هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 27 آذر 1399 ساعت 17:23
جمعه 28 آذر 1399 10:41 ساعت
2020-12-17 17:23:44
شناسه خبر : 342692
این تشکیلات جدید سیاسی البته بار دیگر در سیطره خاتمی قرار دارد. تا جاییکه رئیس شورای هماهنگی اصلاحات گفته است: «خاتمی رهبر جریان اصلاحات است و هر اقدامی که انجام دهیم با تایید خاتمی خواهد بود.»
این تشکیلات جدید سیاسی البته بار دیگر در سیطره خاتمی قرار دارد. تا جاییکه رئیس شورای هماهنگی اصلاحات گفته است: «خاتمی رهبر جریان اصلاحات است و هر اقدامی که انجام دهیم با تایید خاتمی خواهد بود.»
گروه سیاسی-رجانیوز: شورای شهر، بهارستان و پاستور را فتح کردند، آن را از داخل سوزاندند و حالا دودش به چشم مردم و کشور رفته است. مردم در حال روزشماری برای پایان حضور بدفرجام آن‌ها در قدرت هستند. با این وجود اصلاح طلبان هم قصد ندارند برای آواربرداری هم که شده چند سالی از تمدید اجاره‌نامه خود دست بکشند. مستاجران طلبکار پاستور، این‌بار نیز دور یکدیگر جمع شده‌اند تا دولت روحانی را برای چهار سال یا حتی هشت سال دیگر تمدید کنند!
 
به گزارش رجانیوز؛ نشست انتخاباتی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به صورت مجازی با حضور اکثریت اعضای اصلاح‌طلب برگزار شد تا برای گفت‌وگوها جهت رسیدن گزینه انتخابات 1400 گامی مهم برداشته شود. 
 
اصلاح‌طلبان در این جلسه مصوب کردند که نهادی اجماع‌ساز با حضور 30 حزب دارای مجوز وزارت کشور فعالیت خواهد کرد که برای تقویت و فراگیری این نهاد اجماع‌ساز تعداد 10 نفر از شخصیت‌های ملی دارای مقبولیت فراگیر غیرحزبی جریان اصلاحات به عنوان عضو مشاور به این نهاد دعوت خواهند شد.
 
فرج الله کمیجانی رییس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با اشاره به مصوبه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات برای تصویب اساسنامه‌ و آیین‌نامه‌ برای ایجاد یک نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلب برای انتخابات ریاست‌ جمهوری، گفته است: این نهاد هنوز اسمی ندارد اما ۳۰ حزب تشکیل دهنده شورای هماهنگی جبهه اصلاحات عضو آن هستند و ۱۰ شخصیت‌ حقیقی ملی غیرحزبی مورد وثوق چون عبدالواحدموسوی لاری، محمدرضا عارف و رییس دولت اصلاحات و... در این نهاد حضور خواهند داشت.
 
انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران، انجمن اسلامی معلمان ایران، انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها، انجمن روزنامه‌نگاران زن (رزا)، انجمن اسلامی مهندسان، جمعیت زنان مسلمان نواندیش، جمعیت تولیدگرایان ایران اسلامی، جمعیت دفاع از حقوق بشر زنان، خانه کارگر، حزب اتحاد ملت ایران، حزب اسلامی کار، حزب اعتماد ملی،‌ حزب اراده ملت ایران، حزب پیشرو اصلاحات، حزب کارگزاران سازندگی،‌ حزب جوانان ایران، حزب مجمع فرهنگیان ایران اسلامی، حزب مردم‌سالاری، حزب همبستگی، حزب همبستگی دانش‌آموختگان ایران (حورا)، حزب ندای ایرانیان (ندا)، حزب وحدت و همکاری ملی، حزب آزادی، سازمان عدالت و آزادی، سازمان معلمان ایران، مجمع نیروهای خط امام (ره)، مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم، مجمع دانش‌آموختگان ایران اسلامی،‌ مجمع نمایندگان ادوار مجلس و مجمع زنان اصلاح‌طلب از جمله مؤسسین اولیه این نهاد اجماع‌ساز جدید هستند.
 
این تشکیلات جدید سیاسی البته بار دیگر در سیطره خاتمی قرار دارد. تا جاییکه فرهیختگان در این خصوص به نقل از رئیس شورای هماهنگی اصلاحات نوشته است: «خاتمی رهبر جریان اصلاحات است و هر اقدامی که انجام دهیم با تایید خاتمی خواهد بود.»
 
