هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 مهر 1400
ساعت 09:43
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 8 دى 1399 ساعت 14:27
دوشنبه 8 دى 1399 11:03 ساعت
2020-12-28 14:27:48
شناسه خبر : 343076
یادآوری آنچه در عاشورای ۸۸ گذشت و آن حوادث باورنکردنی و توهین‌های بی‌سابقه به «خون خدا»، جگر ایرانیان را خراش می‌دهد و اشک را بر گونه روان می‌کند.
یادآوری آنچه در عاشورای ۸۸ گذشت و آن حوادث باورنکردنی و توهین‌های بی‌سابقه به «خون خدا»، جگر ایرانیان را خراش می‌دهد و اشک را بر گونه روان می‌کند.
گروه تاریخ-رجانیوز: اکنون که در یازدهمین سالروز یوم‌الله 9 دی‌ماه هستیم، برای جلوگیری از عوض شدن جای شهید و جلّاد و همچنین یادآوری روزهای تلخی که به مردم گذشت، لازم است وقایع هشت‌ماه اغتشاش آفرینی و آشوب‌طلبی های اصلاح‌طلبان مورد بازخوانی قرار گیرد. هر چند که حوادث آن روزها بارها بازخوانی شده، اما در سالروز نهم دی ماه، لازم است که اتفاقات و ماجراهایی را که کار را به حضور مردم در خیابان‌ها و اعلام برائت از فتنه‌گران کشاند، مورد اشاره قرار بگیرد.
 
از همین رو رجانیوز، به بازخوانی وقایع و اتفاقات مهم ایام فتنه می‌پردازد.
 
اولین ادعاهای کذب و بی اساس
به گزارش رجانیوز، برای اولین بار در همان روز شروع رای گیری انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری، سایت اصلاح‌طلب قلم‌نیوز در ساعت 13:11 به نقل از ابوالفضل فاتح رييس كميته اطلاع‌رساني ستاد مهندس موسوي، خبري با عنوان «پيروزي مهندس موسوي با فاصله زياد قطعي است/ همه براي اين پيروزي يك سجده شكر بدهكاريم» منتشر ساخت. این سایت هم چنین در ساعت 19:01 به نقل از فرشاد مومنی عضو ستاد مهندس موسوی نوشت: "ميرحسين موسوي در آستانه شكستن ركورد 30 ميليون رأي است." و در ساعت 20:21 نیز در خبری اعلام کرد: "موسوي بيش از 60 درصد آرا را كسب كرده است."
 
 
البته ذکر این نکته نیز ضروری است که ساعتی قبل از اینکه قلم نیوز خبر کذب پیروزی موسوی را منتشر کند، ساعت 12:10 سايت یاری نیوز به نقل از سید محمد خاتمی، خبر پیروزی میرحسین موسوی در دور نخست انتخابات را مخابره نمود.
 
همچنین سایت جمهوریت، وابسته به جریان اصلاح‌طلب، در ساعت 21 خبری با عنوان «خاتمی به موسوی تبریک گفت»، خبر از پیروزی موسوی، آنهم قبل از اتمام رای گیری ها داد.
 
در آخرین ساعات رای گیری علی اکبر محشتمی پور رییس کمیته صیانت از آرای موسوی با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به اين سوال كه «چه شواهدي براي پيروزي موج سبز و برنده شدن موسوي در كشور داريد؟» گفت: "چيزي كه عيان است چه حاجت به بيان است". یعنی بدون اینکه هیچ استدلالی مبنی بر پیروزی موسوی در انتخابات داشته باشد، از پیروزی جریان اصلاح‌طلب در انتخابات صحبت کرد. وی در ادامه نیز از قابل قیاس نبودن آرای موسوی و دیگر کاندیداها سخن گفت و از برگزاری جشن پیروزی حامیان موسوی در 23 و 24 خرداد خبر داد.
 
همان ساعات نیز که هنوز رای گیری ادامه داشت، موسوی با برگزاری یک کنفرانس خبری، اعلام کرد "برابر اطلاعاتی که از ستادهایمان در سطح کشور داریم، برنده قطعی با نسبت آرای بسیار زیاد اینجانب هستم."
 
 
23 خرداد، اعلام رسمی نتایج انتخابات
بنابر اعلام رسمی وزارت کشور، از 39 ميليون و 165 هزار و 191 برگه راي ماخوذه، محمود احمدي‌نژاد با 24 ميليون و 527 هزار و 516 راي و كسب 62.63 آرا رئيس جمهور منتخب ملت ایران معرفی شد. محسن رضايي با 678 هزار و 240 راي (1.73 درصد) ، مهدي كروبي با 333 هزار و 635 راي (0.85 درصد) و ميرحسين موسوي با 13 ميليون و 216 هزار و 411 راي (33.75 درصد) نتوانستند آرای اکثریت را برای خود جلب کنند. ميزان آراي باطله نيز 409 هزار و 384 راي بود.
 
در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران، بنابر اعلام رسمی وزارت کشور، بیش از 39 میلیون از 46 میلیون ایرانی واجد شرایط جهت رای دادن در انتخابات شرکت کردند که مشارکت بیش از 85% از مردم در این انتخابات، طی 31 سال استقرار نظام جمهوری اسلامی یک رکورد جدید و بی سابقه محسوب می‌شد.
 
اما ستاد انتخاباتی موسوی با صدور اطلاعیه ای با رد نتایج انتخابات اعلام کرد: "امروز اراده و عزم مردم ایران در برابر یک پدیده اعجاب‌انگیز به نام دروغ، تزویر و تقلب، بهت‌زده شده و بیش از پیش دلتنگ امام راحل است تا نزد او شکایت برد."
 
این درحالی بود که وزیر وقت کشور در نشست خبری خود با بیان اینکه نماينده‌هاي كانديداها از ابتدا تا پايان شمارش آرا بر سر صندوق‌ها حضور داشتند، گفت: "حاضريم استان به استان و شهر به شهر، كليه آرا را در اختيار نامزدها بگذاريم و حتي حاضريم همكاري‌هاي بيشتري داشته باشيم تا اگر شبهه‌اي وجود دارد برطرف شود." محصولی در ادامه تاکید کرد: "هيچ مستندي از تخلفي كه در نتايج انتخابات اثر گذار باشد نداشتيم و اگر ارائه شود، پيگيري خواهد شد."
 
