهد شد.
 
 در آستانه این واقعه مهم جریان‌های مختلف سیاسی، با پیکربندی جدیدی در حال برنامه‌ریزی برای کنش انتخاباتی هستند. اما امسال جبهه‌بندی چهره‌های دو جریان  اصلی سیاسی کشور تفاوت‌های عمده‌ای با وضعیت هر باره خود دارد. جناح اصلاحات که سال ۹۶ حول ایده برجام توانسته بود دولت را تصاحب کند، حالا چند پاره شده است‌. عدالت محوری، ادعای بهبود وضعیت اقتصادی، احیای برجام و ایده‌های بی‌ربط اینچنینی، نشان از عدم انسجام این جریان سیاسی دارد. 
 
همچنین انحلال شورای سیاست‌گذاری اصلاحات و بالا گرفتن حواشی در رابطه با کاندیدای احتمالی چند پارگی اصلاحات را تقویت کرده است. از کاندیدای احتمالی اصلاحات می‌توان به ظریف، جهانگیری، عارف و لاریجانی اشاره کرد. 
 
معادلات جریان اصولگرایی به نحو دیگری است. حضور آیت‌الله رئیسی در راس قوه قضاییه شرایط را پیچیده کرده است اما تا به امروز کاندیدای احتمالی جریان اصولگرا سعید جلیلی، عزت الله ضرغامی، رستم قاسمی، پرویز فتاح و سعید محمد هستند.
 
مطبوعات دیروز:
 
برای کاندیداتوری تنها خوب بودن کافی نیست
 
 
حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان در نشست مجازی مدیران و اهالی رسانه با موضوع «الزامات تحقق ایران قوی در انتخابات ۱۴۰۰» درباره کاندیداهای جبهه انقلاب اظهار کرد: در جبهه انقلاب چندین نفر اعلام آمادگی کردند که افراد خوبی هستند اما خوب بودن کافی نیست و اگر همه با هم در انتخابات حضور یابند، تنها رأی شکسته می‌شود.
 
شریعتمداری با بیان اینکه بحث‌ها برای رسیدن به وحدت بین افراد دنبال می‌شود، افزود: تمام افرادی که اعلام آمادگی کردند، آدم خوبی هستند، اما برخی از آنها رأی‌آوری ندارند و این مسأله باید مورد توجه قرار گیرد.
 
وی تصریح کرد: درباره آقای رئیسی نیز دو دیدگاه وجود دارد، هر دو دیدگاه ایشان را قبول دارند اما یک عده موافق حضورشان هستند و برخی مخالفند. موافقان حضور ایشان  معتقدند آمدن آقای رئیسی باعث اجماع می‌شود و چون نامزدهای جبهه انقلاب ایشان را شایسته می‌دانند و به اسلام و انقلاب فکر می‌کنند با حضور جناب رئیسی کنار می‌روند.
 
مدیرمسئول روزنامه کیهان ادامه داد: طرف مقابل معتقد است با اعلام کاندیداتوری ایشان، دستگاه قضا چه آینده‌ای پیدا خواهد کرد؟ چراکه آقای رئیسی در دستگاه قضا امیدآفرینی کرده و میلیاردها تومان و دلار از اموال غارت شده را بازگردانده و بدون ملاحظاتی که برخی گرفتار آن هستند، با فساد به مقابله برخاسته و در این راه موفقیت‌های چشمگیری هم داشته است.
 
وی خاطرنشان کرد: موافقین حضور آقای رئیسی می‌گویند که قوه اجرایی جایگاه مهمی است و حتی می‌تواند از آن طریق به قوه قضاییه نیز کمک کند اما مخالفان می‌گویند که اگر آقای رئیسی در عرصه انتخابات حضور یابد، تبلیغات سوء علیه ایشان زیاد می‌شود.
 
مدیرمسئول روزنامه کیهان در ادامه  گفت: البته سخنان رهبری درباره اهمیت قوه مجریه نسبت به قوه قضاییه نیز کفه ترازو را به نفع موافقان حضور ایشان سنگین کرده است.
 
وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درباره کاندیداتوری نوه حضرت امام (ره) با اشاره به اینکه این اقدام نشان می‌دهد که دستشان از نامزد مورد قبول مردم خالی است گفت: حجت‌الاسلام سید حسن خمینی  هم باید مواضع را ارزیابی کنند و اشتباه نکنند چراکه جریان مقابل می‌خواهد این شخصیت را فدایی خود کند.
 
مدیرمسئول روزنامه کیهان درباره سعید محمد نیز بیان کرد: ایشان در عرصه فعالیت خود بسیار موفق بودند اما چه اندازه سابقه و شناخت از شرایط کشور دارند، باید مانند سایر نامزدها بررسی شود.
 
شریعتمداری با اشاره به وقایع فتنه 88 گفت: آنچه در زمان انتخابات سال ۱۳۸۸ توسط سران فتنه به عنوان تقلب مطرح شد، یک اسم رمز بود، چراکه حاضر نشدند از راه قانونی مسائل را دنبال کنند، چون می‌دانستند تقلبی رخ نداده و بارها در اظهارات خود هم بدان اشاره کردند.
 
مدیرمسئول روزنامه کیهان با طرح این سؤال که اگر ریاست جمهوری اختیارات کمی دارد، چرا این همه  برای آن سر و دست می‌شکنند و در سخنرانی‌های قبل از انتخابات چنان صحبت می‌کنند که انگار تمام اختیارات در ید آنهاست و ادامه داد: جالب آنکه برخی از روسای جمهور نیز در پایان کار خود اعلام می‌کنند که کارهایی می‌خواستیم انجام بدهیم اما نشد! وی با بیان اینکه در اینجا دو سؤال مطرح است؛ اول اینکه چه کارهایی می‌خواستید، انجام دهید و اینکه چه کسی نگذاشت؟  ریاست جمهوری باید طرح و برنامه ارائه کند، این پست بسیار حساس است به ویژه در این دوره که شرایط خاصی در داخل و خارج کشور وجود دارد.
 
مدیرمسئول روزنامه کیهان در ادامه با تأکید بر اینکه اصلاح‌طلبان امتحان خود را به خوبی پس ندادند اظهار داشت برخی از مدعیان اصلاحات  هنوز به آمریکا دل بسته‌اند و خواب آمریکا را می‌بینند که به‌قول حضرت امام، خدا بیدارشان کند.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت؛ متأسفانه تمام دولت در وزارت خارجه جمع شده بود و همه مشغول مذاکرات هسته‌ای بودند و آن را «فتح‌الفتوح» و بزرگترین افتخار کشور نه تنها از پیروزی انقلاب به بعد بلکه در سراسر اعصار می‌دانستند.
 
اصلاحات از لاریجانی رد می‌شود!
 
 
امروز روزنامه آفتاب در مطلبی با عنوان لاریجانی «تَکرار اشتباه» و روزنامه شرق در مطلبی با عنوان «عبور از لاریجانی، بازگشت به اصلاح‌طلبی» به انتقاد در رابطه با احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی پرداخته اند. 
 
روزنامه آفتاب در این باره نوشته: واقعیت این است که علی اردشیر لاریجانی نه‌تنها گزینه مطلوبی برای جریان اصلاحات در انتخابات پیش‌رو نیست که در حال حاضر حتی نمی‌توان او را در ردیف گزینه‌های مورد بررسی قرار دارد. هرآن‌چه که موافقان لاریجانی در رئیس سابق مجلس می‌بینند و با استناد به آن‌ها او را گزینه مناسب ریاست‌جمهوری می‌خوانند با نسبت ضریب بالاتری در حسن روحانی وجود داشته است و هرآن‌چه که لاریجانی با تصدی ریاست دولت در پی رسیدن به آن است رئیس دولت‌های دهم و یازدهم یا به آن رسیده و یا اگر توان دست‌یابی به آن را نداشته، لاجرم شخصی چون لاریجانی نیز با داشتن ظرفیت‌های کمتری از او، توان تحققش را نخواهد داشت. 
 
