هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 مهر 1400
ساعت 17:13
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 21 فروردين 1400 ساعت 18:03
شنبه 21 فروردين 1400 18:01 ساعت
2021-4-10 18:03:27
شناسه خبر : 346228
مقام روس خبر داده که جوبایدن مخالف برداشته شدن تحریم‌های وضع شده توسط ترامپ است و حتی مشخص نیست تحریم‌هایی که آمریکا ادعای برداشتن آن را میکند گام به گام برداشته خواهد شد یا به یکباره اتفاق می‌افتد!
مقام روس خبر داده که جوبایدن مخالف برداشته شدن تحریم‌های وضع شده توسط ترامپ است و حتی مشخص نیست تحریم‌هایی که آمریکا ادعای برداشتن آن را میکند گام به گام برداشته خواهد شد یا به یکباره اتفاق می‌افتد!
عبدالرضا هادیزاده-رجانیوز: رسانه‌های داخلی نزدیک به دولت و تیم مذاکراتی ظریف در وین ادعا می‌کنند که مذاکرات در مسیر درستی قرار دارد. حتی حسن روحانی گفته است که بایدن توبه کرده و می‌‎خواهد تحریم‌ها را بردارد. اما خبرهای دیگری به گوش می‌رسد که نگرانی‌ها از تکرار خاطره سازش تیم ایرانی بر سر عدم رفع تحریم تسلیحاتی با وجود مخالفت روسیه و چین را به ذهن متبادر می‌کند.
 
به گزارش رجانیوز: میخاییل اولیانوف نماینده روسیه در سازمانهای بین المللی مستقر در وین در پایان کمیسیون مشترک برجام در مصاحبه اختصاصی با رادیو روسی برون مرزی صداوسیما با تشریح موضع آمریکا در باره لغو تحریم‌ها خبر داد که جوبایدن مخالف برداشته شدن تحریم‌های وضع شده توسط دونالد ترامپ است. وی گفت: چیزی که مشخص است طرف ایرانی خواهان لغو یکباره کلیه تحریم ها است ولی آمریکایی ها فعلا تنها حاضر به لغو تحریمهای منطبق با برجام هستند. 
 
وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا حاضر است همه تحریمها را یکباره لغو کند گفت: فعلا این مساله روشن نیست و آینده نزدیک نشان خواهد داد که  آیا آمریکایی‌ها تصمیم به لغو تحریم‌های یکباره یا گام به گام آن دارند!
 
به زبانی ساده‌تر مقام روس خبر داده که جوبایدن مخالف برداشته شدن تحریم‌های وضع شده توسط ترامپ است و حتی مشخص نیست تحریم‌هایی که آمریکا ادعای برداشتن آن را میکند گام به گام برداشته خواهد شد یا به یکباره اتفاق می‌افتد!
 
این اظهارات در حالی است که در آخرین مصاحبه عراقچی از روند مصاحبه ها ابراز رضایت کرده و پاسخ قاطعی به این مهم نداده بود. 
عراقچی روز گذشته در مصاحبه با پرس تی وی در پاسخ به این سوال که آیا آمریکایی‌ها آمادگی دارند تحریم‌هایی را که با برچسب‌های غیر هسته‌ای در دوره ترامپ تحمیل شده لغو کنند گفت: 
 
«در این مورد بحث ادامه دارد. ما الان در موقعیتی هستیم که درک بهتری از موضع یکدیگر داریم. ما راه درازی در پیش داریم و هنوز در موقعیتی نیستیم که کدام تحریم‌ها (باید برداشته شود) و اقدامات دو طرف دقیقا باید چه چیزی باشد.»
 
پاسخ دیپلماتیک عراقچی و بی توجهی آنها به تحریم‌های وضع شده توسط رئیس جمهور سابق آمریکا، نگرانی‌ها در یک مساله مهم را افزایش می‌‎دهند و. آن این است که دولتمردان رفع همه تحریم‌ها (که توسط اوباما و ترامپ با برچسب‌های متعدد وضع شده) را به رفع تحریم‌های نوشته شده در برجام تقلیل دهند و با پذیرش امتیازات حداقلی بار دیگر برای خود را صاحب فتح الفتوح و عنوان قهرمان دیپلماسی معرفی کنند!
 
سابقه کوتاه آمدن در مذاکرات و فاش کردن مساله توسط روسیه
این مماشات جویی البته سابقه دیرینه دارد. به عنوان نمونه تحریم تسلیحاتی ایران به دلیل ارتباط مستقیمی که در قطعنامه‌های شورای امنیت با پرونده هسته‌ای کشورمان داشت باید در توافقنامه هسته ای خاتمه می‌یافت. اما در اقدامی عجیب آمریکا آن را استثنا کرد و تا 5 سال پس از برجام (یعنی تا مهر 1399) ادامه داد. این اقدام البته با مخالفت روسیه و چین همراه بود اما در نهایت با سازش تیم مذاکره‌کننده ظریف، تمدید این تحریم تا 5 سال دیگر در قطعنامه 2231  گنجانده شد.
 
