هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 مهر 1400
ساعت 14:55
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 26 اسفند 1399 ساعت 11:22
سه شنبه 26 اسفند 1399 10:47 ساعت
2021-3-16 11:22:25
شناسه خبر : 345408
مسئله‌ای که در دو فصل اخیر این برنامه خیلی تو ذوق می‌زند سلبریتی‌محوری آن و سوالات زرد مدیری از مهمان برنامه است. باتوجه به اینکه بخش گفتگو با مهمان تبدیل به محوریت «دورهمی» شده انتظار می‌رود که هم در مهمانان برنامه و هم در سوالات مجری شاخص‌های ویژه‌ای در نظر گرفته شود اما این اتفاق نمی‌افتد!
مسئله‌ای که در دو فصل اخیر این برنامه خیلی تو ذوق می‌زند سلبریتی‌محوری آن و سوالات زرد مدیری از مهمان برنامه است. باتوجه به اینکه بخش گفتگو با مهمان تبدیل به محوریت «دورهمی» شده انتظار می‌رود که هم در مهمانان برنامه و هم در سوالات مجری شاخص‌های ویژه‌ای در نظر گرفته شود اما این اتفاق نمی‌افتد!

گروه فرهنگ-رجانیوز: اخیرا تهیه‌ کننده «دورهمی» از آغاز پیش تولید فصل پنجم این برنامه در فضا و رویکردی خاص خبر داده است. این اتفاق درحالی‌ست که نگاهی به چهار فصل اخیر این برنامه از افت کیفیت آن به خصوص در فصل چهارم آن خبر می‌دهد. حال باید دید سری جدید «دورهمی» می‌تواند از پس چالش یکنواختی و سلبریتی‌محوری آن بربیاید یا همچنان در بر همان پاشنه قبلی خواهد چرخید! 

 

به گزارش رجانیوز، ۲۷ اسفند ماه سال ۹۴ بود که برنامه «دورهمی» با  اجرا و کارگردانی مهران مدیری بر روی آنتن شبکه نسیم رفت. در ابتدا این برنامه بر چهار بخش نمایش، گفت‌وگو با مهمان، استندآپ کمدی مجری و گفت‌و‌گو با تماشاگران حاضر در سالن استوار بود که همراهی این چهار بخش با یکدیگر منجر به یک برنامه جذاب و سرگرم کننده می‌شد.

 

در فصل اول دورهمی متن پرمایه و قوی استندآپ‌های مدیری، اجرا و قدرت بیان خوب او و موضوعات چالشی برنامه، «دورهمی» را باوجود اینکه تقلیدی از برنامه هندی «شب‌های کمدی با کاپل» بود به یک برنامه جذاب و قابل دیدن تبدیل کرد. همچنین بخش نمایش آن با حضور شش بازیگر از جمله سیامک انصاری و شقایق دهقان و چالش‌هایی که مجری در گفتگو با تماشاگران ایجاد می‌کرد به بار طنز برنامه می‌افزود و باعث می‌شد خانواده‌ها اوقات خوشی را پای تلویزیون بگذرانند. از طرفی دیگر بخش گفتگوی با مهمان برنامه محوریت «دورهمی» نبود و به‌عنوان یک بخش در کنار دیگر بخش‌های متنوع آن کارکرد خاص خود را داشت. به همین خاطر فصل اول «دورهمی» را می‌توان موفق‌ترین سری این برنامه دانست.

 

 

در فصل دوم با کمتر شدن بازیگران نمایش، قسمت نمایشی «دورهمی» افت محسوسی کرد. اگر حضور شخصیت «قیمت» نبود شاید این قسمت هیچ جذابیتی برای مخاطب پیدا نمی‌کرد. در واقع کل بار طنز قسمت نمایش بر روی شخصیت «قیمت» گذاشته شد. با این حال همچنان چالش‌های مجری با تماشاگران و استندآپ‌های او کیفیت برنامه را در سطح قابل قبولی حفظ می‌کرد.

 

در فصل سوم قسمت نمایشی برنامه تبدیل به دیالوگ‌های «قیمت» با مهران مدیری شد و عملا نمایشی در برنامه وجود نداشت. در فصل اول و دوم «دورهمی» مجموعه ۲۵۵ قسمت برنامه تولید و پخش شد. قسمت‌های بالای «دورهمی» منجر به تکراری شدن موضوعات آن و چالش در سوژه‌یابی شد. در واقع پس از مدتی دست گذاشتن بر موضوعات چالشی با درون مایه ظنز و نقد اجتماعی که از نقاط قوت «دورهمی» بود رفته رفته به یک چالش بزرگ برای عوامل آن تبدیل شد. البته در این میان تغییرات در تیم نویسندگی این برنامه را نیز نباید در کاهش کیفیت آن نادیده انگاشت.

