هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 20 اسفند 1399 ساعت 17:17
پنجشنبه 21 اسفند 1399 11:02 ساعت
2021-3-10 17:17:20
شناسه خبر : 345448
 نژاد پرستی یا تبعیض در ارتباط با حکومت انگلستان در برهه‌های مختلف تاریخی، مطلب شگفت و عجیبی نیست و واژه نژاد پرست، عنوان کوچکی است برای حکومتی که بر روی دریایی از خون ملت‌های مظلوم دنیا بنیان‌های خود را نهاده است.
نژاد پرستی یا تبعیض در ارتباط با حکومت انگلستان در برهه‌های مختلف تاریخی، مطلب شگفت و عجیبی نیست و واژه نژاد پرست، عنوان کوچکی است برای حکومتی که بر روی دریایی از خون ملت‌های مظلوم دنیا بنیان‌های خود را نهاده است.
گروه بین الملل_ رجانیوز: شاید باور این مسئله برای خیلی‌ها سخت است که انگلستان، به عنوان مهد انقلاب صنعتی و پایه ریز عصر جدید هنوز هم بر مبنای نظام پادشاهی اداره می شود.
 
تاریخ سلطنتی انگلیس گواهی می‌دهد که خشونت، نژاد پرستی، تبعیض، استعمار و استثمار و مسائلی از این قبیل، جز لاینفک این سلطنت بوده است و ادعاهای اخیر پسر و عروس الیزابت، عجیب و بدیع نیست‌.
 
الیزابت دوم، ملکه کنونی انگلستان ۹۴ سال سن دارد و در ۱۹۵۲ میلادی، تاج گذاری کرده است. او جزو ثروتمندترین حکمران‌های جهان است و هم اکنون طبق قانون اساسی انگلستان، بسط یدی بی‌نظیری دارد.
 
به گزارش رجانیوز؛ اخیرا مگان مارکل، همسر شاهزاده هری مصاحبه‌ای با اوپرا وینفری داشته و در ارتباط با وضعیت کاخ باکینگهام، اظهاراتی صریح و بی سابقه‌ای کرده است.
 
در این گفتگو او خاندان سلطنتی انگلیس را به نژادپرستی متهم کرده و تأکید می‌کند که پیش از تولد فرزندش، خاندان سلطنتی به‌شدت نگران تیره شدن رنگ پوست نوزاد او بودند، همین نگرانی‌ها نشان می‌دهد که چرا فرزند او از دریافت لقب و عنوان "شاهزاده" محروم شده است. 
 
همچنین او گفته که بعد از ورود به کاخ سلطنتی انگلیس به دلیل رنگ پوستش بسیار منزوی و تنها شده و حتی در برهه‌ای قصد خودکشی داشته است.
 
 
مقامات کاخ باکینگهام تاکنون در برابر اظهارات جنجالی شاهزاده هری و همسرش سکوت اختیار کرده‌اند اما روایت هری و همسرش، نکته بدیعی از رویکرد حاکمان انگلستان نیست و تاریخ این کشور مملو از کنش‌های نژادپرستانه است؛ اما سلطنت در نظام سیاسی انگلستان چه جایگاهی دارد و اهمیت ملکه در ساختار سیاسی انگلستان چیست.
 
سلطنت در نظام سیاسی انگلستان چه جایگاهی دارد؟
سال ۲۰۱۷ پایگاه خبری "بیزنس اینسایدر" مطلبی پیرامون اختیارات عجیب ملکه انگلستان منتشر کرد. این مطلب نشان می‌دهد که ملکه در نظام سیاسی انگلستان جایگاه تشریفاتی ندارد و در راس بسیاری از امور قرار می‌گیرد.در ادامه به چند نمونه از این اختیارات اشاره می‌کنیم.
 
برای اینکه هر لایحه یا مصوبه‌ای که در مجلس عوام یا مجلس اعیان انگلیس به تصویب می‌رسد، به قانون تبدیل شود، ملکه باید آن را به عنوان آخرین نفر امضا کند. البته ملکه معمولا با قوانینی که مجلس تصویب کند، مخالفت نمی‌کند. آخرین پادشاهی که از امضای یک قانون امتناع کرد، "ملکه آن" – آخرین پادشاه خاندان استوارت - در سال 1708 میلادی بود.
 
هرچند معمولا اختیار تشکیل دولت در انگلیس به رهبر حزب پیروز در انتخابات پارلمانی این کشور واگذار می‌شود اما ملکه می‌تواند چنانچه حزب پیروز اکثریت قاطع کرسی‌های پارلمان را به دست نیاورده باشد، رهبر یکی دیگر از احزاب راه‌یافته را مامور تشکیل دولت کند.
 
