هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 12 مهر 1400
ساعت 01:04
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 24 آذر 1399 ساعت 18:08
دوشنبه 24 آذر 1399 14:33 ساعت
2020-12-14 18:08:00
شناسه خبر : 342602
آقا گفتند حتی صدای آقای هاشمی هم همانطور که خودش می‌داند ضبط است که در شورای عالی امنیت ملی گفته‌اند آیت‌الله خامنه‌ای در رد مواضع ما در زمینه نحوه عمل در برابر آمریکا استدلالهایی دارد که ما جواب آن استدلالها را نداریم.
آقا گفتند حتی صدای آقای هاشمی هم همانطور که خودش می‌داند ضبط است که در شورای عالی امنیت ملی گفته‌اند آیت‌الله خامنه‌ای در رد مواضع ما در زمینه نحوه عمل در برابر آمریکا استدلالهایی دارد که ما جواب آن استدلالها را نداریم.
گروه سیاسی-رجانیوز: ایده‌ای که جریان غرب‌گرا در شرایط مختلف کشور برای اداره امور داشته حل مشکلات از طریق رابطه با آمریکا بوده است. این ایده از ابتدای انقلاب دیده می‌شود تا جاییکه رهبرانقلاب بهمن 94 در این خصوص فرمودند: «از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، برخی تفکر انقلابی را قبول نداشتند و برخی هم با اینکه در داخل نظام بودند اما اعتقادی به مبارزه با استکبار نداشتند که باید در مقابل این جریان ایستاد.»
 
به گزارش رجانیوز؛ اصلاح طلبان و کارگزاران موتور پیش برنده این ایده در داخل کشور بوده‌اند. از جمله موثرترین افراد آنها را می‌توان هاشمی‌رفسنجانی دانست. شخصیتی که در اواخر عمر خود بیشترین حمایت را برای قدرت گرفتن و مطرح شدن حسن روحانی انجام داد. خوشحالی مرحوم رفسنجانی از اینکه حسن روحانی توانست زمام امور کشور را برعهده بگیرد بارها خود را در صحبت‌های وی نشان داده است. «حالا می‌توانم راحت بمیرم» احتمالا اصلی ترین جمله‌ای است که در ابتدای سال 95 برای خرسندی از تغییر ریل اداره کشور در انتخابات سال 92 توسط هاشمی گفته شد. 
 
شواهد نیز نشان می‌دهد که اتفاقا حسن روحانی در این مسیر جانشین خوبی برای هاشمی بوده و تمام تلاش خود را برای این موضوع انجام داده است.
 
رهبرانقلاب 12 تیر 1395 (شش ماه قبل از مرگ هاشمی رفسنجانی) در دیدار با دانشجویان به ذکر خاطره‌ای در خصوص مباحثات خود با هاشمی در خصوص همین مساله اشاره می‌کنند. ایشان با ذکر این سوال که «چرا بنده این‌قدر اصرار دارم که ارتباط با آمریکا نبایستی برقرار بشود حتّی مذاکره، جز در مسائل مشخّص و معیّنی که حالا اقتضای مصلحت باشد؛ علّتش چیست؟» این خاطره را اینگونه بیان کردند: «یک وقتی یکی از این آقایان رؤسای جمهور این دوره‌های مختلف، با من راجع به این قضیّه بحثهای متعدّدی میکرد در جلسات مختلف؛ بعد رفته بود در شورای عالی امنیّت ملّی گفته بود فلانی استدلالهایی دارد که من جوابی برایش ندارم. راست هم میگفت. بنده برای ردّ ایجاد ارتباط با آمریکا استدلالهایی داشتم که ایشان برای پاسخ به این استدلال‌ها حرفی نداشت، راست میگفت. استدلالها استدلال محکمی است، این‌جوری نیست که راحت بشود این استدلال را برطرف کرد، رد کرد.»
 
رهبرانقلاب 28همچنین شهریور 95 در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران به این مساله تاکید کرده و فرمودند: «مذاکره با آمریکا نه‌تنها فایده ندارد، بلکه ضرر هم دارد و این موضوع، با استدلال به مسئولان سطوح بالای کشور گفته شده و آنان نیز پاسخی در رد آن نداشتند.»
 
حالا سیدمرتضی نبوی به داستان این گفت‌گوها اشاره کرده است و برای اولین‌بار خبر از عتاب‌های رهبرانقلاب به هاشمی داده است. نبوی در این خصوص گفته است: «مرحوم آقای هاشمی رفسنجانی از زمان ریاست جمهوری که رئیس شورای عالی امنیت ملی هم بودند، بحث‌هایی را با مقام معظم رهبری داشتند و چنین نظری را پیگیری می‌کردند که مشکلات را با ارتباط با آمریکا  حل کنیم.»
 
این عضو مجمع تشخیص به گفتگوی سال 91 هاشمی رفسنجانی با فصلنامه مطالعات بین‌المللی اشاره میکند که هاشمی در آنجا گفته بود که از امام(ره) خواسته بود در همان زمان حیاتش موضوع رابطه ایران و آمریکا را حل کند همچنین هاشمی در آنجا از اعتقادش به لزوم مذاکرات راهبردی با آمریکا گفته بود و رهبرانقلاب در جمعی نسبت به این سخنان ایشان واکنش نشان دادند.
 
