هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 12 مهر 1400
ساعت 01:27
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 10 اسفند 1399 ساعت 14:45
يكشنبه 10 اسفند 1399 13:34 ساعت
2021-2-28 14:45:01
شناسه خبر : 344889
کاهش و افزایش دستوری قیمت ارز آن هم به دلایل سیاسی و جناحی نه تنها می‌تواند ضربات سنگینی بر پیکره اقتصاد کشور وارد کند که جامعه و مردم را بیش از پیش به دولتمردان بدبین و بی اعتماد خواهد کرد.
کاهش و افزایش دستوری قیمت ارز آن هم به دلایل سیاسی و جناحی نه تنها می‌تواند ضربات سنگینی بر پیکره اقتصاد کشور وارد کند که جامعه و مردم را بیش از پیش به دولتمردان بدبین و بی اعتماد خواهد کرد.
گروه سیاسی-رجانیوز: صحبت‌های واعظی در خصوص دخالت دولت در افزایش قیمت ارز مساله جدیدی نیست که دولتمردان هر روز تکذیبیه صادر می‌کنند. حسن روحانی نیز بارها اعلام کرده بود که اگر بخواهد می‌تواند با یک دستور طی چند روز قیمت دلار را به نصف رساند اما چنین نخواهد کرد. این صحبت‌ها حالا برعکس شده است. با نزدیک شدن به روزهای انتخابات رئیس دولت حرف‌های دیگری می‌زند و می‌گوید قیمت ارز باید کاهش یابد و به قیمت واقعی نزدیک‌تر شود!
 
به گزارش رجانیوز: دو روز قبل واعظی رئیس دفتر روحانی با تاکید بر اینکه از نظر اقتصادی نرخ ارز ایران ۲۵ یا ۲۷ هزار تومان نیست، گفت: ما این کار را کردیم تا بتوانیم اقتصاد کشور را اداره کنیم!
 
این اظهارات بازتاب زیادی در افکار عمومی داشت و منجر به صادر شدن تکذیبیه از جانب دولت شد.
 
روابط عمومی دفتر ریاست جمهوری با صدور تکذیبیه‌ای، صحبت های صریح واعظی را «نقل قول بی‌پایه و اساس» نامید و آنچه «اصرار مخالفین دولت بر تکرار این دروغ» خوانده را برای «تحت تاثیر قراردادن آرامش نسبی بازار» معرفی کرد. مشخص نیست روابط عمومی دفتر ریاست جمهوری از کدام بازار صحبت می‌کند که در آن آرامش حاکم است اما با فرض قبول ادعای دولت باز هم اسناد دیگری وجود دارد که نشان می‌دهد دولت نقشی جدی در تغییرات قیمت ارز در بازار دارد.
 
به عنوان نمونه حسن روحانی شهریور سال 97 در مجلس شورای اسلامی حاضر شد و گفت: «داریم کار احتیاطی می‌کنیم، والا به بانک مرکزی بگویم مثل قبل عمل کند، قیمت ارز دوهفته‌ای به قیمت پارسال می‌رسد.»
 
 
رئیس دولت همچنین در مرداد سال 98 اعتراف کرد که دولت می‌تواند قیمت دلار را کاهش دارد. روحانی گفته بود: ما بر مبنای اینکه در این توافقات به نتیجه نمی‌رسیم عمل می‌کنیم. ما همین الان می‌توانیم قیمت دلار را پایین‌تر بیاوریم اما بر مبنای احتیاط آینده بلند مدت قدم به قدم گام بر می‌داریم.
 
 
 
نقش مستقیم دولت روحانی در تعیین قیمت ارز تا جایی است روحانی امروز در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گفت: قیمت فعلی ارز کاهش خواهد یافت!
 
این صحبت از جانب رئیس دولتی که قبلا گفته بود می‌تواند قیمت ارز را کاهش دهد توسط کارشناسان به عنوان دستور دولت برای کاهش قیمت دلار تعبیر می‌شود.
 
این دستور در حالی است که همتی رئیس بانک مرکزی ماه قبل گفته بود نمی‌تواند قیمت واقعی دلار را بگوید و بازار باید آن را مشخص کند!
 
مسئولان دولتی اکنون در جامعه سخن از کاهش قیمت ارز می‌کنند. به نظر می‌رسد بیشتر این مساله به دلیل نزدیک بودن انتخابات 1400 باشد. کاهش و افزایش دستوری قیمت ارز آن هم به دلایل سیاسی و جناحی نه تنها می‌تواند ضربات سنگینی بر پیکره اقتصاد کشور وارد کند که جامعه و مردم را بیش از پیش به دولتمردان بدبین و بی اعتماد خواهد کرد.