هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 11 مهر 1400
ساعت 20:50
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 16 آذر 1399 ساعت 14:52
يكشنبه 16 آذر 1399 11:02 ساعت
2020-12-6 14:52:04
شناسه خبر : 342389
شواهد نشان می‌دهد رئیس دولت که حتی خطوط قرمز و توصیه های رهبرانقلاب را در امور مختلف زیر پا گذاشته است این بار درصدد تقابل جویی با مجلس شورای اسلامی است و از هیچ کاری برای جلوگیری از فعالیت مجلس و نادیده گرفتن آن دریغ نخواهد کرد.
شواهد نشان می‌دهد رئیس دولت که حتی خطوط قرمز و توصیه های رهبرانقلاب را در امور مختلف زیر پا گذاشته است این بار درصدد تقابل جویی با مجلس شورای اسلامی است و از هیچ کاری برای جلوگیری از فعالیت مجلس و نادیده گرفتن آن دریغ نخواهد کرد.
گروه سیاسی-رجانیوز: سابقه توافق هسته‌ای نشان داد که حسن روحانی به عنوان شخصیتی مشورت ناپذیر هیچ نظر مخالفی را تحمل نمی‌کند و سعی دارد تا صرفا دیدگاه‌های خود را به کرسی بنشاند. اما این اتفاق می‌تواند ساختارهای قانونی کشور را زیر سوال برده و حتی برای جمهوریت و تفکیک قوا در کشور چالش ایجاد کند. پس از خداحافظی علی لاریجانی از مجلس به عنوان بازوی اصلاح طلبان و حامیان دولت در قوه مقننه، رئیس جمهور کار را برای ادامه تک روی های خود سخت‌تر می‌بیند به همین دلیل سعی دارد تا نه تنها از نظارت‌ها که از قوانین و ریل گذاری های مجلس نیز به بهانه های گوناگون فرار کند.
 
به گزارش رجانیوز: با افزایش مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم بیشتر از دو سال است که روحانی حاضر به گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم نشده است. وی حتی در خصوص تصمیمات عجیب خود همچون افزایش شبانه قیمت بنزین نیز صحبتی با مردم نداشته و بعد اتفاقات آبان نیز نیازی به پاسخگویی به مردم و توضیح دلیل تصمیم دولت در این خصوص احساس نکرد. 
 
روحانی حالا خود را در برابر مجلسی میبیند که وکیل الدوله‌های پیشین در آن نیستند و درصدد هستند تا حد ممکن مجلس را به جایگاه اصلی خود برگردانند. این وضعیت اما برای شخص رئیس جمهور خوشایند نبوده است و تلاش کرده تا به بهانه ویروس کرونا از حضور در مجلس سر باز زند.
 
کاربران شبکه های اجتماعی با مقایسه حضور بدون ماسک وی در جلسات گذشته مجلس و عدم حضور وی در شرایط ویژه کنونی با وجود رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سیاسی بودن حرکت رئیس جمهور سخن می‌گویند.
 
 
روحانی در ماه‌های اخیر نه برای حمایت از وزرای پیشنهادی صمت به بهارستان رفته و نه حتی برای تقدیم لایحه پیشنهادی بودجه 1400 به خود زحمت حضور داده است.
 
این بی توجهی و بی اعتنایی رئیس دولت البته به همین جا ختم نمیشود و شواهد مختلفی نشان میدهد که دولت تلاش ویژه ای برای به حاشیه راندن مجلس دارد و برای قرار گرفتن این نهاد در راس امور و جایگاه حقیقی خود سنگ اندازی می‌کند.
 
تلاش برای تعطیلی مجلس
ستاد کرونا که بیشتر اعضای آن را وزرای دولت روحانی تشکیل می‌دهند بارها خواستار تعطیل شدن مجلس به بهانه گسترش ویروس کرونا شد. 
 
سعید نمکی در نامه‌ای به محمد باقر قالیباف رئیس مجلس نوشت: طبق مصوبه چهل و چهارمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا در ۲۴ آبان ۹۹، برگزاری جلسات در شهرهای قرمز تا سقف ۱۵ نفر با رعایت بقیه پروتکل مربوطه مجاز است و کلان شهر تهران نیز مبتنی بر شاخص موجود تا دو هفته آینده از وضعیت قرمز برخوردار است. لذا خواهشمند است دستور فرمایید مفاد مصوبه مذکور در برگزاری جلسات مجلس محترم لحاظ گردد.
 