ملکه القابی مانند شوالیه، سر، دوک و ... در اختیار دارد که به طور سنتی می‌تواند آنها را به اشخاصی که از نظر او خدمت موثری به کشور انجام داده‌اند اعطا کند که شاید به یادماندنی‌ترین آنها اعطای لقب "سر" به الکس فرگوسن مربی سابق تیم فوتبال منچستریونایتد باشد که پس از پیروزی همزمان در جام حذفی و لیگ برتر انگلیس و فتح مسابقات جام قهرمانی باشگاه‌های اروپا مستحق دریافت این عنوان شناخته شد.
 
ملکه انگلیس به طور همزمان عالی‌ترین مقام استرالیا نیز محسوب می‌شود و به همین دلیل، از اختیار کامل برکناری دولت آن برخوردار است؛ همانگونه که در سال 1975 نیز نماینده وقت ملکه در استرالیا نخست‌وزیر این کشور را به دلیل تعطیل کردن دولت از مقام خود عزل و فرد دیگری را برای تشکیل دولت منصوب کرد. وی همچنین پارلمان استرالیا را نیز برای برگزاری انتخابات زودهنگام، منحل اعلام کرد.
 
البته ملکه انگلیس علاوه بر استرالیا، ملکه کانادا، نیوزیلند، جامائیکا، باربادوس، باهاما، گرنادا، پاپوآ گینه نو، جزایر سلیمان، تووالو، سنت لوسیا، سنت کیتس، سنت وینسنت، گرنادین‌ها، آنتیگوا و باربودا نیز است و رئیس کل کشورهای مشترک‌المنافع و مستعمرات سابق انگلیس نیز به شمار می‌رود.
 
قرن ها امتداد استعمار روباه پیر
حکومت بر تمام دنیا، رویای دیرینه انگلستان در قرون متمادی است. از قبال این نگاه، ده‌ها میلیون نفر کشته شده‌اند و ده‌ها کیلومتر از خاک دنیا آلوده به خون انسان‌های بی گناه شده است.
 
امپراتوری استعماری انگلستان به مدت ۴۰۰ سال تقریباً بر کل جهان سیطره داشته است. نقطه اوج امپراتوری روباه پیر به قرن 21 و سال 1922 میلادی بر می‌گردد. 100 سال پیش مجموع مستعمرات انگلستان حدود 35500000 متر مربع و با جمعیتی بالغ بر 450 میلیون نفر بوده است.
 
به عنوان مثال یکی از اقدامات انگلیس در هند،موجب مرگ حدود 30 میلیون نفر شد . ویل دورانت نویسنده و مورخ آمریکایی قحطی ایجاد شده به دلیل اقدامات کمپانی هند شرقی در بین سال های 1770 تا 1773 را اینگونه روایت می کند: «انگلیسی‌ها همه چیز را در هندوستان به فروش می رساندند آنها حتی حاکمان ایالت‌ها را با دریافت رشوه به قدرت می‌رساندند و هندوها را وادار می‌کردند گران بخرند و ارزان بفروشند و این سیاست امپریالیستی بود که سبب گردید 30 میلیون هندی در کلکته به اوج بدبختی برسند.»
 
 
بیشتر بخوانید:
 
تاریخ مملو از نمونه‌های اینچنینی است.طی سال های 1917 تا 1919 ایران با وجود اعلام بی طرفی در جنگ جهانی اول، بیشترین آسیب را از این جنگ ویرانگر دید و در حدود نیمی از جمعیت کشور قربانی مطامع کشورهای بزرگ و استعمارگر آن دوران شدند. اسناد این قتل عام قریب به 9 میلیون نفری همچنان در ردیف اسناد طبقه بندی شده و سری انگلستان قرار دارد و این کشور هنوز هم از انتشار آن ها ممانعت می‌کند.
 
با این تفاسیر نژاد پرستی یا تبعیض در ارتباط با حکومت انگلستان در برهه‌های مختلف تاریخی، مطلب شگفت و عجیبی نیست و واژه نژاد پرست، عنوان کوچکی است برای حکومتی که بر روی دریایی از خون ملت‌های مظلوم دنیا بنیان‌های خود را نهاده است.


دیدگاه کاربران

چه زیباومنطقی درقرآن کریم ودرحدیث نوعاازنظام حکومتی وراثتی بدون توجه به صلاحیتهاوبعنوان آقابالاسروقیمی که فقط مفتخوارگی واسراف وتبذیروافسادواستثماربرای مردم اقلیمش نداردوبه دوران بلوغ نیافتگی بشرمربوط است بامزمت یادشده ودرقرن مااین سیستم اداره کشورداری مظهرعقب ماندگیست.22/12/99