هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 11 مهر 1400
ساعت 00:24
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 28 آذر 1399 ساعت 22:48
جمعه 28 آذر 1399 22:44 ساعت
2020-12-18 22:48:30
شناسه خبر : 342715
تحقیقات فدرال در وزارت انرژی و سازمان ملی امنیت هسته‌ای از چند روز پیش آغاز شده و محققان در تلاشند مشخص کنند هکرها به چه اطلاعاتی دست یافته‌اند و چه اطلاعاتی را توانسته‌اند به سرقت ببرند.
تحقیقات فدرال در وزارت انرژی و سازمان ملی امنیت هسته‌ای از چند روز پیش آغاز شده و محققان در تلاشند مشخص کنند هکرها به چه اطلاعاتی دست یافته‌اند و چه اطلاعاتی را توانسته‌اند به سرقت ببرند.
گروه بین الملل-رجانیوز: چند روزی است که حمله هکرها به نهادهای مهم آمریکایی بحث داغ دنیا شده است. سرقت اطلاعات حساس توسط هکرها نگرانی های جدی را ایجاد کرده و باعث واکنش نهادهای امنیتی و رئیس جمهور این کشور نیز شده است.
 
به گزارش رجانیوز: یک رسانه آمریکایی گزارش داده «سازمان ملی امنیت هسته‌ای آمریکا» هم جزو نهادهای فدرالی است که هکرها به آن نفوذ کرده‌اند. «پولیتیکو» به نقل از منابع آگاه گزارش داده «وزارت انرژی» و «سازمان ملی امنیت هسته‌ای» آمریکا جزو آن دسته از نهادهای فدرال هستند که هکرها موفق به نفوذ به آنها شده‌اند.
 
سازمان امنیت ملی هسته‌ای آمریکا یکی از سازمان‌های فدرال دولت ایالات متحده است که نظارت بر زرادخانه‌های تسلیحات هسته‌ای این کشور را بر عهده دارد.
 
این دو نهاد آمریکایی بدون اشاره به جزئیات بیشتر گفته‌اند فعالیت‌های مشکوکی را در شبکه‌های متعلق به «کمیسیون فدرال تنظیم مقررات انرژی»، آزمایشگاه‌های هسته‌ای «سندیا» و «لس‌آموس» و چند نهاد دیگر شناسایی کرده‌اند.
 
طبق این گزارش، وزارت انرژی و سازمان ملی امنیت هسته‌ای روز پنجشنبه روند اطلاع‌رسانی به نهادهای مقتضی در کنگره درباره نفوذ به شبکه‌هایشان را آغاز کرده‌اند.
 
تحقیقات فدرال در وزارت انرژی و سازمان ملی امنیت هسته‌ای از چند روز پیش آغاز شده و محققان در تلاشند مشخص کنند هکرها به چه اطلاعاتی دست یافته‌اند و چه اطلاعاتی را توانسته‌اند به سرقت ببرند.
 
وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) از جمله سازمان‌هایی است که چند روز پیش هدف حملات سایبری قرار گرفت.به نوشته نیویورک تایمز، هکرها موفق شدند سایت وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا را هک و اطلاعات مربوطه را در اختیار بگیرند.
 
منابع آگاه به پولیتیکو می‌گویند مقام‌های وزارت انرژی آمریکا هنوز در این باره که آیا هکرها به اطلاعاتی دست پیدا کرده‌اند یا خیر اطمینان ندارند. به گفته آنها، تحقیقات در این زمینه ادامه دارد و ممکن است برآورد حجم خسارات وسیع وارده چندین هفته طول بکشد.
 
پولیتیکو نوشته حمله به وزارت انرژی آمریکا آشکارترین علامت هشدار مبنی بر این است که هکرها توانسته‌اند به شبکه‌های متعلق به یکی از بخش‌های اصلی امنیت ملی آمریکا دست پیدا کنند.
 