 
این دستور تعطیلی مجلس از جانب وزیر بهداشت برای قوه مقننه که در راس امور قرار دارد و باید برای شرایط پیچیده و وضعیت وخیم اقتصادی کشور تصمیم‌گیری کند محل بحث های زیادی شد.
 
الیاس نادران نماینده تهران در اعتراض به این تصمیم دولت عنوان کرد: «در اخبار به نقل از رئیس‌جمهور آمده که با تصمیم گرفته شده؛ مجلس به مدت دو هفته تعطیل خواهد شد؛ لذا باید به رئیس‌جمهور و سایر تصمیم گیران تذکر داده شود چرا اصل ۵۷ قانون اساسی درباره تفکیک قوا را مدنظر قرار می‌گیرند؟ به باور ما، ستاد کرونا ملی نیست و دولتی است، چون حتی نماینده‌ای از مجلس در آن حضور ندارد.» او همچنین گفت: «آقای روحانی و وزرا بدانند این مجلس ولو مجازی هم تشکیل شده و نظارت بر امور اجرایی کشور را رها نخواهد کرد.»
 
محمدرضا صباغیان نیز در تذکری گفت: «مجلس در راس امور است و قانون هم چنین موضوعی را تصریح کرده، اما گویا مجلس نه تنها در راس امور که پایین آن هم نیست...تصمیم ستاد کرونا درباره تعطیلی مجلس، وهن مجلس است و باید یک نفر در ستاد کرونا حاضر شده و نظرات نمایندگان را بیان کند، نه اینکه ستاد کرونا تصمیم به تعطیلی پارلمان گرفته و ما هم آن را اجرا کنیم. »
 
محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی در توضیح نشست غیرعلنی گفت: «طبق قانون اساسی و آیین نامه داخلی، باید جلسات مجلس در هر شرایط برگزار شود. البته که دو هفته آینده موعد ارائه بودجه به مجلس است. با توجه به این شرایط، درباره نحوه ادامه جلسات با وضعیت فعلی بحث و بررسی صورت گرفت و به جمع بندی‌هایی رسیدیم.»
 
روحانی خطاب به نمایندگان: هول نشوید، عجله نکنید،خدمات دولت تقدیم به شما!
روحانی پس از تصویب طرح اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها نمایندگان را متهم به عدم تخصص لازم و عجول بودن کرد و گفت:  بگذارید با حوصله، تحمل، خردورزی و آن‌هایی که تجربه بیست و چند ساله در این امر دارند و در دیپلماسی موفق بودند و در دیپلماسی بارها و بارها آمریکا را در سازمان ملل شکست دادند، کارشان انجام بدهند.
 
رئیس دولت همچنین با جمله «هول نشوید» نمایندگان را مورد تمسخر قرار داد و تلویحا این اقدام را سیاسی و برای جلوگیری از مذاکره کردن دولت خود با دولت بایدن دانست و گفت: « عجله نکنیم، هول نشویم اگر دولت موفقیتی به دست آورد آن را به شما تقدیم می کنیم، پس هول نکنید، دست همه را می بوسیم آنهایی که مردم و ملت را کمک می کنند. آنهایی که چشم ندارند خدمات دولت را ببیند مقداری دقیق شوند و ببینند  که دولت  چه خدماتی را در این سال ها داشته است هم کشور را مدیریت کردیم و هم بدترین سیل و زلزله را اداره کردیم، تحریم را در ۹۸ مهار کردیم. امروز شرایط مهار کرونا در ایران نسبت به کشور های پیشرفته غربی بدتر نیست بلکه بهتر است و با یک برنامه ریزی خوب توانستیم شرایط را کنترل کنیم.»
 
روحانی صریحا نیز با قانون مجلس مخالفت کرد و حتی عنوان کرد که این مصوبه برای دیپلماسی «مضر» است. همه اینها در حالی است که مصوبه مجلس در چاچوب مصوبه شورایعالی امنیت ملی که ریاست آن بر عهده روحانی است بوده و نباید دولتمردان با مصوبه خودشان مخالفی داشته باشند. (بیشتر بخوانید)
 
شواهد نشان می‌دهد رئیس دولت که حتی خطوط قرمز و توصیه های رهبرانقلاب را در امور مختلف زیر پا گذاشته است این بار درصدد تقابل جویی با مجلس شورای اسلامی است و از هیچ کاری برای جلوگیری از فعالیت‌های مجلس و نادیده گرفتن آن دریغ نخواهد کرد.
 
مطالب مرتبط: