هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 13 اسفند 1399 ساعت 14:56
چهارشنبه 13 اسفند 1399 14:49 ساعت
2021-3-3 14:56:03
شناسه خبر : 345113
 توافق محرمانه‌ی صالحی-ظریف و گروسی در تهران پیش از لغو اجرای پروتکل الحاقی نیز که با هدف تنش‌زدایی و جلب نظر آژانس و کشورهای غربی انجام شد عملا با افزایش احتمال صادر شدن قطعنامه ضدایرانی بی فایده بودن خود را نشان داده است.
توافق محرمانه‌ی صالحی-ظریف و گروسی در تهران پیش از لغو اجرای پروتکل الحاقی نیز که با هدف تنش‌زدایی و جلب نظر آژانس و کشورهای غربی انجام شد عملا با افزایش احتمال صادر شدن قطعنامه ضدایرانی بی فایده بودن خود را نشان داده است.
گروه بین‌الملل-رجانیوز: با وجود اینکه دولت روحانی در توافق با گروسی امتیازاتی به آژانس داد و تصور می‌کرد با کند کردن تیغ قانون راهبری مجلس می‌تواند نظر کشورهای اروپایی و آمریکا را تحت تاثیر قرار دهد اما این کشورها عملا به تقابل با ایران و پیگیری فشار حداکثری دونالد ترامپ روی آورده‌اند.
 
به گزارش رجانیوز؛ «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه از تصمیم سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان (E۳) برای صدور قطعنامه‌ای علیه تصمیم اخیر ایران مبنی بر کاهش تعهدات خود در چارچوب پروتکل الحاقی خبر داد.
 
بر اساس این گزارش، وزیر خارجه فرانسه که این سخنان را در جریان استماع پارلمان این کشور مطرح می‌کرد، گفت: تنش‌های هسته‌ای طی روزهای اخیر ما را بر آن داشته تا به سمت اعتراض در چارچوب شورای حکام آژانس پیش رفته و از این تصمیم (ایران) ابراز تأسف کنیم.
 
این در حالیست که حجت الاسلام حسن روحانی روز سه شنبه در گفتگو با «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه، با تاکید بر اینکه از دست رفتن فرصت‌ها برای حفظ و احیا برجام می‌تواند شرایط را سخت‌تر کند گفته بود همکاری ما با آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان ادامه دارد و ما هیچ گاه از برجام خارج نشده ایم. 
 
حمله‌ی آژانس به ایران
گروسی مدیرکل آژانس هم دو روز قبل در ابتدای نشست شورای حکام حملات تندی به ایران کرده بود. او که قبلا با دسترسی پیدا کردن به مکان های مورد ادعای رژیم صهیونیستی که با چراغ سبز دولت روحانی انجام شده بود بهانه جدید بدست گرفته ادعا کرد: وجود ذرات چندگانه اورانیوم طبیعی با منشأ فعالیت انسانی از جمله ذرات تحول یافته ایزوتوپی در مکانی که توسط ایران اعلام نشده بود، آشکارا نشان می‌دهد مواد هسته‌ای یا تجهیزات آلوده به مواد هسته‌ای در این محل وجود داشته است. ایران با گذشت ۱۸ ماه، توضیحات لازم، کامل و معتبر از نظر فنی را درباره وجود این ذرات ارائه نداده است. آژانس به خاطر عدم ارائه شدن توضیحات معتبر فنی از سوی ایران، درباره مواد هسته‌ای اعلام‌نشده‌ای که ممکن بوده است در این محل اعلام‌نشده وجود داشته باشد و اینکه این نوع مواد هسته‌ای هنوز تحت توافق پادمانی ایران گزارش نشده است، عمیقا نگران است. او افزود: ایران درباره ۳ محل دیگر که هیچ کدام‌شان به آژانس اعلام نشده بودند، به هیچ یک از سوال‌های درباره وجود احتمالی مواد هسته‌ای در این محل‌ها پاسخ نداده است. در نتایج نمونه‌گیری‌های محیطی که در سال ۲۰۲۰ از ۲ مورد از این محل‌ها انجام شد، اورانیوم طبیعی با منشأ فعالیت انسانی کشف شد. در ماه گذشته، نتایج و سوال‌های‌مان را به ایران منتقل کردیم. در طول سفرم به تهران در تاریخ ۲۰ تا ۲۱ فوریه ۲۰۲۱، نگرانی‌ام به خاطر عدم پیشرفت در شفاف‌سازی مسائل پادمانی مربوط به ۴ محل اعلام شده را به دولت ایران ابراز کرده و مورد تاکید قرار دادم و آمادگی‌ام را برای همکاری با ایران در زمینه تلاشی متمرکز و متحول‌کننده در راستای عبور از این بن‌بست و شفاف‌سازی و حل‌وفصل مسائل بدون تأخیر بیشتر اعلام کردم. 
 
