هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 15 اسفند 1402
ساعت 03:27
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 13 فروردين 1400 ساعت 17:45
جمعه 13 فروردين 1400 17:40 ساعت
2021-4-2 17:45:21
شناسه خبر : 345907
بر خلاف گزارشی که عباس عراقچی از نشست مشترک کمیسیون برجام ارائه داده، بیانیه پایانی این نشست از چند عقب‌نشینی خطرناک دیگر از خطوط قرمز نظام درباره برجام حکایت دارد.
بر خلاف گزارشی که عباس عراقچی از نشست مشترک کمیسیون برجام ارائه داده، بیانیه پایانی این نشست از چند عقب‌نشینی خطرناک دیگر از خطوط قرمز نظام درباره برجام حکایت دارد.

گروه بین‌الملل - رجانیوز: جلسه رسمی کمیسیون مشترک برجام با حضور طرف‌های عضو توافق درباره بازگشت آمریکا به برجام در فضای مجازی برگزار شد. اما بر خلاف گزارشی که عباس عراقچی از این نشست ارائه داده، بیانیه پایانی این نشست از چند عقب‌نشینی خطرناک دیگر از خطوط قرمز نظام درباره برجام حکایت دارد.

 
به گزارش رجانیوز؛ در بیانیه پایانی این نشست ذکر شده:
«طر‌ف‌ها توافق کردند که این جلسه کمیسیون مشترک را هفته آینده در وین از سر بگیرند تا اقدامات اجرایی مربوط به برداشتن تحریم‌ها و [اقدامات] هسته‌ای [ایران] را از جمله با تشکیل جلسات گروه‌های کارشناسی مربوطه به وضوح مشخص کنند. در این چهارچوب، هماهنگ‌کننده (بورل) همچنین تماس‌های جداگانه‌ای را با طرف‌های برجام و ایالات متحده در وین افزایش می‌دهد.»
 
در این باره چند نکته مهم وجود دارد:
۱. سیاست قطعی نظام که تا کنون سه مرتبه از سوی رهبر انقلاب بیان شده، بازگشت بدون پیش‌شرط آمریکا به برجام با لغو همه تحریم‌ها و راستی آزمایی آن توسط جمهوری اسلامی است.  این در حالی است که در این نشست بر آغاز مذاکراتی درباره برداشته شدن تحریم‌ها اشاره شده که به وضوح بر خلاف سیاست قطعی نظام است.
 
۲. آنچنان که حسن روحانی گفته بود، بازگشت به برجام بدون نیاز به مذاکره و با یک «خط خط» و امضای رئیس‌جمهور آمریکا اجراشدنی است و همانگونه که ایالات متحده بدون هیچ تشریفاتی از برجام خارج شده، باید بدون مذاکره و هرگونه مقدمات دیگری به توافق بازگردد.
 
۳. چندی پیش وزیر خارجه در صفحه شخصی خود از طرحی درباره بازگشت تدریجی به برجام سخن گفته بود که طبق گفته او از «کانال‌های دیپلماتیک» در حال پیگیری بود. حالا در حقیقت موضع اعلام شده از سوی ریاست این نشست، اجرای طرح «گام به گام» ظریف درباره بازگشت آمریکا و تعلیق اقدامات ایران به صورت مرحله به مرحله است که با خطوط قرمز نظام تعارض روشنی دارد. اصل پذیرش گفتگو درباره مقدمات مربوط به برداشتن تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای ایران، معنایی جز عدول از سیاست قطعی نظام درباره بازگشت بدون پیش‌شرط آمریکا با لغو همه تحریم‌ها و راستی آزمایی آن ندارد. 
 
۴. در پایان نیز به این نکته اشاره شده که برگزاری این نشست در هفته آینده با حضور طرف‌های برجام ادامه یافته و هماهنگ‌کننده تماس‌ها با اعضای توافق و «ایالات متحده» را افزایش خواهد داد. این بدان معناست که طرف ایرانی علیرغم ادعای ظریف و عراقچی در باتلاق مذاکرات جدیدی با عنوان «گروه‌های کارشناسی» فرو خواهد رفت که از قضا آمریکا نیز در آن حضور دارد. با این تفاوت که طبق گفته عراقچی، آمریکا در اتاق مذاکرات ایران حضور ندارد و طبق بیانیه، جوزف بوزل وظیفه هماهنگی اتاق‌های مختلف مذاکرات را برعهده دارد.
 
۵. تاکید ظریف و عراقچی بر اینکه مشورت طرف‌های دیگر برجام با آمریکا به خودشان مربوط است و قبلا نیز سابقه داشته، در واقع پاک کردن صورت مساله و باز کردن مسیر ورود غیرمستقیم آمریکا به فرآیند مذاکرات است. این خطا به خصوص وقتی سنگین خواهد بود که موضوع چنین مذاکراتی برداشتن تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای ایران باشد. در واقع اصل وقوع مذاکره درباره برداشته شدن تحریم‌ها به معنای عدول از سیاست قطعی نظام است.
 
با توجه به موارد گفته‌شده به نظر می‌رسد نمایندگان مجلس و قوه قضائیه باید به طور جدی با روندی که وزارت خارجه با بی‌توجهی به سیاست‌های کلان نظام و امنیت ملی کشور در پیش گرفته، برخورد قاطع و قانونی داشته باشند. جلوگیری از حضور هیات ایرانی در نشست وین با حضور آمریکا، حداقل اقدامی است که برای قطع رویه غلط وزارت خارجه باید انجام گیرد.