آژانس امنیت سایبری و زیرساخت آمریکا (سیزا) حمله اخیر هکرها به موسسات دولتی  را «خطر جدی» طبقه بندی کرده است. این نهاد در یک پیام هشدار دهنده اعلام کرد که دفع تهاجم از سیستم های آسیب دیده، کاری دشوار و «بسیار پیچیده» خواهد بود. هم‌چنین گفته شده است که حمله سایبری حداقل از ماه مارس ادامه داشته و عامل یا عاملان،  این کار را با «حوصله، امنیت عملیاتی و مهارت بسیار بالا» انجام داده‌اند.«سیزا» این حمله را تهدیدی جدی برای دولت فدرال، دولت‌های محلی، زیرساخت‌های مهم ودستگاههای بخش خصوصی دانسته است.
 
شرکت  مایکروسافت گزارش داد که در سیستم‌های خود نرم افزار مخربی را پیدا کرده که مربوط به حمله هکرهایی است که توسط مقام‌های دولت آمریکای کشف شده است.  این «بدترین پرونده هک در تاریخ آمریکا است» و هکرها در «همه چیز نفوذ کرده‌اند»
 
بنابر اخباری که تاکنون منتشر شده است، هکرها به شبکه وزارت انرژی و سازمان ملی امنیت هسته‌ای آمریکا دسترسی پیدا کرده‌اند.
 
چهار روز پیش تاگس شاو، وبسایت کانال یک تلویزیون آلمان خبر داده بود که ظاهرا هکرها به سیستم‌های کامپیوتری وزارت خزانه‌داری آمریکا، وزارت بازرگانی و چند نهاد دیگر نفوذ کرده‌اند.
 
با گذشت چند روز از اولین گزارش حمله سایبری به نهادهای دولت آمریکا، سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی این کشور می‌گویند این حملات ادامه دارد و به دلیل پیچیدگی و گستردگی میزان خسارات ناشی از آن همچنان نامعلوم است.
 
اف‌بی‌آی (پلیس فدرال آمریکا)، مدیر اطلاعات ملی و آژانس امنیت سایبری و زیرساختی آمریکا در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند کارگروه ویژه‌ای برای پاسخ به این حملات پیچیده که آن را قابل توجه و مستمر خوانده‌اند، تشکیل داده‌اند.
 
«جو بایدن» رئیس جمهور جدید آمریکا نیز در واکنش به حمله سایبری گسترده اخیر به مراکز و نهادهای دولتی این کشور، این حمله‌های هکری را مایه نگرانی جدی دانست.
 
بایدن با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «دشمنان ما باید بدانند که من به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا در برابر حملات سایبری به کشورمان دست روی دست نخواهم گذاشت».
 
وی از امنیت سایبری به عنوان اولویت‌های نخست دولتش نام برد و گفت: «به صراحت می‌گویم که دولت من از لحظه آغاز به کار خود، امنیت سایبری را در تمامی سطوح دولت در راس اولویت‌هایش قرار خواهد داد و عاملان اینگونه حملات سایبری بهای هنگفتی خواهند پرداخت».
 
«میت رامنی» سناتور جمهوری خواه آمریکا از سکوت کاخ سفید در برابر حملات سایبری به نهادهای دولتی این کشور انتقاد کرد.
از سوی دیگر، دو کمیته «نظارت» و «امنیت داخلی» مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کردند که تحقیقات مشترک درباره حمله سایبری به نهادهای دولتی این کشور آغاز شده است.
 
«رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی کاخ سفید سه شنبه سفر خود به کشورهای اروپایی را به دلیل حمله هکری به نهادهای دولتی آمریکا نیمه تمام رها کرده است.
 
اوبراین به سرزمین های اشغالی و فرانسه سفر کرد ولی برنامه سفر به آلمان، ایتالیا، سوئیس و بریتانیا را لغو کرده است.
 
گفتنی است که خبرگزاری رویترز یکشنبه گذشته مدعی شد که یک گروه هکری پیچیده با پشتیبانی یک دولت خارجی نسبت به سرقت اطلاعات وزارت خزانه‌داری آمریکا و یک سازمان آمریکایی ناظر بر سیاست‌های اینترنتی و ارتباطاتی اقدام کرده است.
 
به دنبال افشای این خبر رسانه های آمریکا اعلام کردند این اقدام هکری آن قدر جدی بوده که نشست اضطراری شورای امنیت ملی در کاخ سفید برگزار شده است.