99/12/13 - 11:11 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 345081
دولت امریکا تنها چند قدم مانده به کنترل یمنی‌ها بر مأرب، از انصارالله خواست عملیات را نیمه‌کاره رها کند و پای میز مذاکره بیاید.
دولت امریکا تنها چند قدم مانده به کنترل یمنی‌ها بر مأرب، از انصارالله خواست عملیات را نیمه‌کاره رها کند و پای میز مذاکره بیاید.

گروه بین‌الملل-رجانیوز: دولت آمریکا تنها چند قدم مانده به کنترل یمنی‌ها بر مأرب، از انصارالله خواست عملیات را نیمه‌کاره رها کند و پای میز مذاکره بیاید.

 

آنتونی بلینکن در یک سخنرانی پس از دیدار با تیم لندرکینگ فرستاده امریکا در یمن، از اشتیاق سعودی‌ها و دولت مستعفی یمن به یافتن راهکاری برای پایان درگیری‌ها سخن گفت و از انصارالله خواست مانند عربستان و دولت (مستعفی) یمن که «متعهد و مشتاق» برای «پایان دادن به جنگ در یمن» هستند راهی برای تمام کردن جنگ پیدا کند.

 

بلینکن گفت: «(لیندرکینگ) اظهار داشت که سعودی‌ها و دولت (مستعفی) یمن متعهد و مشتاق به یافتن راه‌حلی برای درگیری هستند.» بلینکن اضافه کرد: «ما از حوثی‌ها می‌خواهیم حملات مرزی را متوقف کرده و مذاکرات صلح را از سر بگیرند. ما از حوثی‌ها می‌خواهیم حملات به مأرب را متوقف کنند.» او تأکید کرد: «اولین قدم ضروری جلوگیری از حملات به مأرب است.» ادوارد پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا هم در یک نشست خبری سیاست کشورش در صادرات تسلیحات به سعودی‌ها را اینطور تشریح کرد: «شورای امنیت ملی امریکا روند ارزیابی انتقال تسلیحاتی به عربستان را در دست دارد. این راهی است که باید انجام شود. آن‌ها این مسئله را به صورت موردی، مورد ارزیابی قرار می‌دهند.»


به گزارش رجانیوز، روزنامه جوان نوشت: درخواست امریکا برای توقف پیشروی انصار‌الله در مأرب در حالی است که به گفته منابع میدانی، رزمندگان یمنی پس از درگیری‌های سنگین و نفسگیر چند ساعته موفق شدند ضربات شدیدی را به نیرو‌های ائتلاف سعودی و عناصر گروهک‌های تروریستی داعش و القاعده وارد آورند و در آستانه پیروزی نهایی قرار بگیرند. کوه راهبردی «البلق» بر شمال سد مأرب اشراف کامل دارد و رزمندگان با تسلط بر این ارتفاعات، مسیر کمک‌رسانی ائتلاف از شهر به سد مأرب را تحت نظر می‌گیرند.

 

با آزادسازی کوه «البلق» فاصله نیرو‌های یمنی با شهر مأرب به هشت کیلومتر کاهش یافته است. عبدالعزیز بن حبتور، نخست وزیر دولت صنعا گفته که نبرد آزادسازی دیگر مناطق باقیمانده از استان مأرب از مهم‌ترین نبرد‌های استراتژیک ملت یمن است. آزادسازی مأرب از دید ناظران و کارشناسان مسائل استراتژیک، آزادسازی یک شهر نیست بلکه گامی برای پاکسازی سراسر خاک یمن است.

 

سرلشکر خلبان «عبدالله حسن الجفری»، کارشناس نظامی و عضو مجلس شورای یمن می‌گوید: «هدف از این پیشروی محافظت از میدان و چاه‌های نفت صافر است که در فاصله ۶۰ کیلومتری شهر مأرب قرار دارد، زیرا فرماندهان عالی رتبه اطلاعاتی را مبنی بر قصد تروریست‌ها برای منفجر کردن این چاه‌ها پس از فرار و خروج از شهر دریافت کرده‌اند.»

 

یاسر الحوری، دبیر شورای عالی سیاسی در یمن نیز می‌گوید: «به‌زودی مأرب از تسلط نیرو‌های اشغالگر، دیکته‌های خارجی و حضور مزدوران و تروریست‌های القاعده و داعش پاک‌سازی خواهد شد. مزدوران و تروریست‌ها در مدتی که کنترل شهر را در اختیار داشتند، دارایی مردم را غارت کردند و زشت‌ترین اقدامات غیرانسانی را علیه شهروندان بی‌گناه انجام دادند.»

 

وی تصریح کرد: «پیروزی در جبهه مأرب دستاورد‌های وسیع نظامی و سیاسی خواهد داشت که مهم‌ترین آن شکست سناریوی امریکایی- سعودی برای تجزیه و محو یمن است. علاوه بر این، پیروزی در مأرب می‌تواند محاصره یمن را رفع کند و باعث شود دشمنان منطقی و عاقلانه‌تر با واقعیت‌های میدانی مواجه شوند.»


«آرامکو» را دوباره هدف قرار می‌دهیم
همزمان با شدید شدن درگیری در جبهه‌های غرب و شمال مأرب یمن و نزدیک شدن نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی به میادین نفتی منطقه «صافر»، دولت صنعاء از مجاری دیپلماتیک هشدار‌هایی به عربستان سعودی داده است. برخی قبایل مأرب هشدار داده‌اند که احتمالاً عناصر وابسته به ائتلاف سعودی- اماراتی، میادین نفتی صافر را بمب‌گذاری کرده‌اند. در این مورد، روزنامه الاخبار گزارش داد، صنعاء در این پیام‌ها به ریاض هشدار داده که ایستگاه نفتی واقع در میادین صافر، «خط قرمز» است و اگر جنگنده‌های سعودی یا اماراتی یا حامیان این ائتلاف متجاوز، این منطقه را بمباران کنند، پاسخ نیرو‌های یمنی نیز حمله به شرکت آرامکو خواهد بود. دولت نجات ملی یمن همچنین به عربستان سعودی گفته است که حجم حملات آتی، بسیار فراتر از عملیات اخیر «موازنه بازدارندگی پنجم» خواهد بود.