استدلال‌های سطحی و کودکانه
زهرا رهنورد همسر مهندس موسوی طی گفتگویی که با شبکه تلوزیونی بی بی سی فارسی، درباره ادعاهای جنبش سبز در ارتباط با انتخابات داشت، گفت: "نتیجه آرا دقیقا عکس آن چیزی است که واقعیت دارد، یعنی دقیقا نسبت آرای موسوی به احمدی نژاد 4 به 1 بوده است. یک نقاطی هستند که خودشان نشان دهنده نادرست بودن میزان آراست. مثلا ترک زبانها و مردم آذرباییجان فرزند خودشان را رها نمی کنند تا به فرد دیگری رای بدهند یا خود بنده که بارها گفتم من لر هستم و آقای موسوی هم گفته داماد لرستان است، لرها داماد خودشان را رها نمی کنند و به احمدی نژاد رای بدهند. این دو مورد برای ما ملاک است که باقی موارد هم همینطور است." وی در پاسخ به خبرنگار بی‌بی‌سی که پرسید «رای آقای موسوی بر اساس برآوردهای شما چهار به یک بوده است، در قیاس آقای احمدی‌نژاد مستندات شما چه هست؟» اظهار داشت: "در شهرستان ها و تهران در واقع تجمع مردم حاکی از این بود که آرای موسوی بسیار بالاتر از آن است که اصلاً قابل تصور باشد، هر وقت طرفداران دو طرف حاضر می شدند، طرفداران احمدی‌نژاد در حد یک صدم بودند در مقابل طرفداران موسوی ... ما نمی دانیم چگونه با این صندوق ها عمل شده و رأی‌ها چگونه دست برده شده و چه بوده، فقط می دانیم که نسبت موسوی به احمدی‌نژاد 4،5 به يك یا 4 به یک یا جاهای دیگر ممکن است مثلاً 3 به 1،5 باشد."
 
 
به عبارتی دیگر دلیل حامیان موسوی، داماد لرستان و آذری زبان بودن موسوی و همچنین تجمع‌های قبل از انتخابات طرفداران موسوی بوده است.
 
مهدی کروبی نیز که تعداد آرایی که به دست آورده بود، از آرا باطله کمتر بود، با انتشار بیانیه‌ای نتایج انتخابات را نپذیرفت. کروبی در پایان بیانیه‌اش نوشته بود: «این تازه اول داستان است.»
 
این شبهه افکنی در نتیجه انتخابات، جریان‌های معاند و ضد انقلاب را هم ترغیب کرد که علیهجمهوری اسلامی موضع‌گیری کنند.
 
ابوالحسن بنی صدر که با سرکرده منافقین و در لباس زنانه از ایران گریخته بود، در مصاحبه با تلوزیون صدای آمریکا نتایج انتخابات ایران را «تقلب بزرگ» توصیف کرد.
 
مجمع روحانیون مبارز نیز بدون هیچگونه دلیل منطقی و محکمه پسندی، با صدور بیانیه ای خواستار ابطال نتایج انتخابات ریاست جمهوری شد.!
 
بعد از ظهر 23 خرداد ماه، اغتشاشات پراکنده در تهران آغاز شد. تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران در حالی که به دو دسته موافق و مخالف نتایج انتخابات تقسیم شده بودند در خیابان 16 آذر و سپس میدان انقلاب علیه همدیگر شعارهایی سردادند. مخالفین شعارهایی همچون مرگ بر دیکتاتور و موافقین شعارهایی چون قبول اکثریت، نشان آدمیت سر دادند. در حالی که جمعیت به سوی وزارت کشور حرکت می کرد، در خیابان فاطمی سطل های زباله توسط معترضین به نتایج انتخابات به آتش کشیده شد و به تدریج با تاریک شدن هوا، درگیری ها بین نیروی انتظامی و اغتشاشگران شدت گرفت. پیروزی قطعی دکتر احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری دهم همان‌طور که انتظار می‌رفت با واکنش خشونت‌طلبانه برخی هواداران سایر رقبا به ویژه موسوی مواجه شده و این اوباش اجیر شده در میدان ولی‌عصر(عج) تهران اقدام به آشوب خیابانی و صدمه زدن به اموال عمومی کردند. هم چنین حوالی ساعت 18 یک دستگاه اتوبوس در خیابات مطهری به آتش کشیده شد.
 
مجموعه تحرکات انجام شده در سطح شهر تهران طی ساعات پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری، محصول طراحی اتاق عملیات آشوب و اغتشاش اصلاح‌طلبان در تهران است. این اتاق عمليات آشوب طی 24 ساعت گذشته و با حضور مؤثر محسن امین‌زاده و مصطفی تاج‌زاده مکرراً تشکیل جلسه داده و در حال برنامه‌ریزی برای دروغ‌پراکنی و شایعه‌سازی مانند پخش شایعه حبس خانگی موسوی و همچنین سازماندهی اراذل و اوباش برای ایجاد آشوب‌های خیابانی است. در همین راستا تعدادی از عوامل اصلی متهم به هدايت آشوب‌های خيابانی در تهران از جمله تاج‌زاده، رمضان‌زاده، ميردامادی، بهزاد نبوی، محمدرضا خاتمی، مجردی، شريعتی، صفايی فراهانی، تقی رحمانی، هدی صابر و زيدآبادی بازداشت شدند.
 
همنوایی رسانه‌ی اسراییلی با موسوی و حامیانش
24 خرداد ماه و در ادامه تکرار ادعاهای بی اساس جریان اصلاح‌طلب، مبنی بر تقلب در انتخابات، سایت اسراییلی هاآرتص نوشت: «بی شک در انتخابات ایران دستکاری شده است. نتایج منتشر شده منطقی نیستند. امکان نداشت احمدی نژاد در دور اول از این حمایت گسترده برخوردار باشد.»
 