در ادامه روزنامه آفتاب با طعنه به پدر خوانده‌های اصلاحات آمده: پس لازم است که رئوس این جناح بیش از هر زمان دیگری در انتخاب نامزد مورد اجماع اهتمام ورزند. مبادا با تَکرار اشتباه، اندک سرمایه‌اجتماعی باقی‌مانده جریان اصلاحات برباد برود.
 
در ادامه این مطلب و بعد از بررسی دلایل برتری روحانی نسبت به علی لاریجانی در رابطه با نامزد احتمالی جریان اصلاحات آمده: نوع نگرش او به حوزه سیاست داخله را از شیوه مدیریت رحمانی‌فضلی در وزارت کشور که یار نزدیکش است می‌توان حدس زد و همچنین به هیچ عنوان نباید از وی انتظار اقدام به ایجاد مذاکره با هسته‌های سخت نظام برای حل بحران‌های مهم را داشت چرا که مرد این میدان نیست و نه می‌تواند از پس این وظیفه خطیر بربیاید و نه خودش تمایلی به ایفای چنین نقشی دارد.
 
در پایان در این مطلب پیش بینی شده که شکست فردی چون لاریجانی با ظرفیت‌های پایین‌تر نسبت به روحانی در جایگاه ریاست جمهوری حتمی و قطعی است و تحت چنین شرایطی گزینه مناسبی برای اجماع جریان اصلاحات نخواهد بود.
 
محسن رضایی و ماجرای ناتمام کاندیداتوری
یادداشت دیگر روزنامه آفتاب در رابطه با محسن رضایی است. در ابتدای این يادداشت آمده: محسن رضایی میرقائد هرچه نداشته باشد، اعتماد به نفس بالایی دارد: «برنامه حل مشکلات مفصل است که در انتخابات ۹۲ حدود سه‌هزار خورده‌ای صفحه شده بود و الان حدود ۱۰ هزار صفحه این‌ها را درآورده‌ایم که ان‌شاء‌الله در دولت مردمی چه ما باشیم و چه هر کس دیگر اجرا خواهد کرد.» اعتماد به نفس مربوط به ۳ یا ۱۰هزار صفحه برنامه داشتن نیست بلکه برای آن جایی است که تاکید می‌کند: «در دولت مردمی چه ما باشیم و چه هر کس دیگر اجرا خواهد کرد.»
 
در ادامه این مطلب با استناد به گزارش خبرگزاری ایرنا آمده: هیچ دوره‌ای ریاست‌جمهوری نظامیان اینگونه مورد تبلیغ و حمایت قرار نمی‌گرفت که برایش در مجلس طرح تصویب کنند و کتاب و مقاله بنویسند و رسانه‌هایی را در حمایتش به خدمت بگیرند. 
 
نویسنده در رابطه با زیست چندگانه سیاسی محسن رضایی نوشته: سال۱۳۷۸ که برای اولین بار خود را در معرض انتخاب مردم گذاشت - انتخابات مجلس ششم - تا سال‌های ۸۴ با شعار «دولت عشق» که دو روز مانده به انتخابات کناره‌گیری کرد، در ۸۸ با شعار «دولت ائتلافی» که تنها ۶۸۰هزار رای به دست آورد و سوم شد و در سال ۹۲با شعار «دولت فراگیر و جامعه امید» اگرچه نزدیک به ۴میلیون رای به دست آورد اما باز هم ناکام شد، همواره به عنوان یک تئوریسین اقتصادی به معرفی و عرضه‌ی خود پرداخته اما هیچ کس تاکنون سر از برنامه‌ها و ادعاهای بی‌پایان اقتصادی محسن رضایی که همچون ایده‌های سیاسی وی سرشار از تناقض است درنیاورده.
 
در ادامه روزنامه آفتاب با استناد به بعضی از سخنان محسن رضایی عنوان کرده «از این به بعد،هریک ریال که به هر کسی بدهیم، یک ریال را ادعا خواهیم کرد، زیرا اقتصاد برای ما بسیار مهم است. هیچ دلیلی وجود ندارد که ما به امنیت عراق و سوریه کمک کنیم و سپس ببینیم که سایر کشورها از مزایای اقتصادی بهره‌مند می‌شوند.» و از سویی دیگر اظهار می‌دارد: «اگر غرب سیگنال‌های روشنی مبنی بر برداشته‌شدن تحریم‌های آمریکا ظرف یک سال بدهد، جمهوری اسلامی ایران حاضر است مذاکره کند.»
 