روسیه: اروپا اقدام احمقانه علیه ایران نکند
میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در نهادهای بین‌المللی مستقر در وین، در یک رشته پیام توئیتری، به پافشاری تروئیکای اروپایی برای صدور قطعنامه انتقادی علیه ایران، واکنش نشان داد و این اقدام را احمقانه توصیف کرد.
 
وی در این باره نوشت: اعضای شورای حکام آژانس در نشستی که در جریان است با چالشی بزرگ مواجه هستند. آنها این فرصت را دارند که به طور واقعی در تحکیم رژیم منع اشاعه هسته‌ای و احیای برجام دخیل باشند. در عین حال، این گزینه را هم دارند که با تجربه‌های به شدت مخاطره‌آمیز سیاسی مخالفت نکنند. حق انتخاب با شورای حکام است.
 
این دیپلمات روس در ادامه افزود: حال همکاران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را که مجبورند طی این جلسه درباره نحوه پاسخگویی به (مسئله هسته‌ای) ایران تصمیم‌گیری کنند؛ درک می‌کنم. اما پیشنهاد روسیه این است که چنانچه آمادگی درگیر شدن در یک بحران بین‌المللی احتمالی را ندارید؛ بهتر است از انجام اقدامات عجولانه پرهیز کنید. بیایید به دیپلماسی فرصتی بدهیم.
 
اولیانوف در ادامه افزود: وقتی از «تجربه‌های سیاسی به شدت خطرناک» حرف می‌زنم؛ منظورم پذیرش یک قطعنامه احمقانه است که می‌تواند به تضعیف چشم اندازهای موجود برای احیای برجام منجر شود آن هم درست وقتی که این اقدام (احیای توافق) بسیار محتمل شده است.
 
مماشات در برابر آژانس بی فایده است
دولت روحانی در یک سال گذشته نه تنها با بازرسی‌های آژانس به مکان‌های مورد ادعای رژیم صهیونیستی موافقت کرده که باعث شده تا آنها بهانه جدیدی را در دست داشته باشند. این اقدام البته مورد استقبال کشورهایی مانند چین و روسیه واقع نشده اما با این وجود کشورهای غربی آن را برای پیشبرد برنامه‌های ضدایرانی خود استفاده کرده اند. همچنین توافق پشت درهای بسته بین صالحی-ظریف و گروسی در تهران پیش از لغو اجرای پروتکل الحاقی نیز که با هدف تنش‌زدایی و جلب نظر آژانس و کشورهای غربی انجام شد عملا با افزایش احتمال صادر شدن قطعنامه ضدایرانی بی فایده بودن خود را نشان داده است. تا جاییکه مقامات دولت اعم از ظریف و ربیعی بر عدم اجرای توافق صورت گرفته در صورت صادر کردن قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام تاکید کرده‌اند. این صحبت‌ها از جانب مقامات دولتی درحالی است که دولت روحانی تاکنون اقدام  و تهدیدی جدی را علیه ماجراجویی و نقض عهدهای کشورهای غربی انجام نداده و مقامات غربی اراده سیاسی لازم در دولت روحانی برای اقدام فعالانه و مقابله‌ای را بسیار کم رنگ ارزیابی می‌کنند.
 


 

 

 

 

https://zamzam.ir/#home