هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 27 خرداد 1403
ساعت 20:45
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 15 دى 1399 ساعت 13:07
دوشنبه 15 دى 1399 12:58 ساعت
2021-1-4 13:07:44
شناسه خبر : 343357
آیت‌الله مصباح یزدی در تاریخ ۲۱ مرداد ۸۸ در برهه ای که عوامل فتنه ۸۸ بعد از تنفیذ رییس جمهور توسط رهبر انقلاب همچنان بر نامشروع بودن دولت وقت و فتنه انگیزی  اصرار داشتند و مطالبه ابطال انتخابات را داشتند، در یک بحث تئوریک درباره جایگاه ولایت فقیه در نظام اسلامی، موضوع مشروعیت الهی جمهوری اسلامی را به بحث گذاشته و با تکرار فحوای کلام امام (ره) در سال ۵۷ فرمودند: 
 
‌ولی فقیه یک رهبری دینی جانشین امام زمان(عج) است؛ این رییس جمهور نماینده‌ای است که مردم او را انتخاب کرده‌اند. این دو با هم خیلی تفاوت دارند. رییس جمهور وقتی از طرف ولی فقیه نصب شد، می‌شود عامل او؛ او نصبش می‌کند. آن پرتو قداستی که او دارد بر این هم می‌تابد. وقتی رییس جمهور اسلامی شد، حکمش را از رهبر ـ‌یعنی جانشین امام(ع)‌ـ دریافت کرد، یک پرتوی از آن قداست بر این هم می‌تابد؛ آن وقت اطاعت از رییس جمهور و اطاعت از مجلس و سایر امور هم می‌شود اطاعت از خدا. اما تا این جور نشده، حساب رهبر از دیگران جداست. او ارزشش از طرف امام زمان و از طرف خداست.
 
کروبی ادعای همراهی با امام خمینی (ره) را می‌کرد اما او، هواداران و تیم مطبوعاتی‌اش از بدیهی‌ترین نظرات سیاسی و حکومتی امام خمینی بی اطلاع بودند. بزرگترین مشکل امثال این شیخ فتنه‌گر همین بود.
 
 
‌جملات آیت‌الله مصباح یزدی تکرار این بیانات امام خمینی بود: ولایت فقیه در کار نباشد طاغوت است. اگر با امرخدا نباشد، رئیس جمهور با نصب فقیه نباشد غیرمشروع است، وقتی غیرمشروع شد طاغوت است. طاغوت وقتی از بین می رود که به امر خدای تبارک و تعالی یک کسی نصب بشود». (صحیفه امام، ج ۱۰، ص ۲۲۱)
 
اکنون سئوال این است که اگر این نگاه امام خمینی و تبیین آن توسط آیت الله مصباح یزدی در سال ۸۸ حاکم نبود، آیا اساسا در حال حاضر حسن روحانی با حدود ۵ درصد مقبولیت در پاستور بود؟! همه می‌دانند که حسن روحانی فقط بر اساس چارچوب‌های قانونی و مصلحت بالاتری که ولی امر مسلمین تشخیص داده‌اند و البته برای همه ما واجب الامر  است، همچنان در جایگاه ریاست جمهوری است.