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دو روز پس از انعقاد برجام در تاریخ 25 تیر 1394 اظهار داشت که طرف ایرانی با طرف غربی درباره تحریم های تسلیحاتی مصالحه کرد! وی این مهم را فاش کرد که: «ما و چین می‌خواستیم تحریمهای تسلیحاتی لغو شود، اما با وجود حمایت ما، خود تیم ایرانی موافقت کردند که تحریم‌ها تا ۵ سال ادامه یابد.»
 
شرمن هم بعدا با اشاره به برخی از نقاط اختلاف تیم مذاکره کننده آمریکا و روسیه در جریان مذاکرات هسته ای گفت: «یکی از نقاط واگرایی و اختلاف ما و روس‌ها که البته در اواخر مذاکرات بر روی میز گذاشته شد، قطعنامه سازمان ملل در خصوص تحریم موشکی و تسلیحاتی بود. روسیه معتقد بود که نباید هیچ محدودیتی بر روی موشک و تسلیحات باشد. آنها هیچ محدودیتی را بر روی موشک‌های خودشان نمی‌خواستند و البته فکر می‌کردند که چنین محدویتی نباید بر ایرانیان هم اعمال شود. نهایتاً بر سر این موضوع مصالحه کردیم.»
 
نکته جالب اینکه اینبار اولیانوف به نوعی نقش نداشتن روسیه و چین را در مذاکرات وین بیان کرد و گفت: ما نیز به نوبه  خود دیداری با عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران داشتیم تا نظرات  طرف ایرانی  را بهتر بتوانیم به طرف مقابل برسانیم، اما سعی می کنیم به طور کلی مزاحم دیپلماسی میانجی اروپایی نشویم.
 
آمریکا: ایران رفع همه تحریم‌ها را مطرح نکند!
رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مصاحبه‌ای که روز سه‌شنبه هفته گذشته منتشر شد تاکید کرد که دولت جو بایدن در پی رسیدن به توافقی جامع‌تر و طولانی‌تر از برجام است، توافقی که تمام فعالیت‌های ایران اعم از هسته‌ای و منطقه‌ای را دربر بگیرد.
 
مالی در این مصاحبه با رادیوی ملی آمریکا، ان‌پی‌آر، که روز سه‌شنبه، ۱۷ فروردین‌ماه، منتشر شد در اظهاراتی توهین آمیز تاکید کرده که پافشاری ایران بر لغو تمام تحریم‌ها تنها یک معنا خواهد داشت و آن‌ این که ایران در وعده بازگشت به برجام جدی نیست!
 
این اظهارات به خوبی نشان میدهد که منظور دولت بایدن از بازگشت به برجام اجرای یک طرفه محدودیت‌های هسته ای از جانب ایران است و این کشور قصد ندارد 1500 تحریم تحمیلی در پسابرجام را لغو کند.
 
این در حالی است که سخنگوی دولت روز سه‌شنبه با اظهار خوش‌بینی نسبت به احیای برجام گفته بود: «در آینده‌ای بسیار نزدیک دولت آمریکا راهی جز خاتمه دادن به تحریم‌های یک‌جانبه ندارد.» و حسن روحانی خبر از توبه آمریکا داده و گفته است: «امروز آمریکا آماده است بنشیند و به اجرای برجام و به تعهداتش بازگردد. بازگشت به تعهدات به معنای دینی و مصطلح ما توبه است. برای برای اجرای توبه آماده است. هل لی من توبه می‌گوید! می‌گوید من آمده‌ام توبه کنم، من می‌خواهم به برجام برگردم»
 
مالی در مصاحبه خود همچنین تاکید کرده است که دولت جو بایدن «پیش از هر چیز» در پی توافقی طولانی‌مدت‌تر است!
 
رابرت مالی همچنین با اشاره قدرت دفاعی و موشکی ایران و قدرت منطقه‌ای کشورمان گفت: «می‌خواهیم درباره تمام این‌ها حرف بزنیم.»
 
این اظهارات واضح و روشن نشان از جدی نبودن دولت آمریکا در برداشتن تحریم‌های یک جانبه و ضدایرانی دارد. با این وجود مشخص نیست چرا نماینده وزارت امور خارجه ادامه این نشست را اعلام کرده و حتی آن را سازنده و در مسیر درست معرفی کرده است!
 
هفته گذشته عراقچی در مصاحبه با پرس تی وی دور نخست مذاکرات برجام در وین را سازنده توصیف و عنوان کرده بود: مذاکرات در مسیر درستی به پیش می‌رود.