در ادامه روزنامه آفتاب مدعی شده که عدم تصویب FATF مشکلات عدیده‌ای به وجود آورده و یکی از موانع این اتفاق محسن رضایی است. همچنین در این باره عنوان شده: «عدم تصویب لوایح و قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه پول‌شویی» باعث به حداقل رسیدن دادوستد مالی و بانکی حتی با کشورهایی چون چین و روسیه شده است. یا این اظهار نظر از سوی بسیاری از فعالان سیاسی و اقتصادی که: «تا مسئله‌ی FATF حل نشود حتی تفاهم نامه‌ی ۲۵ساله با چین نیز قدرت اجرایی ندارد!» نیز موید همین واقعیت است.
 
در این يادداشت به اینکه FATF ربطی به تحریم‌ها ندارد هم اشاره شده و در اين باره آمده: محسن رضایی، البته پیشتر در اظهار نظری عجیب‌تر مدعی شده بود: «مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تصمیم‌گیری درباره لوایح مربوط به پول‌شویی منتظر توضیح دولت درباره زمان رفع تحریم خواهد بود.» مسئله‌ای که «حسن روحانی» در واکنش گفته بود: «تصویب این لوایح «نه ربطی به برجام و نه ربطی به تحریم» دارد. »
 
کارگزاران هم به ستاد انتخاباتی حسن خمینی پیوستند
 
 
روزنامه اعتماد ملی گزارشی از حضور اعضاي «جبهه اصلاحات ايران» در «كلاب‌هاوس» منتشر کرده است. در این گزارش عنوان شده: شنبه شب اتاق مجازي گفت‌وگوي «جبهه اصلاحات ايران» در «كلاب‌هاوس» با حضور ابراهيم اصغرزاده، رييس كميته سياسي و آذر منصوري، سخنگوي اين نهاد اجماع‌ساز آغاز به كار كرد.
 
در ادامه نوشته شده: ابراهيم اصغرزاده در اين نشست مجازي ابتدا گفته: «كجاي دنيا ديده‌ايد كه اين‌قدر جريان اصلاح‌طلبي دوام بياورد و بايستد و حالا بيايد و بگويد كه مي‌خواهد از اين فرصت انتخابات استفاده كند؟! ما نمي‌گوييم مي‌خواهيم آخوندها را به قم برگردانيم، بلكه مي‌گوييم كه مي‌خواهيم از ظرفيت قانون اساسي موجود حداكثر استفاده را كنيم؛ مي‌گوييم آقايان اين وضعيت قابل دوام نيست!»
 
در ادامه این مطلب به مصاحبه یکی از فعالین اصلاح‌طلب درباره گزينه‌های احتمالی اصلاحات در انتخابات پيش‌رو اشاره شد. در این مصاحبه آمده: «جبهه اصلاحات مستقلا بحث را پيش مي‌برد و درنهايت سعي مي‌كند تاييد نهايي مصوبات خود را از خاتمي بگيرد اما خاتمي، مستقلا در تصميمات جبهه دخالتي نمي‌كند.» 
 
روزنامه اعتماد با اشاره به اینکه اسحاق جهانگیری ممکن است گزینه اصلاحات باشد نوشته: 4 سال پيش در انتخابات رياست‌جمهوري قبلي با توجه به نقشي كه او در تبليغات انتخاباتي ايفا كرد، بسياري از او به عنوان بهترين گزينه جريان اصلاحات براي انتخابات 1400 نام مي‌بردند اما حوادث اين 4 سال سختي كه گذشت، به گونه‌اي پيش رفت كه حالا ديگر جهانگيري، همچون گذشته مطرح نيست. 
 