خاتمی: تکرار هم کنم فایده ای ندارد!
خاتمی در حالی قرار است با ایجاد تشکیلات و اجماع سازی نام یک کاندید را دوباره تکرار کند که در اردیبهشت سال گذشته گفته بود دیگر مردم به تکرار کردن وی هم توجه نخواهند کرد.
 
اما با این وجود اصلاح طلبان انتظار دارند مردم خسارت هشت سال ریاست جمهوری روحانی را نادیده گرفته و به سمت آنها اقبال نشان دهند. عقب‌گرد هشت ساله کشور در دولت مورد حمایت محمد خاتمی و اکبر رفسنجانی این روزها مردم را تحت فشار شدید اقتصادی قرار داده است. چرا که ایده «حل مشکلات از طریق مذاکره» عملا به مماشات‌جویی در برابر دشمنی رسیده و پس از نابود شدن دستاوردهای هسته‌ای کشور، منجر به گروگان گرفتن معیشت مردم گشته است. حتی برخی رخدادها نشان می‌دهد که امنیت مردم و کشور نیز در حال تحت الشعاع قرار گرفتن است و ضعف و انفعال مدیریت اجرایی کشور سیگنال‌های بدی به دشمنان ایران داده است.
 
تلاش برای پوشاندن اختلافات یا نمایش اختلاف؟
سال 92 عارف و روحانی دو گزینه کارگزاران و اصلاحات بودند که در نهایت با هم‌فکری خاتمی و هاشمی، محمدرضا عارف مجبور به انصراف به نفع گزینه هاشمی رفسنجانی شد. در نهایت در سال 94 لیست محمدرضا عارف به مجلس راه یافت اما همکاری نزدیک روحانی با لاریجانی مانع از قدرت یافتن بیشتر عارف شد. البته عارف نیز نقش وکیل الدوله بودن را به خوبی ایفا کرد و از تماشای همدلی دو قوه اصلی کشور رضایت داشت.
 
انتخابات مجلس سال 98 باعث شد تا اصلاح طلبان و کارگزاران ناکارآمدی‌های موجود در اداره کشور را به یکدیگر برچسب بزنند غافل از اینکه مردم بین آنها تفاوتی وجود ندارد. در نهایت نیز لیستی از جانب کارگزاران به سرلیستی مجید انصاری برای تهران منتشر شد که اقبال مردم را کسب نکرد.
 
در ادامه این اختلاف‌ها شنبه (یکم آذر 99) محسن هاشمی رفسنجانی رییس شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در مصاحبه با ایسنا، اسامی کاندیداهای احتمالی ریاست‌جمهوری این حزب را اعلام کرد که واکنش روزنامه‌های زنجیره‌ای اصلاحات را در پی داشت.
 
هاشمی به ایسنا گفت: در حال حاضر نام حدود بیست کاندیدا در این فهرست حضور دارد که عبارتند از آیت‌الله سیدحسن خمینی، اسحاق جهانگیری، محمدرضا خاتمی، محمدرضا عارف، محمدجواد ظریف، علی مطهری، رضا اردکانیان، علی لاریجانی، مسعود پزشکیان، محمدجواد آذری جهرمی، محمدباقر نوبخت، سورنا ستاری، عبدالناصر همتی،  علی‌اکبر صالحی، محمد صدر، مجید انصاری و عبدالواحد موسوی لاری؛ همچنین معصومه ابتکار و شهیندخت مولاوردی نیز در این فهرست قرار دارند.
 
وی پس از اعلام اسامی کاندیداهای مورد حمایت کارگزاران، ادامه داد: تاکنون با برخی از این چهره‌ها گفت‌وگو انجام شده  اما بدلیل شرایط بیماری کرونا، برنامه‌ریزی جلسات و ملاقات‌ها با کندی پیش می‌رود ولی رویکرد ما این است که پس از گفت‌وگو با این شخصیت‌ها و انجام بررسی‌های لازم، فهرست کوتاه را در دو ماه آینده، یعنی اوائل بهمن ماه اعلام کنیم تا کاندیداهای جدی حاضر صحنه انتخابات بتوانند برنامه‌ها و دیدگاه‌های خود را با افکار عمومی در میان بگذارند.
 
این اتفاق به شدت واکنش منفی اصلاح طلبان را در پی داشت. روزنامه شرق و اعتماد به صحنه درگیری با روزنامه سازندگی تبدیل شد. برخی این اتفاق را نمایشی دانسته و رفتن نام کارگزارانی‌ها در ذیل احزاب اصلاح طلب و تحت اشراف محمد خاتمی با عنوان نهادی اجماع ساز دلیلی بر اثبات این اتفاق است.