دیدار رهبر انقلاب اسلامی با موسوی
25 خرداد رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار میرحسین موسوی با ایشان، بر پیگیری مسائل از طریق مراجع قانونی تأکید کردند. در این دیدار که عصر دیروز انجام شد آقای میرحسین موسوی ضمن ارائه گزارشی، دیدگاه خود را درباره روند انتخابات بیان کرد. رهبر معظم انقلاب با تأکید بر لزوم حفظ آرامش و متانت خاطرنشان کردند: "در دوره های قبلی انتخابات نیز برخی افراد و نامزدها، مسائلی داشتند که از طریق شورای نگهبان به عنوان مرجع قانونی رسیدگی به شکایات انتخاباتی، پیگیری کردند و طبعاً در این دوره نیز مسائل باید از طریق قانونی دنبال شود." ایشان با اشاره به نامه آقای موسوی به شورای نگهبان افزودند: "به شورای نگهبان تأکید شده که با دقت به این نامه رسیدگی شود." رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تحریکات دشمن و برخی طراحیهای پشت صحنه برای به آشوب کشاندن خیابانها خطاب به آقای موسوی افزودند: "جنس شما با این گونه افراد متفاوت است و لازم است کارها را با متانت و آرامش پیگیری کنید." ایشان با تحسین از حضور بی سابقه مردم در انتخابات 22 خرداد افزودند: "به یاری پروردگار انتخابات با اتقان، صحت و آرامش خوبی برگزار شد و شما هم مسائل مورد نظر را از طریق قانونی پیگیری کنید."
 
 
راهپیمایی مسالمت آمیز یا اغتشاش و آشوب؟
راهپیمایی غیرقانونی هواداران موسوی از میدان انقلاب تا آزادی برگزار شد. در این راهپیمایی موسوی، کروبی، خاتمی، فائزه هاشمی، مجید انصاری، غلامحسین کرباسچی، محمد رضا خاتمی و ... حضور داشتند. در انتهای مراسم آشوب گران تعدادی  اتوبوس، بانک، موتور سیکلت و دیگر اموال عمومی و شخصی را به آتش کشیدند. همچنین حمله به پاگاه نظامی بسیج مقداد در خیابان آزادی موجب درگیری مسلحانه نیروهای نظامی و اغتشاشگران شد که متاسفانه در این درگیری ها یک مادر و دختر (سرور برومند و فاطمه جب پور) در مهدکودکی در اثر اصابت گلوله به شهادت رسیدند. هم چنین داوود صدری 26 ساله و شاغل در شرکت دارو سازی،  مسعود خسروی 45 ساله کارمند تاکسیرانی و عضو بسیج و حسام حنیفه 19 ساله و کارمند شرکت نقشه کشی از افرادی بودند که به ضرب گلوله های غیرسازمانی به شهادت رسیدند و به همین علت خانواده های آنان از مسببین اغتشاشات بعد انتخابات و شخص میرحسین موسوی اعلام شکایت کردند.»
 
 
 
عظیم‌ترین نماز جمعه تاریخ جمهوری اسلامی ایران
29 خرداد 88 دانشگاه تهران یک روز تاریخی دیگر را برای همیشه به نام خود ثبت کرد و آن هم برپایی عظیم ترین نماز جمعه تاریخ جمهوری اسلامی، به امامت رهبر معظم انقلاب بود. ایشان در خطبه های نماز جمعه با طرح مسایل مختلفی از جمله حوادث بعد انتخابات، تاکید بر رسیدگی قانونی به اعتراض معترضین توسط شورای نگهبان، نقاط قوت و ضعف مناظرات تلویزیونی قبل انتخابات، اشتباه در نام بردن افراد در مناظره ها، تفاوت نظرهای بین مسئولین ارشد نظام، نزدیکی نظر رییس جمهور نسبت به هاشمی رفسنجانی به ایشان، عدم امکان وقوع انقلاب مخملی در جمهوری اسلامی، تاکید بر رقابت دورن نظام هر 4 نامزد انتخابات، باج ندادن به قانون شکنان، ضرورت پرهیز از اردو کشی های خیابانی، رسوایی سران جنایتکار امریکا و انگلیس در جهان  و ... به طور مفصل با مردم صحبت کردند.
 
 
 
 
حمایت فدائیان خلق از موسوی و کروبی
سايت اخبار روز، وابسته به گروهك فدائيان خلق نوشت در روز 29 خرداد 88 در حمایت از فتنه گران نوشت: « شكي نيست كه نه آقاي موسوي و نه آقاي كروبي كانديداي ايده آل براي ايجاد تغييرات بنيادي نيستند اما شرايط سياسي فعلي و جنبش برآمده از آن، مي طلبد با پرهيز از حداكثرخواهي، همدلي و همراهي داشته باشيم. اگر جنبش بتواند انتخاباتي با حضور ناظران خارجي را به كرسي بنشاند آن وقت گام اساسي براي تغييرات جدي ساختار حاكميت برداشته شده است.»
 
به آتش کشیدن مسجد
تجمع بدون مجوز حامیان مهندس موسوی در تاریخ 29 خرداد، آنهم به دعوت مجمع روحانیون مبارز از میدان انقلاب تا آزادی برگزار شد. در این تجمع که دیگر در آن جمعیت انبوه روزهای گذشته دیده نمی شد، بی‌اعتنایی مردم به این تجمع غیرقانونی با خشم اغتشاش‌گران مواجه شد و این طیف که تلاش زیادی داشتند در 2 تجمع قبلی خود در میدان هفتم تیر و میدان امام خمینی وجهه‌ای مسالمت‌آمیز از تجمعات خود نشان دهند و حتی از این اجتماع‌ها با عنوان "تجمع سکوت" و همراه با آرامش یاد می‌کردند، امروز بار دیگر دست به آشوب‌گری زدند. طی این اقدامات بیش از 10 نفر از هموطنان کشته و ده ها نفر زخمی شدند. اوباش با سنگ و کوکتل مولوتف به ناحیه بسیج مقداد در خیابان آزادی حمله کردند که با مقاومت بسیجیان مواجه شدند. همچنین اغتشاش‌گران به مسجد لولاگر در خیابان آذربایجان نیز حمله‌ور شدند و بخش‌هایی از مسجد را به آتش کشیدند.
 
