هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 13 مهر 1400
ساعت 06:58
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 19 آذر 1399 ساعت 13:10
چهارشنبه 19 آذر 1399 12:11 ساعت
2020-12-9 13:10:04
شناسه خبر : 342484
در ایام غبارآلود فتنه، درحالی که برخی خواص روزه سکوت گرفته و اقدامات فتنه گران را محکوم نکردند، آیت‌الله یزدی از جمله کسانی بود که به صراحت، از همان روزهای نخست فتنه ۸۸ را محکوم کرد.
در ایام غبارآلود فتنه، درحالی که برخی خواص روزه سکوت گرفته و اقدامات فتنه گران را محکوم نکردند، آیت‌الله یزدی از جمله کسانی بود که به صراحت، از همان روزهای نخست فتنه ۸۸ را محکوم کرد.

گروه تاریخ-رجانیوز: ظهر امروز آیت‌الله «محمد یزدی» رئیس شورای عالی جامعه مدرسین، ریاست سابق مجلس خبرگان، عضو سابق فقهای شورای نگهبان، ریاست اسبق قوه قضائیه و از مبارزین برجسته پیش از انقلاب اسلامی دار فانی را وداع گفت.

 

به گزارش رجانیوز، آیت‌الله یزدی که همواره در دفاع از ولایت فقیه و آرمانهای انقلاب اسلامی ثابت قدم بود، در ایام غبارآلود فتنه 88 نیز درحالی که برخی خواص روزه سکوت گرفته و اقدامات فتنه گران را محکوم نکردند، آیت‌الله یزدی از جمله کسانی بود که به صراحت، از همان روزهای نخست فتنه 88 را محکوم و در روشنگری ماجرا برای مردم، کوشش کرد.

 

آنچه در ادامه می‌خوانید، مواضع مرحوم آیت‌الله یزدی در مقابله با فتنه گران سال 88 است.

 

آیت‌الله یزدی در ۹ خرداد ۸۸ درست در همان روزهایی که طرح کمیته صیانت از آرا از سوی جریان ضد انقلاب خارجی و ستاد موسوی و کروبی با هدف خدشه در سلامت انتخابات مطرح شد، پیشنهاد ایجاد نهاد موازی برای نظارت بر انتخابات را خلاف قانون و عقل دانست. آیت‌الله یزدی در این رابطه گفته بود: انجام این کار، خلاف شرع و قانون و در حقیقت یک خلاف عقل است. قانون اساسی ما، نظارت بر انتخابات را برعهده شورای نگهبان گذاشته و اجرای انتخابات بر اساس قانون انتخابات به وزارت کشور واگذار شده است.

 

آیت‌الله یزدی اظهارات خود در دفاع از شورای نگهبان را اینطور ادامه داده بود: تفسیر قانون اساسی هم طبق قانون اساسی به عهده شورای نگهبان است. شورای نگهبان بر اساس تفسیر خود، نظارت بر انتخابات را نیز استصوابی می‌داند. نظارت استصوابی شورای نگهبان از اولین مرحله تا آخرین مرحله انتخابات، ساری و جاری است. پس مسئولیت نظارت بر حسن اجرای قانون انتخابات بر عهده شورای نگهبان گذاشته شده است. مسئله‌ای که این روزها برخی افراد مطرح می‌کنند(پیشنهاد تشکیل کمیته صیانت از آراء از سوی دو کاندیدای بازنده انتخابات سال 88) یک کار سیاسی و کار غلطی است. این در واقع، پیش بینی برای یک اتهام است. آنها این کار را می‌کنند تا در آینده اگر نامزد مطلوب‌شان رأی نیاورد، بگویند آرا، تقلبی است.


