هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 22 فروردين 1400 ساعت 18:38
يكشنبه 22 فروردين 1400 18:33 ساعت
2021-4-11 18:38:28
شناسه خبر : 346269
این صحبت‌ها همان خواسته‌ها و منافع ایران است که قبلا به عنوان سیاست قطعی کشور مطرح شده بود. با این وجود اما معاون ظریف معتقد است بیان این صحبت‌ها «می‌تواند آثار مخربی بر فضای مذاکرات و بر راهبردهای هیات مذاکره کننده» بگذارد.
این صحبت‌ها همان خواسته‌ها و منافع ایران است که قبلا به عنوان سیاست قطعی کشور مطرح شده بود. با این وجود اما معاون ظریف معتقد است بیان این صحبت‌ها «می‌تواند آثار مخربی بر فضای مذاکرات و بر راهبردهای هیات مذاکره کننده» بگذارد.
گروه سیاسی-رجانیوز: روز گذشته رسانه‌ها اظهارات یک منبع مطلع نزدیک به مذاکرات برجام در وین را منعکس کردند که بر رفع کامل تحریم‌ها به عنوان سیاست قطعی ایران در مذاکرات وین یاد کرد. اما این اظهارات برای دولتمردان گران امده و واکنش عراقچی را در پی داشته است.
 
به گزارش رجانیوز: سید عباس عراقچی در پاسخ به ایرنا در خصوص مطالبی که به نقل از منابع آگاه نزدیک به مذاکرات وین منتشر می‌شود، گفت: «جدا از ارشادات و بیانات مقام معظم رهبری و رییس جمهور محترم، مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص موضوع برجام و مذاکرات، صرفا از سوی وزیر امور خارجه، اینجانب (به عنوان رئیس هیات مذاکره کننده کشورمان) و نیز سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام می‌شود و هر گونه نقل قول‌ها یا اخبار منتشرشده منتسب به منابع آگاه یا منابع نزدیک به هیات مذاکره کننده و امثال آن فاقد اعتبار است»
 
معاون وزیر امور خارجه افزود: «نشر مطالب پراکنده و غیردقیق از قول منابع بی‌نام و نشان و انتساب آن به عنوان موضع جمهوری اسلامی ایران می‌تواند آثار مخربی بر فضای مذاکرات و بر راهبردهای هیات مذاکره کننده گذاشته و علاوه بر سردرگم کردن طرف های خارجی، بر روی افکار عمومی نیز تاثیر منفی بگذارد.»
این مباحث در حالی است که روز گذشته یک منبع مطلع نزدیک به مذاکرات وین گفته بود: لغو تحریم‌های برجامی کافی نیست. تحریم‌های ترامپ با برچسب های دیگر هم باید لغو شود.
 
او افزود: آمریکا علاوه بر تحریم‌های دوره ترامپ باید تحریم‌های ضد برجامی دوره اوباما را هم لغو کند.
این منبع مطلع تاکید کرده بوده: تحریم های موسوم به ISA و Visa Program از دوره اوباما هم باید لغو شوند. حداقل زمان مورد نیاز برای راستی آزمایی لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران، سه تا شش ماه است.
 
وی تصریح کرد: تحریم‌ها باید به صورت قطعی لغو شود. رفع تحریم به صورت موقت و یا نیازمند به تمدید برداشته شدن موسوم به waiver مورد قبول ایران نیست.
 
منبع مطلع نزدیک به مذاکرات همچنین بیان کرد: اگر آمریکا شروط ایران را نپذیرد، نماینده آمریکا در مذاکرات بعدی هم دوباره با دست خالی به واشنگتن برمی گردد .
 
نگاهی به موارد بالا نشان می‌دهد که سخنان این منبع آگاه همان خواسته‌ها و منافع ایران است که به عنوان سیاست قطعی کشور مطرح شده و مورد تاکید همه مقامات کشور بوده است. با این وجود اما معاون ظریف معتقد است بیان این صحبت‌ها «می‌تواند آثار مخربی بر فضای مذاکرات و بر راهبردهای هیات مذاکره کننده گذاشته» و « موجب سردرگم شدن طرف های خارجی» می‌شود!
 
این مسائل در کنار ادامه مذاکرات با وجود مواضع آشکار دولت آمریکا در عدم برداشتن همه تحریم‌ها بر ابهامات در مورد چرایی ماندن عراقچی در وین و ادامه مذاکرات می‌افزاید.
 
نکته قابل توجه اینکه عدم اطلاع رسانی صریح در خصوص مذاکرات انجام شده و انتشار مهندسی شده و قطره چکانی اطلاعات و اخبار از جانب وزارت امور خارجه بار دیگر نگرانی‌ها در مورد عبور از خطوط قرمز نظام را افزایش می‌دهد. 
 
گفتنی است روز گذشته نیز اولیانوف نماینده روسیه در سازمانهای بین المللی مستقر در وین  خبر داد که جوبایدن مخالف برداشته شدن تحریم‌های وضع شده توسط ترامپ است و حتی مشخص نیست تحریم‌هایی که آمریکا ادعای برداشتن آن را میکند گام به گام برداشته خواهد شد یا به یکباره اتفاق می‌افتد!