 
آشوب‌گران پس از آنکه در اثر مقاومت دفاعی نیروهای نظامی مجبور به فرار شدند، اقدام به آتش زدن لاستیک و تعدادی موتورسیکلت کردند و با حمله به برخی موتورسواران و ضرب و شتم آن‌ها موتورها را آتش زدند. همچنین دامنه‌ی این درگیری‌ها به خیابان ستارخان تهران نیز کشیده شد و یک اتوبوس شرکت واحد توسط اوباش به آتش کشیده شد. با این حال، برخورد قاطع نیروهای نظامی و مردمی با اغتشاشگران موجب شد این افراد متفرق شوند و آخرین دست و پاز دن‌ها و زورآزمایی‌های خیابانی به منظور اعمال فشار برای تحقق خواسته غیرقانونی ابطال انتخابات ناکام ماند، به طوری که تا قبل از تاریک شدن هوا تمام مناطق دست‌خوش آشوب، آرام شد.
 
انتشار فایل صوتی فائزه هاشمی
همین ایام، فایل صوتی سخنان فائزه هاشمی در اجتماع معترضین در خیابان آزادی منتشر شد. وی در بخشی از سخنانش می گوید: «اگر تاریخ را نگاه کنید رهبری در زمان ریاست جمهوری، نخست وزیرش از سوی آقای خمینی تحمیلی بود. زمانی که هاشمی رییس جمهور شد، او رییس جمهور آقا نبود. خاتمی هم همین طور. تنها دوره ای که رهبر واقعیست الانه. یکی از مشکلات اساسی مربوط به خاتمی بود. او کاره ای نبود. عامل اصلی این دیکتاتوری ها را خاتمی می دونم چون در 18 تیر مسیر را به سمت تندی برد که همه چهره ها را لو داد و رو کرد و دست همه ی اصلاح طلب ها رو شد و رسید به 18 تیر. آقای خامنه ای هم هوشیار شد و از اونجا کابوس ما شروع شد و از انتخابات بعدی دیگه اصلاح طلب ها قدرت نگرفتند و سر بابام هم اونطوری شد ... این اعتراضات باید ادامه پیدا کنه. اینا باید بفهمن مردم کوتاه بیا نیستن. از بس خاتمی بی عرضه بود، (در انتخابات قبلی) اون همه تقلب شد و بابا نتونست رای بیاره. خاتمی آخرش گفت انتخابات سالم بوده، چون خودش برگزار کرده بود و به نام خودش نوشته می شد. خاتمی خیلی خیانت کرد ... خاتمي مشکلات زيادي دارد واگر هم مي آمد نمي توانست کاري بکند، مگر خاتمي دفعه قبل چکار کرده بود؟ فقط رأي داشت و گرچه رأي آورد اما دشمنانش هم زياد بودند اما موسوي چون نبوده دشمن هم نداشته است و اصولگرايان هم حامي او بودند و حامي خاتمي نبودند. اصلاً موسوي خيلي بهتر است. چهره های دیگه باید میومدن که نیومدن. حسن روحانی باید میومد، لاریجانی باید میومد. باز به هر حال بهتر از احمدی نژاد می شد.» وي در پايان درباره صحبتهاي پدرش با احمدي نژاد هم گفت: «پدرم در حرم امام به احمدي نژاد گفته که هم درباره من و هم درباره بچه هايم و ديگران اشتباه مي کني يا اين حرفهايت را خودت اصلاح کن يا اگر بخواهي شعار بدهي، پيگيري مي کنم و ما ول نمي کنيم.»
 
 
نماز جمعه مختلط با حضور هاشمی رفسنجانی!
26 تیر 88، هاشمی رفسنجانی پس در قامت خطیب نماز جمعه به دانشگاه تهران رفت. البته این بار چهره های دیگری نیز پس از مدتها راهی نمازجمعه تهران شدند که شاخص ترین آنها مهندس موسوی و زهرا رهنورد بودند که بعد از 20 سال در نماز جمعه تهران شرکت کردند. مهدی کروبی و هادی غفاری نیز از دیگر شرکت کنندگان نماز جمعه این روز بودند. همسر و 2 دختر هاشمی نیز در نمازجمعه قسمت خواهران حضور یافته بودند. همسر هاشمی که رو به جمعیت نشسته بود هنگامی که بخش عمده‌ای از نمازگزاران شعارهای انقلابی سرمی‌دادند، رفتارهای تحقیرآمیزی از خود بروز می‌داد. هم چنین در این نمازجمعه که تقریباً از ابتدای این هفته تبلیغات وسیعی از سوی رسانه‌های حامی موسوی و برخی شبکه‌های خارجی برای شرکت در آن انجام شده بود، هیچ‌یک از رؤسای قوای سه‌گانه و مسئولین ارشد این قوا حضور نیافتند. 
 
 
تعدادی از حامیان موسوی نیز در نماز جمعه حضور داشتند و با شعار "هاشمی، هاشمی، سکوت کنی خائنی" و خواندن سرود یار دبستانی من و سوت و کف و شعارهایی همچون "مرگ بر چین" در حین صحبت های خطیب جمعه تهران، فضای متمایزی نسبت به دیگر نمازهای جمعه بوجود آوردند. هم چنین اقامه نماز به صورت مختلط، عدم رعایت اتصال با صفوف نمازگزاران و اقامه نماز با کفش از دیگر حواشی این نمازجمعه به شمار می آمد.
 