آیت‌الله یزدی در ادامه گفته بود: این موضع‌گیری‌های سیاسی مثل همین حرف‌هایی است که برخی رسانه‌های بیگانه می‌زنند مثلا چند میلیون جمعیت در یک راهپیمایی حضور می‌یابند ولی فلان خبرگزاری خارجی می‌گوید حدودا چند صد نفر آمده بودند. گروهی از هم‌اکنون می‌خواهند شکست احتمالی خود را در انتخابات تحت‌الشعاع قرار دهند و مثلا بگویند این رأی‌ها را چنین و چنان کردند. بنابراین به نظر من تشکیل این کمیته اصولا یک کار خلاف قانون است و برای کسانی که قانون را می‌دانند، خلاف شرع هم هست. چون مخالفت با قانون، شرعا اشکال دارد و کسی که با قانون مصوب مجلس شورای اسلامی و مورد تائید شورای نگهبان، دانسته مخالفت می‌کند خلاف شرع عمل می‌نماید.

دود و آتشی وجود ندارد مگر عده‌ای بخواهند فتنه به‌پا کنند
پس از نامه سرگشاده هاشمی رفسنجانی به رهبر انقلاب اسلامی در ۱۹ خردادماه ۸۸ به کار بردن تعابیری مانند اینکه بخشی از مردم و جریان ها و احزاب این وضع را(اشاره به مناظره محمود احمدی‌نژاد و میرحسین موسوی) بیش از این برنمی تابند و آتش فشانهایی در جامعه شکل خواهد گرفت، آیت‌الله یزدی در واکنش به اظهارات مرحوم هاشمی گفت: مردم ما به راحتی می‌توانند قضاوت کنند. وقتی مقام معظم رهبری در آخرین سخنرانی‌شان در روز ۱۴ خرداد در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) با صراحت همه مردم را به شرکت در انتخابات دعوت کردند و امر به خودداری از درگیری و برخوردها فرمودند و تصریح کردند که اگر جایی کسانی دنبال ایجاد درگیری هستند یا خائن یا غافل هستند، دیگر چه عبارتی بالاتر از این است؟

آیت‌الله یزدی در واکنش به محتوای نامه تهدید آمیز مرحوم هاشمی به رهبر انقلاب اسلامی گفته بود: این عبارت خیلی مفهوم دارد. مردم ما از این عبارات به راحتی می‌توانند بفهمند که منظور چیست؟ بنابراین هر کس در جریان انتخابات به عنوان تبلیغات انتخاباتی بخواهد در هر گوشه مملکت تشنجی با هر درجه‌ای ایجاد کند، به تعبیر مقام معظم رهبری یا خائن است و یا غافل. من به طور کلی می‌توانم بگویم که کشور رهبر دارد، مسئول کشور رهبر است و مسلما مردم و همه علما، روحانیت و مسئولان نظام به رهبری ایشان اعتقاد داشته و جملگی تابع فرامین و منویات ایشان هستند. آقای هاشمی رفسنجانی مسئولیت مجمع تشخیص مصلحت را دارند و سمتی به عنوان رهبری ندارند. رهبر کشور مسئول کل کشور است و امنیت کشور به عهده ایشان است. آرامش کشور به عهده ایشان است. ایشان دستورات لازم را صادر فرموده‌اند و می‌فرمایند: اگر کسی هم خلافی کرده یا خلافی کند، در جای خود تذکرات لازم را به او می‌دهند.

رئیس وقت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خطاب به مرحوم هاشمی یادآور شده بود: مقام معظم رهبری اقدامات لازم را انجام می‌دهند. ایشان در جریان انتخابات برای پیشگیری از هرگونه التهاب و درگیری به صراحت دستوراتی به مقتضای رهبری‌شان داده اند. اجرای آنچه ایشان فرموده اند، وظیفه همه ماست و دیگر ما نباید در این جریانات تابع آنچه در برخی کشورهای خارجی و جاهای دیگر می‌گذرد که در ایام انتخابات درگیری، زد و خورد و کشت و کشتار به راه می اندازند، باشیم.

