00/1/22 - 20:55 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 346286
در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری جریان‌های مختلف سیاسی، با پیکربندی جدیدی در حال برنامه‌ریزی برای کنش انتخاباتی هستند اما امسال جبهه‌بندی چهره‌های دو جریان سیاسی اصلی کشور تفاوت‌های عمده‌ای با وضعیت هر باره خود دارد.
در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری جریان‌های مختلف سیاسی، با پیکربندی جدیدی در حال برنامه‌ریزی برای کنش انتخاباتی هستند اما امسال جبهه‌بندی چهره‌های دو جریان سیاسی اصلی کشور تفاوت‌های عمده‌ای با وضعیت هر باره خود دارد.
گروه سیاسی_رجانیوز: روز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ سرنوشت سیاسی ایران به دست مردم رقم خواهد خورد و قوه اجرایی کشور به یکی از رجال سیاسی سپرده خواهد شد.

 

 در آستانه این واقعه مهم جریان‌های مختلف سیاسی، با پیکربندی جدیدی در حال برنامه‌ریزی برای کنش انتخاباتی هستند. اما امسال جبهه‌بندی چهره‌های دو جریان  اصلی سیاسی کشور تفاوت‌های عمده‌ای با وضعیت هر باره خود دارد. جناح اصلاحات که سال ۹۶ حول ایده برجام توانسته بود دولت را تصاحب کند، حالا چند پاره شده است‌. عدالت محوری، ادعای بهبود وضعیت اقتصادی، احیای برجام و ایده‌های بی‌ربط اینچنینی، نشان از عدم انسجام این جریان سیاسی دارد. 
 
همچنین انحلال شورای سیاست‌گذاری اصلاحات و بالا گرفتن حواشی در رابطه با کاندیدای احتمالی چند پارگی اصلاحات را تقویت کرده است. از کاندیدای احتمالی اصلاحات می‌توان به ظریف، جهانگیری، عارف و لاریجانی اشاره کرد. 
 
معادلات جریان اصولگرایی به نحو دیگری است. حضور آیت‌الله رئیسی در راس قوه قضاییه شرایط را پیچیده کرده است اما تا به امروز کاندیدای احتمالی جریان اصولگرا سعید جلیلی، عزت الله ضرغامی، رستم قاسمی، پرویز فتاح و سعید محمد هستند.
 
مطبوعات دیروز:
تلاش رسانه های نزدیک به دولت برای مطرح کردن حسن خمینی/ دولت فعلی، همه نقص‌ها را یکجا گرد آورده است/ محمدرضا عارف: مشکلات و مصائبی فعلی را ناواقع‌گرایان و توسعه‌ستیزها تحمیل کرده‌اند!
 
کرباسچی : وضع موجود تقصیر ماست
 
روزنامه جوان با تیتر «مردم گفتمان نمی‌خواهند وضع موجود تقصیر ماست» و روزنامه سازندگی با تیتر «گفتگو در نیمه شب» به گفتگوی غلامحسین کرباسچی و مصطفی تاجزاده پرداخته‌اند. 
 
در این گفتگو کرباسچی از تاج‌زاده انتقاد کرد که بدون در نظر گرفتن مشکلات رفاهی و معیشتی مردم، هر روز صبح توئیت‌هایی می‌زند که ابزار دست خارجی‌ها علیه نظام و در واقع علیه مردم می‌شود. وی ادامه داد: مشکل مردم، گفتمان نیست که خارجی‌ها برای ما کف بزنند، مشکل، معیشت و رفاه است و این وضع موجود تقصیر همه ماست.
 
