هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 23 آذر 1399 ساعت 11:50
يكشنبه 23 آذر 1399 11:08 ساعت
2020-12-13 11:50:57
شناسه خبر : 342541
محسن تنابنده و احمد مهرانفر از جمله هنرمندانی بودند که اعلام کردند دیگر با صدا و سیما همکاری نخواهند کرد! اکنون درحالی‌که یک سال هم از صحبت‌ها نگذشته، همکاری این دو بازیگر و تعدادی دیگر از همان هنرمندان با صدا و سیما از سر گرفته شده است.
محسن تنابنده و احمد مهرانفر از جمله هنرمندانی بودند که اعلام کردند دیگر با صدا و سیما همکاری نخواهند کرد! اکنون درحالی‌که یک سال هم از صحبت‌ها نگذشته، همکاری این دو بازیگر و تعدادی دیگر از همان هنرمندان با صدا و سیما از سر گرفته شده است.

گروه فرهنگ - رجانیوز: «دیگر با صداوسیما کار نمی‌کنیم»؛ این ادعای سلبریتی‌های سینمایی کشور در سال گذشته بود. جریانی که در اعتراض به حادثه تلخ سرنگونی هواپیمای اوکراینی در دی ماه تصمیم گرفته بود دیگر با نهادهای حاکمیتی کار نکند؛ در حالی که خودش با حمایت‌های انتخاباتی از حسن روحانی مسبب اصلی وضعیتی بود که در سال‌های اخیر کمر بخش عمده‌ای از مردم را خم کرده است.

 

به گزارش رجانیوز؛ در آن ایام محسن تنابنده و احمد مهرانفر از جمله هنرمندانی بودند که اعلام کردند دیگر با صدا و سیما همکاری نخواهند کرد! اکنون درحالی‌که یک سال هم از صحبت‌ها نگذشته، همکاری این دو بازیگر و تعدادی دیگر از همان هنرمندان با صدا و سیما از سر گرفته شده است. طی روزهای گذشته خبری مبنی بر توافقات نهایی صدا و سیما با تولیدکنندگان سریال پایتخت برای ساخت سری جدید این سریال منتشر شد؛ خبری که حکایت از آغاز پیش تولید فصل جدید «پایتخت» برای نوروز 1400 داشت. همچنین بنابر اخبار غیررسمی عوامل پایتخت این روزها در حال طراحی داستان و نگارش فیلمنامه این سریال هستند.

 

این آش آنقدر شور شده که سارا و نیکا فرقانی اصل که در شش سری گذشته سریال پایتخت روی هم رفته یک دقیقه بازی مفید هم نداشتند، در صفحه اینستاگرام با بغض و اشک خبر از حذف خود از این سریال داده و می‌گویند ما را بدون اطلاع از پایتخت حذف کرده‌اند! گویی که ستاره نقش اول فیلم در میانه فیلم‌برداری از گروه تولید حذف شده باشد!

 

چه ضرورتی برای ساخت ادامه پایتخت وجود دارد؟!

سریال شش فصلی «پایتخت» را باوجود همه کم و کاست‌ها و فراز و فرودهایش در فصل‌های مختلف می‌توان موفق‌ترین سریال تلویزیونی دهه 90 دانست. سریالی که ارتباط خوبی با قشرهای مختلف مردم برقرار کرد و دیالوگ‌های طنزش نقل محافل خانواده‌های ایرانی شد. باوجود اینکه اوج موفقیت پایتخت فصل پنجم آن بود اما فصل ششم این سریال نتواسنت انتظارات مخاطبان و اهالی تلویزیون را برآورده کند. پایتخت6 در عین اینکه از نقاط ضعف آشکاری، به خصوص در فیلمنامه و داستان، رنج می‌برد حواشی بسیاری هم داشت؛ حواشی‌ای که منجر به «دستور ویژه» رئیس سازمان صدا و سیما شد!

 

ساخت فصل هفت پایتخت باتوجه به فقدان نویسنده‌ای توانا چون خشایار الوند، مشخص نبودن قصه و داستان سریال و عدم تصویب فیلمنامه از سوی شوراهای مربوطه چندان منطقی بنظر نمی‌رسد و اگر مدیران صدا و سیما می‌خواهند با سیروس مقدم هم کار کنند بهتر سراغ یک داستان و کار جدید بروند.

 

از طرفی دیگر موفقیت پنج فصل‌ اول پایتخت دلیل نمی‌شود که مدیران صدا و سیما همه تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد بگذارند؛ بدیهیست که اتکای بیش از حد به ستاره‌ها و تک‌برنامه‌های موفق، درست نیست و در بلند مدت مشکلات و آسیب‌های بسیاری برای صدا و سیما خواهد داشت؛ شکل‌گیری دستمزدهای خارج از عرف تنها نمونه‌ای از آسیب‌های این رویکرد می‌باشد. بنظر می‌رسد دوره اتکا به تک‌ستاره‌ها و تک برنامه‌های موفق به پایان رسیده و رسانه ملی باید به سمت تنوع در تولیدات خود حرکت کند.

 

سرانجام «دستور ویژه» علی عسگری به کجا رسید؟

17 فروردین ماه بعد از موج انتقادات نسبت به محتوای سخیف و فرم ضعیف سریال «پایتخت 6» رئیس سازمان صدا و سیما در «دستوری ویژه» به سید مرتضی میرباقری، معاون وقت سیما، با اشاره به حواشی این سریال بیان کرد: «لازم است بررسی شود که این اقدام حاصل اشتباه، بی توجهی و وادادگی است یا نتیجه عملیات مرموز و فتنه انگیز ستون پنجم فرهنگی دشمن؟!»

 

در بخشی دیگر از این دستور ویژه آمده است: «از آنجا که برخی از موارد (از قبیل قسمت پایانی سریال پایتخت) نسبت به ضوابط و چارچوب‌های رسانه ملی دقت لازم را نداشته‌اند ... لازم است این موضوع بررسی دقیق و همه جانبه شود... ضمن برخورد مناسب، برنامه ریزی لازم برای پیشگیری از تکرار چنین مواردی صورت گیرد.»

 

درحالی که بیش از نه ماه از دستور ویژه‌ی عسگری می‌گذرد، نه‌تنها هیچ خبری از برخورد با «نفوذی‌ها» و «واداده‌ها» نیست بلکه سری هفتم این سریال نیز قرار است ساخته شود!