آیت‌الله یزدی در پاسخ به این سوال که هاشمی در نامه‌اش خطاب به مقام معظم رهبری نوشته است که «برای رفع فتنه های خطرناک و خاموش کردن آتشی که هم اکنون دودش در فضا قابل مشاهده است، هر گونه که صلاح می دانید اقدام موثری بنمایید»گفت بود: ما چیزی به عنوان آتش و دود و این چیزها نمی‌فهمیم. مگر خدای ناکرده کسانی بخواهند فتنه‌ای برپا کنند. فتنه بر پا کردن غیر از این است که انسان بخواهد تبلیغ فتنه بکند.

آیت‌الله یزدی در روزهایی که موسوی و کروبی پس از شکست در انتخابات، دروغ بزرگ تقلب را مطرح کرده بودند و با لشگرکشی‌های خیابانی سعی در باج گیری از نظام را داشتند، در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: میرحسین موسوی دارد جوهره خود را معرفی می‌کند و نظام موظف نیست که در‌باره سلامت انتخابات وی را قانع کند و مردم ما به اجبار به کسی رای نداده‌اند و رای همه مردم اختیاری بوده است. آقای موسوی هنوز زمانی که صندوق‌ها باز نشده بود اعلام پیروزی کرده‌است و این کار خلاف قوانین بود.

آیت‌الله یزدی در ادامه اظهاراتش در محکومیت دروغ تقلب در انتخابات، گفته بود: در چنین فضایی تعدادی اندک از آدم‌هایی که از هویت درستی برخوردار نیستند به اسم آشوب و فتنه قصد جان نظام را کرده‌اند و البته این فتنه‌ها نیز مثل ده‌ها فتنه کوچک و بزرگ تاریخ ۳۰ ساله انقلاب با حضور ملت مقتدر ایران خنثی می‌شود.

 

آیت‌الله یزدی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص مرحوم هاشمی رفسنجانی نیز گفته بود: آقای هاشمی روحانی محترم، شناخته شده و سابقه‌داری هستند، متاسفانه در ایام انتخابات چه صحبت‌های مطرح شده در مناظرات و چه نامه به رهبری وضعیت خوبی را پیش نیاورد، البته مقام معظم رهبری حیثیت ایشان را حفظ کردند.

البته مواضع صریح و انقلابی آیت‌الله یزدی در فتنه هشت ماهه پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 ادامه دار بود.

 

روز ۲۷ تیر ۸۸ و تنها یک روز پس از اقامه نماز جمعه تهران توسط مرحوم هاشمی که سخنانش مورد استقبال رسانه های ضدانقلاب قرار گرفت، آیت‌الله یزدی در جمع خبرنگاران حاضر شده و گفت: در حکومت اسلامی مشروعیت و مقبولیت با یکدیگر متفاوت است و همراهی مردم، برای حکومت مشروعیت ایجاد نمی‌کند.

 

آقای هاشمی رفسنجانی در خطبه‌ی اول و دوم خود زیربنای دیگری را مطرح کرده است که می‌خواهم بگویم حتما ایشان اشتباه کرده و اشتباه می‌کنند. به آنچه مورد اتفاق فقهای اسلامی و شیعه‌ی اثنی عشری است توجه نشده است و آن مسئله‌ی حق حاکمیت در نظام جمهوری اسلامی ایران است که ناشی از مردم و خداوند متعال است.

 

مشروعیت حاکمیت در اسلام از طرف خداوند است و مقبولیت حاکمیت با همراهی مردم است. درست است که بدون همراهی مردم هیچ حاکم اسلامی نمی‌تواند کاری انجام دهد اما همراهی مردم، مشروعیت حکومت را ایجاد نمی‌کند حتی در مورد پیامبر اسلام (ص) هم این‌گونه بود.