شکایت خانواده‌های شهدا از کروبی
20 مهر 88، تعدادي از خانواده هاي شهدا طي نامه اي به دادستان دادگاه ويژه روحانيت تهران از كروبي به دليل توهين به شهدا و نشر اكاذيب شكايت كردند. در قسمتی از شکایت نامه آمده است: «امضاء‌كنندگان ذيل جمعي از خانواده‌هاي شهدا هستند كه در خصوص توهين و افترا و هتك حرمت و نشر اكاذيبي كه حجت‌‌الاسلام كروبي تحت اين عنوان كه «يكي از دختران شهدا توسط مراجع انتظامي مورد تجاوز واقع شده و به قتل رسيده است» در حاليكه شخص موردنظر وي از خانواده شهدا نبوده و داراي سوء شهرت مي‌باشد كه هم اكنون در قيد حيات است شكايت خود را اعلام داشته‌اند. موضوع اعلام شده از سوي آقاي كروبي كذب محض بوده و باعث تشويش اذهان عمومي و سوء‌ظن نسبت به خانواده‌هاي شهدا گرديده است. در صورتي كه آقاي كروبي به عنوان رئيس سابق بنياد شهيد يا مسئول به راحتي مي‌توانسته قبل از عنوان كردن اين موضوع، درباره صحت و سقم آن تحقيقاتي به عمل مي‌آورد. لذا ما جمعي از خانواده‌هاي شهدا از آقاي مهدي كروبي شكايت داشته و خواستار تعقيب كيفري و مجازات نامبرده و اعاده حيثيت خانواده‌هاي شهدا طبق قواعد فقهي و حقوقي و قوانين جاريه جمهوري اسلامي ايران، مي‌باشيم.»
 
13 آبان ناکام برای اصحاب فتنه
در حالی که از مدتها پیش از 13 آبان، تبلیغات گسترده ای توسط طیف موسوم به سبز برای این روز آغاز شده بود، حضور اقشار مختلف مردم، دانشجویان و دانش آموزان جریان فتنه را در حاشیه قرار داد. مردم با شعارهای "مرگ بر آمریکا"، "مرگ بر اسرائیل"، "مرگ بر منافق"، "مرگ بر ديکتاتور مخملي"، "هم غزه هم لبنان خط مقدم ما است" و "سبز فقط سبز علي لعنت به سبز اموي" سر دادند و هم چنین تصاویری از شهيدان مطهري، بهشتي، همت، باكري را نیز به همراه داشتند. از طرف دیگر در حالی که اصلاح طلبان با پشتوانه رسانه های بیگانه و با صدور بیانیه های متعدد از مدتها پیش برای شرکت در راهپیمایی روز 13 آبان آماده می شدند، حضور آنان تنها به پایتخت خلاصه شد و در عین حال فتنه گرانی که موفق به برهم زدن مراسم روز 13 آبان نشده بودند، در مواجهه با شعارهای پی در پی مردم به سمت خیابان های اطراف حرکت کردند و ضمن سردادن شعارهایی چون مرگ بر روسیه، مرگ بر چین، جمهوری ایرانی و ... با آتش زدن سطل های زباله یا شکستن شیشه برخی اتوبوس ها به راه خود ادامه دادند.
 
 
اما در عین حال سیر تجمعات و راهپیمایی های طی ماههای اخیر حکایت از ریزش شدید پشتوانه مردمی اصلاح طلبان و قرار گرفتن آنها در موضع اپوزیسیون نظام دارد. هم چنین مهدی کروبی نیز که در بین اقلیت اغتشاش گران حاضر شده بود پس از حضور مردم خشمگین به سرعت گریخت. یاسر هاشمی رفسنجانی نیز با لباس مبدل در خیابان شهید بهشتی حضور پیدا کرده و به ساماندهی اغتشاشگران پرداخت.
 
قاتل خواندن بسیجیان توسط موسوی
4 آذر ماه 88، میرحسین موسوی پانزدهمین بیانیه خود را به مناسبت هفته بسیج منتشر کرد. وی در این بیانیه بسیجیان را «جیره خوار دولت» و تلویحا «قاتل» معرفی کرد. وی در ادامه نیز خود و جریان متبوعش را داعیه دار بازگشت به آرمانهای اصیل انقلاب و اسلام ناب دانست. جریانی که به مدت 8 ماه در صدد براندازی جمهوری اسلامی، میراث حضرت امام خمینی، بودند.
 
بسیج دانشجویی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: "اخیرا یکی از نامزدهای ناکام انتخابات ریاست جمهوری دهم، بسیج را جیره خوار دولت دانسته است. قطعا نفس پاسخگویی به افرادی که برای نشان دادن حیات و هویت خویش فحاشی به چهره ها و تشکل های انقلابی و ارزشی را در دستور کار قرار داده اند، اشتباهی گزاف است اما چه کسی است که نداند تا قبل از برگزاری انتخابات، همین آقایان در ستاد خویش شاخه بسیجیان تاسیس کرده بودند؟ آیا در آن زمان نمی دانستند بسیج جیره خوار دولت است یا به جهت ترس از ریزش آرای خویش در جامعه انقلابی و متدینین خود را بسیجی معرفی می کردند؟ آیا روسپی گری سیاسی معنایی جز این مدل رفتارها دارد؟ و بر فرض صحت این ادعا، کسانی امروز بسیج را جیره خوار دولت جمهوری اسلامی می کنند که خود سر در آخور دشمنان 30 ساله اسلام و امام و رهبری و دولت جمهوری اسلامی دارند." در ادامه این بیانیه آمده است: "به نظر می رسد مماشات مسئولین قضایی در برخورد با سران فتنه و افرادی که پشت صحنه قتل ده ها نفر از شهروندان بی گناه طی حوادث بعد از انتخابات بوده اند، آنان را تا جایی گستاخ نموده که انقلابی ترین تشکل مردمی کشور را قاتل معرفی کنند. تشکلی که به فرمان حضرت امام (ره) تاسیس شد و انشاا... تا روز قیامت نیز خواری در چشم دشمنان خارجی و منافقین داخلی خواهد بود."
 
29 آذر ماه سال 88، دفتر آیت‌الله منتظری رسماً خبر فوت ایشان را منتشر کرد.
 
 
رهبر معظّم انقلاب اسلامي نیز در پيامي درگذشت آيت‌الله شيخ حسينعلي منتظري را تسليت گفتند.
 
در قسمتی از متن پیام آمده است: «ايشان فقيهي متبحّر و استادي برجسته بودند و شاگردان زيادي از ايشان بهره بردند. دوراني طولاني از زندگي آن مرحوم در خدمت نهضت امام راحل عظيم الشأن گذشت و ايشان مجاهدات زيادي انجام داده و سختي هاي زيادي در اين راه تحمل كردند. در اواخر دوران حيات مبارك امام راحل امتحاني دشوار و خطير، پيش آمد كه از خداوند متعال مي‌خواهم آن را با پوشش مغفرت و رحمت خويش بپوشاند و ابتلائات دنيوي را كفاره آن قرار دهد. اينجانب درگذشت ايشان را به همه بازماندگان بويژه همسر مكرّمه و فرزندان محترم آن مرحوم تسليت مي‌گويم و رحمت و مغفرت الهي را براي وي مسألت مي‌كنم.»
 