محمدعلي نمازي، عضو شوراي مركزي حزب كارگزاران سازندگي درباره حضور اسحاق جهانگيري در انتخابات رياست‌جمهوري ۱۴۰۰ گفته: «هنوز خبر نداريم جهانگيري در انتخابات اين دوره شركت مي‌كند يا خير. چند ماه گذشته به صورت جدي وارد ميدان و بعد از آن شنيده شد كه در حال ارزيابي فضاي انتخابات است تا حضور پيدا كند يا خير.»
 
در ارتباط با متمایل شدن حزب کارگزاران به حسن خمینی این روزنامه نوشته: كم‌كم ديگر احزاب اصلاح‌طلب نيز _برای فراهم کردن زمینه کاندیداتوری حسن خمینی_ وارد شده‌اند؛ روزنامه سازندگي، ارگان حزب كارگزاران نيز عكسي از او_حسن خمینی_ را روي جلد خود قرار مي‌دهد. به هر روي اما جواد امام، دبيركل مجمع ايثارگران به خبرگزاري برنا گفته است: «سيدحسن خميني يكي از كانديداهاي حداكثري اصلاحات است كه در جبهه درمورد او صحبت‌هاي زيادي مي‌شود و احزاب و شخصيت‌ها به دنبال اين بودند كه او را متقاعد كنند. ولي تا امروز نپذيرفته است. اگر بپذيرند يكي از كانديداهاي مورد اجماع جبهه خواهند بود.»
 
آقای دهقان قبل از هرچیز سکه‌های برجامی را برگردانید
روزنامه خراسان امروز در مطلب اصلی خود به سراغ سردار دهقان رفته و پیرامون حضور او در انتخابات ریاست جمهوری با وی گفتگویی داشته است. در این مطلب آمده: دهقان سابقه جالبی دارد. او در کابینه خاتمی معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید بود و در کابینه اول احمدی نژاد هم این پست را حفظ کرد ، دکتر دهقان در کابینه اول روحانی با عنوان سردار دهقان معرفی شد و بر مسند وزارت دفاع نشست آن هم در یکی از مهم ترین مقاطع تاریخی این وزارتخانه و در اوج پرونده پی ام دی  مذاکرات برجام که البته به خوبی نیز بسته شد.
 
در ادامه مطلب آمده: دهقان همچنان توافق برجام را حداقل تا زمان امضا تایید می کند و البته معتقد است سکه ها و نشانی که بابتش گرفته کاملا قانونی و مشروع بوده است و آن چنان که برخی منتقدان پرسروصدای برجام ادعا دارند، خیال پس دادنش را هم ندارد. سرتیپ دهقان که از سپاه استعفا نکرده، بر نبود قانونی برای این کار تاکید دارد و می گوید حاضر است در زمان انتخابات لباس سپاه را بپوشد اما تصریح می کند نباید سپاه از کسی حمایت کند یا کسی خود را نماینده سپاه در انتخابات نشان دهد. 
 
دهقان در این مصاحبه پیرامون نگاه روحانی به مسئله موشکی، مراوده با اصولگرایان و اصلاح طلبان واحتمال استعفایش در روزهای پایانی مسائلی را طرح کرده‌ است.
پ
دهقان در پاسخ به این سوال که شما در دولت های مختلف عضو بودید و آیا شما نان به نرخ روز خور هستید؟ گفته: من فکر می کنم بزرگ ترین مشکلی که کشور ما را در این زوایا قرارداده این است که دو جریان سیاسی میدان اداره کشور را تبدیل به عرصه زد وخورد سیاسی کردند. اگر یک فردی در فرایندهای قانونی رای بیاورد و رئیس جمهور شود، رئیس جمهور همه مردم است، رئیس جمهور یک قشر پیروز نیست .
 
وی در پاسخ به اینکه نظرتان در رابطه با تاثیر برجام روی برنامه موشکی چیست؟ در دفاع از دولت روحانی اظهار داشته: خیر به هیچ وجه تاثیری نداشت. یک قضاوتی وجود داشت که روحانی و دولت آمادگی دارد تا در حوزه موشکی محدودیتی ایجاد کند که کار برجام راحت‌تر جلو برود ولی این طور نیست. خود روحانی فرد امنیتی هم هست و می داند وقتی موشک نداشتیم چه بر سر ما آمد.
 