آیت‌الله یزدی به بخش دیگری از اظهارات مرحوم هاشمی مبنی بر این‌ که بذر تردید در این انتخابات افشانده شد، اشاره کرده و گفته بود: هاشمی از مردم تجلیل کرد و این واقعیت درستی است که همه می‌دانند. اما ایشان گفتند بذر تردید در این انتخابات افشانده شد و این یکی از ویژگی‌های انتخابات این دوره بود.

 

آیت‌الله یزدی در پاسخ به این جمله، خطاب به مرحوم هاشمی این سوالات را مطرح کرده بود: چه کسی بود که اولین بذر تردید را افشاند؟ قبل از انتخابات چه کسی به مقام معظم رهبری نامه نوشت و گفت که در خیابان‌ها آتش فتنه ایجاد شده و دود آن به چشم این و آن می‌رود؟ چه کسی جز خود ایشان( مرحوم هاشمی) بذر تردید را افشاند؟ مسئله خیانت و تقلب در انتخابات را چه کسی مطرح کرد و کجا مطرح شد؟ در زمانی که هنوز انتخابات اعلام نشده بود! این چه معنا دارد؟ بذر تردید را چه کسی افشاند؟ باید با آنها برخورد شود. چه گروه‌هایی کمک کردند تا این بذر آبیاری شود و این همه فساد و فتنه در خیابان‌ها ایجاد شده و امنیت کشور را زیر سوال بردند؟

آیت‌الله یزدی در واکنش به سکوت مرحوم هاشمی در ایام فتنه انگیزی موسوی و کروبی نیز گفته بود: بعد از انتخابات و فتنه‌ها و سخنرانی رهبری، سکوت معنادار آقای هاشمی یعنی چه؟ آیا این تنها فقط یک سکوت است؟ این سکوت نوعی حمایت و طرفداری از جبهه مخالف و تایید صحنه‌های خیابانی است.

همچنین آیت‌الله یزدی خطاب به مرحوم هاشمی گفته بود: این‌که می‌گویید فضا را طوری آماده کنید که هر کس حرفش را بزند یعنی چه؟ یعنی موسوی بگوید باید انتخابات باطل شود؟ چون در مناظره در مورد آقای هاشمی صحبت شده است؟ در واقع نمی‌دانم منظور ایشان چه بوده است؟ آقای هاشمی با آن همه سوابقی که دارید و موقعیت کنونی آیا مصلحت کشور این طور ایجاب می‌کند؟


آیت‌الله یزدی در با انتقاد از سکوت مرحوم هاشمی و عدم پشتیبانی‌اش از ولایت فقیه در ایام فتنه، گفته بود: حداقل به اندازه حمایت رهبری از شما، شما از رهبر حمایت می‌کردید. متاسفانه این روش‌ها و برخوردها از شما خلاف انتظار بود.

از روشنگری عقب‌نشینی نمی‌کنیم
۱۲ بهمن ۸۸، چند روز پس از انتخاب مجدد آیت‌الله یزدی به ریاست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ایشان در دیدار با جمعی از فضلا و محققین حوزه علمیه گفت: خدا کند ما کوتاهی نکرده باشیم و آنچه کرده ایم در راستای وظیفه بوده است. چنانکه حضرت امام همواره این نکته را تذکر داده اند که ما موظف به تکلیف هستیم و مکلف به نتیجه نیستیم. به رهبری باید مشاوره داد ولی وقتی به درجه تصمیم رسید حتی اگر با سلیقه ما هماهنگ نباشد تبعیت از این حکم انفع به حال مصالح حکومت و جامعه است تا اینکه فضای جامعه دچار تردید و نگرانی شود. بنابراین، من گاهی احساس کوتاهی می‌کنم که به جهت وضع جسمی توان بیش از این ندارم که به وظایف خودم عمل کنم و به هر حال امیدوارم که بتوانیم وظیفه خودمان را در انقلاب انجام دهیم.

 

ما وظیفه نداریم سکوت کرده و بی تفاوت باشیم و جریان روشنگری وظیفه‌ای است که در برابر خداوند باید انجام دهیم.