به بهانه فوت مرحوم منتظری، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، در بیانیه مشترکی که صادر کردند، روز دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۸۸ را عزای عمومی اعلام کرده اند.
 
آشوب و اغتشاش، در تشییع منتظری
پس از تشییع پیکر آیت‌الله منتظری به سمت حرم مطهر حضرت معصومه(سلام الله علیها)، نماز بر ایشان به امامت آیت‌الله شبیری زنجانی در حرم مطهر اقامه شد. این درحالی بود که پیش از اقامه نماز، پیام مقام معظم رهبری به مناسبت درگذشت آیت الله منتظری قرائت شد. اگرچه مرحوم منتظری پیشتر در وصیتنامه خویش نسبت به  سیاسی شدن تشییع جنازه خود هشدار داده بود، اما تعدادی از افرادی که از تهران و نجف آباد به قم رفته بودند، ضمن اعلام شعارهایی علیه نظام اسلامی، به سنگ پراکنی و درگیری با مردم قم و هم چنین ایجاد خسارت به اموال عمومی در خیابانهای اطراف حرم مطهر حضرت معصومه (س) پرداختند.
 
همچنین عدم حضور برخی از علما مراجع عظام تقلید همچون آیت الله صافی گلپایگانی، آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله مصباح یزدی و آیت الله جوادی آملی در مراسم تدفین آیت الله منتظری مشهود بود. که این امر با دلخوری خانواده آیت الله منتظری هم روبرو بوده است. از سوی دیگر میرحسین موسوی و مهری کروبی نیز که جهت شرکت در تشییع جنازه در قم حضور یافته بودند در نماز میت شرکت نکرده و بلافاصله پس از مواجهه با اعتراض مردم قم به حضورشان در این شهر، از صحنه گریختند. در این میان برخی از دختران حامی موسوی که بدون حجاب مناسب و بی توجه به حفظ حرمت حرم کریمه اهل بیت، مشغول انجام حرکت‌های ساختارشکنانه وتعجب آمیز بودند، موجب تعجب و ناراحتی مردم مومن قم شد. پس از پايان آيين خاكسپاري پيكر آيت الله منتظري، گروهي از جمعيت حاضر باقي مانده در حرم، شروع به سر دادن شعارهايي ضد دولتي كردند كه با حضور مردم قم متواري شدند‏.
 
پس از این اتفاق بسیاری از مردم قم به صورت خودجوش به خیابانها آمده و اغتشاشگران را فراری دادند. آنها سپس با تجمع در خیابان های منتهی به حرم مطهر و هم چنین تجمع در برابر بیت یوسف صانعی و مرحوم منتظری اعتراض خود به فتنه انگیزی های بوجود آمده در این شهر را اعلام کردند. در همین حال و در شرایطی که بنا بر اخبار منتشر شده رسمی و عکس های ارسالی خبرگزاری‌ها، جمعیت تشییع کنندگان آیت الله متنظری بیست هزار نفر تخمین زده شده است، برخی سایت‌های خبری که همواره تلاش کرده اند با رویکردی ریاکارانه، منافع اقتصادی خود را تامین کنند، با درج اخباری عجیب و تامل برانگیز از قم، این جمعیت را میلیونی! توصیف کرده اند.»
 
تجمع مردم قم در اعتراض به آشوب‌طلبی طرفداران موسوی
در پی اهانت های صورت گرفته در مراسم تشییع آیت الله منتظری از سوی جمعی از فرصت طلبان و هم چنین تخریب اموال عمومی، مردم با تجمع در برابر بیت امام راحل خواستار برخورد قانونی با مسببین حوادث اخیر در این شهر شدند. 
 
 
معترضین سپس در برابر بیت یوسف صانعی تجمع کرده و با شعارهایی «همچون شهر مقدس قم، جای منافقین نیست» خواستار برخورد با  وی به علت حاشیه سازی ها و حمایت وی از اراذل و اوباش شده و با امضای طوماری خطاب به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، اعلام «عدم صلاحیت مرجعیت صانعی» از سوی جامعه مدرسین را مطالبه نمودند.
 
از همین رو آیت‌الله نوری همدانی در ديدار جمعي از اعضاي نيروي دريايي سپاه و پاسداران شهيد محلاتي تهران ضمن محکوم کردن شعارهای ساختار شکنانه سرداده شده توسط برخی افراد در مراسم تشیع پیکر آیت الله منتظری گفت: «سکوت در برابر این شعارهای ساختار شکنانه جایز نیست.» وی از برخی شعارهای سرداده شده در مراسم تشیع پیکر آیت الله منتظری به شدت انتقاد کرده و گفت: سکوت در برابر شعارهایی که دیروز در قم داده شد جایز نیست؛ زیرا تمام ارزش ها در هم شکسته شد.
 
سوت و کف فتنه گران در شب عاشورا
فتنه‌گران در شب عاشوراي حسيني با حضور در حسينيه مقدس جماران به سردادن شعارهاي انحرافي پرداخته و همزمان با حضور خاتمي در حسينيه سوت و كف زدند. در این مراسم که اجرای آن به عهده سهیل محمدی بود، خاتمی در حسینیه جماران وارد شد و همزمان با حضور وی حضار با سوت و کف به استقبال وی رفتند. در اين حين، مشاجره‌هاي لفظي ميان هتك حرمت‌كنندگان شب عاشورا و عده‌اي ديگر كه به اين رفتار معترض بودند، بالا گرفت و در ادامه منجر به زدوخوردهايي شد. در ادامه برنامه در حالي كه خاتمي سخنراني خود را آغاز كرده بود، درگيري ميان افراد در محوطه بيروني حسينيه جماران آغاز شد و سپس نيروي انتظامي با ورود به محل تلاش كرد كنترل اوضاع را به‌دست بگيرد.
 