کرباسچی خطاب به تاج‌زاده افزود: بحث ما فعلاً نسبت به رقبای خودمان نیست. بحث بر سر این است که آیا برنامه و انسجام اصلاح‌طلبان، سامان درستی دارد؟! اگر همه حرف‌های آقای تاج‌زاده درست باشد و روش شما درست است، آیا در جمعیت اصلاح طلبان، باید کار جمعی کنید یا کار فردی؟ شما عضو یک جمعیتی هستید، آیا برنامه خودتان را تصویب کرده‌اید؟ اگر فردی کار می‌کنید آن یک بحث دیگری است، اما اگر جمعی هستید، باید برنامه خودتان را بگویید برای کشور چیست.
 
کرباسچی افزود: آن برادر می‌گوید مشکل ما در کشور، گفتمان است، نه آقا! مشکل مردم، گفتمان نیست. مشکل، زندگی مردم و مشکلات معیشتی مردم است. ما نباید فکر کنیم که فقط باید یک گفتمانی داشته باشیم که خارج و داخل برای ما کف بزنند و با این کف زدن مشکل مردم حل می‌شود!
 
 
کرباسچی با اشاره تلویحی به توئیت زدن‌های تاج‌زاده گفت: آقای تاج‌زاده! در شرایطی که ما هر روز در کشور یک مشکلی و یک توطئه علیه نظام جمهوری اسلامی و در واقع علیه مردم داریم، از داعش و منافقین و سلطنت‌طلب‌ها و توطئه اروپا و تحریم‌های امریکا و بی‌بی‌سی و ایران اینترنشنال و صدای امریکا و عرب‌های سعودی و امارات و نهضت نه به جمهوری و همه این‌ها دارند علیه ایران تبلیغ می‌کنند، آیا ما در نحوه بیانمان - حتی اگر فرض هم کنیم حق است - نباید دقت کنیم و باید هر روز صبح یک چیزی را توئیت کنیم که شب ابزاری شود به دست امریکا علیه همان مشکلات کشور و تحریم‌ها؟!
 
کرباسچی افزود: اگر ما هم نباشیم اصلاح طلبی در همان جناح اصولگرا و حتی در همان نیرو‌هایی که به قول شما هسته سخت قدرت هستند، باقی خواهد ماند. آقای تاجزاده! نقد رهبری نباید ابزار تبلیغاتی ما باشد. آقای تاجزاده قرار نیست رهبری آنچه را که شما می‌خواهید انجام دهند. این‌هایی که شما می‌گویید شخصی است یا مجموعه اصلاح‌طلبان قبول دارند؟
 
تاجزاده در ادامه کارگزاران را به تکروی در انتخابات متهم کرد که برخلاف رأی اکثریت اصلاح طلبان لیست ارائه کردند و رأی دادند. او اذعان کرد که امروز هرکسی از اصلاحات ناراضی می‌شود می‌رود به سمت براندازی!
 
کرباسچی در پاسخ به تاجزاده: اینکه آقای تاجزاده درباره انتخابات سال ۹۸ اینگونه می‌گوید از آن مغالطه‌های ایشان است. سال ۹۸ شورای عالی اصلاح طلبان که برای انتخابات تشکیل شده بود، ولی تصمیم گرفت که در انتخابات لیست ندهد، خودشان تصویب کردند کسانی که می‌خواهند در انتخابات شرکت کنند به نام خود احزاب لیست بدهند؛ بنابراین ما با مصوبه همان شورای عالی لیست دادیم و افراد خود را معرفی کردیم که البته چند حزب بود و تنها کارگزاران نبود؛ و اتفاقاً از خود ستاد همان شورا کسانی بودند که تماس می‌گرفتند از جمله دفتر آقای خاتمی که فلانی را در لیست بگذارید؛ بنابراین تکروی نبوده است.
 
