هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 8 خرداد 1402
ساعت 11:16
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 2 بهمن 1399 ساعت 17:57
پنجشنبه 2 بهمن 1399 16:53 ساعت
2021-1-21 17:57:18
شناسه خبر : 343649
ظریف بارها خروج از برجام را مانند خروج ترامپ از سایر موافقت‌نامه‌های بین‌المللی معرفی کرده و با انکار ضعف ساختاری برجام و دشمنی‌های بنیادین آمریکا با ایران، دولت ترامپ را یک استثنا در این اقدامات خصمانه تحلیل نموده است.
ظریف بارها خروج از برجام را مانند خروج ترامپ از سایر موافقت‌نامه‌های بین‌المللی معرفی کرده و با انکار ضعف ساختاری برجام و دشمنی‌های بنیادین آمریکا با ایران، دولت ترامپ را یک استثنا در این اقدامات خصمانه تحلیل نموده است.
رجانیوز-عبدالرضاهادیزاده: جوبایدن بر صندلی قدرت تکیه زد و در ساعات ابتدایی شروع به کار خود ۱۷ فرمان اجرایی صادر کرد. فرمان‌هایی که مهر بطلان به تعداد زیادی از تصمیمات جنجالی دونالد ترامپ بود. به عنوان نمونه او بازگشت به توافق پاریس، برداشتن ممنوعیت ورود به آمریکا و پایان وضعیت اضطراری در مرزهای آمریکا و مکزیک را اعلام کرد تا نشان دهد مسیر رئیس‌جمهور سابق را نخواهد رفت.
 
اما این پیرمرد ساکن کاخ سفید برخلاف دیگر روسای جمهور آمریکا در اولین نطق خود به پرونده ایران اشاره‌ای نکرد و نشان داد که به قول بلومبرگ، برای دولت جدید این کشور، ایران و غرب آسیا اولویت کمتری دارد.
 
بایدن که در روز اول حاکمیت خود، بسیاری از تصمیمات ترامپ را از بین برده، نه تنها در قبال خروج از برجام و اعمال صدها تحریم ضدایرانی و غیرقانونی دولت قبل تصمیمی برای اصلاح رفتار آمریکا نگرفته که حتی مشاوران او همان مسیر ترامپ را به عنوان راهبرد دولت جدید آمریکا در برابر ایران تشریح کرده‌اند.
 
این اتفاق سنگ محکی‌ بر این گذاره معروف دولتمردان است که دشمنی‌های آمریکا با ایران را همواره به رفتار خصومت‌آمیز دونالد ترامپ تقلیل داده‌اند. 
 
ظریف بارها خروج از برجام را مانند خروج ترامپ از سایر موافقت‌نامه‌های بین‌المللی معرفی کرده و با انکار ضعف ساختاری برجام و دشمنی‌های بنیادین آمریکا با ایران، دولت ترامپ را یک استثنا در این اقدامات خصمانه تحلیل نموده است. خوشحالی فراوان رئیس جمهور روحانی از پایان دولت ترامپ نیز در همین راستا ارزیابی می‌شود.
 
 
شواهد نشان میدهد با همه این موارد بایدن به هر موافقت‌نامه‌ای با چرخاندن یک خودکار بازگردد؛ اما دشمنی و کینه‌ورزی با ایران یک استثنای بزرگ است و او برای امضای فرمان‌های اجرایی در لغو تحریم‌های غیرمشروع علیه ایران تصمیم مثبتی ندارد.
 
این مساله نشان می‌دهد نقض عهد برجامی و وضع تحریم‌های فراوان، ارتباطی با سیاست‌های خاص یک دولت و یکجانبه‌گرایی ترامپ نداشته است. چرا که بایدن که از منتقدان یکجانبه‌گرایی مدنظر رئیس جمهور سابق آمریکاست، نه به دنبال لغو ۸۰۲ تحریم وضع شده در دولت اوباماست و نه درصدد لغو ۷۵۱ تحریم دوره ترامپ و بازگشت به برجام!
 
این اولین بار نیست که تحلیل دستگاه دیپلماسی دولت روحانی با شدت زیادی اشتباه از آب درآمده است. جواد ظریف قبلا نیز با این تحلیل که آمریکا نمی‌تواند از برجام خارج شود عمق اشتباه محاسباتی و انحراف دستگاه تحلیلی وزارت خارجه را نشان داده بود. او حتی در تحلیل‌های خود تلویحا پیروز انتخابات ۲۰۲۰ را هم دونالد ترامپ می‌دانست.
 
اما اکنون مشخص شده که فرقی ندارد چه کسی ساکن اتاق بیضی شکل کاخ سفید باشد. پرونده دشمنی با مردم و حاکمیت ایران همواره روی میز این اتاق باز خواهد ماند.