 

پخش فصل چهارم این برنامه که از شب یلدای ۹۸ از سرگرفته شده و  قسمت پایانی آن با حضور احسان علیخانی سی‌ام اسفند ماه بعد از تحویل سال روی آنتن می‌رود. این فصل «دورهمی» را می‌توان اوج افول برنامه مدیری دانست. در این فصل، برنامه به استندآپ‌های مجری، گفتگو با مهمان و تماشاگران منحصر شد. خواندن نظرات بینندگان توسط مجری تنها ابتکار عوامل این برنامه برای جذاب کردن آن بود اما این تدبیر هم کارساز واقع نشد. حتی دیگر خبری از وایرال شدن نقدهای تیز و تند مدیری در شبکه‌های اجتماعی نبود. «دورهمی» تبدیل به یک برنامه‌ یکنواخت و تکراری شد که مهمانانش نیز سلبریتی‌هایی بودند که کم و بیش در دیگر برنامه‌های تلویزیونی حضور داشته و آمدنشان به این برنامه هیچ جذابیتی برای مخاطب نداشت.

 

سلبریتی محوری بزرگترین آسیب دورهمی

مسئله‌ای که در فصل سوم و چهارم این برنامه خیلی تو ذوق می‌زند سلبریتی‌محوری آن و سوالات زرد مجری از مهمان برنامه است. باتوجه به اینکه بخش گفتگو با مهمان به محوریت برنامه «دورهمی» تبدیل شده انتظار می‌رود که هم در مهمانان برنامه و هم در سوالات مجری حساسیت‌ها و شاخص‌های ویژه‌ای در نظر گرفته شود تا به لحاظ کیفی برنامه افت نکند اما این اتفاق نمی‌افتد! موضوعات زرد و کم‌اهمیتی چون ماه تولد، ظاهر، خاطرات، عادات، اخلاق و شایعات مهم‌ترین بخش‌‌های گفت‌وگو با مهمان برنامه را شکل می‌دهد. درحالی که این موضوعات نه‌تنها هیچ ارزش افزوده‌ای برای بیننده ندارد بلکه برای افکار عمومی نیز مضر می‌باشد. در واقع مدیری با «برجسته‌سازی» سلبریتی‌ها و «رسمیت‌بخشی» به سخنان زرد و مبتذل آن‌ها مسائلی که در افکار عمومی اهمیت و جایگاهی ندارد را از حاشیه به اصل تبدیل می‌کند. از طرفی دیگر با یکنواخت شدن سوال‌های گفت‌و‌گو با مهمان اگر او در برابر سوال‌ها مقاومت می‌کرد، ‌مجری هم خلع سلاح می‌شد و حرفی برای گفتن نداشت. 

 

این رویکرد «سلبریتی‌محوری» در حالی‌ست که بیش‌تر از هر زمان دیگری جای خالی نخبگان و طرح دیدگاه‌های آنان در رسانه ملی حس می‌شود و برنامه «دورهمی» از ظرفیت خوبی برای پر کردن این خلا برخوردار بود. به‌عنوان مثال حضور سیدمحمود انوشه، متخصص روانشناسی، در فصل چهارم را می‌توان یکی از مهمان‌های قابل قبول برنامه دانست. دکتر انوشه حرف‌های شنیدنی و جذابی زد که برای کسانی که از کرونا و عواقبش می‌ترسیدند بسیار مفید بود و از طرفی دیگر مباحث خوبی پیرامون مفهوم عشق، زندگی و خانواده مطرح کرد.

 

آغاز پیش‌تولید فصل پنجم «دورهمی»

۲۱ اسفند ماه ناصر قدیرکاشانی از آغاز پیش‌ تولید و ساخت دکور فصل پنجم «دورهمی» خبر داد. به گفته مدیر موسسه «اول مارکت» مهران مدیری در فصل پنجم این برنامه مسابقه‌ای جذاب در فضایی خاص و با رویکردی جدید می‌سازد. مدیری نیز پیش از این اعلام کرده بود در فصل پنجم، یک «دورهمی» متفاوت با فصل‌های پیش خواهد ساخت. حال باید دید فصل جدید این برنامه تلویزیونی به دوران اوج خودش برمی‌گردد یا مثل دو فصل اخیر کسل کننده، یکنواخت و سلبریتی‌محور خواهد بود.