وی در پاسخ به این سوال که شما درخصوص برجام تقدیر شدید و مدال و سکه دریافت کردید. علت این که وزیر دفاع تقدیر شد، چه بود؟ گفته: رئیس جمهور کشور حق دارد اگر افرادی کار مشخصی انجام دادند که مطابق آیین نامه مربوط شایسته تقدیر بود، بیاید و از فرد تقدیر کند. مدال می دهند و ممکن است هدیه مادی یا معنوی هم باشد.   
 
وی در پاسخ به این سوال که کسانی می گویند باید سکه ها را پس بدهید و معتقدند برجام از اول اشتباه و چون نتیجه نداده پس آن اموالی را هم که بابت برجام به شما و وزارت خارجه ای ها داده اند، باید برگردانید می‌گوید: ببینید برجام تصمیم نظام بوده و نتیجه برجام پذیرفته شد البته در اجرای برجام رهبری، مجلس و شورای عالی امنیت ملی ملاحظاتی داشتند اما تا مرحله برجام بحثی نیست. اجرای برجام است که مشکلاتی داشته و من هم که در اجرای برجام نبودم. از سوی دیگر اگر فردی خیانت کرده بالاخره کشور نظامات دارد و باید خائن را بگیرند و محاکمه و اعدام کنند و اگر بی دلیل به او هدیه ای داده شده دادگاه بررسی کند و حکم به پس دادن بدهد. این که ما بگوییم چون از نظر من برجام به نتیجه نرسیده پس فلان، درست نیست.
 
نوه امام در بیعت با باغیان انقلاب خمینی
 
 
روزنامه جوان امروز یادداشتی خطاب به حسن خمینی نوشته است. در این مطلب آمده: شما می‌دانید که سکولاریسم نقطه مقابل حرکت تاریخ‌ساز امام است و در ادامه خواهید دید این اتهامی برای اخراج رقیب نیست که نقل قول توأم با امانت را از آنان می‌آورم.
 
 
 
روزنامه جوان عنوان کرده: آنها علاوه بر اصرار بر سکولاریسم، بر تحریف امام نیز اصرار دارند و شما ساکت یا همسو هستید._ مثلا_علوی‌تبار درباره نسبت امام و مردم‌سالاری می‌گوید: «امام به مشارکت مردم اعتقاد داشت، اما به رقابت آنچنانی اعتقاد نداشت. به نوعی پوپولیسم بود و خب ما به دموکراسی اعتقاد داریم، یعنی هم به مشارکت و هم به رقابت». از نظر جنابعالی امام به رقابت اعتقاد نداشت و پوپولیسم بود؟ آیا همین اتهام را اکنون به نظام نمی‌زنند که دنبال مشارکت حداکثری هستند، اما زمینه رقابت را فراهم نمی‌کنند؟ آیا شما نیز معتقدید امام پوپولیسم بود؟ 
 
در ادامه این متن آمده: اندیشه سیاسی امام (حکومت در عصر حاضر) از جهت شکل و محتوا بر سه اصل قابل جمع استوار است؛ ۱- جمهوری اسلامی ۲- مردم‌سالاری دینی ۳- اسلام سیاسی. آیا شما به این معتقدید؟ و اگر کسی یا کسانی ۱۸۰ درجه مقابل هر سه بایستند، آنان را سلیقه‌ای در درون نظام می‌دانید یا مخالفان ماهوی/ ماهیتی نظام برآمده از اندیشه امام؟ در این مقوله، قبل از اینکه نگران تحریف امام باشیم، نگران آن هستیم که شما را از ریل امام خارج کنند و برای رسیدن به سکولاریسم/ مشروطه/ جمهوری حیات پیوسته شما با امام را گسسته کنند و در میدان عمل و رفتار نیز با الهام از «تئوری جین شارپ»، «انقلاب رنگی»، «راه چهارم» (محتوای جلسه حزب مشارکت در ماه‌های منتهی به انتخابات ۱۳۸۸) شما را به همان مسیری هدایت کنند که موسوی را هدایت کردند. 
 
