هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 31 خرداد 1403
ساعت 10:17
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 20 اسفند 1399 ساعت 15:20
چهارشنبه 20 اسفند 1399 13:43 ساعت
2021-3-10 15:20:38
شناسه خبر : 345426
این صحبت‌ها توسط نمایندگان جمهوری خواه و دموکرات نشان می‌دهد هیات حاکمه آمریکا در تحمیل برجام‌های جدید و محدودیت‌های وسیع به ایران یک صداست و بایدن هم به ادامه همین مسیر خواهد پرداخت.
این صحبت‌ها توسط نمایندگان جمهوری خواه و دموکرات نشان می‌دهد هیات حاکمه آمریکا در تحمیل برجام‌های جدید و محدودیت‌های وسیع به ایران یک صداست و بایدن هم به ادامه همین مسیر خواهد پرداخت.
گروه بین الملل-رجانیوز: برخلاف تبلیغات دولتمردان نه تنها هیچ اراده‌ای در آمریکا برای رفع ۱۵۰۰ تحریم دوره اوباما و ترامپ وجود ندارد که تلاش‌ها برای تحمیل برجام منطقه‌ای و موشکی از طریق تحریم‌های هوشمند در حال پیگیری است. نگاهی به نامه نمایندگان آمریکا به دولت بایدن و پاسخ کاخ سفید هم این مطلب را به خوبی ثابت می‌کند.
 
به گزارش رجانیوز: 140 نماینده کنگره آمریکا از دو حزب اصلی سیاسی این کشور با امضای نامه ای خطاب به جو بایدن رییس جمهوری آمریکا از او خواستند به دنبال رسیدن به یک توافق فراگیر «فرابرجامی» با ایران باشد.
 
 شبکه خبری «ای بی سی» آمریکا خبر داد 70 نماینده جمهوریخواه و 70 نماینده دموکرات در این نامه از بایدن خواسته اند با استفاده از مکانیزم‌هایی چون «تحریم و دیپلماسی» با دولت ایران تماس گرفته و تلاش کند «رفتارهای مخرب» ایران را مهار کرده و ایران را مجبور به رعایت تعهدات بین المللی خود کند.
 
در این نامه 3 هدف عمده از هرگونه توافق احتمالی با ایران، محدود کردن برنامه هسته ای، ایجاد محدودیت برای برنامه توسعه موشک های بالستیک و آنچه که « فعالیت های بدخیم منطقه ای ایران و حمایت ایران از فعالیت های تروریستی» و تامین مالی آنها اعلام شده، عنوان شده است. امضاهای این نامه از سوی آنتونی براون از حزب دموکرات و مایکل والتز از حزب جمهوری‌ خواه جمع آوری شده است.
 
این صحبت‌ها توسط نمایندگان جمهوری خواه و دموکرات نشان می‌دهد هیات حاکمه آمریکا در تحمیل برجام‌های جدید و محدودیت‌های وسیع به ایران یک صداست و بایدن هم به ادامه همین مسیر خواهد پرداخت.
 
وزارت خارجه آمریکا: برجام سکوی پرتاب است
این نامه منجر به پاسخ کاخ سفید شد. پاسخی که نشان می‌دهد اتفاقا عزم دولت بایدن هم برای حرکت در این مسیر جدی است. 
 
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به نامه ۱۴۰ نماینده کنگره به وزیر امور خارجه این کشور مبنی بر ضرورت گنجاندن فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای ایران در هرگونه توافق احتمالی برای احیای برجام اعلام کرد که دولت بایدن در این زمینه با کنگره هم‌نظر است.
 
ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا سه‌شنبه شب به وقت تهران در یک نشست خبری اعلام کرد که دولت بایدن نیز همچون 140 نماینده کنگره که امروز در نامه‌های خواستار گنجاندن بحث فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای ایران در هرگونه توافق احتمالی برای احیای برجام شدند، معتقد است که برجام باید تمدید و تقویت شود.
 
ند پرایس در پاسخ به سؤالی درباره نامه 140 نماینده دموکرات و جمهوری‌خواه کنگره آمریکا به آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه این کشور در خصوص برجام اظهار داشت: «این نامه از بسیاری جهات با سیاستی که ما در قبال برجام ترسیم کرده‌ایم، همخوانی دارد. ما در ابتدا بحث پایبندی در برابر پایبندی را مطرح کرده‌ایم؛ اگر ایران به تعهداتش ذیل برجام پایبند شود، ایالات متحده نیز همین کار را خواهد کرد. پس از آن ما در پی تمدید و تقویت این توافق خواهیم بود.»
 
وی افزود: «نکته مهمی که ما اعلام کرده‌ایم و در این نامه نیز مورد تأکید قرار گرفته، این است که ما برجام و پایبندی در برابر پایبندی، لازم است اما کافی نیست. ما تأکید کرده‌ایم که برجام باید تمدید و تقویت شود و مهم‌تر اینکه برجام باید به عنوان سکویی برای توافقات بعدی مورد استفاده قرار گیرد؛ توافقاتی که سایر نگرانی‌های ما و متحدانمان و شرکایمان در منطقه را پوشش دهد. بدون شک دو مورد از این نگرانی‌ها، برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران هستند.»
 
توهم غرب‌گرایان
در حالی روحانی و ظریف تصور می‌کردند که دولت بایدن به سرعت به برجام بازمی‌گردد و با چند امضا و یک کاغذ خوب مسیری برخلاف خط خط کردن کاغذ توسط ترامپ را می‌رود؛ واقعیت امروز چیز دیگری را نشان داده است. حرف‌های آمریکایی‌ها فارغ از اینکه چه کسی ساکن اتاق بیضی شکل کاخ سفید باشد تفاوتی با یکدیگر ندارد.