هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 مهر 1400
ساعت 10:38
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 17 دى 1399 ساعت 16:59
چهارشنبه 17 دى 1399 16:39 ساعت
2021-1-6 16:59:23
شناسه خبر : 343460
صبح امروز حسن روحانی در جلسه هیئت دولت در رابطه با حادثه‌ای که دی‌ماه سال قبل برای هواپیمای مسافربری اوکراینی اتفاق افتاد، اظهاراتی داشته است که توجه به آن و سپس رجوع به تاریخ برای صحت سنجی موضوع، خالی از فایده نخواهد بود.
صبح امروز حسن روحانی در جلسه هیئت دولت در رابطه با حادثه‌ای که دی‌ماه سال قبل برای هواپیمای مسافربری اوکراینی اتفاق افتاد، اظهاراتی داشته است که توجه به آن و سپس رجوع به تاریخ برای صحت سنجی موضوع، خالی از فایده نخواهد بود.

گروه تاریخ-رجانیوز: صبح امروز حسن روحانی در جلسه هیئت دولت در رابطه با حادثه‌ای که دی‌ماه سال قبل برای هواپیمای مسافربری اوکراینی اتفاق افتاد، اظهاراتی داشته است که توجه به آن و سپس رجوع به تاریخ برای صحت سنجی موضوع، خالی از فایده نخواهد بود.

 

به گزارش رجانیوز، روحانی در بخشی از صحبت‌های خود گفته است: از زمانی که علت سقوط هواپیما آشکار شد به مسوولین اعلام کردم که هر آنچه اتفاق افتاده را به مردم اعلام کنند و البته مسببین آن بایستی در دادگاه عادلانه محاکمه شوند و بی‌تردید قوه قضاییه همه عاملین حادثه را تحت محاکمه قرار خواهد داد و این برای مردم بسیار اهمیت دارد.

 

وی همچنین گفته است: بایستی همه زوایای این حادثه روشن شود و مردم از آن اطلاع یابند و در نهایت دادگاه هم بایستی حکم نهایی را اعلام کند. درباره قصور و تقصیر هم قطعاً در دادگاه محاکمه انجام خواهد شد و خواهان آن هستیم آنچه حق است بدون هیچ اغماضی مورد رسیدگی قرار بگیرد و محاکمه عاملان بایستی با دقت در دادگاه عادله انجام شود.

 

اینکه آقای رئیس جمهور دغدغه جان باختگان حادثه تلخ هواپیمای اوکراینی را دارد، قابل تقدیر است. اما آیا او که خواستار دادگاهی شدن مقصرین حادثه است، درباره شهدایی که در طول جنگ تحمیلی به اشتباه مورد هدف آتش پدافند خودی قرار گرفتند، نظری ندارد؟

 

شهید عباس بابایی معاون وقت عملیات نیروی هوایی ارتش، یکی از فرماندهان نخبه‌ای بود که مورد هدف توپخانه پدافند خودی قرار گرفته و به شهادت رسید.

 

در مرداد ماه سال 1366، شهید عباس بابایی خلبان هواپیمای اف14، حین بازگشت از شناسایی منطقه، به طور اشتباهی توسط پدافند خودی در منطقه سردشت مورد هدف قرار گرفت.

 

در آن زمانی که جنگنده شهید بابایی مورد هدف آتش خودی قرار گرفت، مسئولیت پدافند هوایی کشور بر عهده حسن روحانی بود.

 

حسن روحانی در سال 92 و در جمع دانشجویان البرزی، در رابطه با این حادثه گفته بود: هدف گیری هواپیمای بابایی توسط پدافند هوایی صورت نگرفت بلکه توسط یک سرباز بسیجی در نزدیک مرز از آنجایی که تصور کرده بود هجوم هوایی صورت گرفته با توپ زمینی اقدام به شلیک می‌کند که متاسفانه یکی از این تیرها به گردن ایشان اصابت می‌کند و باعث شهادت وی می شود.

 

گرچه روحانی سعی دارد قصور پدافند تحت امرش در ماجرای شهادت شهید بابایی را کتمان کند. اما مرحوم هاشمی فرمانده جنگ، نظری متفاوت با روحانی دارد.

 

هاشمی در خاطراتش در این‌باره می‌نویسد: «ظهر دکتر روحانی به دفترم آمد. ناهار را با هم خوردیم. در خصوص شهادت سرلشکر [عباس] بابایی گفت. گویا در برگشت از مأموریت، هدف گلوله توپ ۲۳(توپ پدافند هوایی دو لول کالیبر ۲۳ میلی‌متری) در شمال سردشت قرار گرفته است. با آن موضع پدافند، هماهنگی نشده بوده.»

 

شهید بابایی یکی از فرماندهان نابغه‌ای بود که حضورش در نیروی هوایی ارتش یک پشتوانه به حساب می‌آمد و در جنگ‌های هوایی نیز قدرت ایران  را افزایش می‌داد.

 

حال این سوال مطرح می‌شود که چه کسی مسئول محروم شدن جمهوری اسلامی ایران از نابغه‌ای چون شهید عباس بابایی، آنهم در بحبوحه جنگ تحمیلی است؟

 

آیا حسن روحانی که اکنون خواستار مجازات مقصرین حادثه‌ هواپیمای اوکراینی شده است، موافق است که پرونده شهادت شهید بابایی و دیگر شهدا و یا هواپیماهای ارزشمند اف14 که در طول جنگ تحمیلی مورد هدف پدافند تحت فرماندهی وی قرار گرفتند، به جریان افتاده و مقصرین حادثه مجازات شوند؟