هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 25 آذر 1399 ساعت 15:42
سه شنبه 25 آذر 1399 13:36 ساعت
2020-12-15 15:42:45
شناسه خبر : 342640
در حالی که عزم جدی قوه قضائیه در برخورد با فساد اقتصادی و تلاش مجلس برای بهبود وضعیت اقتصادی مورد حمایت مردم واقع شده اما خاتمی معتقد است این اقدامات توجیه عقلی و شرعی ندارد!
در حالی که عزم جدی قوه قضائیه در برخورد با فساد اقتصادی و تلاش مجلس برای بهبود وضعیت اقتصادی مورد حمایت مردم واقع شده اما خاتمی معتقد است این اقدامات توجیه عقلی و شرعی ندارد!
گروه سیاسی-رجانیوز: دو ماه قبل بود که واعظی رئیس دفتر روحانی گفت خاتمی همیشه حامی دولت بوده و با روحانی روابط خوبی دارد. حالا محمدخاتمی در اظهاراتی بدون اشاره به مشکلات معیشتی مردم و نقش دولت مورد حمایت وی در این مساله، به دو قوه مقننه و قضائیه حمله کرده است!


او در جمع فعالین سیاسی اصلاح طلب اقدامات این دو قوه را منجر به رنج دیدن مردم معرفی کرد و گفت: «قوانین یا صدور و اجرای احکام قضایی که می‌تواند رنجی بر رنج‌های ملت بیافزاید، پرهیز کنید.»

در حالی که عزم جدی قوه قضائیه در برخورد با فساد اقتصادی و تلاش مجلس برای بهبود وضعیت اقتصادی مورد حمایت مردم واقع شده اما خاتمی معتقد است این اقدامات توجیه عقلی و شرعی ندارد!
 
خاتمی که از سران فتنه ۸۸ در کشور است از عدم رعایت تمام موازین قانونی و منافع مردم در این دو قوه ابراز نگرانی کرده(!) و گفته است: «مسأله این است که آیا تمام موازین قانونی برای انجام این وظایف رعایت می‌شود یا نه؟ مهم‌تر از آن، آیا مصالح عمومی و منافع ملی در این رابطه مدنظر بوده یا خیر؟ آیا گفتار، رفتار و منش و روش ما در جهت بهبود حال مردم است یا خلاف آن؟ که اگر اینچنین باشد، این امور توجیه عقلی، شرعی و قانونی ندارد!»

خاتمی در حالی از قوای تازه نفس مقننه و قضائیه طلبکار است که هیچ گاه به دلیل حمایت خود از حسن روحانی و بی تدبیری‌های اقتصادی دولت عذرخواهی نکرده است. محمدرضا عارف معاون اول خاتمی قبلا گفته بود اگر بنای عذرخواهی باشد شجاعت این کار را داریم. اما گویا خاتمی ختی خود را در جایگاه مسبب وضع موجود و عذرخواهی هم نمی‌بیند.

 

علاوه بر این خاتمی هرگاه کشور و مردم با مشکلات ناشی از سومدیریت دوستانش روبه رو شده است به نظام حمله کرده و دولت را بری از خطا شمرده است. به عنوان نمونه صحبت‌های وی در دیدار با نمایندگان اصلاح طلب فراکسیون امید در اسفند 97  بدون اشاره به وضعیت نابسامان اقتصادی چه در بازار خودرو و مسکن و چه در بازار گوشت و نیازهای خوراکی که همه دست پخت دولت مورد حمایتش است تیغ انتقاد خود را به سمت نظام برد. صحبت های وی به گونه ای بود که مخاطب به خود شک میکند که نکند این صحبت ها مربوط به دوران دولت نهم و مجلس هفتم است که اصلاح طلبان نتوانسته بودند قدرت را در قوه مجریه و مقننه تصاحب کنند!

 

خاتمی در این دیدار گفته بود: «نباید درباره دلایل وضعیت فعلی کشور به دنبال مقصر بگردیم بلکه باید علل افزایش بی اعتمادی مردم به مسئولان را به صورت دقیق ریشه یابی کرد!» وی به صراحت اعلام میکند که نباید دنبال مقصر بگردیم چرا که یکی از متهمان ردیف اول این ظلم به مردم خودش است.

 

وی در قسمتی از صحبت های خود عامل مشکلات اقتصادی کشور را به بیرون از کشور پاس داداه بود و دولت روحانی را اینگونه تبرئه کرده است: «بخش مهمی از مشکلات فعلی مرتبط با عوامل بیرونی است.» او البته در ادامه گفته بود «تصمیاتی که گرفته می شود می تواند عامل تشدید کننده وضعیت فعلی کشور باشد.» وی البته در یخنان خود اشاره نمیکند که منظور او از تصمیمات کدام تصمیمات است و چه کسی آن را اتخاد کرده است؛ چرا که باید به تصمیم دولت در تعیین نرخ اجباری ارز فسادساز 4200تومانی جهانگیری و پیش فروش سکه و سیاست های نادرست آخوندی در حوزه مسکن و وزاری صنعت روحانی اشاره کند. خاتمی به هیچ عنوان وارد انتقادات جزئی نمیشود چراکه باید به شریکان سیاسی خود انتقاد کند و این امر برای اصلاح طلبان خوشایند نیست.


به نظرمی‌رسد صحبت‌های اخیر او در جمع سیاسیون حامی خودش، رمز افزایش حملات به مجلس و قوه قضائیه در ماه‌های پایانی دولت روحانی و انتخابات ۱۴۰۰ باشد.