 
برخي افرادي كه با نيروي انتظامي درگير شده بودند، پس از متفرق شدن، اقدام به صدمه زدن به اموال شهروندان از جمله تعدادي از اتومبيل‌هاي پارك شده در خيابان ياسر منتهي به جماران كردند. در داخل حسينيه جماران و اوسط سخنراني خاتمي نيز در حالي كه چندين بار هتك حرمت شب عاشورا توسط فتنه‌گران با اقدام به كف زدن تكرار شد، درگيري‌ها بالاگرفت و تعدادي از حاضران با سردادن شعارهايي مانند "منافق حيا كن، جماران را رها كن" خواستار خروج اين افراد از حسينيه شدند و خاتمي با مشاهده اين وضع سخنراني خود را قطع كرد و توسط محافظانش بلافاصله به بيرون منتقل شد. سپس درگيري ميان افراد در حسينيه بار ديگر به بيرون از اين محل نيز سرايت كرد كه نيروي انتظامي اقدام به متفرق كردن برهم‌زنندگان نظم منطقه كرد. در حالي كه اين مراسم و سخنراني خاتمي در آن نيمه‌تمام مانده بود، ترافيك ناشي از درگيري‌هاي پراكنده در خيابان نياوران ايجاد شد كه نيروهاي انتظامي پس از دقايقي كنترل ترافيك منطقه را نيز در دست گرفتند.
 
حرمت شکنی در روز عاشورا
از صبح 6 دی 88، عده‌اي كه به صورت سازماندهي شده بدون حمل هرگونه ادوات مخصوص عزاداران و دسته‌جات عزاداري، نمادهاي سبز اموي را حمل مي‌كردند، به صورت سازماندهي شده از خيابان‌هاي اسكندري به سوي تقاطع خيابان توحيد، ميدان فردوسي به سمت ميدان انقلاب، ميدان امام حسين(ع) پل چوبي، خيابان حافظ به سمت چهارراه كالج و چهارراه ولي‌عصر حركت كردند و با اخلال در عبور و مرور عزاداران و مردمي كه در تردد به سمت مجالس عزاداري بودند، شعارهاي انحرافي سردادند. برخي بقاياي فرقه موسوي شعارهاي "مرگ بر ديكتاتور" و "يا حسين ميرحسين" را در حالي كه دست‌هاي خود را بالاي سر گرفته و به هم مي‌زدند، تكرار مي‌كردند.
 
اين افراد هر خودرويي را كه گمان مي‌كردند ارتباطي با نيروهاي انتظامي و يا مردم مؤمن دارد، با سنگ مورد حمله قرار مي‌دادند. اغتشاش‌گران در تقاطع كريمخان- حافظ 2 خودروي پليس را آتش زدند و تاكنون آتش زدن 26 موتور از موتورهاي ناجا و مردم نيز گزارش شده است. اين افراد همچنين در مسيرهاي اصلي اقدام به آتش زدن سطل‌هاي زباله و قرار دادن آن‌ها در وسط خيابان كردند، به طوري كه دود ناشي از اين اقدام برخي خيابان‌ها را فراگرفت.
 
 
 
فتنه گران در اطراف میدان ولیعصر، پرچم‌هاي مقدس يا زهرا(س) و يا حسين(ع) را پاره کردند. همچنین كيوسک پليس نيز توسط این فتنه‌گران آتش زده شد.
 
 
حضور فائزه هاشمی در جمع حرمت‌شکنان
همان روز  6دی ماه، خبرگزاری فارس فیلمی از حضور فائزه هاشمی رفسنجانی در جمع اغتشاشگران روز عاشورا را منتشر ساخت و نوشت: «فائزه هاشمي پس از چند روز سپري كردن تعطيلات در شمال كشور، روز عاشورا هم به جمع آشوبگران در تهران پيوست. وي روز عاشورا به همراه حدود 15 نفر از بستگان و خانواده در اغتشاشات حضور پيدا كرد.»
 
 
حمایت مهدی کروبی از حرمت‌شکنان روز عاشورا
مهدی کروبی طی بیانیه‌ای، عزاداران حسینی (ع) را جماعتی وحشی خطاب کرد و اعلام کرد: «امروز در عاشورای حسینی از بدو صبح جماعتی وحشی با خشونتی وصف ناپذیر بر مردم یورش بردند و جمع زیادی را مجروح، دستگیر و بنابرگزارش های رسیده تعدادی از هموطنان را به شهادت رساندند» و در ادامه نیز جمهوری اسلامی را با رژیم پهلوی مقایسه کرد و با شهید خواندن اوباش روز عاشورا، نتیجه گرفت جمهوری اسلامی از رژیم شاهنشاهی نیز بدتر است زیرا حرمت این روز را نگه نداشته است. کروبی در ادامه بیانیه خویش افرادی که در روز عاشورا شعار علیه جمهوری اسلامی و اصل ولایت فقیه سر می دادند را فرزندان زهرا (س) نامید و از فراری دادن آنها توسط عزاداران حسینی (ع) اعلام نارضایتی کرد.
 
7 دی، آغاز اعتراضات مردم به حرمت‌شکنان ظهر عاشورا
هفتم دی ماه 88، مردم قم در حركتي خودجوش هتك حرمت عاشورا و شعارهاي ضد انقلابي و ساختار شكنانه در برخي خيابان هاي تهران را محكوم كردند. در اين تجمع اعتراض‌آميز كه در حرم مطهر حضرت معصومه(س) برپا شد، مردم قم با سردادن شعار "منافق فتنه‌‌گر اعدام بايد گردد"، "قوه قضائيه اقتدار، اقتدار" از مسئولان خواستند كه نسبت به برخورد قاطع با مسببان و عاملان وقايع اخير به ويژه عاملان هتك حرمت به عاشوراي حسيني و مقدسات در شهر تهران اقدام كنند.
 
علاوه بر مردم قم، مردم مشهد مقدس نیز با پوشیدن کفن، در مهديه این شهر تحصن كرده‌ و خواستار محاكمه سران فتنه و برخورد جدي با حرمت‌شكنان عاشوراي حسيني در تهران شدند.
 