وی ادامه داد: آنچه می‌گویم این است که راجع به یک اطلاعیه و یک نامه نیست. راجع به کل حرکتی است که شما به عنوان یک رویه برخلاف آنچه که در ذهن اصلاح طلبان است، دنبال می‌کنید. در زمان جنگ ممکن بود کلی اشکالات راجع به مسائل کشور و حاکمیت باشد، اما امام می‌فرمودند الان که در شرایط جنگی هستیم باید همه حواس متوجه جنگ باشد. اگر امروز در شرایطی هستیم که ممکن است در برخی جهات بدتر از شرایط جنگ باشد، ما در چنین شرایطی چه وظیفه‌ای داریم؟ آیا وظیفه داریم صبح به صبح توئیتی بدهیم دست تبلیغات. برداشت من این است که نه آقای خاتمی و نه مجموعه عقلای اصلاحات از بهزاد نبوی تا بقیه با این نوع کار شما موافق نیستند. 
 
تاجزاده در پاسخ به کرباسچی گفت: هی می‌گویید امروز شرایط حساس است؛ اتفاقا بخش زیادی از شرایط حساس ایجاد شده بخاطر اشتباه‌های حاکمیت است؛ بنابراین باید تذکر داده شود تا شرایط اصلاح شود، در غیر این صورت شرایط روز به روز بدتر و تشدید می‌شود. این موارد را نمی‌بینیم، اما دو توئیت را می‌بینیم و بر اساس آن شأن رهبری را هم پایین آورده شده قلمداد می‌کنیم؛ این گونه نیست که، چون حالا من یک توئیت زده‌ام و در آن فلان حرف را زده‌ام، رهبری بر اساس توئیت یک نفر تصمیم بگیرد!
 
کرباسچی در واکنش به تاجزاده گفت: این‌ها مغالطه است! در همان جمع سی چهل نفره اصلاحات نظرخواهی کنید که آیا این به صلاح اصلاح‌طلبان است که چنین توئیت‌هایی زده شود یا نه! آقای تاجزاده! ما باید وظیفه خودمان را انجام دهیم.
 
تلاش روزنامه‌ نزدیک به دولت برای حذف رستم قاسمی و سعید محمد  
 
آفتاب یزد در مطلبی با عنوان فسفات گیتِ رستم قاسمی به لغزش‌های کلامی که اخیرا توسط رستم قاسمی رخ داده است اشاره کرده و چند بار تکرار کرده که افکار عمومی از عذر خواهی وزیر پیشین نفت قانع نشده‌!
 
در اين مطلب با تاکید بر اهمیت فضای مجازي آمده که: رستم قاسمی یکی از نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری ۱۴۰۰ - اسیر دادن اطلاعات غلط و بدون بررسی به افکار عمومی شد و تاوان سختی خواهد داد حتی اگر آن را یک اشتباه سهوی قلمداد کند.
 
اشتباه کلامی که آفتاب یزد آن را عامل حذف رستم قاسمی از صحنه می‌داند این است که وی به اشتباه گفته ما ۱۰۰۰ میلیارد تن فسفات از سوریه خواهیم‌گرفت.
 
در ادامه نویسنده ادعاهایی در رابطه با سعید محمد کرده که بدین شرح است: عجله برای حضور در آوردگاه انتخاباتی و آشنا نبودن به بازی‌های سیاسی در کنارعدم برخورداری از تیمی قوی در عرصه‌ی رسانه و فضای مجازی علی‌رغم تمامی بمباران‌های اطلاعاتی پ باعث شد «سعید محمد» وارد نشده، راهی دربِ خروج شده و خیلی زود از گردونه‌ی رقابت‌ها بیرون برود!
 
در پایان یادداشت روزنامه آفتاب یزد با اشاره به ناتوانی صدا و سیما در ارتباط با افکار عمومی آمده: اقناع افکار عمومی به قدری در این فضای ارتباطی و اطلاعاتی سخت شده که برخی اگر تفکرات خود را به روزرسانی نکنند با سخت‌ترین شکست تمامی دوران زندگی خود رو در رو خواهند شد.
 
حسن خمینی بخاطر اینکه با روسای سه قوه نشست و برخواست داشته، صلاحیت ریاست جمهوری دارد!
 