در این مطلب اشاره شده: صاحب جملات ذیل که از شما مطالبه حضور کرده‌است، اکنون از ارکان نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۱۴۰۰ می‌باشد، یعنی در تلاش است فردی را از بین کاندیدا‌های خود برای ریاست جمهوری برگزیند. به سؤال و جواب چندی پیش وی با خبرنگار توجه بفرمایید: خبرنگار: به نظام ولایت فقیه و جمهوری اسلامی التزام دارید؟ علوی تبار: التزام عملی به همون اندازه‌ای که یک مسیحی دارد» یعنی مسیحی چیزی به نام جمهوری اسلامی (ماهیت نظام) برایش معنا ندارد، اما از قوانین تبعیت می‌کند و در ادامه می‌گوید: «من از نظر شکل حکومت به جمهوریت معتقدم و از جهت محتوا به دموکراسی، حکومت را هم فرادینی دنبالشم.»
 
در ادامه این متن آمده: حال این فرد اصرار دارد که در جمهوری اسلامی مسئولیت داشته باشد و عنصر محوری باشد، اما از نظر ما با آن سه عنصری که تأکید می‌کند به دنبال براندازی نرم است، البته برای فرار از این موضوع در جای دیگری به خبرنگار می‌گوید: «برانداز را کسی می‌دانم که سلاح به دست بگیرد. درخواست تغییر نظام به روش غیرمسلحانه را براندازی نمی‌دانم!»
آقا سیدحسن نظر جناب عالی به عنوان میراث‌دار امام چیست؟
 
در این مطلب نویسنده خطاب به حسن خمینی گفته: درک می‌کنم که اگر شما این جماعت را سلیقه‌ای در درون نظام بدانید، دوری آنان از قدرت شما را رنج می‌دهد، اما نگران آنیم که در ذهن شما این باشد که این‌ها خط امامی هستند، اما راهی به حکومت ندارند.
 
در ادامه این مطلب تاکید شده: شما مرزبندی امام با نهضت آزادی از اسناد لانه جاسوسی تا بیت آیت‌الله منتظری، تا انتخابات مجلس سوم را می‌دانید، امروز نسبت آنان با اصلاح‌طلبان رادیکال چیست؟ اگر امام اشتباه کرده دوست داریم از زبان شما بشنویم. شاید بفرمایید حق شهروندی دارند؛ شما می‌دانید همه این جماعتِ اندک و پر سروصدا حقوق بگیر جمهوری اسلامی هستند.
 
آیا آقازاده‌های جریان اصلاحات کاندید ریاست‌ جمهوری می‌شوند؟
 
 
چهره‌های انتخاباتی با پشتوانه‌ انقلابی تیتر مطلب انتخاباتی امروز روزنامه مشرق بود.در این گزارش به وضعیت چند تن از آقازاده‌های جریان اصلاحات پرداخته شده است.
 
در این مطلب آمده: درحال‌حاضر در میان خانواده بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، سیدحسن خمینی نوه امام، سیاسی‌ترین شخصیت محسوب می‌شود. او که در آستانه 50‌سالگی قرار دارد، فرزند مرحوم سیداحمد خمینی است و تولیت مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام (ره) و حرم ایشان را بعد از پدر بر عهده دارد. سیدحسن مانند پدر در هیچ گروه و حزبی قرار نگرفته و تقریبا هیچ فعالیت اجرائی نیز نداشته اما همیشه از حامیان اصلاحات بوده و از دولت حسن روحانی نیز حمایت کرده است.
 
‌در این مطلب اشاره شده: دکتر علی مطهری فلسفه خوانده، 64ساله است و مسئولیت نشر و تألیفات پدر را بر عهده دارد. او در مجالس هشتم، نهم و دهم نماینده مردم تهران در پارلمان بود و در مجلس دهم به نایب‌رئیسی مجلس نیز رسید. مطهری طراح اصلی سؤال از محمود احمدی‌نژاد در مجلس نیز بود. او برای مجلس یازدهم نیز ثبت‌نام کرد اما رد صلاحیت شد. 
 
