هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 13 مهر 1400
ساعت 15:37
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 17 فروردين 1400 ساعت 15:22
سه شنبه 17 فروردين 1400 14:55 ساعت
2021-4-6 15:22:03
شناسه خبر : 346110
علی ربیعی گفت: ریچارد نفیو می‌گوید که «برنامه تحریم‌های آمریکا نتایج دیده نشده و حاشیه‌ای نیز به وجود آورد. برای مثال گرانی مرغ از این دست مسائل بود. آمریکا هیچ تحریمی علیه واردات مرغ ایران وضع نکرده بود اما قیمت مرغ بالا رفت».
علی ربیعی گفت: ریچارد نفیو می‌گوید که «برنامه تحریم‌های آمریکا نتایج دیده نشده و حاشیه‌ای نیز به وجود آورد. برای مثال گرانی مرغ از این دست مسائل بود. آمریکا هیچ تحریمی علیه واردات مرغ ایران وضع نکرده بود اما قیمت مرغ بالا رفت».
گروه سیاسی-رجانیوز: علی ربیعی سخنگوی دولت صبح امروز(سه‌شنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص افزایش قیمت مرغ و تورم با وجود سیاست‌های اعلام شده از سوی دولت برای تثبیت قیمت‌ها، گفت: خداراشکر به یُمن دو اتفاق، هیچ حرف مگویی در دولت وجود نداشته و ندارد.
 
به گزارش رجانیوز؛ ربیعی ادامه داد: یکی، شفافیت و عدم پنهانکاری در داخل دولت است. از آنجایی که دولت هیچ حرف پنهانی ندارد لذا هر ایده و موضوعی که در دولت مطرح شود، به مردم منتقل شده و دولت همواره به افکار عمومی پاسخگو بوده است.
 
سخنگوی دولت بیان کرد: باید بگویم به نظرم با تجربه چند دهه خودم در مسئولیت‌های مختلف، هیچ دولتی تا این اندازه تحت کنترل، نظارت و بازرسی دستگاه‌های مختلف نبوده و مورد رصد قرار نگرفته است. بنابراین هیئت دولت، کاملا شیشه‌ای است و پشت و رویی متفاوت وجود ندارد.
 
ربیعی با تاکید بر اینکه سیاست دولت کماکان نه‌تنها افزایش قیمت‌ها نیست بلکه سیاست دولت، کنترل بازار و ثبات در قیمت‌ها همراه با تلاش برای وفور کالا است، خاطرنشان کرد: در مورد قیمت مرغ اتحادیه مرغداران مدتها بود که معتقد بود قیمت تمام‌شده مرغ و هزینه مبادله آن و نیز قیمت جهانی نهاده های دامی، افزایش یافته و به همین خاطر درخواست افزایش قیمت برای مقرون به صرفه بودن جوجه‌ریزی در تولید مرغ داشتند.
 
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه اخیرا با استناد به تکیه‌ای از صحبت‌های شما، معاون اول، رئیس بانک مرکزی و یکی از وزرای سابق این مساله که اگر دولت‌های یازدهم و دوازدهم نبودند کشور دچار مشکلات بیشتر و بنیادی‌تری می‌شد را دستمایه حمله و تمسخر دولت قرار دادند. شما این واکنش را چگونه تفسیر می‌کنید؟ گفت: این یک واقعیت است که اگر نگاه جدیدی بر حکمرانی در کشور ایجاد نمی‌شد امروز مشکلات بسیار گسترده‌تر و ابعاد متفاوت‌تری داشت ولی عده‌ای هنوز هم این واقعیت را انکار می‌کنند. متاسفانه عده‌ای با کلمات به ظاهر انقلابی راهی می‌روند که حق ایران از اقتصاد جهانی را تضییع می‌کنند!
 
وی تصریح کرد: نمی‌خواهم سهم واقعیت‌های انکار ناپذیر را بگویم؛ نمی‌خواهم بگویم همه چیز درست انجام شده یک حقیقت وجود دارد تحریم های ظالمانه را نباید نادیده گرفت. هیچ دولت و قوه‌ای در دنیا نمی‌تواند بگوید نارسایی ندارم. اینکه من می‌گویم کالاها گران نمی‌شود اما به سرعت بعد از آن گران می شود نشانه صداقت ماست.
 
گرانی مرغ هم تقصیر تحریم‌ها است!
سخنگوی دولت بیان کرد: نادیده نگیریم که تحریم‌های آمریکا چه مشکلاتی را برای مردم و معیشت ایجاد کرد. در همین مورد اخیر نابسامانی‌ها نگاه کنید. ریچارد نفیو که از او به عنوان معمار تحریم‌ها علیه ایران نام برده می‌شود در کتاب هنر تحریم‌ها می‌گوید: «برنامه تحریم‌های آمریکا نتایج دیده نشده و حاشیه‌ای نیز به وجود آورد. برای مثال گرانی مرغ از این دست مسائل بود. آمریکا هیچ تحریمی علیه واردات مرغ ایران وضع نکرده بود اما قیمت مرغ بالا رفت» این عین جملات کتاب هست.
 
ربیعی خاطرنشان کرد: این طبیعی است زیرا بیش از ۶۵ درصد قیمت تمام شده مرغ خوراک دام و سایر اقلام است که از خارج وارد می‌شود. فراموش نکرده‌ایم که پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا گفته بود اگر مردم ایران بخواهند غذا بخورند باید به خواسته‌های آمریکا تن بدهند. عده‌ای علاقمندند نقش تحریم‌ها در بحران‌های اقتصادی و برهم خوردن نظم بازار را نادیده بگیرند و همه مشکلات را به ناکارآمدی و بی‌کفایتی مرتبط کنند.
 
در مدیریت کشور معجره اتفاق افتاده است!
سخنگوی دولت اضافه کرد: در مقایسه با سال ۹۰ واقعا تلاش و اهتمام مدیریتی قابل دفاع و معجزه اتفاق افتاد و با صبوری ملت به مرحله‌ای از تاب‌آوری رسیدیم که اقتصاد کشور دچار فروپاشی نشد. با این حال دولت هرگز به دوگانه‌سازی میان گرفتن حق مردم از جامعه جهانی در قالب اقداماتی مثل برجام و تلاش برای رفع تحریم‌ها و از سویی افزایش تولید و ساختن ایران با گسترش زیرساخت‌ها روی نیاورد.