اعتماد آنلاین در مطلبی به بررسی انتخابات پیش رو پرداخته است. این مطلب در ابتدا امر به تحلیل وضعیت اصلاحات می‌پردازد و حسن خمینی را گزینه مطلوب طیف‌های مختلف اصلاحات در انتخابات پیش رو می‌داند. 
 
در این مطلب به نقل از یکی از فعالین جریان اصلاحات آمده: انتخاب نامزد واحد مورد اجماع جريان اصلاحات، مهم‌ترين مرحله انتخابات آينده است كه مقدمات و زمينه‌هاي رسيدن به اين نامزد واحد در جبهه اصلاحات در دست پيگيري و اقدام است. به نظر من تا امروز اگر تعداد متنوع نامزدهايي كه در جريان اصولگرا اعلام آمادگي براي حضور كردند را با جريان اصلاح‌طلب مقايسه كنيم قطعا انسجام و هماهنگي بيشتري بين اصلاح‌طلبان در مقايسه با جريان اصولگرا جاري و ساري است.
 
در ادامه این مطلب گفته شده: به نظر من دست ما خالي نيست و امروز كانديداهايي كه بتوانند از كانال شوراي نگهبان عبور كنند، به صورت واضح و مشخص آقايان عارف و جهانگيري هستند و اين اشخاص از افرادي هستند كه قابليت عبور از صافي شوراي نگهبان را دارند.
 
به تازگي برخي منابع نيز اعلام كرده‌اند كه محمدرضا عارف تصميم خود را براي كانديداتوري گرفته است. البته عارف سعی دارد از جبهه اصلاحات فاصله بگرید و این در برخورد عارف با نهاد اجماع‌ساز این موضوع مشخص تر شد. در همین باره و پیرامون اختلافات موجود در جریان اصلاحات روزنامه اعتماد نوشته: محمدرضا عارف تصميم خود را براي كانديداتوري گرفته اما او هم فارغ از برخي انتقادها به عملكردش در سال‌هاي اخير، طي يك سال گذشته ارتباطات سازماني و حزبي خود را با اصلاح‌طلبان و مشخصا نهاد اجماع‌ساز اين جريان كه با عنوان «جبهه اصلاحات ايران» فعال شده، كاهش داده و اين شرايط ممكن است در تصميم‌گيري نهايي اصلاح‌طلبان تاثير بگذارد. البته شرايط زماني دشوارتر مي‌شود كه عارف بدون توجه به نظر جبهه اصلاحات به كانديداتوري خود ادامه دهد و چنانچه او كانديداي نهايي نباشد، ميدان را ترك نكند. 
 
همچنین این روزنامه در رابطه با جهانگیری نوشته:وضع و حال جهانگيري اما شايد تاحدودي بهتر باشد.  او اگرچه به‌واسطه 8 سال حضور در دولت تدبير و اميد، آن‌هم در مقام كليدي و تاثيرگذار معاون اول رييس‌جمهوري با انتقاد افكار عمومي مواجه است و برخلاف 4 سال پيش در چنين روزهايي، ديگر چندان ازسوي بدنه اجتماعي حامي جريان اصلاحات مورد حمايت قرار ندارد اما دست‌كم طيفي خاص از احزاب اصلاح‌طلب ازجمله كارگزاراني‌ها به همان ميزان كه از عارف فاصله گرفته و به او انتقاد مي‌كنند، به جهانگيري نزديكند و هنوز هم او را گزينه‌اي مطلوب براي رياست‌جمهوري آينده كشور معرفي مي‌كنند. 
 
روزنامه اعتماد پیرامون اینکه حسن خمینی کارنامه‌ای خالی از مدیریت و سوابق جدی اجتماعي دارد به نقل از جواد امام، دبيركل جمعيت ايثارگران اصلاح‌طلب نوشته: ايشان اگر وارد عرصه شوند، برنامه‌اي كه جبهه اصلاحات ارايه خواهد كرد و باتوجه تيم توانمند و با تجربه‌اي كه كنار ايشان هستند، اين بحث‌ها منتفي است. ضمن اينكه درست است كه خود ايشان به‌ صورت مستقيم مسووليتي نداشته‌اند اما من فكر مي‌كنم كه ۳۰ سال است با تمام دستگاه‌هاي اجرايي، سياستگذاري و قانونگذاري نظام در سطح روساي سه قوه در تعامل بودند و نشست و برخاست داشتند.
 