در رابطه با علی مطهری تصریح شده: مطهری درباره اینکه احتمال دارد مانند انتخابات مجلس عدم احراز صلاحیت شود و آیا برای آن با شورای نگهبان رایزنی کرده، گفت که هیچ تلاشی برای رایزنی نکرده و دلیلی برای رد صلاحیت خود نمی‌بیند.
 
هرچند اصلاح‌طلبان مواضع سیاسی مطهری را تأیید می‌کنند، بااین‌حال مواضع اجتماعی و فرهنگی او با سلیقه هواداران اصلاح‌طلبی جور نیست. مطهری هفته گذشته در شبکه اجتماعی «کلاب‌هاوس» سخنانی گفت که بیشتر به درد رأی‌نیاوردن می‌خورد تا رئیس‌جمهورشدن. او گفته بود: «من حجاب را انتخاب نمی‌بینم و به آزادی در آن اعتقاد ندارم. من نیمه‌عریان‌بودن را آزادی انسانی نمی‌دانم و آن را آزادی حیوانی و غریزی تلقی می‌کنم»
 
‌روزنامه شرق در ادعای جالبی ادامه داده: برای سلایق مختلف سیاسی کشور، بی‌شک شناخته‌شده‌ترین شخصیت در تمام 40 سال بعد از پیروزی انقلاب، مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی است. 
 
در ارتباط با فرزندان هاشمی رفسنجانی اظهار شده: همه فرزندان مرحوم هاشمی‌رفسنجانی که در سال 95 درگذشت، در میان مردم شناخته‌شده هستند؛ فاطمه، محسن، فائزه، مهدی و یاسر. در میان آنان فائزه و محسن اهل سیاست هستند و احتمالا برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام خواهند کرد.
 
در پایان این مطلب آمده: این احتمال وجود دارد که پسر بزرگ آیت‌الله یعنی محسن هاشمی نیز برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کند. محسن 60 سال دارد و هم‌اکنون رئیس شورای شهر تهران است. او رئیس دفتر رئیس‌جمهور و رئیس دفتر بازرسی ویژه نهاد ریاست‌جمهوری در زمان ریاست‌جمهوری پدر بود و 13 سال نیز مدیرعامل مترو تهران بود و چند باری تا شهردار تهران شدن نیز پیش رفت. محسن هاشمی، عضو حزب کارگزاران سازندگی است و یکی از گزینه‌های احتمالی این حزب برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری محسوب می‌شود
 
آتش بورس بر جان مردم
 انتشار ویدئویی از معترضان خشمگین که شعارهای رادیکال علیه دولت می‌دهند،داغ بورس را برای مردم تازه‌کرد و موجب شد که بخش قابل توجه‌ای از روزنامه‌های کشور به جریان سقوط بورس بپردازند. روزنامه ابتکار، جمهوری اسلامی، رسالت، فرهیختگان تیتر یک خود را به این موضوع اختصاص داند.
 
 
 روزنامه آرمان ملی در مطلبی با عنوان نان و آب عده‌ای در شعار مرگ بر روحانی است نوشت: متاسفانه عده‌ای نمی‌خواهند صورت مردم ایران شاد باشد. هر وقت که دولت در آستانه پیروزی یا موفقیتی قرار می‌گیرد شروع به فحاشی می‌کنند.
این روزنامه در مقایسه‌ عجیبی نوشته: الی کوهن هم هر روز در سوریه علیه اسرائیل شعار مرگ می‌داد و شب‌ها به تل‌آویو اطلاعات!
 
در ادامه این مطلب آمده: روحانی یک فرد نیست، سمبل نظام است. این عده گویا در فحش دادن با هم به رقابت می‌پردازند؛ بدون اینکه از عاقبت کار خود خبر داشته باشند. به‌زعم این اشخاص، نفوذی‌ها حتما کراوات یا دستمال گردن می‌زنند اما امروز با نفوذی‌هایی مواجه هستیم که ریش می‌گذارند، پیراهن روی شلوار می‌اندازند و ادعای انقلابی‌گری می‌کنند. این افراد در دوره‌های قبل چه کردند!