مردم تبریز و برخی از شهرهای دیگر از جمله اصفهان، قم، کرمانشاه و شیراز در اعتراض به بی حرمتی آشوبگران در عاشورای حسینی و تخریب اموال عمومی و وارد آوردن خسارتهای جانی و مالی فراوان به مردم به خیابانها آمده و با برگزاری تظاهرات اعمال این هتاکان را محکوم کردند. در راهپيمايي اعتراض آميز مردم تبريز، خيل جمعيت با حركت به سمت مصلاي امام خميني(ره) تبريز با سر دادن شعارهاي انقلابي در محكوم كردن هتك‌حرمت روز عاشورا، خشم خود را به نمایش گذاشتند. اقشار مختلف مردم كه تا شعاع چند كيلومتري مصلا را از هر طرف پوشانده بودند، يكصدا فرياد مي‌زدند،"موسوي و كروبي اعدام بايد گردد"،"منافق كجايي، حزب‌الله آمده"، "دستگاه قضايي مجازات، مجازات"، "موسوي حيا كن، انقلاب را رها كن"، "واي اگر خامنه‌اي حكم جهادم دهد" این در حالی بود كه لحظه به لحظه صفوف مردمي فشرده‌تر می شد.
 
یوم‌الله نهم دی ماه، روز میثاق با ولایت
«در ظهر عزا حرمت ارباب شكستند علمدار كجايي، اين فتنه گران راه عزاداران  تو بستند علمدار كجايي» شعاری بود که جمعیت کم نظیر راه پیمایان تهرانی در خیابان های منتهی به میدان انقلاب بارها و بارها آن را فریاد زدند. راهپیمایان تهرانی که همزمان با بسیاری نقاط کشور در خیابانهای تهران حضور پیدا کردند تا انزجار و خشم خود از حرمت شکنی نسل جدید منافقین به ساحت حضرت سیدالشهدا (ع) را اعلام کنند، در ادامه نیز با شعارهایی نظیر «لعن علی عدوک یا حسین، خاتمی و کروبی و میرحسین»، «هرجا که اغتشاشه، فائزه رد پاشه»، «جمهوري اسلامي شعار مسلمين است، جمهوري ايراني حرف منافقين است»، «خامنه اي كيست علي زمان، مرگ بر اين خوارج نهروان»، «به کوری منافق بسیجی بیدار است، برای هر بسیجی شهادت افتخار است»، «ما منتظریم تا علی اذن دهد، چشم سران فتنه را کور کنیم»، «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر موسوی»، «مرگ بر کروبی»، «مرگ بر خاتمی»، «مرگ بر اسراییل»، «مرگ بر منافق»، «کروبی بی سواد، آلت دست موساد»، «وقت عزا دست مي زنه فائزه، سکوت هاشمي براش جايزه؟»، «سی سال توی جبهه‌ها، بسیجی‌ها رو زدن، صدام حسین نتونست، با میرحسین اومدن»، «حرف ما یک کلام، محاکمه والسلام»، «جنبش اشرافیت، گوگوش شده حامی ات»، «مرگ بر سه حسین، صدام حسین، باراک حسین، میرحسین» و ... نسبت به سران فتنه خشم خود را ابراز کردند.
 
هم چنین راهمپیمایان هنگامی که در مقابل بانك صادرات شعبه كالج كه در روز عاشورا توسط اغتشاش‌گران به آتش كشيده شده بود تجمع كردند، با نشان‌دادن اين ساختمان شعارهاي اين «سند جنايات موسوي است»، «ما عاشق حسينيم، دشمن ميرحسينيم » و ... را سر دادند.
 
 
باز هم حرمت شکنی، این بار در دانشگاه شریف
عده ای از هواداران موسوی در دانشگاه شریف، در حالی که سایر دانشجویان به جمع میلیونی مردم معترض در خیابان آزادی پیوسته بودند، با استفاده از محیط خلوت دانشگاه و در ادامه سیاست روز عاشورای حامیان موسوی در هتک حرمت از عزاداران حسینی، به خیمه عزاداري برپا شده در اين دانشگاه هجوم برده و این خیمه را نیز به آتش كشيدند. ‌در حالي كه به دلیل حضور دانشجويان دانشگاه صنعتي شريف در تجمع عاشورائيان تهران محیط این دانشگاه بسیار خلوت شده بود، تعدادي از حاميان موسوی، خيمه عزاداري دانشجويان اين دانشگاه را به آتش كشيدند. اين خيمه عزاداري که توسط هيئت‌الزهراي دانشگاه شريف، یکی از هیئت‌های پر مخاطب این دانشگاه و از شب اول محرم در ساختمان ابن سيناي دانشگاه شریف برپا شده بود عصر امروز در آتش کینه حامیان موسوی سوخت. این در حالی است که هتک حرمت این جماعت از روز عاشورای حسینی موجب خروش میلیونی مردم ایران شده بود.
 
 
آتش کشیدن خیمه عزای امام حسین(ع)، سنگ زدن به عزداران امام حسین(ع)، تخریب اماکن عمومی و بستن خیابان‌های پایتخت کشورِ عاشقان امام حسین(ع) و حمله به هیات‌های عزای امام حسین(ع) یخشی از حوادثی بود که عاشورای 88 تهران آنها را به چشم خود دید. اگرچه بساط هلهله یزیدیان خیلی زود و با حضور به موقع مردم جمع شد و یزیدیان پس از مشاهده جمعیت انبوه مردم خشمگین از توهین به عزیزترین مقدساتشان، ترجیح دادند سلط‌های زباله را به حال خود بگذارند و فرار کنند اما داغ هتک حرمت روز عزای ارباب، چیزی نبود که براحتی از قلب عاشقان سیدالشهدا(ع) زدوده شود.
 
حتی بعد از حماسه تاریخی 9 دی هم که سیل خروشان غیرت دینی مردم بر آتش فتنه بود و خط پایانی بر تنفس فتنه‌گران، باز هم یادآوری آنچه در عاشورای 88 گذشت و آن حوادث باورنکردنی و توهین‌های بی‌سابقه به «خون خدا»، جگر ایرانیان را خراش می‌دهد و اشک را بر گونه روان می‌کند.