پای مرغ روی خرخره اصلاحات

 

روزنامه آرمان ملی مطلبی با عنوان انتخابات را چینی و مرغی نکنید منتشر کرد. در ابتدای این مطلب نگارنده آورده: ‌از مهم‌ترین خسارات احمدی‌نژاد از نگاه آیت‌ا... هاشمی، نهادینه کردن «ابتذال» در میدان  انتخابات بود. 
 
 
وی در ادامه با عنوان این مسئله که وضعیت انتخاباتی فعلی میراث احمدی نژاد است آورده: مهم‌ترین معضل انتخاباتی در کشور، «میراث احمدی‌نژاد» است که به‌شکل دوقطبی‌های کینه‌ورزانه و ضد‌وحدت ملی درآمده و با برجسته‌سازی انحرافی و اختلاط گمراه‌کننده مسائل مختلف در زمان تبلیغات انتخاباتی، نه‌تنها امکان مباحث استراتژیک و کلان را از کاندیداها می‌گیرد که جامعه را هم به‌گونه‌ای در دیگ جوشان اختلافات غرق می‌کند 
 
از نگاه نگارنده احتمالا  انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ را در دوقطبی‌های کاذب غرق می‌شود و که اگر اینگونه شود باز هم تنها برنده انتخابات، احمدی‌نژادی خواهد بود!
 
در ادامه این مطلب بدون اشاره به ناکار آمدی دولت در کنترل نیازهای اولیه مردم نویسنده ادامه داده: هستند کسانی همچون احمدی نژاد که با شعارهای عوام‌فریبانه‌ای همچون«نان، مسکن، آزادی» بیایند و وعده مرغ ۱۰هزار تومانی، یارانه ۱۰۰هزار تومانی و سوزاندن سند همکاری‌های چینی را به مردم بدهند. حال سؤال این است که باعنایت ‌به تاکید رهبری بر پرهیز از ایجاد دوقطبی‌های ضد‌وحدت ملی در انتخابات ۱۴۰۰، شورای نگهبان و صداوسیما به‌عنوان دو بازوی اصلی شکل‌دهنده فضای انتخاباتی کشور، آیا در ادامه راه، به مصاف «میراث احمدی‌نژاد» می‌روند؟
 
سایه انتخابات روی میز مذاکره
 
روزنامه ابتکار در مطلبی با عنوان «چه عواملی احیای برجام را سخت می‌کند؟ سایه انتخابات روی میز مذاکره» صحبت های عراقچی در رابطه با مذاکرات اخیر را پوشش داده است. در این گزارش به این نکته اشاره شده که شرایط انتخاباتی اهمیت مذاکرات را افزایش می دهد. در ادامه این گزارش صحبت‌های عراقچی در رابطه با روند مذاکرات آمده. البته در ابتدای این گزارش نویسنده به این موضوع اشاره کرده که صحبت‌های تیم‌مذاکره کننده متناقض و غیر شفاف است. 
 
همچنین عباس عراقچی در رابطه با رسیدن به نتیجه قبل از انتخابات ریاست جمهوری گفته: انتخابات در ایران به این سختی _سختی مذاکرات_ اضافه خواهد کرد، اما مهم‌تر از آن این است که ما باید زودتر به نتیجه برسیم تا آژانس دچار مشکل در زمینه موضوع پروتکل الحاقی نشود. فکر می‌کنم این امکان وجود دارد در این بازه زمانی به نتیجه برسیم، البته شرط آن این است که سایر اطراف هم حسن نیت و جدیت داشته باشند.
 