نبوی می‌گوید: «من اینجا لازم می‌بینم به یک خاطره‌ای اشاره کنم. در سال 91 که دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام بود، همه اعضا خدمت رهبر معظم انقلاب رسیدیم. بعد از آنکه جلسه رسمی تمام شد، از آنجایی که پیش از آن، آقای هاشمی در مصاحبه‌ای با یک فصلنامه مواضعی درباره مذاکره و رابطه با آمریکا گرفته بودند که موجب سوء استفاده در داخل و خارج شده بود، حضرت آقا در آن جلسه تذکر دادند و خطاب به آقای هاشمی فرمودند این موضع شما سبب سوءاستفاده دشمن شد. آقا در این جلسه با تاکید ضمنی بر ضرورت مواجهه عقلانی و هوشمندانه با آمریکا، فرمودند: این روزها درباره صحبتهای آقای هاشمی بحثهایی پیش آمده که خواستم در این جلسه عرض کنم برای این کار(صحبتهای آقای هاشمی) بدترین وقت ممکن انتخاب شد. آقا گفتند که البته ما درباره نظریه مذاکره یا عدم مذاکره با آمریکا با آقای هاشمی سالهاست بحث داریم و از زمان ریاست‌جمهوری ایشان در این زمینه بحث می‌کردیم. اما اظهاراتی که آقای هاشمی اخیراً کردند نبایستی انجام می‌شد چرا که الان آمریکایی‌ها در مقابل ما جبهه گرفته‌اند، اقدامات و تحریم‌هایشان را تشدید کردند و امید آنها این است که این تحریمها ما را به عقب نشینی وادار می‌کند.»
 
مهندس نبوی در توضیح این سخنان ادامه می‌دهد: «در واقع آقا در ضمن بیاناتشان به آقای هاشمی تذکر دادند که اینطور دم از ضرورت مذاکره و رابطه با آمریکا زدن، سیگنال چندپارچگی و انشقاق در طرف ایرانی و همچنین ضعف و استیصال ایران را به طرف مقابل می‌فرستد و باعث می‌شود روحیه دشمن تقویت و به کسب امتیازات زیاد از ایران امیدوارتر شود و نفعی برای ایران در این بین نباشد. لذا این اصولاً خلاف مقتضای تشخیص مصلحت است. به عبارت روشنتر، در این نحو موضع‌گیری، مصلحتی برای ملت و کشور نیست.
 
نبوی همچنین مخالفت امام با دیدگاه‌های هاشمی را اینگونه روایت میکند: « جالب اینجاست که خود آقای هاشمی در این دیدار اذعان می‌کرد و البته جای دیگری هم گفته است که "با امام(ره) درباره ــ فکر می‌کنم ــ 7 موضوع صحبت کردم و گفتم «این مسائل باید در زمان حیات شما حل شود.»، مثلاً درباره عربستان و جنگ و... بود. خود آقای هاشمی می‌گوید «امام به بقیه موضوعات اعتنا کردند اما درباره رابطه با آمریکا کاری نکردند یعنی تغییر موضع ندادند."، که البته با ارجاع به بقیه مواضع و فرمایشات امام(ره) کاملاً‌ مشخص است که نظر امام(ره) خلاف نظر آقای هاشمی بوده است.»
 
این عضو مجمع تشخیص در ادامه خاطره خود از مخالفت مستدل و منطقی رهبرانقلاب در برابر هاشمی را اینگونه تکمیل کرده است: «رهبر معظم انقلاب در این دیدار به آقای هاشمی گفتند که نباید این حرفها را میزدید. مقام معظم رهبری در ادامه نکته بسیار مهمی گفتند که به نظرم تعیین‌کننده است. ایشان اشاره کرد که درباره مسئله نحوه مواجهه با آمریکا از همان دوران ریاست‌جمهوری آقای هاشمی مباحثاتی وجود دارد. آقا اشاره کردند که در زمان ریاست‌جمهوری آقای هاشمی این بحث در شورای عالی امنیت ملی -که خود آقای هاشمی ریاستش را برعهده داشت- مطرح شده بود. صورت مذاکرات برای آقا می‌آید که در آن منافعی در رابطه با آمریکا قید شده بود. آقا گفتند که با آقای هاشمی در این باره جلسات متعددی صحبت شده و حتی صدای آقای هاشمی هم همانطور که خودش می‌داند ضبط است که در شورای عالی امنیت ملی گفته‌اند آیت‌الله خامنه‌ای در رد مواضع ما در زمینه نحوه عمل در برابر آمریکا استدلالهایی دارد که ما جواب آن استدلالها را نداریم. آقای هاشمی در همین جلسه این نقل قول آقا را تایید کردند. یعنی گفتند که بله من این حرف را زده‌ام. آقا بر همین اساس ادامه دادند پس مشخص است که این حرفهای ما بر مبنای استدلال است نه بر مبنای عصبیت و عصبانیت و پای‌بندی به امور موهوم و این را خود آقای هاشمی هم می‌دانند.»
 
جدال تفکر انقلابی و جریان غیرانقلابی داخل نظام در آخرین مورد به خسارت محض برجام و بدعهدی و خدعه آمریکا ختم شد و بار دیگر نشان داد که جریان هاشمی-روحانی دچار اشتباه راهبردی هستند. هرچند این اشتباه باعث درس عبرت دولت کنونی نشده اما تفکر غرب‌گرایانه در داخل کشور را با چالش‌های جدی رو به رو کرده است.