تخریب سعید جلیلی توسط روزنامه خراسان
 
روزنامه خراسان از مطبوعات وابسته به تیم رسانه‌ای قالیباف، امروز در مطلبی با عنوان «سعید جلیلی یک گام تا کاندیداتوری و «همه با هم»؛ شعار انتخاباتی سید حسن خمینی؟» انتقاداتی را در رابطه با سعید جلیلی و سید حسن خمینی مطرح کردند.
 
در  این مطلب عنوان شده: هرچند تاکنون کاندیداهای متعددی در جریان اصولگرا برای حضور در این عرصه اعلام آمادگی کردند اما وضعیت سعید جلیلی همچنان خاکستری است. 
 
این روزنامه به ارجاع به فردا نیوز نوشته: این روزها نیز در فضای مجازی اطرافیان سعید جلیلی خیلی به آب و آتش می زنند تا هنوز تکلیف برجام مشخص نشده، او را به چهره غالب در انتخابات تبدیل کنند. سعید جلیلی نزد افکار عمومی به عنوان نامزد گفتمان مقاومت شناخته می شود. گرچه چهره های دیگری هم هستند که سعی دارند در همین قالب گفتمانی وارد صحنه شوند اما سعید جلیلی در طرح این گفتمان خود را گزینه اصلی  می داند .
 
در ادامه آمده: سعید جلیلی سال 92 نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد و بیش از 4 میلیون رأی کسب کرد. حامیانش معتقدند با توجه به وضعیتی که برجام پیدا کرد اگر جلیلی بیاید آرای بیشتری را می تواند به دست آورد.
 
روزنامه خراسان در انتقاد به سعید جلیلی نوشته: این فقط یک روی سکه است و جلیلی منتقدان بسیاری دارد که کسر قابل توجهی از آن ها اصولگرا هستند. ابوالقاسم رئوفیان، دبیرکل حزب اسلامی ایران زمین و فعال سیاسی اصولگرا گفت «جلیلی فرد قابل احترام و متدینی است اما چهره‌ای است تکراری و نمی‌تواند رأی بالایی بیاورد حتی اگر انتخاب شود با رأی بسیار پایین خواهد بود که این هم به حمایت پایداری‌ها از او بر می‌گردد. من تصور می‌کنم او نمی‌تواند از عهده ریاست قوه مجریه برآید».
 
این روزنامه ادامه داده: در واقع این گروه از منتقدان می گویند کشور با مشکلات عدیده‌ای در کسب‌وکارها، نوسانات بسیار ارز و طلا، پایین بودن ارزش پول ملی، قیمت بالای مسکن، تورم و غیره دست و پنجه نرم می کند و راه حل این موضوعات قطعا به دست جلیلی امکان پذیر نخواهد بود چون او سابقه اجرایی ندارد و تنها در دوره ای مسئول مذاکرات هسته ای بوده است.انتقادها به جلیلی به این جا ختم نمی شود.
 
خراسان در رابطه با شرکت جلیلی در انتخابات نوشته: گروهی دیگر معتقدند نامزدی جلیلی صحنه انتخابات را دوقطبی و انتخاب مردم را احساسی می کند و این اتفاق به صلاح کشور نیست.در این میان گروهی هم هستند که می گویند به شرطی سعید جلیلی می تواند در انتخابات ریاست جمهوری موفق باشد که دایره حامیانش وسیع شود.
 
روزنامه جام جم مطلبی با عنوان مفهوم همیشه مبهم رجل سیاسی ملاک‌های تایید صلاحیت از سوی شورای نگهبان را بررسی کرده و بخشی از آنها را مبهم می‌داند. در این نوشته به غیر شفاف بودن ملاک‌های تشخیص سیاسی بودن افراد، مفهوم رجل سیاسی و مذهبی، امکان انطباق این مفهوم با کاندیدای احتمالی زن و حواشی قانون انتخابات کشور در سال‌های اخیر اشاره شده.